Region - Kroměřížsko, Haná

Zkušenosti z pěstování různých odrůd s různých regionech ČR a SR
Odpovědět
Radovan
Aktivní člen
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Re: Region - Kroměřížsko, Haná

Příspěvek od Radovan »

Mne sa preštepenie jedného kra na slabšie rastúcu odrodu nevidí. Ostávajúce dva silnorastúce ju budú vždy utlačovať, bude ťahať za kratší koniec. Ukočírovať chobotnice, čo lezú chápadlami do susedov, to nie je ľahké.
Nemáš možnosť dať im viac priestoru, že by si dva krajné natiahol do strán?
Všeobecné poučky píšu nehnojiť dusíkom, zatrávniť medziradie (prípadne pestovať nejakú podplodinu, kt. odčerpá časť živín), zaťažiť úrodou.. Väčšia úroda ale môže znamenať neskoršie zrenie, čo už nie je vyhovujúce.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

petr85 píše:
30 pro 2021, 19:07
Co tak zkusit pravokořené? Talisman určitě omezírůst.

Podnož už je K5BB a s tím nic neudělám. Pokud bych to vykopával, tak už by to šlo pryč celé. Novou sazenici, pravokořenou, sadit nebudu už vůbec.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Radovan píše:
30 pro 2021, 19:17
Mne sa preštepenie jedného kra na slabšie rastúcu odrodu nevidí. Ostávajúce dva silnorastúce ju budú vždy utlačovať, bude ťahať za kratší koniec. Ukočírovať chobotnice, čo lezú chápadlami do susedov, to nie je ľahké.
Nemáš možnosť dať im viac priestoru, že by si dva krajné natiahol do strán?
Všeobecné poučky píšu nehnojiť dusíkom, zatrávniť medziradie (prípadne pestovať nejakú podplodinu, kt. odčerpá časť živín), zaťažiť úrodou.. Väčšia úroda ale môže znamenať neskoršie zrenie, čo už nie je vyhovujúce.

No, ty 2 krajní mám i nemám. Letos jsem, abych omezil růst letorostů, o kterých jsem věděl, že je budu potřebovat ohnout, nechal u galahadu růst 2 dilné letorosty, které jsem nezaštipovat a stejně oba narostly ke 4m a ty další zbývající i tak měly ke 3, když jsem je zaštipoval. Tam je další problém, krátká drátěnka. Asi máš pravdu, příští rok to ještě nechám, zkusím to víc tahat od sebe a zkusím vyměnit sloupky za delší, abych to nemusel tak brzy oseškovávat a uvidíme, řekl slepej. Jinak jak říkáš. Jsou od sebe necelé 2m daleko a je to zoufale málo. Všechny 3 odrůdy mají tak silné letorosty, že nejdou absolutně ohnout, kolem centimetru i víc běžně. Takže víc zatížit, jenže není moc jak, aby to nebylo husté. Sázet stolní odrůdy blízko sebe je prostě nahouby. Kdybych dneska věděl jak to bude růst, ta třetí dorůda by tam ani nešla. Spíš přemýšlím, které z těch 3 se zbavit. zatím to má nahnuté Talisman. Jednak je nejbujnější a jednak nejpozdnější.

LadaSvijany
Aktivní člen
Kraj: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LadaSvijany »

Dzordzik píše:
30 pro 2021, 17:57
Mám takové dilema. Mám vedle sebe, v jednom řádku u plotu, zasazené 3 odrůdy - Galahad, Valjok a Talisman na K5BB. Keře jsou teď 3 roky staré a už mají téměř 4cm kmínek, rostou tedy v tomto místě hodně bujně. Galahad zatím měl jenom 2 úrody a ani jedna mě nějak vyloženě nenadchla. Bylo to dobré, ale ne skvělé. Valjok měl taky dvě a ani jednou pořádně nedozrál, což je s podivem, vzhledem k udávanému termínu zrání. Paradoxně Talisman, jako výrazně nejpozdnější odrůda, měl úrody taky 2 a byť úplně nedozrál, tak jsem tam potenciál na dobrou chuť cítil. Na základě 2 úrod, z toho jedné ukázkové moc hodnotit nejde, ale tak jako tak se mi tam 3 keře moc vejít nechtějí, je vidět, že by se rády rozkročily a přemýšlím tak, jestli se jednoho z těchto 3 keřů zbavit a dát zbývajícím dvěma víc prostoru, nebo některý z nich přeroubovat na jinou, dříve dozrávající a chuťově dobrou a méně vzrůstnou odrůdu. Hledám inspiraci. Co byste poradili? Valjok hodně lidí chuťově chválí, mě zatím nikde nějak moc nedojal, špatný není, ale bomba to podle mě není, nebo jsem ji zatím nechutnal. Galahad není špatný, ale taky mě nějak nedojímá a Talisman, ten je zase dost pozdní a strašně bujně roste. Tož babo raď... ?

