Ochrana sazenic před mrazem

Osvědčené způsoby ochrany keřů révy před zimními i jarními mrazy.
Odpovědět
Mirek
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Ochrana sazenic před mrazem

Příspěvek od Mirek »

Mám kontejnerované sazenice a vždy jsem je na zimu zapouštěl do země. Co by se stalo, pokud bych tak neučinil a kořenový bal promrzl (nyní neřeším vysušení balu)? Vydržela by to sazenice, kdyby byl mráz např. do -10°C ? U vysazených jsou kořeny samozřejmě hlouběji.

Břeclav, 158 mnm, cca 150 hlaviček, asi stovka stolních odrůd.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana sazenic před mrazem

Příspěvek od Dzordzik »

Obávám se, že u kořenové soustavy je odolnost proti mrazu ještě výrazně menší než u dřeva. Můžeš to zkusit s jednou sazenicí, pokusně, na které ti nezáleží, ale myslím si, že to nepřežije. Navíc je dost pravděpodobné, že letos budou mrazy vyšší jak -10, pokud na tohle spoléháš. Nicméně, pokud bys ji zasadil a přihrnul poctivým růvkem, vyjít by to mohlo ne?

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LadaBlatna61 »

Já jsem sazenice v kontejnerkách dal do přepravek a mám je v nevytápěné místnosti kde je nad nulou,stačí je dát do sklepa nebo do garáže přes ty velké mrazy,určitě nepřežijí mínus deset ve skleníku,to uš mám vyzkoušené,jak píše Dzordzik - kořenový bal vydrží pár stupínků pod nulou ale deset uš je konečná,třeba tady má být příští víkend aš k mínus devatenácti a to mám velkou obavu že nepřežijí roubovanci venku,tahle zima bude ještě zajímavá a ukáže odolnost na mráz u révy.

Révu pěstuji v Blatné 440m.n.m Odrůdy - Attika,Arkadia,Beloe čudo
Čornyj palec, Ester,Etalon,Galahad,Garold,Geliodor,Glenora,Izumlenie,Kodrjanka,Kišmiš Rebekka,Melinda,Muskat blue,Pleven Ustojčivyj,Rošfor,Rumba,Rembo,Suffolk red,Super extra,Skazka,Šarada UA,Super Ljalja,Valentin,Vostorg.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

On je taky rozdíl, jestli je -20 holomrazu, nebo je sněhová pokrývka. Tady snad něco málo př. týden napadne, ale uvidíme jestli a jak dlouho to vydrží.

dayofvictory
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dayofvictory »

Já loni skladoval sazenice Glenory ve skleníku celou zimu, nejvíc bylo - 14C. Ale osvědčil se mi kombinovaný způsob, tzn. kontejner jsem ve zrýpaným skleníku zahrabal do úrovně půdy, bez růvku. Sazenice přežily bez problémů, naopak jim asi svědčilo střídání světla a tmy, na jaře se rozjely mnohem lépe než ty co byly ve tmě.
Letos vyhrožují na příští týden až - 18C, bohužel letos jsem sazenice v kontejneru nedělal, nebudu moci vyzkoušet, ani řízky "do zásoby" jsem letos ještě neodebíral.

Domažlicko, severní svah, 450 m. n. m., barvy: plodí, zmrzlo/uschlo, zrušeno, objednáno, pěstuji

Odrůdy: Sommerset Seedles

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Těch -14 bylo venku nebo v tom skleníku? S tatíkem jsme letos sestavovali skleník z hliníkových profilů a povrch byl z lexanu 6mm a i když byly otevřené dveře, tak vevnitř bylo vždycky min o 2-3 stupně tepleji než venku a to bylo k večeru. Přes den je tam běžně o x stupňů víc, protože se to i s otevřenýma dveřma prohřeje.

Mirek
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirek »

Zatím je mám ve skleníku a nejsou zapuštěny v zemi nebo na schodech do sklepa. Mrazy prozatím do -5°C, ve skleníku temperuji na 0°. Kdybych je dal do sklepa pod zahradu tak asi začnou rašit. Výhled je mrazivý, takže je asi zapustím ve skleníku do země na přikryji slámou nebo kokosovým substrátem, kterého mám hromadu.

Mevik
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mevik »

Mirek píše:
10 led 2021, 08:47
Mám kontejnerované sazenice a vždy jsem je na zimu zapouštěl do země. Co by se stalo, pokud bych tak neučinil a kořenový bal promrzl (nyní neřeším vysušení balu)? Vydržela by to sazenice, kdyby byl mráz např. do -10°C ? U vysazených jsou kořeny samozřejmě hlouběji.

Podle zkušených pěstitelů mají kořeny révy vydržet nejvýše -8° , takže při dlouhodoběji působící nižší teplotě bych nezahrnuté kontejnerované sazenice neriskoval. Ale noční teploty kolem -10°C aktuálně hrozí snad jen o víkendu, něco ochrání skleník a když se na takové sazenice hodí trocha slámy, měly by víkend přežít. Sibiřský vzduch zatím v předpovědi není a že by ho bylo na pár dnů zapotřebí.

Mirek
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirek »

Mevik píše:
11 led 2021, 20:16
Mirek píše:
10 led 2021, 08:47

Podle zkušených pěstitelů mají kořeny révy vydržet nejvýše -8° , takže při dlouhodoběji působící nižší teplotě bych nezahrnuté kontejnerované sazenice neriskoval. Ale noční teploty kolem -10°C aktuálně hrozí snad jen o víkendu, něco ochrání skleník a když se na takové sazenice hodí trocha slámy, měly by víkend přežít. Sibiřský vzduch zatím v předpovědi není a že by ho bylo na pár dnů zapotřebí.

Předevčírem jsem je ve skleníku zapustil do země a ještě na ně nasypu kokosový substrát. Teploty se prozatím pohybují mezi mínus pěti až šesti venku.

Odpovědět

Zpět na „Ochrana Révy před mrazem“