Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Fórum věnující se bílým moštovým odrůdám Révy vinné
Jarek23
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Jarek23 »

před chvíli jsem přijel z práce a dívám se, Solaris začal zaměkat, přitom včera nic :-)

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LadaBlatna61 »

To teplo to pěkně popohání,mě to tady taky dělá divy,asi to všechno dožene,u mě Nero uš je modré ale není sladké,ještě musím počkat.

Révu pěstuji v Blatné 440m.n.m Odrůdy - Attika,Arkadia,Beloe čudo
Čornyj palec, Ester,Etalon,Galahad,Garold,Geliodor,Glenora,Izumlenie,Kodrjanka,Kišmiš Rebekka,Melinda,Muskat blue,Pleven Ustojčivyj,Rošfor,Rumba,Rembo,Suffolk red,Super extra,Skazka,Šarada UA,Super Ljalja,Valentin,Vostorg.

Jarek23
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

LadaBlatna61 píše:
09 srp 2020, 20:48
To teplo to pěkně popohání,mě to tady taky dělá divy,asi to všechno dožene,u mě Nero uš je modré ale není sladké,ještě musím počkat.

navíc jsou i teplé noci a vařící dny :-D

katoo
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od katoo »

Dnešní měření cukernatosti - 11,5°Bx 
Tím se u mě potvrzuje 4-5 týdnů spoždění od minulého roku.

Jarek23
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

katoo píše:
25 srp 2020, 18:48
Dnešní měření cukernatosti - 11,5°Bx 
Tím se u mě potvrzuje 4-5 týdnů spoždění od minulého roku.

Většina bobulí je ještě kyselých

Kamil
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kamil »

U mě 21Bx. Takze za par dni jdena burčák 
Přílohy
20200823_183009_copy_567x1008.jpg

2016 2019 2020 - Arkadia, Augustovskyj, Aurelius,Bianca, Beževij, Cabernet Cor., Concord, Čornyj Dok., Garold,Golden Champion, Gurzufskyj Roz., Chrupka čer., Kodrjanka, Krasnaja Roza, Krystal,Lakemont,Lora, Lorus Kiš.,MP, Mramornyj, Pamjať Džen., Padarok Kraj., Petra,Phoenix, Prim, RR, Solaris, Somerset Seed., Suvenýr, Svetlana, VZ, ZWT. www.wertovo.cz

Radovan
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radovan »

Opýtam sa. Jak veľké bobuľky máte u Solarisu (mm)? U mňa boli dosť mrňavé, a veľké semená, takže výlisnosť bola slabá, tak som ho prestal pestovať. Ale mohlo to byť tiež mojou chybou.

Wimpi
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

Přesně to teď změřit nemůžu, protože nejsem doma, ale odhaduji to na 8 až 12 mm v průměru. Jsou to bobule standardní velikosti moštových odrůd. Výlisnost je, řekl bych, taky standardní, čili průměrná. Na Vašem místě bych ale ve Vaší teplé vinařské poloze místo Solarisu vysadil nějakou pozdnější odrůdu, například Hibernal. Vína ze Solarisu z teplých poloh bývají údajně fádní, ačkoli všechny Solarisy, od jiných vinařů, které jsem dosud mohl ochutnat, byla velmi chutná vína. (Ale ten můj byl vždy lepší :oops: ).

Jarek23
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

Radovan píše:
26 srp 2020, 09:57
Opýtam sa. Jak veľké bobuľky máte u Solarisu (mm)? U mňa boli dosť mrňavé, a veľké semená, takže výlisnosť bola slabá, tak som ho prestal pestovať. Ale mohlo to byť tiež mojou chybou.

Já mám hrozny prvním rokem, kuličky cca 1 cm...

karel81
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od karel81 »

Milí znalci vinné révy, může to být Solaris ? Před pár lety to nasadila dcera když jsem byl pracovně v zahraničí. :x

Přílohy
DSC0797.jpg

Wimpi
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

Fotka je dost tmavá, ale dle mého názoru to Solaris není. Jeho bobule nikdy nebyly růžové a to ani při maximání cukernatosti na osluněné straně.

Naposledy upravil(a) Wimpi dne 26 srp 2020, 12:21, celkem upraveno 1 x.

