Chusajne belyj - středně pozdní, bílá, harmonická, bezsemenná I, odolnost do -10°C

Odpovědět
karel81
Příspěvky: 41
Registrován: 23 kvě 2020, 11:55
Kraj: doplňte prosím ...
Kontaktovat uživatele:

Chusajne belyj - středně pozdní, bílá, harmonická, bezsemenná I, odolnost do -10°C

Příspěvek od karel81 »

Název : Chusajne belyj  
Synonyma : Хусайне белый – (дамские пальчики)
Barva : bílá, při přezrání růžová
Původ : stolní odrůda Střední Asie, původ sahá až do středověku, vyšlechtěno mnoho variet, jedna z nejrozšířenějších odrůd ve Střední Asii.
Listy : velké, hladké, matné ,tří až pětilaločné, světlezelené barvy se žlutými žilkami, okraje listů zvednuté
Typ květu : oboupohlavní
Doba zrání : středně pozdní odrůda (150-155 dní ) v podmínkách Uzbekistanu
Hrozen a bobule : hrozny velké,rozvětvené, řídké, 400-800g, 20-50cm dlouhé, široké do 30cm,bobule oválné, 2,5-3cm dlouhé, 6-10 g, chuť sladká, harmonická, perfektně vyrovnaná, slupka tenká,dužina masitá, šťavnatá, bobule nepraskají, hodnocení 9.2 bodů
Vyzrávání výhonů : 75-80 %
Zatížení,řez : 40-60 oček na keř při délce řezu plodného dřeva 14-16 oček, plodí až za 5 očkem
Odolnost k mrazu : nízká do -10°C
Odolnost k chorobám : nízká k padlí, vyšší k plísni.

Ve Střední Asii patří mezi tři nejoblíbenější druhy vinné révy, začíná rodit až po 5 roce , potřebuje svobodu růstu a velké množství starého dřeva, pouze 30% plodného dřeva má květenství,vydrží velmi dlouho na keři, dá se skladovat až do února, při vlhkém počasí nebo vlhké půdě je napadán padlím, potřebuje nejméně 5m prostoru na keř.
Chusajne má různé variety se smaragdově zelenými, žlutými, růžovými, červenými a černými bobulemi různých tvarů, snad neatraktivnější je Chusajne kelin barmak s 5cm dlouhými bobulemi.
Chusajne belyj pěstuji ve skleníku na pergole, i přes letošní vlhké počasí se padlí neobjevilo, letos schází k dozrání ještě týden.
Přílohy
Chusajne belij.JPG



LadaSvijany
Aktivní člen
Příspěvky: 1382
Registrován: 14 kvě 2020, 13:17
Bydliště: Svijany
Kraj: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Chusajne belyj - středně pozdní, bílá, harmonická, bezsemenná I, odolnost do -10°C

Příspěvek od LadaSvijany »

Karle, trošku jste mně vyděsil. Já mám sice Kelin Barmaka, ale teprve prvním rokem. Zatím roste dobře, ale vypadá to, že přeborníkem na choroby  nebude. Udávaná intenzita růstu je vysoká a doba zrání 115 - 125 dní, což by měla být polovina až konec září. To je asi tak zdejší hranice dozrání. 150 - 155 dní bych tady nedal, jedině ve skleníku, jak ho máš ty (ale já skleník nemám). Pokud bude potřebovat obdobnou zásobu starého dřeva a obdobný řez, tak ho budu muset přesadit, abych mu to mohl dopřát. Ještě se pokusím zjistit nějaké další informace o této odrůdě. Trochu mně udivuje, že Chusajne Belyj je bezsemenný a Kelin Barmak je semenný.


Svijany, 255 mnm, asi 100 stolních odrůd

karel81
Příspěvky: 41
Registrován: 23 kvě 2020, 11:55
Kraj: doplňte prosím ...
Kontaktovat uživatele:

Re: Chusajne belyj - středně pozdní, bílá, harmonická, bezsemenná I, odolnost do -10°C

Příspěvek od karel81 »

LadaSvijany píše:
25 zář 2020, 21:35
Karle, trošku jste mně vyděsil. Já mám sice Kelin Barmaka, ale teprve prvním rokem. Zatím roste dobře, ale vypadá to, že přeborníkem na choroby  nebude. Udávaná intenzita růstu je vysoká a doba zrání 115 - 125 dní, což by měla být polovina až konec září. To je asi tak zdejší hranice dozrání. 150 - 155 dní bych tady nedal, jedině ve skleníku, jak ho máš ty (ale já skleník nemám). Pokud bude potřebovat obdobnou zásobu starého dřeva a obdobný řez, tak ho budu muset přesadit, abych mu to mohl dopřát. Ještě se pokusím zjistit nějaké další informace o této odrůdě. Trochu mně udivuje, že Chusajne Belyj je bezsemenný a Kelin Barmak je semenný.

 
Láďo, nechtěl jsem vyděsit, Chusajne je trochu mrška na vodu a vlhkost, možná máš nějaký klon který je už vylepšený a rychleji dozrává, Ukrajinci na tom pracovali mnoho "asiatů" vylepšili. Nejranější je Chusajne chilgi, dozrává 80-90 dní,nejpozdnější je Chusajne zimnij a ten ve své domovině dozrává kolem 10 října společně s Tajfi, mají hranici dozrání 165-170 dní. Mám všechny "asiaty" originály ze zemí původu a ty trpí snad vším kromě COVID 19, ale zvládám to. Z Chusajne se vyrábí ve velkém nejkvalitnější rozinky, pokud tam bude nějaká kostečka tak neznačitelná, u mě nejsou. V loňském roce dozrál Chusajne  také až po Rizamatu.



LadaSvijany
Aktivní člen
Příspěvky: 1382
Registrován: 14 kvě 2020, 13:17
Bydliště: Svijany
Kraj: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Chusajne belyj - středně pozdní, bílá, harmonická, bezsemenná I, odolnost do -10°C

Příspěvek od LadaSvijany »

Karle, s tím COVIDEM 19 to bylo dost dobrý. Ale pozor, prý neustále mutuje. Ani bych se nedivil, kdyby se za chvíli objevil i na révě!


Svijany, 255 mnm, asi 100 stolních odrůd

Odpovědět

Zpět na „Bezsemenné“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host