Všechny tři odrůdy patří mezi ty lepší a nezbavoval bych se jich. Řešením by mohlo být letos si udělat řízek z prostředního Valjoka a zasadit ho jinam. Další rok by mohl dát  první  úrodu a ten původní Valjok by se mohl vykopat. Tím by se uvolnil prostor mezi Galahadem a Talismanem. 

Svijany, 255 mnm, asi 70 stolních odrůd

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Tak jsem zatím udělal úkrok stranou, dám všem 3 keřům ještě 1 rok šanci ukázat, kdo si s místními podmínkami poradí nejlépe a pak se rozhodnu, který keř půjde po žních k Turkovi ...

Wimpi
Aktivní člen
Kraj: Strakaté Onice, Prácheňský kr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

Podnož Kober 5BB asi není přiliš vhodná pro stolní odrůdy. Ona totiž podporuje růst naštěpované odrůdy a proto je doporučována hlavně pro špatné půdní podmínky a méně vzrůstné odrůdy.  Stolní odrůdy, které pěstujeme, většinou problémy s růstem nemají, ba naopak a tak není nutno je ještě víc podporovat v růstu výkonným kořenovým pohonem. Navíc údajně K5BB snižuje kvalitu plodů a oddaluje zrání...

Radovan
Aktivní člen
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radovan »

Tam bude ten problém. K5BB v kombinácii so stolovými odrodami, to musí byť chobotnica, ktorá sa nezastaví pred ničím. 4 cm kmienok za tri roky to len potvrdzuje.
U nás sa síce tvrdí, že K5BB jemne skracuje vegetačné obdobie (D. Pospíšilová, Ampelografia, 2005), tam sa názory rozchádzajú. No jednohlasne je to silný podpník do slabších pôd (kamenisté, alebo chudobné pôdy). Tam kde muštové odrody strácajú drevo a je treba podporiť rast. Podporuje spŕchanie hrozna, takže pre Talizman určite nenene. Pre Vaľjok možno, ten má husté strapce, tam by spŕchnutie nevadilo. Tak či tak pre stoláky moc nie je vhodný.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Njn, už jsem tak sazenici před lety koupil. Jedno je ale fakt, že v mých podmínkách roste pravokořený Galahad i Valjok cca stejně bujně jako Talisman na Koberu. Uvidíme, zatížíme a nějak to dopadne. Talisman mám ještě nahoře ve vinohrádku pravokořený od Radovana, tak se v nejhorším toho spodního zbavim.
Jinak jsem dneska rozšířil drátěnku a Poslannik má teď skoro 5m prostoru pro seberealizaci.

Radovan
Aktivní člen
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radovan »

Ešte sa Talizmanu nezbavuj, keď nemusíš. Máš tú možnosť porovnať asi dva rozdielne klony, ktoré sa u nás objavili. Celkom by ma to zaujímalo. Mne sa Talizman páči, keď dobre dozreje.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

No, to sice mám, ale ve výrazně jiných podmínkách. 4letý keř na Koberu roste v hlinité zahradní půdě dole kousek od domu, kde je vlhčeji a málo větru, zatímco keř od tebe nahoře na kopci v písčité půdě, která je suchá a propustná, na slunci a větru. Tak jako tak to nebude férové srovnání. Nicméně ještě rok dostane a uvidíme.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Jednu výhodu to jaro v lednu má, je poměrně sucho a dobře se kopou díry na nové sazenice. Opět, zase, jsem podlehl a vykopal celkem 28 nových děr. Odebral jsem rovnou vzorky pro půdní rozbor, abych podle toho udělal zásobní hnojení. Zítra tam s tím zaskočím. V této horní části zahrady je to pouze 20cm relativně lepší navážky a pod tím už čistý písek s kameny. To zas budou hodnoty, už to vidím...

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kraj: Jihočeský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LadaBlatna61 »

Dzordzik píše:
02 led 2022, 14:36
Jednu výhodu to jaro v lednu má, je poměrně sucho a dobře se kopou díry na nové sazenice. Opět, zase, jsem podlehl a vykopal celkem 28 nových děr. Odebral jsem rovnou vzorky pro půdní rozbor, abych podle toho udělal zásobní hnojení. Zítra tam s tím zaskočím. V této horní části zahrady je to pouze 20cm relativně lepší navážky a pod tím už čistý písek s kameny. To zas budou hodnoty, už to vidím...

Na díry se taky chystám,koukal jsem na dlouhodobou předpověď tak kopat můžeme celý leden,horší to bude kdy stříhat,míza najede letos hodně brzo,jestli se v únoru razantně neochladí a to na to nevypadá.