Jarek23
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

karel81 píše:
26 srp 2020, 11:46
Milí znalci vinné révy, může to být Solaris ? Před pár lety to nasadila dcera když jsem byl pracovně v zahraničí. :x

ahoj, odborník tedy nejsem, ale i dle listů se kloním k tomu, že ne....já doma Solaris mám, má jiné listy, velké a kožovité, tady mi přijdou malé a jemné, ale fakt bez záruky

katoo
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od katoo »

Hodně záleží na stanovišti, zatížení , počasí a Aláhovi  :-D
Prostě některé keře mají hrozny i kuličky vetší a některé menší. Letos je to u mě na všech keřích menší, nedostatkem vody to ale asi nebude :mrgreen:

Jarek23
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

katoo píše:
26 srp 2020, 12:45
Hodně záleží na stanovišti, zatížení , počasí a Aláhovi  :-D
Prostě některé keře mají hrozny i kuličky vetší a některé menší. Letos je to u mě na všech keřích menší, nedostatkem vody to ale asi nebude :mrgreen:

Že by nedostatek tepla? Těch faktorů bude asi víc...

Radovan
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radovan »

Wimpi píše:
26 srp 2020, 10:31
Přesně to teď změřit nemůžu, protože nejsem doma, ale odhaduji to na 8 až 12 mm v průměru. Jsou to bobule standardní velikosti moštových odrůd. Výlisnost je, řekl bych, taky standardní, čili průměrná. Na Vašem místě bych ale ve Vaší teplé vinařské poloze místo Solarisu vysadil nějakou pozdnější odrůdu, například Hibernal. Vína ze Solarisu z teplých poloh bývají údajně fádní, ačkoli všechny Solarisy, od jiných vinařů, které jsem dosud mohl ochutnat, byla velmi chutná vína. (Ale ten můj byl vždy lepší :oops: ).

Pestoval som Solaris ešte pred mojím pobývaním na južnom Slovensku, ešte keď som býval v horskej oblasti. Na juh som ho už nepreniesol. Takže tie malé bobuľky mohli byť aj kvôli horšej polohe. Oni možno boli aj štandardné, len sa mi to mohlo zdať v porovnaní k iným odrodám ktoré som vtedy pestoval. Teraz pokukujem po Souvinier gris. Ale to bude mať význam až keď sa natrvalo usadíme. Už by to celej rodine prospelo.

karel81
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od karel81 »

karel81 píše:

Děkuji všem kteří se vyjádřili k mému problému , budu pátrat dál.

haco
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od haco »

nechavam 2 strapce solarisu, na skusku ze kolko cukru naberu - vcera 27 brix. bez chorob, len som ich musel dat do sackov, lebo srsne sa isli zblaznit od tolkej glukozy co si nacucali  :) 

Bred_ik
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bred_ik »

U mě Solaris prakticky sežrali vosy a ptáci. Letos je relativně silně napaden plísní révovou, ale na rozdíl od jiných odrůd (Cabernet Cortis) dochází u něj po napadení pouze k nekróze napadené plochy listu bez sporulace plísně.

Jarek23
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

Solaris prezil.v pohode bez postřiku, hrozny hodne sladke, vsichni členové rodiny chvalili,  nikdo si nestezoval, coz je nezvykle.
Jediny nebyl zasackovany a nic ho nesezralo  nastesti 😁

jenca
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jenca »

karel81 píše:

Sice nevím jestli je po odrůdě této révy ještě pátráno ale počítám že teď už budou bobule vyzrálé a šlo by ji přesněji určit podle chuti solaris to podle mě být v žádném případě nemůže já bych si vsadil na nějakého frankoamerikána teď už musí jít poznat jestli to tak je podle chuti a rosolovitého sliznatého vnitřku bobule.

Rony
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rony »

U mna plati Bredikov komentar tiez:
"Letos je relativně silně napaden plísní révovou, ale ... dochází u něj po napadení pouze k nekróze napadené plochy listu bez sporulace plísně"
bobule su celkom zdrave, sladkost subjektivne dobra, ale byva ine roky aj vyrazne vyssia.

U suseda na Zahori je 1 ker Solarisu cely rok bez postreku: Tam ani ta perenospora na listoch nie je zjavna, vidno tam vsak zasychajuce bobule a trapinu a niekde aj celkom suche strapce. Pricinu vidim v silnom pretazeni, maju to na pergole a rez na jar bol slaby, aj vyhony su slabe a velmi velky pocet strapcov. Na listoch su silne prejavy nedostatku horcika - mnohe su skoro cele zlte.

