Ochrana sazenic před mrazem

Osvědčené způsoby ochrany keřů révy před zimními i jarními mrazy.
Odpovědět
Mirek
Aktivní člen
Kraj: Jihomoravský
Kontaktovat uživatele:

Ochrana sazenic před mrazem

Příspěvek od Mirek »

Mám kontejnerované sazenice a vždy jsem je na zimu zapouštěl do země. Co by se stalo, pokud bych tak neučinil a kořenový bal promrzl (nyní neřeším vysušení balu)? Vydržela by to sazenice, kdyby byl mráz např. do -10°C ? U vysazených jsou kořeny samozřejmě hlouběji.

Břeclav, 158 mnm, cca 150 hlaviček, asi stovka stolních odrůd.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana sazenic před mrazem

Příspěvek od Dzordzik »

Obávám se, že u kořenové soustavy je odolnost proti mrazu ještě výrazně menší než u dřeva. Můžeš to zkusit s jednou sazenicí, pokusně, na které ti nezáleží, ale myslím si, že to nepřežije. Navíc je dost pravděpodobné, že letos budou mrazy vyšší jak -10, pokud na tohle spoléháš. Nicméně, pokud bys ji zasadil a přihrnul poctivým růvkem, vyjít by to mohlo ne?

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kraj: Jihočeský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LadaBlatna61 »

Já jsem sazenice v kontejnerkách dal do přepravek a mám je v nevytápěné místnosti kde je nad nulou,stačí je dát do sklepa nebo do garáže přes ty velké mrazy,určitě nepřežijí mínus deset ve skleníku,to uš mám vyzkoušené,jak píše Dzordzik - kořenový bal vydrží pár stupínků pod nulou ale deset uš je konečná,třeba tady má být příští víkend aš k mínus devatenácti a to mám velkou obavu že nepřežijí roubovanci venku,tahle zima bude ještě zajímavá a ukáže odolnost na mráz u révy.

Révu pěstuji v Blatné 440m.n.m Odrůdy - Attika,Arkadia,Beloe čudo
Čornyj palec, Ester,Etalon,Galahad,Garold,Geliodor,Glenora,Izumlenie,Kodrjanka,Kišmiš Rebekka,Melinda,Muskat blue,Pleven Ustojčivyj,Rošfor,Rumba,Rembo,Suffolk red,Super extra,Skazka,Šarada UA,Super Ljalja,Valentin,Vostorg.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

On je taky rozdíl, jestli je -20 holomrazu, nebo je sněhová pokrývka. Tady snad něco málo př. týden napadne, ale uvidíme jestli a jak dlouho to vydrží.

dayofvictory
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dayofvictory »

Já loni skladoval sazenice Glenory ve skleníku celou zimu, nejvíc bylo - 14C. Ale osvědčil se mi kombinovaný způsob, tzn. kontejner jsem ve zrýpaným skleníku zahrabal do úrovně půdy, bez růvku. Sazenice přežily bez problémů, naopak jim asi svědčilo střídání světla a tmy, na jaře se rozjely mnohem lépe než ty co byly ve tmě.
Letos vyhrožují na příští týden až - 18C, bohužel letos jsem sazenice v kontejneru nedělal, nebudu moci vyzkoušet, ani řízky "do zásoby" jsem letos ještě neodebíral.

Domažlicko, severní svah, 450 m. n. m., barvy: plodí, pěstuji, zmrzlo/uschlo, zrušeno, objednáno

Odrůdy: 22 x Sommerset Seedles, Faith Seedles, Himrod, Glenora, Solaris, Dubljanskij, Pamjati nebesnoj sotni,

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Těch -14 bylo venku nebo v tom skleníku? S tatíkem jsme letos sestavovali skleník z hliníkových profilů a povrch byl z lexanu 6mm a i když byly otevřené dveře, tak vevnitř bylo vždycky min o 2-3 stupně tepleji než venku a to bylo k večeru. Přes den je tam běžně o x stupňů víc, protože se to i s otevřenýma dveřma prohřeje.

