Dunaj, modrá, stredne neskorá, odolnosť 3

Fórum věnující se růžovým, červeným a modrým moštovým odrůdám Révy vinné
Odpovědět
andrejZA
Aktivní člen
Příspěvky: 1006
Registrován: 12 srp 2020, 00:44
Bydliště: Teplička nad Váhom
Kraj: Žilinský
Kontaktovat uživatele:

Dunaj, modrá, stredne neskorá, odolnosť 3

Příspěvek od andrejZA »

Dunaj je veľmi kvalitná odroda. Dáva vína tmavočervenej farby, s výraznou chuťovou plnosťou. V chuti a vôni sú tóny prezretých čerešní a višní, ktoré prechádzajú až do veľmi zaujímavých čokoládových tónov.Pôvod a rozšírenie: Odrodu vyšľachtila vo Výskumnom ústave vinohradníckom a vinárskom v Bratislave D. Pospíšilová. Pochádza z trojitého kríženia odrôd (Muškát Bouchet x Oporto) x Svätovavrinecké. Pestuje sa iba u nás a okrajovo v ČR. Na Slovensku tvorí 0,024 % vinohradov. Uznaná bola v roku 1997.

Je to stredne neskorá odroda. Strapce okolo 150g, kónické, redšie. Bobule stredne veľké - 14-16 mm, okrúhle so silným voskovým povlakom. Dužina je červeno sfarbená, rozplývavá, harmonickej až slabo muškátovej chuti. Vo vinohradníckych oblastiach dozrieva koncom septembra až v októbri. Pučí pomerne neskoro, odolnosť sa uvádza ako dobrá, postačuje bežná chemická ochrana. Nemá vysoké nároky na pôdu, zvláda aj ťažšie pôdy, naopak n ie je vhodná do príliš suchých pôd, ktoré znižujú jej úrodnosť. Najlepšie jej vyhovujú stredne ťažké pôdy.

Morfológia: List: Stredne veľký, tmavozelený, okrúhly, 5 – laločnatý so stredne hlbokými výrezmi. Spodná strana listu je husto chĺpkatá. Stopka je stredne dlhá, jemne štetinatá. Strapec: Stredne veľký, viac kónický, stredne redší. Hlavná os sa výrazne vetví a často vytvára zdvojené strapce. Bobuľa: Stredne veľká, 15 x 14 mm, guľatá, modrá so silným voskovým povlakom.

Agrobiológia: Poloha a pôda: Na polohu je nenáročný. Vo vynikajúcich lokalitách však poskytuje veľmi kvalitné červené vína. Na pôdu je stredne náročný. Nie sú vhodné vyložene výsušné pôdy, ale tiež ani veľmi výživné a vodozdržné. Rez a vedenie: Možno ho pestovať na strednom alebo vysokom vedení na ťažne. Kry sa zaťažujú 8 – 10 očkami na m2 pôdy. Úroda: Plodnosť je stredná 9 – 12 t.ha-1, dosahovaná cukornatosť je 20 – 24 °NM, a obsah kyselín je 7,5 – 12 g.l-1.

Enológia: Hrozno odrody Dunaj sa často zberá v vyšších prívlastkových stupňoch. Väčšinou dosahujú veľmi dobrej fenolovej zrelosti. Hrozno potom spracovávame metódou dlhodobej macerácie s makrooxidáciou a mikrooxidáciou. Vhodné je zrenie vína v dubových sudoch. Vína majú výrazný ovocný charakter a preto je menej vhodné využitie barikových sudov. Dunaj je veľmi kvalitná odroda. Dáva vína tmavočervenej farby, s výraznou chuťovou plnosťou. V chuti a vôni sú tóny prezretých čerešní a višní, ktoré prechádzajú až do veľmi zaujímavých čokoládových tónov. Trieslovina je veľmi jemná.


Spracoval: Ing. Daniel Šimonovič Zdroje: SOTOLÁŘ, R., 2006: Multimediální atlas podnožových, moštových a stolních odrůd révy. PAVLOUŠEK, P., 2007: Encyklopedie révy vinné. Computer Press Brno, 320 str. ISBN: 978-80-251-1704. POSPÍŠILOVA, D., SEKERA, D., RUMAN, T., 2005: Ampelografia Slovenska. Výskumná a šľachtiteľská stanica vinárska a vinohradnícka Modra, 367 str. ISBN: 80-96-9350-9-7 FOTO: www.vinarstviflajsinger.cz
 
 
Naposledy upravil(a) andrejZA dne 15 úno 2024, 09:59, celkem upraveno 2 x.