Deti Solaris casto uprednostnuju pred velkoplodymi, lebo strapce su celkom zdrave a chutne, semena i hrubu supku zvladaju dobre.... ja sa im tiez necudujem.
Solaris je dobra odroda pre cloveka, co chce dopestovat kvalitne hrozno jednoducho a bez postrekov.
Ziadna velkoploda odroda nie je taka odolna ako Solaris.
Solaris nemava bobule napadnute mucnatkou a nepraskaju vobec po dazdoch. Potom aj hmyz im da pokoj a ide na velkoplode odrody, ktore vzdy maju nejake praskliny bobul. Hmyz naozaj vobec nenapadol Solaris - to je obrovska vyhoda voci vsetkym stolakom.

Ja tiez Solaris nikdy nesackujem.

Bred_ik
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bred_ik »

Myslím, že i podle letošních zkušeností jsou velkoplodé odrůdy odolnější než je Solaris. Například, Galahad, Kvadro, Trojka,  Beloje čudo, Belyj KoKl, Monarch a další. Jsou odolnější k plísni révové, jsou do dnešního dne ve srovnatelných podmínkách  prakticky bez napadení plísní révovou. Odolnost k padlí nehodnotím, Solaris býval u  mne padlím také napadán, proto i jej ošetřuji proti padlí. Ale Solarisu jsem se zbavil proto, že mu nevyhovovalo složení půdy u mne, objevovaly se na něm tak silné chlorózy, že byly nějakou listovou výživou neřešitelné. Vedlo to k tomu, že keře přestaly plodit. Podobně bohužel reagovalo i Rondo. Co se týká napadení hmyzem, tak u mne bývá hodně napadán, protože sáčkovat moštovou odrůdu jednoduše nelze. Podobné zkušenosti mají i vinaři na jižní Moravě. Solaris je i tam první zralý a proto pro hmyz atraktivní.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Když srovnám stav napadení listů jak Peronosporou tak padlím u souseda s mými stoláky, tak je to sto a jedna. U něj letos propadly úplně všechny odrůdy co má a to stříkal víc než já, takže souhlas s tím co píše Ivo. Solaris je hodně odolný ale není nejodolnější a obecně to není ve srovnání s odolnými stoláky žádný zázrak.

Rony
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rony »

