Region - Kroměřížsko, Haná

Zkušenosti z pěstování různých odrůd s různých regionech ČR a SR
Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: Region - Kroměřížsko, Haná

Příspěvek od Dzordzik »

Jj,  kompost je základ.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Tak po měsíci přidávám pár fotek. Nakonec se po mém Sulkaútoku zmátořily všechny sazenice, i ty, které měly velmi tenký kmínek a zimu přežily jenom díky tomu, že vlastně žádná nebyla. Nejhůř rostl Jubilej Novočerkasska, ten už má letorost kolem 20cm. Ciravas Agree to samé. Další odrůda, která tak tak přežila je Poslannik. Ten má sazenici sice silnou, ale minulý rok silně napadenou padlím, takže tažeň na jaře krásně zelený nakonec uschnul a zachránil jsem jediné očko, naštěstí ve správné výšce pro vytvořenní hlavy. Z něj krásně obrazil. Na fotce je aktuální stav. Nero, Talisman, Galahad a Valjok u domu krásně obrašily a vypadají cca stejně jako Nero na fotce. Za poslední 2 týdny napršelo asi tak milion mm srážek, jenom za dnešní den to bylo dalších 13mm srážek a to byly dny, kdy to bývalo výrazně víc. I tak na zahradě není bahno, půda to krásně vzala a po trávě se dá v pohodě chodit. Sice bude asi o to větší tlak na plísně ale to se poddá. Hlavně že je po dlouhé době opravdu pořádně zalito.
Přílohy
nero.jpg
poslannik.jpg

jenca
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jenca »

Gratuluju, že to přežilo. S napětím jsem očekával kolik odrůd se probere, protože vím jak to vždycky nasere mě, když něco zanedbám nebo pokazím. Každopádně vidím ten obrovský rozdíl v poloze oproti mé +- stejné délky letorostů mám u nás na solarisu a muškátu blue i bez spálení sulkou, jen Nero a podnožová réva je napřed. Hodně mladých sazenic z podzimu a předjaří mi teprve raší (zhruba stadium prvního lístku) - šaten, tajna monacha, muškat novošachtinský. Některé se dokonce teprve probouzejí - rošfor, alexa. Myslím, že bude i poučné sledovat, jaký vliv bude mít to spálení sulkou na choroby a roztoče. Doufám, že to poctivě zaznamenáš a zdokumentuješ, jinak držím palce, ať se zadaří i nějaká úroda. 

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

No, vzhledem k tomu, že všechny keře dostaly Sulku na jaře a pak i na list a i tak se objevili škůdci, tak to asi moc nezabírá.
Jinak ti můžu odpoledne vyfotit jak vypadá Rošfor. Letorosty cca 30cm a pár hroznů má nasazených. Jestli se něco nepodělá, tak bude první signálka. Nahoře mělo být signalek víc, Sulku přežily jenom Rošfor a Garold a Nero, všechny ostatní květenství ostatních odrůd uschly, takže nebude nic. Ona je to ale nakonec možná výhoda, aspoň nehrozí že bych keře nedočkavostí přetížil a aspoň zesílí. Na všem zlém je potřeba hledat to dobré. Dole bude úroda Nera a signálky Galahadu, Valjoku a snad i Talisman se rozumně opýlí. Násada je dole krásná.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Dneska ráno o čtvrt na osm jsem vyrazil pln elánu na zahradu zasadit sazenici od kolegy tady z fóra. Všude v trávě mokro po včerejší podvečerní bouřce. Ríkám si, prší s přestávkama už skoro 2 týdny, vykopu jámu, to půjde. Sauna je proti tomu jak bylo v tu chvíli venku pohoda, vzduch se ani nehnul a slunce už pražilo od brzkého rána. Neuvěřitelné dusno, že se nedá dělat nic, aní stát na místě a dejchat.

Nu což, kopu, vykopu jámu, zálibně si ji prohlížím a pak mě to trklo. Já ji aktivně chtěl vykopat ne na kopci ale dole na zahradě, kde bývá více vláhy a taky tepleji. Nj, jenže ona je to "samice" a nejbližší sazenice je 30m a ještě krytá boudou a stromy. Hmm, tak nic. Nechal jsem ji tak, třeba se bude hodit a mátožil se s nářadím na kopec. Zlitej jak z bazénu. Nasadím rýč, skočím po něm a ... NIC. Nezajel ani do třetiny. Že by kámen? Prd. SUCHO.

