Mulčování

Fórum věnující se výsadbě sazenic a zakládání a údržbě vinohradu
Odpovědět
Mirek
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Mulčování

Příspěvek od Mirek »

Na zahradě, tj. mimo řádkovou výsadbu révy, jsem pod hlavičkami použil černou tkanou textilii, která měla zabránit prorůstání plevelů a snížit odpar vody ze země. Ne že by šlo o uchování půdní vláhy, ale spíše o to, aby co nejméně vody stoupalo do zóny listů a hroznů. Bohužel krtek mi mé plány docela hodně pokazil a já zvažuji variantu se slámou. Používáte někdo slámu jako mulč pod révu? Se slámou v zelinářské části zahrady mám zkušenost dobrou, u révy by byla výhoda i v tom, že by sláma nebyla smáčena častou zálivkou.
Co se vinohrádku týče, tak tam zvažuji tkanou textilii na chodníky, ale opět řeším co s prostorem přímo pod hlavičkami (slámu?). Doposud jsem to ošetřoval sečením a plečkováním, bohužel růst plevelů je velmi rychlý a nekontrolovatelný.

Břeclav, 158 mnm, cca 150 hlaviček, asi stovka stolních odrůd.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: Mulčování

Příspěvek od Dzordzik »

Prostor pod hlavami mulčuji posekanou trávou. Plevel nemá moc šanci to prorůst. Pod mulčem je jenom čistá zemina. Krtci nic. Jenom mám trošku obavu jestli to nepomáhá šíření chorob, protože se v tom mulči drží vlhkost. Se slámou zkušenosti nemám. Čeho jsem si ale všiml je, že tam, kde jsem kolem keřů dal černou netkanou textilii, tam se občas krtek objeví, ale nic zásadního.

Mirek
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirek »

Trávu dávám do kompostu, moc ji není, hodně velkým problémem jsou naopak plevele (šrucha, pcháč, pampeliška). Slámu mám možnost od známého a u rajčat se mi osvědčila.
Když nadzvednu černou textilii, tak ve hlíně nalepené na ní je spousta žížal, stejně tak jsou zespod na jakékoliv fošně nebo dlažbě, která leží volně na půdě. Neúnosné mokro a teplo žene tyto tvory pod povrch, a za nimi samozřejmě jde i krtek. Pokud to půjde tak dál, tak asi budu muset pod révu položit zámkovou dlažbu, to snad nenazvedne. ;-)

Břeclav, 158 mnm, cca 150 hlaviček, asi stovka stolních odrůd.

Kamil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kamil »

Já jsem asi divnej, ale vždy se těším až půjdu těch svých pár desítek hlav okopat motykou a pudu jen nakyprit. Plevel to nedává a nemá šanci. Mít ale vic hlav asi bych mluvil jinak. Takže branim vysychání klasickým starým způsobem.

2016 2019 2020 - Arkadia, Augustovskyj, Aurelius,Bianca, Beževij, Cabernet Cor., Concord, Čornyj Dok., Garold,Golden Champion, Gurzufskyj Roz., Chrupka čer., Kodrjanka, Krasnaja Roza, Krystal,Lakemont,Lora, Lorus Kiš.,MP, Mramornyj, Pamjať Džen., Padarok Kraj., Petra,Phoenix, Prim, RR, Solaris, Somerset Seed., Suvenýr, Svetlana, VZ, ZWT. www.wertovo.cz

Lubos
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lubos »

Tiež som zastáncom toho že pod viničom zem cca na 0.5m pás kladicky okopávam. Netkanú čiernu textíliu ani žiadny mulč som zatiaľ neskúšal, mám tu tiež dosť krtov tak nechcem ich tahať pri korene. V budúcnosti možno na kúsku skúsim a uvydím. Sused ktorého som "nakazil" viničom má na cca 0,7m šírky čiernu tex. zasypanú oktlrasnými kamienkami a od trávy to má oddelené obrubníkmi aby sa to lepšie kosilo. Vypadá to veľmi pekne.

Radovan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radovan »

Keď mulčovať slamou tak zásadne len od júna do septembra. Mulč na jeseň láka hraboše a hryzce na zimovanie. To môže mať katastrofálne následky. Mulč na jar bráni prehrievaniu pôdy, trochu oneskoruje. V lete môže byť pozitívom vyrovnanejší vlahový režim, menej praskajúce bobule. Mulč v muštovom vinohrade môže spôsobiť plytšie korene, teda menšiu mineralitu vína. Za seba, radšej to raz do mesiaca obídem zo škrabákom. Radovan

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Už asi 5 let po sobě mulčuju a až letos jsem si všiml že se o v okolí kmínků začaly otírat krtci. Zatím ale nepozoruju, že by Révě škodili, nebo se to na ní aspoň neprojevuje. Co je ale výhoda, oproti čistě okopané hlíně je, že při dešti se hlína nerostřikuje spolu s kapkami na spodní plochu listů a taky, že v okolí kmínků není bahno po kterém by člověk nemohl chodit. Taky se lépe drží vláha v sušším období. Zatím jsem nepřišel na nevýhody, které by stály za řeč, naopak. Po dešti není hlína v okolí kmínků tak ubytá a neprostupná, mulč se krásně rozkládá, obohacuje půdu, drží se tam žížaly atd. Stačí jednou za poměrně dlouhý čas mulč při pokopání zapravit a jede se dál. U sazenic, kde jsem ještě nezamulčoval je hlína neustále na celé sazenici a pod kmínkem je totálně ubytá a jakmile to uschne, je to jako dekl, pod který se nevsakuje voda a musí se neustále okopávat. Aspoň u mě s mojí strukturou půdy. Takže za mě mulčovat v zahradních podmínkách ano.

Odpovědět

Zpět na „Výsadba sazenic, založení vinohradu“