Ked pisem, ze Solaris je odolnejsi ako vsetky velkoplode odrody, tak tym myslim komplexnu odolnost odrody.
U mna - juh Slovenska - mozem pestovat Solaris a Bianku celkom bez postrekov. Ziadna stolova odroda by taketo podmienky u mna nezvladla. Ale problem nie je perena, ale mucnatka - ta vie aj pre take odrody ako Galahad znicit takmer 100% bobul. A G. a S. maju rovnaky pocet zistenych genov odolnosti mucnatke i perene. 
S. nemusi byt pritom najodolnejsi pri kazdej chorobe napr. tej perene.
Aj ked mozu byt listy  S. napadnute perenou, u mna to nema cca ziaden vplyv na urodu a aj drevo stihne vyzriet dobre. Vo vacsine rokov vsak ani listy S. cca nebyvaju napadnute perenou, tento rok je vynimka.
Teda z praktickeho pohladu mozno vyssia odolnost G. perene pre mna nie je podstatna.
A naopak vyssia odolnost S. voci mucnatke (hlavne bobul), praskaniu bobul, ciernej hnilobe je v praxi velmi velmi podstatna - na vyslednu urodu a na spolohlivost dosiahnutia urody..... a teda aj na potrebu chemickej ci Bio ochrany. Mucnatka u mna je kazdy rok silna, ale striekam BIO - keby som striekal tvrdou chemiou mohlo by to byt lepsie. Vidim casto, ze mucnatka mi prezimuje na letorastoch.
Toto je ale len skusenost zo suchej lokality juzne Slovensko, i ked tento rok prsalo velmi casto. Ine lokality vidim, ze maju tlak pereny vyssi.
Pre vinic jednoznacne plati, ze je to rastlina konkretneho miesta a casu a teda moje skusenosti casto nemusia platit inde. Preto je dolezite poznat celu rezmanitost skusenosti z roznych regionov.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Můj a sousedův vinohrad je od sebe asi 60m, jinak naprosto stejné svahy, stejně orientované, stejná půda atd. Stříkáme oba asi porovnatelně často, on je mnohem zkušenější než já pokud jde o pěstování, choroby i ochranu před nimi. Oba jsme co den až dva na kontrole vinohradu. Když srovnám odolnost a aktuální stav mých odolných odrůd (stolních i moštových) a jeho odolných odrůd (moštových a sem tam nějaké na jídlo), tak moje jsou naprosto v pohodě, zatímco jeho jsou téměř ko, lsitová stěna je u něj tak ve stavu 30-40%, u mě tak 95-99% v závislosti na odrůdě. A to jsme oba na JZ svahu, kde podloží je pískovec, takže se tady voda v žádném případě nedrží a svah je poměrně pěkně odvětrávaný. Na rovinu ti říkám, že jeho odrůdy jako je Solaris, CC, Hibernal, Muscaris a mnoho a mnoho dalších dopadly letos naprosto tragicky. Jednoznačně jeho nejhorší rok minimálně za posledních 10 let. Úrodu už téměř odepsal. Keře totálně zničené především Peronosporou, ale poslední 2-3 týdny už i padlím. Stříkat už nemůže kvůli termínu sběru, stejně tak jsem už nestříkal já. Největší poškození se u něj projevilo právě tehdy, když musel přestat stříkat. Bio režim tady udržovat je naprosto nemožné, tak obrovský tlak chorob letos i minulý rok byl. Bohužel u něj pak už nepomohla ani tvrdá chemie. Jak vypadají jeho listy jsem tady nedávno fotil, tak se můžeš podívat. Klidně ti vyfotím jak vypadají moje. Přesně jak si napsal, zkušenosti u tebe neplatí všude a usuzovat z jedné polohy na odolnost odrůdy nejde. Určitě je Solaris odrůda odolná, o tom žádná, ale o tom, že by byla obecně odolnější, než nové odolné stoláky? Moje zkušenosti v mojí poloze to nepotvrzují a podobný názor má i Bre_ik a ten pěstuje jak stoláky, tak mošťáky. Neber to tak, že bych se s tebou chtěl dohadovat, jenom to ber jako pohled z jiné lokality, kde je tlak chorob určitě vyšší než u tebe a to není u nás žádný extrém, jako měli letos třeba kluci u Břeclavi nebo jinde, kde spadly letos rekordní srážky. Tam by to dopadlo pravděpodobně ještě o dost jinak.

Bred_ik
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bred_ik »

Kdybych na stůl doma donesl Solaris, nikdo by ho asi doma nejedl, přece jen i u moštových odrůd jsou lepší chuťovky.
Co se týká odolnosti, je jasné, že v sušších podmínkách se napadení plísní nemuselo projevit. Ptal jsem se známého z Branišovic, jak u něj na tom Solaris je a konstatoval, že u něj napadený není. Bohužel u mne zůstaly na domácím vinohradku jen slupky, ptákům chutnal hodně. Cukernatost dnes měřená na pár kuličkách, co zůstaly, byla 24°Brix.
Z moštových odrůd se mi pro mě nadějnější jeví Souvignier Gris. U toho bych se zatím podepsal pod tím, že je to komplexně odolná odrůda, navíc zelené práce u Solarisu a u něj budou sto a jedna.
Co se týká napdení padlím, Solaris musím ošetřovat stejně, jako stolní odrůdy, jinak by v mých podmínkách byl stejně napadený. Ostatně geny odolnosti k padlí má stejné jako stolní odrůdy. K plísni révové má Solaris trochu slabší gen Rpv10, zatímco stolní mají Rpv12. Ale na druhou stranu Dubljanskij má také Rpv10, ale jen jiný "slabý" gen Rpv3 (je ho cca 8 variant) a nemá napadení plísní žádné.