SZ Slovensko (Žilinská kotlina), cca 350 m n.m
Ajvaz (vysadené 2018), Kraseň (2020), Othello ružové (2021 - presádzané) Tajna monacha (3x), Cimus, Garold, Bajkonur (2x), Katalonia, Vaľjok, Zolotce, Beloje Čudo, Chrust, Kraseň, Nachodka, (2021), Arni, Bohema, Katrusja Kachovskaja, Skazka, Rembo (2022), Dyňka (2x), Darja, Livia, Alexa, Adler (2x), Joy seedles, Jutal, Efiop, Cimus, Landyš, Jupiter, Ladannyj2, Prima Ukrajiny, Somerset seedles (2023), Geliodor, Darja, Livia, Cimus, Timur (preštepované 2023)

andrejZA
Aktivní člen
Příspěvky: 1006
Registrován: 12 srp 2020, 00:44
Bydliště: Teplička nad Váhom
Kraj: Žilinský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dunaj, modré

Příspěvek od andrejZA »

Odroda Dunaj ešte chýba v tejto zbierke, odhodlal som sa sem niečo o nej napísať, keďže pochádza zo slovenského šľachtenia a považuje sa tak trochu za výkladnú skriňu našich šľachtiteľských ústavov a za najvýznamnejší úspech pani Doroty Pospíšilovej, ktorá tejto záslužnej práci venovala podstatnú časť svojho profesionálneho života. 
Moja pohnútka je však aj čisto osobná, bol som už dlhšie zvedavý, ako víno z tejto odrody obstojí v konkurencii iných vynikajúcich červených vín, ktoré dnes nie je problém zohnať. Nedávno bola moja manželka veľmi prekvapená kvalitou vína Alibernet, páčila sa jej jeho bohatá a zložitá chuť. Dnešnú ochutnávku vína Dunaj som načasoval na pomerne vhodnú príležitosť, sviatok sv. Valentína, takže som zvedavý, s akým ohlasom sa stretne.      

Ešte niečo k charakteristikám odrody, tak ako som našiel na webe venovanému vinárstvu:
  • Doba dozrievania hrozna: koniec septembra, začiatok októbra
  • Úrodnosť [t.ha-1]: 10 - 15, pravidelná, hrozno nehnije
  • Cukornatosť muštu [°NM]: 22 – 26 i viac
  • Obsah kyselín muštu [g.l-1]: 7 - 8
  • Nedostatky odrody: v ročníkoch s bohatými zrážkami v dobe kvitnutia opŕchanie kvietkov
  • Kvalita vína: vína tmavej farby, jemné mäkké taníny, v chuti višňa, slivka, čokoládová dochuť, vysoký potenciál starnutia
Zdroj: https://www.kamzavinom.sk/clanky-o-vine ... roda-dunaj

 
Přílohy
IMG_20240214_210233257_HDR.jpg


SZ Slovensko (Žilinská kotlina), cca 350 m n.m
Ajvaz (vysadené 2018), Kraseň (2020), Othello ružové (2021 - presádzané) Tajna monacha (3x), Cimus, Garold, Bajkonur (2x), Katalonia, Vaľjok, Zolotce, Beloje Čudo, Chrust, Kraseň, Nachodka, (2021), Arni, Bohema, Katrusja Kachovskaja, Skazka, Rembo (2022), Dyňka (2x), Darja, Livia, Alexa, Adler (2x), Joy seedles, Jutal, Efiop, Cimus, Landyš, Jupiter, Ladannyj2, Prima Ukrajiny, Somerset seedles (2023), Geliodor, Darja, Livia, Cimus, Timur (preštepované 2023)

Lubo
Aktivní člen
Příspěvky: 1546
Registrován: 28 črc 2021, 21:49
Bydliště: Bytča
Kraj: Žilinský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dunaj, modré

Příspěvek od Lubo »