Révu pěstuji v Blatné 440m.n.m Odrůdy - Attika,Arkadia,Beloe čudo
Čornyj palec, Ester,Etalon,Galahad,Garold,Geliodor,Glenora,Izumlenie,Kodrjanka,Kišmiš Rebekka,Melinda,Muskat blue,Pleven Ustojčivyj,Rošfor,Rumba,Rembo,Suffolk red,Super extra,Skazka,Šarada UA,Super Ljalja,Valentin,Vostorg.

Radovan
Aktivní člen
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radovan »

Dzordzik píše:
02 led 2022, 14:36

:lol:
 A to si sa sväto-sväte zaprisahal, že už ďalej sadiť nebudeš. Ja už tieto rečičky poznám, som na tom podobne. Akonáhle sa vinič niekomu usídli v hlave, už mu nie je pomoci.

Mevik
Guru fóra
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mevik »

Tentokrát jsem na vině já. Nějak se mi sešly všechny objednávky (ani jsem to nečekal) a jsou z toho řízky desítek nových odrůd. Na jaře nastane klasický probém - kam s tím? Zatím jsem napočítal pouze cca 30 odrůd vhodných k výměně, ostatních je mi zatím líto, chci jim dát šanci. Tak jsem hodil udičku a .... rybička jménem Dzordzik se chytila. 

Jinak jsem dnes na chvíli zastavil na vinohradu a jaké bylo mé překvapení, za jedním sloupkem byl schován malý hrozen zvláštní labruskové odrůdy, které jsem dal název Soňa. Modré bobule byly ještě celkem pevné, tak jsem zkusil ... a byly dobré. Na počátek ledna to není špatné, pokud se nepletu, už byl mráz kolem 9 stupňů. Neměl jsem s sebou foťák, takže snímek bohužel není.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

To je ta krajní dole? 

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Nj, ale víš co je nejhorší? Že sem to tehdy myslel vážně 😊 Teď už se mi směje i soused vinař, když mě ráno viděl z okna kopat, hned si přisadil, jestli sem naaaahodou neříkal něco ve smyslu, že už jako nebudu nic sadit 😊

Mevik
Guru fóra
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mevik »

Dzordzik píše:
02 led 2022, 21:45
To je ta krajní dole? 
Je to ta odrůda krajní dole, ale jiný keř.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Jj, vzpomínám si. Obdivuhodná vydrž.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Tak mi dneska došly výsledky rozboru půdy, do které chci sadit na jaře další sazenice. Číslo v závorce je takové, jaké by cca mělo být - v ČR na lehkých půdách.

PH: 7,68
Vodivost: 56 [μS/cm]
Fosfor: <10 mg/kg (100-170)
Draslík: 27 mg/kg (220-340)
Hořčík: 253 mg/kg (190-320)
Vápník: 15766 mg/kg (1400-2100)
Mangan: 379 mg/kg (30-200)
Měď: 12 mg/kg (1,6-4,5)
Železo: 17880 mg/kg (60-420)

Pro porovnání, tohle je rozbor půdy z minulého roku cca o 50m níže po svahu, kde už mám zasazené sazenice, před dodáním chybějících živin:
PH: 7,38, Fosfor 8 (100-170), Draslík 64 (220-340), Hořčík 216 (190-320), Vápník 6052 (1400-2100), Mangan 379 (30-200), Měď12 (1,6-4,5), Železo 17879 (60-420)

Takže tady je v půdě ještě méně živin, zato cca 2,5x tolik vápníku a cca stejně dalších kovů jako je měď, železo a dalších.
Mám si tady otevřít vápenku, nebo vsadit spíš na těžbu železitých kovů? :-D

Jarek23
Aktivní člen
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

Jirko, teda mas ty hodnoty pekne rozhazene......sežeň si ten nejsilnější magnet a muzes si privydelavat sberem barevných kovů 😁
P.S. kdyz jsou bouřky, nepadají kolem tebe casto blesky?

matkoo
Kraj: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od matkoo »

Takmer dva gramy zeleza na kilogram... zelezna ruda to este nie je, ale kopol by som hlbsie, ci tam nahodou nenajdes zakopany tank z druhej svetovej :-)

Bratislava - Vajnory, 130 mnm
Z roku 2011: Vostorg, Arkadia
V roku 2021 vysadene: Gordej, Pamjati Dombovskoj, Ruslan, Elma, Pannónia, Souvenir, Arkadia, Japonska izabella, Aladdin, Galahad, Nero, Veles

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Dej pokoj, kdo by se s tím kopal ven :D

petr85
Kraj: Vinařská oblast Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od petr85 »

Při takovém železe nemíváš nedostatky fosforu?
mineral antagonism

Jarek23
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

petr85 píše:
14 led 2022, 21:27
mineral antagonism

Peto, Jirka tam ma udane, ze ma fosforu pod 10 mg, coz muze by klidne i skoro nula :-)

