Sirenevyj tuman - raně střední, tmavě růžová, harmonická, semenná, odolnost 3, -24°C

Odpovědět
Mevik
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Sirenevyj tuman - raně střední, tmavě růžová, harmonická, semenná, odolnost 3, -24°C

Příspěvek od Mevik »

Synonyma: Сиреневый туман
Barva: tmavě růžévá až fialová. Sireněvyj tuman je v překladu Fialová mlha
Původ: Sirenevyj tumanč vyšlechtil amatérský šlechtitel N.P.Višněvěckij  křížením odrůd Talisman x Rizamat + Višněvyj
Charakteristika odrůdy: Listy:
Růst: silný
Doba zrání: raně střední. Je sice deklarováno 115-125 dnů, ale podle mých zkušeností platí pozdější termín
Typ květu: oboupohlavní
Hrozen a bobule: Hrozny jsou konické nebo beztvaré a váží až 2,5 kg. Bobule mají tmaě růžovou až fialovou barvu, hmotnost 10-15 g. Tvar bobulí je okrouhlý až slabě oválný. Dužnina je pevná masitá, chuť harmonická, někomu připomíná chuť žluté třešně
Počet hroznů na letorost:
Vyzrávání réví: dobré
Odolnost k chorobám: střední, 2,5 až 3
Odolnost k mrazu: – 24 °C
Zakořeňování řízků: dobré
Poznámky: Po dešti po dlouhém suchu  mohou praskat bobule

Mevik
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Re: Sirenevyj tuman - raně střední, tmavě růžová, harmonická, semenná, odolnost 3, -24°C

Příspěvek od Mevik »

U mne poprvé zaplodil v roce 2017, ale jen několik bobulí.
V roce 2018 nádherná úroda. bobule jsou hodně šťavnaté, chuť je harmonická, ale s nějakou příchutí, snad opravdu žlutá třešeň.
V roce 2020 opět slušná úroda, na tento rok v mých podmínkách výjimečná. Díky letošním podmínkám dozrála až počátkem října. Dloho držela kvalitu, až deště poslední týden ji zlomily. přesto několik hroznů zůstalo šlušných, jeden z nich na snímku z dnešního dne, byly i výrazně větší.
S praskáním jsem dosud moc nesetkal. Rok 2018 byl ovšem celý suchý a rok 2020 zase celý hodně vlhký, takže podmínky k praskání moc nebyly.
Na východě se moc nerozšířila a celkově je o ní málo zpráv. Já jsem s ním zatím spokojen. Hezky vypadá, hodně plodí, má zajímavou chuť a mimořádně šťavnaté bobule (mně se moc nelíbí současná móda tvrdých plodů, i když uznávám, že takové se dobře přepravují).
Sirenevyj tuman 20201017.jpg

Odpovědět

Zpět na „Semenné“