Po 15 minutách kopání, nadávání jak špaček a vyhazování kamenů jsem se na to vykašlal. Víc jak na hloubku rýče se moc dostat nedalo. Bude si muset poradit sama holka. Dostala pod sukně do zásoby trochu hnoje a lepšího substrátu do začátku. Ale co je zásadní je to, že stopy vlhkosti končily hned kousek od vrstvou trávního drnu. Níž už zase sucho a písek s trochou hlíny opět na troud, sypal se mezi rukama a místy se i prášilo. Takže ono sice prší, občas i dost, ale ono to po tom kopci po trávě a udusané vrstvě steče a co nesteče se odpaří. Do podloží se nedostane skoro nic. A to frfláme že by toho deště už stačilo. Jenže k spodním vodám se nedostalo skoro nic. Aspoň u mě ne.

každopádně další Talisman do sbírky je zasazený, protože místa je dost, tak jsem mu nechal 2 výhony a celkem 6m místa. Zkusím ho pěstovat na kordon a nechat mu opravdu hodně místa a hodně starého dřeva, ať se ukáže děvčica. odrůda má kolem sebe hromadu, tak snad nebude problém s opylením a hráškováním.

Jarek23
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

U nas uz neprselo nekolik dni, jen strasne vedro....no a v zemi jak pises, pekne sucho, ja si na prebytek vody nestezuji, prozatim se  u nas dest v nejbližší dobe ani neocekava

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Dneska u mě rozkvetlo jako první Nero. Ostatní odrůdy zatím nic. U dědy na Znojemsku mu už kvete jak o život Nero,Kodrjanka i Krystal, už víc jak týden. Letorosty u mě u boudy u domu už vyrostly 15-20cm nad poslední dráty drátěnky. Réva teď roste tempem 5-10cm za den.

Ono záhadné poškození listů z fotek se objevilo už i na odrůdě Skazka a Zolotce. U Arteku po otrhání těchto listů se u dalších listů poškození už neobjevilo, takže je zatím zdravý a roste jak o dušu. Z před měsícem zasazených odrůd roste nejrychleji právě Artek, Skazka a Zolotce. Ostatní tak o třetinu pomaleji a např. Sláva Ukraině od Bačinského a pár dalších odrůd jsou už 3 týdny pořád ve stejném stavu a vůbec nerostou.

LadaSvijany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LadaSvijany »

Dzordzik píše:
13 čer 2020, 11:41
Dneska ráno o čtvrt na osm jsem vyrazil pln elánu na zahradu zasadit sazenici od kolegy tady z fóra. Všude v trávě mokro po včerejší podvečerní bouřce. Ríkám si, prší s přestávkama už skoro 2 týdny, vykopu jámu, to půjde. Sauna je proti tomu jak bylo v tu chvíli venku pohoda, vzduch se ani nehnul a slunce už pražilo od brzkého rána. Neuvěřitelné dusno, že se nedá dělat nic, aní stát na místě a dejchat.

Nu což, kopu, vykopu jámu, zálibně si ji prohlížím a pak mě to trklo. Já ji aktivně chtěl vykopat ne na kopci ale dole na zahradě, kde bývá více vláhy a taky tepleji. Nj, jenže ona je to "samice" a nejbližší sazenice je 30m a ještě krytá boudou a stromy. Hmm, tak nic. Nechal jsem ji tak, třeba se bude hodit a mátožil se s nářadím na kopec. Zlitej jak z bazénu. Nasadím rýč, skočím po něm a ... NIC. Nezajel ani do třetiny. Že by kámen? Prd. SUCHO.

Po 15 minutách kopání, nadávání jak špaček a vyhazování kamenů jsem se na to vykašlal. Víc jak na hloubku rýče se moc dostat nedalo. Bude si muset poradit sama holka. Dostala pod sukně do zásoby trochu hnoje a lepšího substrátu do začátku. Ale co je zásadní je to, že stopy vlhkosti končily hned kousek od vrstvou trávního drnu. Níž už zase sucho a písek s trochou hlíny opět na troud, sypal se mezi rukama a místy se i prášilo. Takže ono sice prší, občas i dost, ale ono to po tom kopci po trávě a udusané vrstvě steče a co nesteče se odpaří. Do podloží se nedostane skoro nic. A to frfláme že by toho deště už stačilo. Jenže k spodním vodám se nedostalo skoro nic. Aspoň u mě ne.

každopádně další Talisman do sbírky je zasazený, protože místa je dost, tak jsem mu nechal 2 výhony a celkem 6m místa. Zkusím ho pěstovat na kordon a nechat mu opravdu hodně místa a hodně starého dřeva, ať se ukáže děvčica. odrůda má kolem sebe hromadu, tak snad nebude problém s opylením a hráškováním.