Mirek
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirek »

Zatím je mám ve skleníku a nejsou zapuštěny v zemi nebo na schodech do sklepa. Mrazy prozatím do -5°C, ve skleníku temperuji na 0°. Kdybych je dal do sklepa pod zahradu tak asi začnou rašit. Výhled je mrazivý, takže je asi zapustím ve skleníku do země na přikryji slámou nebo kokosovým substrátem, kterého mám hromadu.

Mevik
Guru fóra
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mevik »

Mirek píše:
10 led 2021, 08:47
Mám kontejnerované sazenice a vždy jsem je na zimu zapouštěl do země. Co by se stalo, pokud bych tak neučinil a kořenový bal promrzl (nyní neřeším vysušení balu)? Vydržela by to sazenice, kdyby byl mráz např. do -10°C ? U vysazených jsou kořeny samozřejmě hlouběji.

Podle zkušených pěstitelů mají kořeny révy vydržet nejvýše -8° , takže při dlouhodoběji působící nižší teplotě bych nezahrnuté kontejnerované sazenice neriskoval. Ale noční teploty kolem -10°C aktuálně hrozí snad jen o víkendu, něco ochrání skleník a když se na takové sazenice hodí trocha slámy, měly by víkend přežít. Sibiřský vzduch zatím v předpovědi není a že by ho bylo na pár dnů zapotřebí.

Mirek
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirek »

Mevik píše:
11 led 2021, 20:16
Mirek píše:
10 led 2021, 08:47

Podle zkušených pěstitelů mají kořeny révy vydržet nejvýše -8° , takže při dlouhodoběji působící nižší teplotě bych nezahrnuté kontejnerované sazenice neriskoval. Ale noční teploty kolem -10°C aktuálně hrozí snad jen o víkendu, něco ochrání skleník a když se na takové sazenice hodí trocha slámy, měly by víkend přežít. Sibiřský vzduch zatím v předpovědi není a že by ho bylo na pár dnů zapotřebí.

Předevčírem jsem je ve skleníku zapustil do země a ještě na ně nasypu kokosový substrát. Teploty se prozatím pohybují mezi mínus pěti až šesti venku.

Marek1970
Aktivní člen
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marek1970 »

Pri hľadaní informácií k infrapanelom som našiel aj takéto video pre profi ochranu viniča pred jarným mrazom. Obávam sa však, že k tomu na takej väčšej moravskej viničke, potrebujete okrem počiatočnej investície do techniky aj menšiu súkromnú elektráreň.
https://www.youtube.com/watch?v=REzTvgERD8k

blízko Piešťan,160 mnm, cca 100 koreňov približne z 50 stolných odrôd

Mirek
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirek »

Marek1970 píše:
19 říj 2021, 08:23
Pri hľadaní informácií k infrapanelom som našiel aj takéto video pre profi ochranu viniča pred jarným mrazom. Obávam sa však, že k tomu na takej väčšej moravskej viničke, potrebujete okrem počiatočnej investície do techniky aj menšiu súkromnú elektráreň.

Celá úroda v mém vinohrádku visí nedozrálá, nesladká a hnije na keřích. Visí tam i velmi ranné odrůdy, které se prostě nedají jíst. Je něco jiného dosladit mošťáky a udělat z toho "víno" na kšeft, a nebo jíst stoláky, které nemají cukry a jsou gumové. Jarní mrazy neřeším, protože úrodu ničí pozdní voda.

Jarek23
Aktivní člen
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

U nas je celkově studeny rok, strasne malo slunka, stále je zatazeno. Už je 15C, ale vichrice a opet zatazeno, jako.kazdy den, vcera cele dopoledne prselo, jak ma reva nabrat cukry nebo vyzrát revi?

Mirek
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirek »

Jarek23 píše:
19 říj 2021, 12:01
U nas je celkově studeny rok, strasne malo slunka, stále je zatazeno. Už je 15C, ale vichrice a opet zatazeno, jako.kazdy den, vcera cele dopoledne prselo, jak ma reva nabrat cukry nebo vyzrát revi?