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Minulý rok tam bylo jenom 7mg/kg, to ještě dokázali změřit. Letos už napsali jen pod 10mg, takže už je to zřejmě pod rozlišovací schopnost. Na tom místě, ze kterého je letošní rozbor jsem zatím nic nepěstoval, budu, po doplnění živin a humusu až letos.

petr85
Kraj: Vinařská oblast Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od petr85 »

Jarek23 píše:
14 led 2022, 21:59
petr85 píše:
14 led 2022, 21:27
mineral antagonism

Peto, Jirka tam ma udane, ze ma fosforu pod 10 mg, coz muze by klidne i skoro nula :-)

Rozumím. Momentálně tam je minimum fosforu,ale po doplnění pořád mohou se na rostlinach projevovat nedostatky fosforu. Železo hold antagonizuje-snížuje vstřebávání mj fosforu. Jen mám pochybnosti,zda doplnění fosforu na požadovanou hodnotu stačí.

Jarek23
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

To.muze byt problem, toho železa je tam opravdu mnohonásobně víc než by mělo byt

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Uvidíme, řekl slepej. Doplníme co chybí a uvidíme jak to poroste. Ostatně i na horním vinohrádku réva rostla, i bez rozborů, tak nepochybuji, že si nějak poradí i teď. Až se případně problém projeví, budu vědět, že ho má smysl řešit. Nač stahovat gatě, když je ještě brod daleko. Každopádně do května mám co dělat, abych to připravil. To zas bude hromada kamení, jejej...

LadaSvijany
Aktivní člen
Kraj: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LadaSvijany »

Dzordzik píše:
14 led 2022, 14:19
Tak mi dneska došly výsledky rozboru půdy, do které chci sadit na jaře další sazenice. Číslo v závorce je takové, jaké by cca mělo být - v ČR na lehkých půdách.
PH: 7,68
Vodivost: 56 [μS/cm]
Fosfor: <10 mg/kg (100-170)
Draslík: 27 mg/kg (220-340)
Hořčík: 253 mg/kg (190-320)
Vápník: 15766 mg/kg (1400-2100)
Mangan: 379 mg/kg (30-200)
Měď: 12 mg/kg (1,6-4,5)
Železo: 17880 mg/kg (60-420)

Podle rozboru je půda zásaditá, což není pro révu úplně ideální. Jaké doporučili hnojení?

Svijany, 255 mnm, asi 70 stolních odrůd

Mevik
Guru fóra
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mevik »

Měl jsem včera možnost jíst hrozny slavné odrůdy Rede Globe. Zážitek to nebyl zrovna slavný, bobule tuhé, sladkost žádná, chuť také ne. Přitom hrozny vypadaly vzhledově velmi dobře. Ani mne to nepřekvapilo,  nějak si nepamatuji, že by mi Red Globe někdy chutnal. Nevím, čím to je, na východě si jej docela chválí jako kvalitní odrůdu na skladování. Nejspíše bude důvod klasický - předčasně sklizené hozny a ty (na rozdíl od jádrovin) už po sklizni nedozrají.
Minulý víkend jsem dojedl hrozny z loňské sklizně. Do poloviny ledna vydržely odrůdy Ljubimyj, Slava Ukrajině Bačinského a Chottabyč. Do vánoc bylo vše v pohodě, skladoval jsem je normálně na půdě a posléze ve sklepě, v lednu se už přece jen začala kvalita zhoršovat, tak je bylo potřeba sníst.
Nejvíce podobný odrůdě Red Globe byl Chottabyč. A to jak barvou bobulí, tak pevností dužniny, chuť byla trošku lepší. Ale Chottabyč loni nebyl žádný zázrak, po předloňské antraknóze. Před několika lety si jej pamatuji v lepší kondici.
Slava Ukrajině byla předloni zasažena antraknózou rovněž, ale dopadla lépe. Bobule byly šťavnaté, ale některé měly nahořklou slupku. Rok nebyl ideální.  Když odhlédnu od slupky, tak chuť byla výrazná, dal jsem zkusit jednomu řemeslníkovi, tak mu chutnala, že si vyprosil celý střapec.
Asi nejlepší byl Ljubimyj, bobule stále šťavnaté, sladké a s muškátem.
Celkově vzato - proti krásnému Red Globe z obchodu byly všechny mé uskladněné odrůdy lepší z hlediska chuti i konzistence bobulí, některé výrazně. A to nehovořím o tom, jaká asi bude v Red Globe chemie.
Těším se na letošní rok, měly by zaplodit další odrůdy vhodné k uskladnění - Mavka, Mustang, Sodružestvo aj. Možná překvapí i další, Ljubimyj také nebyl deklarován jako skladovatelná odrůda.

Odpovědět

Zpět na „Zkušenosti z pěstování v různých regionech“