To je přesně ta situace, kterou jsem před nedávnem otevřel, a sice kapková závlaha. Aneb, jak vyřešit závlahu přímo ke kořenům. Na povrchu se zdá zalito a mokro dost, ale kopne se a vespod je sucho. Vím o čem mluvím, protože jsem loni také sadil několik sazenic. První rýč ještě šel, ale pak beton. Musel jsem to vždycky prolít vodou a kopat až druhý den. Jinak nevím, jestli ten hnůj na dno byl dobrý nápad.

Svijany, 255 mnm
Adler, Akademik, Aladdin, Alex raný, Aljoša Popovič, Arkádia, Arni, Bažena, Belij Chrustal, Beloje Čudo, Belyj KOKL, Bogema, Čabaň. perla, Darja, Everest, Frumoasa Alba, Furor, Galahad, Gorděj, Hrabě M. Chr., Chip-Chop, Chusai Kelin Barmak, Izjuminka, Kleopatra, Kodrjanka, Livija, Lora, Milana, Monarch, Premier, Preobražanie, Prim, Princess Augusta, Rembo, Rozmus, Ruby Roman, Rumba, Ruslan, Sašenka Leonova, Senator Pavlovsky, Senzacia, Sicilia, Smaragd, Super Extra, Talisman, Tian Shan, Tuz bordo, Ultrarannyj žoltyj, Valjok, Velika, Viktoria, Vostorg, Vulkan, V 5-6, Zarnica.

Radovan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radovan »

Aneb, jak vyřešit závlahu přímo ke kořenům. Na povrchu se zdá zalito a mokro dost, ale kopne se a vespod je sucho.

Kvapková závlaha by bola ideál, len je k tomu treba dobrý zdroj vody. Tiež som zistil, že polievať sadenicu v letnom suchu menej jak štyrma vedrami vody nemá význam. Sadenice mám posadené trochu pod úroveň zeme a okolo nich misu, tak že sa voda nerozteká. Každej dám tak 50 l vody a potom to vydrží tak 2 - 3 týždne.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Mám to zasazené stejně. Jinak to ani v kopci nejde. Než se voda vsákne to trvá dost dlouho i když mám pokopáno, proto "miska" u každé sazenice. Ten hnůj je samozřejmě odleželý a je to jenom zásobní dávka, pak už si musí sazenice kořeny pro živiny pěkně do hloubky. Nahoře ji nic dobrého nečeká :D

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Od včerejšího večera do dnešní 4h napršelo u nás dalších 30cm, tj. jenom za poslední 2 dny už celkem 55mm, tj. to co naprší normálně za celý měsíc. Odpoledne přestalo pršet, tak jsem si sám sobě uložil zdánlivě jednoduchý úkol. Dřív než začne zase pršet zasadit "poslední" sazenici dole na zahradě a nahoře na kopci ve vinohrádku zatlouct do země 4 sloupky a 2 zatloukací kotvy.

Sazenice přišla dolů na zahradu, kde se drží podstatně víc vody, takže brnkačka - 5 minut práce i s vyvázáním, dole v zemi bylo vlhko až do 60cm.

Cestou nahoru jsem si broukal jak to bude za chvilku hotové, když je zem na povrchu víc bláto, než co jiného. Chyba lávky. Zatloukací kotvu jsem dělal na 4x. Ani 10kg kladivem jsem ji nebyl schopný zarazit hlouběji než na nějakých 30cm do země. Nakonec se podařilo, ale původní dobrá nálada byla ta tam.

První sloupek jsem zatloukal taky snad na 2-3x a nakonec je jenom 30cm v zemi, víc nejde ani za zlaté prase. Další sloupky byly to samé v bleděmodrém. Za hodinu dvacet jsem se skutálel z kopce dolů, zlitej jak fuj. To musí bavit ...

