Lakemont - střední, bílá, medová, bezsemenná II, odolnost 2, -27°C

Odpovědět
pappex
Příspěvky: 3
Registrován: 04 čer 2023, 03:19
Bydliště: Pardubice
Kraj: Pardubický, Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Lakemont - střední, bílá, medová, bezsemenná II, odolnost 2, -27°C

Příspěvek od pappex »

Název: Lakemont
Synonyma: Lakemont seedless
Barva: Bílá
Původ Kříženec: Pochází z roku 1972 z USA jako kříženec mezi odrůdami Ontario a Sultanina

Charakteristika odrůdy
Růst: větší , později střední. 
Doba zrání: dozrává od poloviny září
Květ: hermafroditní
Hrozen a bobule: Hrozny střední velikosti, kompaktní a velmi hustý až namačkaný. Bobule menší až střední, kulaté. Barva bobulí je zelená v plné zralosti do žluto-zlato-zelená. Chuť je jednoduchá, sladká až do medová. Někde v popisech píší ovocná až muškátová, to tam já osobně necitím. Řekl bych, že bobule odsahují rudimenty, ale doplním při další sklizni.
Odolnost k mrazu:  -27°C dle web, Zatím dobře drží, vyzráva i plodí na Šumavě v 740 m.n.m.
Odolnost k chorobám: střední až vysoká odolnost k plísni révové a k padlí révovému. Bobule jsem zatím nikdy neměl napadené, v horších letech jsem zpozoroval asi padlí na stonku u hroznu.
Množení: Řízky zakořeňují špatně. Ve vodě mě pustilo pěkné kořeny tak 35% řízků. Při přesazení do kontejneru pak 80% zaschlo. Budu zkoušet u této odrůdy jiné postupy. Přes léto zkusím vzdušně nahřížit sazenici.

Poznámka a postřehy: Odrůda plodí brzy po výsadbě. Plodnost je pravidelná a střední až vyšší. Lokality: Pardubice 240 m.n.m. Bezproblémová pravidelná úroda bez probírky a postřiku. Zatímco plody odolávají velmi dobře, tak na rostlině pozoruji větší náchylnost na vlnovníka a asi červenou spálu. Vysočina 550 m.n.m. J-V stěna chráněná přesahem střechy. Zde díky chráněné poloze žádné napadení plísní nebo padlí. Bohužel zde mi zdrojovou roubovanou sazenici asi před 2 roky podežral hryzec, takže nyní živoří budu ji muset vyměnit. Šumava 740 m.n.m. J stěna částečně chráněná přesahem. Druhým rokem 2-3 hrozny. Třetím loni asi 20+ks. Díky chladnému a deštivému podzimu a množství hroznů úplně nedozrálo. Přesto další člověk co tam zkouší pěstovat vinnou révu a dovezl si mnoho druhů z Německa avšak bez většího úspěchu, tak chtěl hned řízky. První rok mu špatně kořenily, ujímaly se a pomrzli, takže to potvrzuje moje zkušenosti s množením.
Obecně pozdě rašící a mrazu odolná odrůda, takže nepomrzla ani ve výšší poloze a zatím i pravidelně plodila. Ve vyšší poloze bude potřeba provádět probírku. Pro mě ceněna velmi dobrou odolností plodů a to myšleno  ze všech pohledů -> Odolnost padlí i plísni velmi dobrá. Nikdy nestříkáno a vždy plody OK. Bobule nepraskají a nenapadají hmyzáci. Hrozny vydrží dlouho na keři, pokud je nesklidí ptáci (minulý rok jsme dojedli jiné odrůdy, tak jsme se těšily na tuto, která již byla dozrála a jen jsme si ji tam nechali jako držáka. Po prodlouženém víkendu jsme přijeli a z 20-25hroznů, tam nebyla ani jedna bobulka). Asi by vydrželo až do mrazů. Ne úplně dozrálé hrozny (Šumava) byly sklizeny, trochu dozrály a dalo se jist. Zbylé ponechané na tácu bez použití sušičky uschly na rozinky.

Update: 06/11/2023
Potvrdila se dobrá odolnost na choroby. Bez jakéhokoliv postřiku jsem nazaznamenal padlí, plíseň. Je nutné opět podotknout, že na Šumavě je to u jižní straně a chráněné přesahem.
Také se potvrzuje dlouhá skladovatelnost. V Pardubicch nemohu až tak posoudit. Na keři nemohu nechat jinak to sklidí ptáci, v kuchyni to zase pak sklidí děti ... Na Šumavě to tchán ponechal a přikládám foto z 28.řijna. Od něho normálně přijemně konzumovatelné, samozřejmě v nižší poloze a při nižším počtu hroznu by bylo ještě lepší. No při ponechání cca 35 hroznů co jsem napočítal to je super výsledek.
Na konci léta se na exponovaných bobulých objevily nahnědle rozmazané skrvnky. Řekl bych, že úpal od slunce.
K bezsemenosti: Bobolu obsahují redimenty seminek. Jeden ks v bobuly, cca 1,5-2mm, ploché, měkké, při jídle téměř neznatelné.
 