A víš že je to i možné? Stačí si tady přečíst pár článků a zjistíš že slunce a teplo není potřeba, bo to bylo zralé a sladké jak ... už před dvěma měsíci.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Njn, holt se musíš smířit s tím, že poloha zásadně ovlivňuje to co, kdy a v jaké kvalitě sklidíš. Zatím co tobě všechno visí a hnije a k jídlu to není,většina lidí tady má dávno sklizeno a maximálně tak řeší to, jestli a jak moc jim vyzrálo réví. A určitě to není tím, že bys révu miloval, nebo se o ni staral méně. V kombinaci s polohou prostě jsou roky, kdy se můžeš uběhat a ustříkat a stejně to k ničemu nepovede. Soused letos zanedbal postřiky a dle vlastních slov sklidil ani ne čtvrtinu toho co minulý rok. U nás je, až na SU od Bačinského, dávno všechno snězené.

Mirek
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirek »

Dzordzik píše:
20 říj 2021, 17:12
Njn, holt se musíš smířit s tím, že poloha zásadně ovlivňuje to co, kdy a v jaké kvalitě sklidíš. Zatím co tobě všechno visí a hnije a k jídlu to není,většina lidí tady má dávno sklizeno a maximálně tak řeší to, jestli a jak moc jim vyzrálo réví. A určitě to není tím, že bys révu miloval, nebo se o ni staral méně. V kombinaci s polohou prostě jsou roky, kdy se můžeš uběhat a ustříkat a stejně to k ničemu nepovede. Soused letos zanedbal postřiky a dle vlastních slov sklidil ani ne čtvrtinu toho co minulý rok. U nás je, až na SU od Bačinského, dávno všechno snězené.

Nezlob se na mne, ale já nejím něco, kde je chuť o ničem, chybí cukry ....

LadaSvijany
Aktivní člen
Kraj: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LadaSvijany »

Marek1970 píše:
19 říj 2021, 08:23

Ochrana topnými kabely by nemusel být zase tak špatný nápad. Topné kabely se používají na ochranu dešťových žlabů a svodů proti zamrzání. Ovládání je jednoduché a dají se přesně nastavit. Náklady na ochranu většího vinohradu by se mohly pohybovat okolo 500 Kč za jednu noc při maximální sazbě. Možná by se dala využít i nějaká snížená sazba. A pokud by se to použilo na jaře třeba třikrát, tak to zase nejsou tak veliké náklady na ochranu. Problém vidím v počáteční investici, která může být veliká hlavně tam, kde v blízkosti vinohradu není potřebný zdroj el.energie. Ale pak je to už bez starosti. Je ale otázka, co všechno může topný kabel ochránit. Věřím, že dokáže ochránit rašící očka a možná i výhony tak do 10 cm délky. Ale konečky delších výhonů už asi neochrání.

Svijany, 255 mnm, asi 70 stolních odrůd

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Za ideálního počasí, tj. mráz ale bezvětší, to může fungovat dobře, u silnějšího větru už bych si na to nevsadil.

Lubo
Kraj: Žilinský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lubo »

.... podľa mojich pozorovaní, je bezvetrie a jasná noc resp. ráno, to najhoršie. Keď fúka vietor, ešte je dobre.

Bytča - kotlina, záhrada-rovina -330 m.n.m, farby: objednané, ešte neplodia, plodia, zrušené

Odrody 2013-2021:Arni, Kišmiš Volodar, Adler, Cimus, Zolotce, Polinka, Kleopatra, Černyj Chrustaľ, Ivanka, Baron, Furor, Sicilia, Senator Burdaka, Dolgožannyj,Talizman Ovalnyj, Jupiter, Saturn, Julian, Deva Marija, Marusja, Monblan, Millenium, Galachad, Šarada UA, Rembo, Pamjati Dženejeva, Stela, Vostorg, Melitopoľskij Krasnyj

Radovan
Aktivní člen
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radovan »

S výnimkou situácie, keď dôjde k vpádu arktického vzduchu. To potom fúka od SV, ale celá masa vzduchu je pod bodom mrazu.
Jednoho roku mi kvitli marhule, prišiel vpád vzduchu kdesi od Petrohradu a do rána bola fujavica metelica, -6 °C a 30 cm snehu.