Ahoj Andrej, Dunaj je výborná odroda, ktorá dáva výborne vínko, aj ja ho mám rád, rovnako aj kamaráti a rodina. Rád si vypijem aj Hron, Váh a Rudavu. Alibernet si rovnako vychutnám, aj keď je mnohými dávaný nabok, nakoľko ide o farbiarku z polovce 20-teho storočia, vyšľachtenú v ZSSR na území Ukrajiny. Modré odrody potrebujú veľa tepla, tak sa na Slovensku postupne s otepľovaním zlepšujú  :-)
 
 


Bytča - kotlina, záhrada-rovina -330 m.n.m, farby: objednané, ešte neplodia, plodia, zrušené

Odrody 2013-2022: Ajvaz, Bravissimo, Darja, Dyňka, Kazantip, Adler, Bogatyr, Dubovskij Rožovyj, Emir, Gordej, Javelin, Joy, Lorano, Koktejl, Matador, Milana 2/Milanka/, Muškat Dubovskij, Olimp, Petit Prince, Prime, Silver, Slava Ukrajine Vyshnevetsky, Vystavočnyj, Zolotce, Arni, Baron, Bažena, Cimus, Černyj Chrustaľ, Dolgoždannyj, Furor, Galachad, Ilja, Ivanka, Jupiter, Kleopatra, Marusja 2x, Millenium, Monblan 2x, Pamjati Dženejeva, Podarok Nesvetaja, Polinka, Ratatuj, Rembo, Sejanec Prodjusera, Senator Burdaka, Sicilia, Skazka, Šarada UA, Talizman Ovalnyj, Ultrarannyj žoltyj muskatnyj, Kišmiš Volodar, Zavetnyj, Deva Marija, Julian, Melitopoľskij Krasnyj, Vostorg, Saturn, Stela,

Andy
Příspěvky: 52
Registrován: 09 pro 2023, 20:07
Kraj: Bratislavský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Dunaj, modré

Příspěvek od Andy »

Pridávam sa, potvrdzujem! Alkohol ide u nás výnimočne, o.i. každú chvíľu treba niekam autom, ale keď máme chuť na vínko, tak sa už viac rokov naťahujeme v regáli za Dunajom -a občas zaspomíname, že je to práve "náš vynález". A aby sme ho nepili "stále", tak prestriedavame práve s Alibernetom, atd. Len nie je Dunaj ako Dunaj: v prvom rade je to odroda: a až potom to, čo kto dokáže z nej vyrobiť -alebo nedokáže. Tak ako u každého vínka. Samozrejme karty dokáže riadne zamiešať ročník. Ja len že keby náhodou, čírou, nebol ten valentínkovský až tak eňo ňuňo, tak nehádzať flintu do žita, a skúšať, skúšať, skúšať :) Verím ale že koštovka dopadla prvú dobrú :)


Stupava 210 m.nm, západná rovina vedľa Malých Karpát, čierna pôda, pod 4m íl, nad ním voda rôzne bohatej výšky podľa zrážok roka
Malacky 160 m.nm, rovina vedľa borovic. lesa, piesčito-zemitý povrch pôdy, postupne cez čistý piesok a ílovatenie v 3m prechod do ílu, na ňom mierna hladina vody, podľa zrážok roka
Záhrady prevzaté, odrody mne neznáme, predpokladám hybridy, čierne (modré), biele, ružové, asi 15 starých rodiacich koreňov + z ich odrezkov asi 12ks ročných už mojich koreňov, chemicky zatiaľ neošetrujem, ale trocha bude potrebné, stolové účely.
Začiatočník záhradník, preddôchodca.

Marek1970
Aktivní člen
Příspěvky: 1054
Registrován: 01 říj 2020, 09:22
Bydliště: kúsok od Piešťan
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dunaj, modré

Příspěvek od Marek1970 »

Andy píše:
15 úno 2024, 01:31
Pridávam sa, potvrdzujem! Alkohol ide u nás výnimočne, o.i. každú chvíľu treba niekam autom, ...
 