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Dneska, cca týden po Neru, rozkvetly i další květy Galahadu. Talisman zatím nekvete a Valjok taky ne. Jsem zvědavý, jestli se aspoň Valjok s Talismanem kvetením potkají, abych nemusel řešit problém s opylením. Některé z letorostů u Nera a Talismanu jsem už musel osečkovat, o víc jak 30cm už přerostly horní dvoudrátí. Aspoň tak snad podpořím  růst těch ostatních, kterým k tomu chybí ještě tak 60cm. A pak už začne klasický každoroční boj se zálistky. Zatím je réví pěkně vzdušné, musím se obrnit a nenechat to zhoustnout, abych nemusel zbytečně moc bojovat chemií s plísní a padlím jako min. rok, kdy to byl extrém.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Rekapitulace růstu a kvetení u mě:

Keře dole na zahrádce:
Nero u stěny plechové boudy - rozkvetlo 14.6 a letorosty jsou už 30cm nad posledním dvoudrátím - osečkováno
Galahad - rozkvetl 22.6
Talisman - stále ještě nekvete
Valjok - taky ne

Keře nahoře na kopci:
Rošfor a Garold - rozkvetly ve stejný den dnes, tj. 27.6.
Nero a Talisman - ještě nekvetou
Ostatní odrůdy - květy jsem si buď zlikvidoval (Sulka) nebo jsou ještě mladé a nekvetou.

Letorosty 2 a víc letých odrůd mají průměrně kolem 0,5-1m podle síly růstu. Z letošní výsadby mají nadále nejsilnější růst (od nejsilnějšího) Zolotce, Skazka, Vanessa, Artek a rozjela se pěkně i Albina. Ostatní nové odrůdy poměrně výrazně zaostávají.

Až na občasný slabý výskyt černé hniloby (sem tam tečka) a sem tam slabší nedostatek nějakého prvku je vše zdravé a bez plísní nebo padlí. Dneska spadlo 5 kapek, jinak celý den pere slunce, takže jsem byl na zahradě jenom chvíli a zase zalezl do chládku.

Jarek23
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

Dzordzik píše:
12 dub 2020, 21:38
To si tak jdeš vykopat díru na další odrůdu, bez které se nedá žít, co je o málo větší než lopata. Co v ní za 20 minut kopání nenajdeš... Absolutně nechápu, jak v tomhle může cokoli růst. Kameny začínají 15cm pod trávou. Další tam ještě jsou, ale už chyběla vůle pokračovat hlouběji než na hloubku lopaty.

Nedávno jsem v té stejné lokalitě, tj. stejně kamenů, kopal 10 jam na 10 nových sazenic. Asi zase na delší dobu vychladnu, nějak na tu horničinu dochází morál :-)

Moral je silnejsi, to das 👍👍

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

No, je mi jasný, že zase ochutnám nějakou zajímavou odrůdu a budu zas kopat jak steklej, se znám :-) Zatím jsem stále ve fázi chládnutí. Večer, pokud si nepůjdu zalítat, musím natáhnout dráty na poslední řádek co jsem nedávno sadil. Venku je 29,1 ve stínu, tak nějak není motivace se poflakovat po venku :-)

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Dneska jsem kontroloval znovu stav kvetení a jeden den vedra stačil na to, aby to bylo jinak. Dole u domu odkvetlo Nero. Sprchnutí minimální i přes to, že v průběhu kvetení neustále pršelo. Kuličky už mají místy průměr 3-4mm. Galahad dokvétá, Valjok začal kvést dneska a Talisman pořád dělá, že je na kvetení čas. Doufám, že se potká v kvetení s Valjokem, nerad bych opyloval každoročně ručně... 

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Réva roste díky dostatku vody a slunce jak splašená. Takto u mě teď vypadá 4letý keř Nera. Letorosty mají bez zalistků mezi 12 až 15 listy. I letošní výsadba se činí. Tohle je Zolotce. Dneska napršelo 25mm a přitom teď už se dá suchou nohou i v pantoflích.
Přílohy
IMG_20200702_210520_1_1.jpg
IMG_20200702_211942_1.jpg

Jarek23
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

Mně dobře odkvetl a nesprchl Solaris, Regent, Veltlín, MP i MM

Odpovědět

Zpět na „Zkušenosti z pěstování v různých regionech“