Petik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petik »

Letošní hrozna Solarisu jsem z pergoly minulý týden ostříhal, bylo toho plné kolečko, na kompost. V jiných letech dozrálo na ni i 30 kg. Letos jsem na začátku srpna při prvním lehkém napadení poprvé vzal jak tady říkáte tvrdou chemii a KUMULUSEM dekumuloval. Tři dny na to jako kdyby se kouzelným proutkem padlí ztratilo. Pak pár týdnů nic a na přelomu září obrovský atak padlí: během snad dvou dnů všude, nejen na tom monstru Solarisu po pergole, ale i na odrůdách ve stráni, kde bych to ani nečekal. Vzal jsem nějaký jiný chemický preparát, tušímže Acrobat a snažil se zachránit co šlo, máchal jsem rostliny a hrozny jak v koupališti. Odezva naprosto mizivá. Těžko se mi říká, ale pro letošek jsem další péči vzdal, protože mám přísloví 2x a dost, víc chemie během roku na révě nechci, pro to révu nepěstuji.
Hodně smutný pohled, co 11 let nepamatuji, zatím nejhorší rok. Je jasné, že teplotní orgie roku 2017 a 2018 se možná nebudou opakovat, nicméně letošní zmrznutí výhonů = poničení většiny prvních násad a k tomu hodně chladný červen (ztráta tak 3 týdny i kdyby na jaře nic nepomrzlo) neumožňují včas solidně dozrát ani těm solarisům ve stráni, co dobře reagovaly náhradním květenstvím, ale slaboučkým.
Alternativou Souv.gris asi nebude v mojí poloze tím optimálním, pokud klimatologové nepředpoví opakování výše zmíněných ročníků. Solaris tu v jiných letech udělá na konci září klidně 25°NM, ale na pokus několika rostlin vysázený Muscaris v podstatě jen kopíruje vlastnosti Solarisu a to ještě s o něco pozdnějším dozráváním. Obdobně Cabernet Cortis, který navíc podlě mé zkušenosti podlehne padlím ještě intenzivněji. Kupodivu dobře dopadly Rondo a potvrzuji Somerset Seedless, který chuťově dokonalý a přitom snad ani nemá geny evropské révy, když na něm není ani moučnatý flíček, jen semtam peronospora. Je to offtopic, ale pokud vám vyhovuje taková specifická (výborná) chuť této odrůdy a nevadí minihrozínky, sázejte ji ve velkém a nemusíte řešit chemii ani ty louhované kozí bobky nebo z čeho se dělají bio jíchy.

Podhůří Orlických hor 600 m. n. m.

Bred_ik
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bred_ik »

V Acrobatu můžete máchat padlí jak chcete, na padlí neúčinkuje. Pokud  už něco použít, tak přípravek na padlí, jako je Dynali, Luna Experience, Karathane New, Vivando, Talent, případně sirnaté přípravky (Kumulus atp.) nejúčinější býval Falcon, ale ten už je povolen jen pro stolní odrůdy, což ale Solaris není.

Wimpi
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

Petiku, Kumulus není žádná "tvrdá" chemie, je to jen síra v docela slabé koncentraci. Tento přípravek, splňuje podmínky pro použití v EKO-výsadbách.

Jinak mně letos dozrál Solaris celkem zdárně, včera jsme ho sklidil a mošt měl 23,5 °CNM. Začaly mi ho oďobávat ptáci, nebyl zasíťovaný. V současné době je na něm trochu peronospora, ale to už neřeším, réví je už slušně vyzrálé (narozdíl od loňského). Hrozny však byly letos malé - přičítám to tomu loňskému horšímu vyzrání, zaviněnému srpnovým suchem a částečně i přetížením keřů. Takže výtěžek letos nižší oproti předešlým letům.

katoo
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od katoo »

Ještě k té chemii, alfa/omega postřiku je ve správném načasování. Použít prostředek, který nemá léčebný účinek je v době napadení již málo efektivní. Proto se aplikuje před a po odkvětu, další se aplikují dle infekčního tlaku. Solaris a Cortis jsou bujné odrůdy s velkými listy, mikroklima je tedy zcela jiné než třeba u Bianky, Rinotu. Pokud zenedbáte zelené práce a keře jsou jedna džungle, nepomůže ani 10 postřiků v době silného tlaku chorob (které letos jsou).

Wimpi: že jsi dosáhl tak pěkné cukernatosti je pěkné, já bojuji s rozdílnou cukernatostí u jednotlivých stanovišť. Tam, kde jsou hrozny malé (jak píšeš i Ty) tam je cukernatost přes 21°Bx. Mám ale keře, které mají krásně velké hrozny i bobule, ale cukr nepřekročil 15°Bx. Letos to vidím na velký špatný, prostě hodně vody, málo tepla a slunka.

Odpovědět

Zpět na „Bílé“