 
 
 
 
 
 
Přílohy
Lakemont_Šumava_28-10-2023.jpg
Lakemont_Pardubice_12-9-2023.jpg
Naposledy upravil(a) pappex dne 06 lis 2023, 22:30, celkem upraveno 4 x.



Uživatelský avatar
Warmup
Příspěvky: 31
Registrován: 21 srp 2022, 15:48
Bydliště: Hostivice
Kraj: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Lakemont - střední, bílá, medová, bezsemenná II, odolnost 2, -27°C

Příspěvek od Warmup »

Jak se daří se vzdušným nahřížením? Jde to lépe než ve vodě ?


Hostivice (okres Praha - Západ), zahrada a dvoreček u domu plus velmi mírný J svah 370 mnm, silně kamenitá opuková půda s jílem. Postoloprty nový projekt, nové odrůdy, 200 mnm.

Odrůdy: asi 50 odrůd, vše v začátku kromě pár historických které u mě vášeň pro révu nabudily :-)

pappex
Příspěvky: 3
Registrován: 04 čer 2023, 03:19
Bydliště: Pardubice
Kraj: Pardubický, Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Lakemont - střední, bílá, medová, bezsemenná II, odolnost 2, -27°C

Příspěvek od pappex »

Ahoj,
tak bohužel jsem se k tomu dostal až začátkem září cca před dvěma měsící.  Na rostlině jsem ponechal několik šlahounů, které jsem dříve nezakrátil, ale které by stejnak přišli komplet při stříhání v zimě odtranit. Tím jsem chtěl ponechat více proudění živin/energie a že by to lépe zakořenilo. Použil jsem 1,5l PET lahve, tz. ve výslednu tak 1-1,2L zeminy, aby to mělo šanci poctivě zakořenit. PET jsem nezastínil např. alobalem, abych "do" nich víděl. Po 2 měsících, ale zatím na stěně PET nevidím, žadné bíle kořínky. Holt asi kombinace špatného kořenění a pozdního řešení. Nechám to přez zimu, kdy to zakrátím a budu sledovat po vyrašení na jaře. Podle mě není možno, aby to ani pak nezakořenilo :). Přez zimu uvidím co se podaří zakořenit z ostřihaných částí, zkusím i jiné metody než ve vodě.

PS: Konec zimy/začátek jara rád vyměním nějaké řízky či sazenice(záleží co se zadaří). Sháním co nejvíce rezistentní na padlí/plíseň bezsemenné odrůdy, asi ještě 3-4 druhy. Díky
 



Uživatelský avatar
Warmup
Příspěvky: 31
Registrován: 21 srp 2022, 15:48
Bydliště: Hostivice
Kraj: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Lakemont - střední, bílá, medová, bezsemenná II, odolnost 2, -27°C

Příspěvek od Warmup »

Ahoj, tak uvidíme na jaře. Zkusím jeden dva řízky zakořenit klasicky ve vodě jestli přes zimu nevymrzne. Na hřížení je nejbujnější sazenice ještě mladá, letos vyrostla cca do metru dvacet. Když jsem zkusil Vostorg tak mě ve vodě zakořenil a o tom jsem četl píše že špatně koření. Ale je fakt že já řízky nejprve namáčím do Stimulax III abych kořenění podpořil.


Hostivice (okres Praha - Západ), zahrada a dvoreček u domu plus velmi mírný J svah 370 mnm, silně kamenitá opuková půda s jílem. Postoloprty nový projekt, nové odrůdy, 200 mnm.

Odrůdy: asi 50 odrůd, vše v začátku kromě pár historických které u mě vášeň pro révu nabudily :-)

Uživatelský avatar
Warmup
Příspěvky: 31
Registrován: 21 srp 2022, 15:48
Bydliště: Hostivice
Kraj: Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Lakemont - střední, bílá, medová, bezsemenná II, odolnost 2, -27°C

Příspěvek od Warmup »

Letos to vypadá že se potvrzuje pozdější rašení, oba keře jsou nejpomalejší ze všech co mám.


Hostivice (okres Praha - Západ), zahrada a dvoreček u domu plus velmi mírný J svah 370 mnm, silně kamenitá opuková půda s jílem. Postoloprty nový projekt, nové odrůdy, 200 mnm.

Odrůdy: asi 50 odrůd, vše v začátku kromě pár historických které u mě vášeň pro révu nabudily :-)

Marek1970
Aktivní člen
Příspěvky: 1064
Registrován: 01 říj 2020, 09:22
Bydliště: kúsok od Piešťan
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Re: Lakemont - střední, bílá, medová, bezsemenná II, odolnost 2, -27°C

Příspěvek od Marek1970 »

U mňa je absolútne najpomalšie rašiacou odrodou Reliance, ktorý má rovnako ako Lakemont jedného z rodičov odrodu Ontário, tak možno to má súvis a po Ontáriu obe odrody zdedili neskorší štart alebo to je možno len náhoda. Kým iné odrody už majú u mňa vonku súkvetia a 4-5 lístkov, tak Reliance má len trochu zväčšené ale stále uzatvorené puky.   


blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

Odpovědět

Zpět na „Bezsemenné“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host