Som na tom rovnako, dobré vínko u nás zvykne "pocuckávať" skôr manželka na občasnom posedení so susedami, keď majú "babinec". Ja som prívrženec neprekvasenej hroznovej šťavy.


blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

andrejZA
Aktivní člen
Příspěvky: 1006
Registrován: 12 srp 2020, 00:44
Bydliště: Teplička nad Váhom
Kraj: Žilinský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dunaj, modrá, stredne neskorá, odolnosť 2-3

Příspěvek od andrejZA »

Áno, včerajšia ochutnávka dopadla výborne :) Alkohol aj u nás ide len sviatočne, ale keď už, tak jednoznačne nejaké dobré vínko. Manželka pochádza z vinohradníckej rodiny, jej dedko ešte pred niekoľkými rokmi dorábal svoje vlastné víno v Šenkviciach a dožil sa deväťdesiatky. K nejakým enologickým znalcom však ani jeden z nás nepatrí, možno skôr k objavovateľom. A v tejto oblasti je naozaj čo nachádzať. Dunaj by som zaradil medzi top sviatočné vína, ktoré treba piť naozaj po troche. Má v sebe veľké bohatstvo chutí, ktoré vystupujú na pozadí trieslovín po odoznení prvotného, trochu drsného dojmu. Pre manželku však aj tak neprekonal spomínaný Alibernet (Chateau Topoľčianky r.2023). Bolo by zaujímavé porovnať s ním Kraseň, ktorý by k nemu mohol mať blízko - obe odrody sú farbiarky - a víno by tak malo byť v chuti o dosť mäkšie, nakoľko nemá pevné semená, len rudimenty, a aj šupky v Kraseni sú podstatne tenšie. 
 
 


SZ Slovensko (Žilinská kotlina), cca 350 m n.m
Ajvaz (vysadené 2018), Kraseň (2020), Othello ružové (2021 - presádzané) Tajna monacha (3x), Cimus, Garold, Bajkonur (2x), Katalonia, Vaľjok, Zolotce, Beloje Čudo, Chrust, Kraseň, Nachodka, (2021), Arni, Bohema, Katrusja Kachovskaja, Skazka, Rembo (2022), Dyňka (2x), Darja, Livia, Alexa, Adler (2x), Joy seedles, Jutal, Efiop, Cimus, Landyš, Jupiter, Ladannyj2, Prima Ukrajiny, Somerset seedles (2023), Geliodor, Darja, Livia, Cimus, Timur (preštepované 2023)

Radovan
Aktivní člen
Příspěvky: 987
Registrován: 08 bře 2020, 19:50
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Re: Dunaj, modrá, stredne neskorá, odolnosť 2-3

Příspěvek od Radovan »

Kraseň je trochu iný. Zreteľnejšie cítiť lesné ovocie a ľahký kabernet. Dunaj skôr ide do slivky a horkej čokolády. 
Hodnotenie odolnosti 2-3 pre Dunaj sa mi nevidí. Je odolnejší ako mnohé ušľachtilé muštové odrody,  no stále je to čistá vinifera. Známkou 2 sú hodnotené najodolnejšie interšpecifické odrody. Niekto bol veľmi optimistický.



andrejZA
Aktivní člen
Příspěvky: 1006
Registrován: 12 srp 2020, 00:44
Bydliště: Teplička nad Váhom
Kraj: Žilinský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dunaj, modrá, stredne neskorá, odolnosť 2-3

Příspěvek od andrejZA »

Ahoj Rado, to som bol ja, ten optimista :) Hodnotenie odolnosti nikde nebolo presnejšie vyjadrené, spomína sa všade len, že je pomerne odolný a postačuje len bežná ochrana. Tak som to skúsil premietnuť do nejakej pomyselnej známky. Ale máš pravdu, keď konvenčný vinohradník napíše "odolný", treba si tam ešte nejaký ten stupeň odčítať. Vlastnú pestovateľskú skúsenosť s Dunajom nemám, kvôli neskorej dobe zrenia ani neplánujem, známku odolnosti som dal len ako hrubý odhad. Pokojne to môžem zmeniť z 2-3 na čistú 3, ak to bude lepšie zodpovedať skutočnosti.
Ešte sa vrátim k tomu porovnaniu s Kraseňom, podľa mňa je škoda, že z tejto odrody sa u nás bežne víno nerobí. Mohlo by to byť veľmi zaujímavé spestrenie a kvalitou by sa určite nestratilo.