Lubo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lubo »

Radovan, to áno, vtedy je už všetko v .... a človek len bezmocne pozerá cez okno. Príroda sa s nami často zahráva, vlastne každý rok.  

Bytča - kotlina, záhrada-rovina -330 m.n.m, farby: objednané, ešte neplodia, plodia, zrušené

Odrody 2013-2021:Arni, Kišmiš Volodar, Adler, Cimus, Zolotce, Polinka, Kleopatra, Černyj Chrustaľ, Ivanka, Baron, Furor, Sicilia, Senator Burdaka, Dolgožannyj,Talizman Ovalnyj, Jupiter, Saturn, Julian, Deva Marija, Marusja, Monblan, Millenium, Galachad, Šarada UA, Rembo, Pamjati Dženejeva, Stela, Vostorg, Melitopoľskij Krasnyj

Radovan
Aktivní člen
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radovan »

Vlaňajšiu zimu som mal zlé skúsenosti so zimovaním sadeníc v kontajneroch vonku. Boli citeľné straty. Fakt je, že keď koreňový bal premrzne, tak je koreňom koniec, pričom letorasty to dávajú v pohode. Ťažko povedať aká je hraničná teplota pre prežitie koreňov, možno niekde okolo -8°C, ale už to nechcem skúšať...
Dnes je Mitra, koniec ovčiarskej sezóny a vlastne koniec vegetačnej doby. Tak sadenice išli hajať do pivnice. Do zeme pôjdu na jar, na prelome apríl/máj podľa počasia.
Přílohy
v pivnici.jpg

andrejZA
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andrejZA »

To je zaujímavý poznatok. Ja sa chystám pár sadeníc, čo mám v kvetináčoch / vedrách dať do zeme tak, aby boli pod úrovňou terénu (hrobčeky). Máš skúsenosti, že aj pri tomto spôsobe sú citeľné straty? 

Riešim tiež otázku jarných sadeníc, ktoré spravili aj niekoľkometrové letorasty, či ich nechať voľne vyviazané, alebo neskúsiť položiť na zem a nezakryť čečinou (tak ako sa zimujú napr. černice). Hlavne u tých, kde si nie som istý, či dozrela dostatočná dĺžka dreva, a mám ponechané dva letorasty, by som asi skúsil z nich jeden dať na ukrajinca. Druhý by som nechal a po jari by som videl, ktorý lepšie prezimoval. 

SZ Slovensko (Žilinská kotlina), cca 350 m n.m
Ajvaz (vysadené 2018), Othello ružové (presadené 2021) Dašunja, Kraseň, (minuloročné sadenice) Chrust(2x), Garold (2x), Tajna monacha (3x), Cimus (2x), Valjok (3x), Ladannyj (2x), Karnaval (2x), Šarada UA, Nikol (2x), Kraseň (2x), Dašunja, Skazka, Vostorg (vysadené 2021 zo zakorenených odrezkov) , Katalonia, Rembo, Zolotce (vysadené 2021 - prostokorenné) , Aladdín, Beloje Čudo, Nachodka (po vlaňajšom slabom raste presadené na nové stanovište), Suzy (zrušené)

Radovan
Aktivní člen
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radovan »

Pri zahrabaní do zeme a nakopcovaní by nemal byť problém. Ja som to minulú jeseň podcenil a tak to aj dopadlo. Lenže keď je to v 10 l kontajneroch, tak to by musel byť výkop jak na kanalizáciu :-D.
Pred zimovaním odrežem nevyzretú časť. Tá iba sčernie a chytá pleseň. Čačina niekedy nemusí stačiť, keď nie je sneh, ale holomráz. Istejšie bude 5 - 10 cm zeme a na to kľudne aj tá čačina.
To bude zaujímavé porovnať ako prezimoval ukrytý a neukrytý letorast.

Odpovědět

Zpět na „Ochrana Révy před mrazem“