Poslannik - raná, modrá, harmonická, semenná, odolnost 3, -23°C

Odpovědět
Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Poslannik - raná, modrá, harmonická, semenná, odolnost 3, -23°C

Příspěvek od Dzordzik »

Informace podle: Zdeněk Jedlička

Synonyma:
Barva: modrá
Původ: odrůda od šlechtitele V. M. Kalugina.
Charakteristika odrůdy: stolní atraktivní raná modrá odrůda s velmi velkým hroznem a bobulí, výborné harmonické odrůdové chuti, s vysokou odolností mrazu a chorobám. Dobrá odolnost při transportu, bobule nepraská po deštích.
Listy:
Růst: vysoký
Doba zrání: raná, konec září, 120 - 125 dní
Květ: oboupohlavní
Hrozen a bobule: hrozen velmi velký, 800 - 1500 g, kónický, středně hustý, bobule velmi velká, 30 x 48 mm, 25 - 30 g, ovál, masitá, šťavnatá, chruplavá.
Obsah cukrů a kyselin:
Vyzrávání výhonů:
Plodnost dřeva:
Počet hroznů na výhon:
Zatížení, řez:
Odolnost k mrazu: -23°C
Odolnost k chorobám: střední odolnost k padlí révovému a k plísni révové
Množení:
Přílohy
poslannik0.jpg

Mevik
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Re: Poslannik - raná, modrá, harmonická, semenná, odolnost 3, -23°C

Příspěvek od Mevik »

Popis je popis, vlastní zkušenost (byť i jen z jedné lokality) je jiná.
U mne Poslannik vysazen na jaře 2017. Moc nevyrostl, vyzrálý byl jeden výhon asi 60 cm. V roce 2018 jsem jej na zkoušku ponechal, vyrostly dva plodné výhony, jeden s malým hrozínkem, druhý s hroznem na snímku. Největší bobule vážily 19 g, bylo jich několik. I na snímku je vidět, že bobule jsou celkem vyrovnané.
V roce 2019 jsem se obával vysílení z předchozího roku (keř byl nepochybně přetížený a výhony nebyly silné). Nestalo se, květenství bylo více, i když ne velkých. Krásně se opylil, bohužel se vlivem počasí a mých chyb na této odrůdě velmi rozšířilo padlí. Zbylo doslova pár bobulí, největší je na druhém snínmku. K tomu mám jeden příběh. Domů jsem jel trošku rychleji a zastavila mne policie s tím, kampak tak spěchám. Tak jsem jim ukázal onu jednu bobuli, ať hádají, co to je. Oba hoši tipovali, že švestka. Když se dozvěděli pravdu, tak jsme přátelsky porozprávěli a nechali mne odjet bez úlmy na mé peněžence i bodovém kontu. A potom že jsou příliš velké bobule nepraktické.
Rok 2020 zatím vypadá dobře, Poslannik bude mít více hroznů, většinu střední velikosti (tipnul bych si hmotnost každého bude kolem 1 kg, tedy asi jako onen hrozen v roce 2018), ale dva by mohly být výrazně větší. Ale jeětě není odkveteno a do sklizně čeká mnoho nástrah.

Zatímní hodnocení:
Pravdivý je silný a zdravý růst, doba zrání, velké bobule a díky tomu i velké hrozny (střední hrozen o 50 bobulích po 20 g dá jedno kilo). Vzhledem k tomu, že Poslannik je z křížení Talisman x Velika (vinifera), tak odolnost proti chorobám nebude příliš velká. O padlí jsem již psal, tam ostatně není šampionem ani Talisman, natož Velika. Větší napadení plísní jsem zatím nezaznamenal. Chuť je harmonická, příjemná, oznámkoval bych ji jako velmi dobrou (tedy dvojkou). Pro zajímavost - jedničku má u mne např. Adler, třeba takové Preobraženie s bídou čtyřku (či spíše pětku, u mne propadlo a vyřadil jsem je). Za tři měsíce budu vědět více.
Poslannik1 20180923.jpg