SZ Slovensko (Žilinská kotlina), cca 350 m n.m
Ajvaz (vysadené 2018), Kraseň (2020), Othello ružové (2021 - presádzané) Tajna monacha (3x), Cimus, Garold, Bajkonur (2x), Katalonia, Vaľjok, Zolotce, Beloje Čudo, Chrust, Kraseň, Nachodka, (2021), Arni, Bohema, Katrusja Kachovskaja, Skazka, Rembo (2022), Dyňka (2x), Darja, Livia, Alexa, Adler (2x), Joy seedles, Jutal, Efiop, Cimus, Landyš, Jupiter, Ladannyj2, Prima Ukrajiny, Somerset seedles (2023), Geliodor, Darja, Livia, Cimus, Timur (preštepované 2023)

Andy
Příspěvky: 52
Registrován: 09 pro 2023, 20:07
Kraj: Bratislavský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Dunaj, modrá, stredne neskorá, odolnosť 2-3

Příspěvek od Andy »

andrejZA píše:
15 úno 2024, 09:08
Pre manželku však aj tak neprekonal spomínaný Alibernet (Chateau Topoľčianky r.2023).
 
No tak Dunaj je Dunaj, a Topoľčianky sú Topoľčianky :) Pokiaľ sa dá, odinakiaľ ani víno nekupujem -(aj keď teda pri takých konzumentoch ako ja by to mohli zabaliť) -preto som napísal minule " čo kto dokáže z nej (odrody) vyrobiť -alebo nedokáže ". Vidno že pani manželka vie čo je dobré :) A ani na fľaške netreba šetriť, oni sa s tými lacnejšími, u tej istej odrody, predsa len pri tej výrobe až tak nevyhrajú..


Stupava 210 m.nm, západná rovina vedľa Malých Karpát, čierna pôda, pod 4m íl, nad ním voda rôzne bohatej výšky podľa zrážok roka
Malacky 160 m.nm, rovina vedľa borovic. lesa, piesčito-zemitý povrch pôdy, postupne cez čistý piesok a ílovatenie v 3m prechod do ílu, na ňom mierna hladina vody, podľa zrážok roka
Záhrady prevzaté, odrody mne neznáme, predpokladám hybridy, čierne (modré), biele, ružové, asi 15 starých rodiacich koreňov + z ich odrezkov asi 12ks ročných už mojich koreňov, chemicky zatiaľ neošetrujem, ale trocha bude potrebné, stolové účely.
Začiatočník záhradník, preddôchodca.

andrejZA
Aktivní člen
Příspěvky: 1006
Registrován: 12 srp 2020, 00:44
Bydliště: Teplička nad Váhom
Kraj: Žilinský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dunaj, modrá, stredne neskorá, odolnosť 3

Příspěvek od andrejZA »

Andy, máš recht, a nielen v tom , že pani manželka vie, čo je dobré  :-D 
Topoľčianky veru patria aj k mojim obľúbencom, rovnako toho vína zas veľa nepopijem, ale keď už niečo, tak nech to stojí za to. Zas ani tá Modra (Šebo Winery) sa medzi vinármi nedá zahanbiť, no ale nechcem nikomu robiť reklamu. V enológii som úplný laik, hodnotím len podľa toho, čo  mi ako chutí. Je to fakt že úplná alchýmia a klobúk dolu pred každým, kto sa tomu venuje, pretože táto práca sa nedá robiť inak ako s láskou. Zvlášť v dnešnej dobe, keď na všetko, čo si spomenieš, existujú lacnejšie alternatívy a bežný človek musí vynaložiť úsilie, aby rozoznal, čo je pravé a čo fejkové. Preto veľmi rád podporím každého, kto sa rozhodne ísť ťažšou cestou a ponúka kvalitu, či už je to pri víne, či pri čomkoľvek inom.
  


SZ Slovensko (Žilinská kotlina), cca 350 m n.m
Ajvaz (vysadené 2018), Kraseň (2020), Othello ružové (2021 - presádzané) Tajna monacha (3x), Cimus, Garold, Bajkonur (2x), Katalonia, Vaľjok, Zolotce, Beloje Čudo, Chrust, Kraseň, Nachodka, (2021), Arni, Bohema, Katrusja Kachovskaja, Skazka, Rembo (2022), Dyňka (2x), Darja, Livia, Alexa, Adler (2x), Joy seedles, Jutal, Efiop, Cimus, Landyš, Jupiter, Ladannyj2, Prima Ukrajiny, Somerset seedles (2023), Geliodor, Darja, Livia, Cimus, Timur (preštepované 2023)

Odpovědět

Zpět na „Růžové, červené a modré“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host