Poslannik bobule 2 20190919.jpg

Wimpi
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

Když čtu úvodní charakteristiku odrůdy Poslannik, jejímž autorem má být pan Jedlička, nechápu, jak může být struktura jejích bobulí současně popsána synonymy "masitá, šťavnatá, chruplavá". Připadá mi to stejné, jako kdyby někdo prohlásil například o konzumované hrušce, že je tvrdá jako řepa, čili akorát, na hniličku. Nebo o jedoucím automobilu, že se vleče jako šnek, optimální rychlostí, jako blázen a z rádia právě slyšíme píseň v rytmu polky, valčíku a foxtrotu.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Mimo jiné od toho toto fórum existuje, abychom si informace o odrůdách měnili a případně je korigovali. Ne vždycky se informace od prodejců nebo autora odrůdy v praxi potvrdí a navíc se liší podle polohy pěstování. Já Poslannika máám také, ale zatím pouze jako 3 letou sazenici, která špatně vyzrála, takže jsem začal letos z jediného přeživšího oška. Tvoje zkušenost se strukturou bobule a chutí je jaká? Ať vím na co se "těšit".

Mevik
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mevik »

Budou to již dva roky, co jsem Poslannik konzumoval (loňských pár bobulí nepočítám) a nejsem tak systematický, abych si údaje o struktuře a chuti bobulí poznamenával. Nicméně po paměti - šťavnatá bobule (tedy žádný kedluben, jak je teď na východě v módě). A pokud se týká chuti, bál jsem se, že tak velká bobule bude vodová, nevýrazná (to se často stává). A nebylo tomu tak, opravdu to bylo harmonické a příjemné, sníst se dalo mnoho. Naproti tomu jsem nic extra výrazného necítil, jako je tomu třeba u Adlera nebo Landyše. Proto jsem hodnotil dvojkou jako velmi dobrá chuť. Byl to ovšem první rok plodnosti a já jsem vybíravý konzument a přísný hodnotitel.
Ale chuť je subjektivní záležitost, každý ji vnímá jinak. Nedávno jsem se třeba bavil s kolegou z tohoto fóra, který hodnotil velmi kladně bobule odrůdy Senzacia s tím, že jsou křupavé. Když jsem se ho ptal na chuť, neměl moc co říct, on prostě zřejmě vnímá křupavost bobulí jako základní kvalitativní ukazatel. Já uznávám, že Senzacia je křupavá, to mé Preobraženie (zřejmě jde o stejnou odrůdu) bylo také, ale to mi nestačí, proto jsem je vyhodil. Podle mne klidně ať je konzistence bobule trošku měkčí (ale ne bláto), ale ať je v bobuli nějaká chuť.
Ale vraťme se k Poslanniku, pokud se nic špatného nestane, přijď koncem září ochutnat.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Děkuju za info. Takže žádný průser to není, to je fajn. Uvidíme jak dopadne u mě. U mě má letos narostlý letorost zatím cca metr a něco. Měl největší zpoždění ze všech odrůd u mě, ale teď to dohání a má už pěkně silný letorost a opravdu velké listy, téměř tak velké jako Talisman a to už jsou slušné "lopuchy".
Co se ale u mě minulý rok projevilo, a věřím, že letos tomu kvůli počasí nebude jinak, je citlivost na padlí i plísně. Padlím byl Poslannik u mě postižený úplně nejvíc ze všech odrůd. I proto taky dopadl jak dopadl. Věřím, že kdyby byl odolnější, tak letos byla i nějaká signálka. Za odolnost jej tedy pochválit nemůžu. Máš stejnou zkušenost? Za pozvání děkuju, určitě s díky neodmítnu.

Přílohy
IMG_20200627_112256_1.jpg

Odpovědět

Zpět na „Semenné“