Růst sazenic vinné révy

Fórum věnující se výsadbě sazenic a zakládání a údržbě vinohradu
matkoo
Kraj: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Růst sazenic vinné révy

Příspěvek od matkoo »

Rad by som sa spytal, ci ste na nove sadenicky uz aplikovali nejaky postrek. Tento rok zacinam a nerad by som nieco zanedbal.
Vdaka, Martin

Bratislava - Vajnory, 130 mnm
Z roku 2011: Vostorg, Arkadia
V roku 2021 vysadene: Gordej, Pamjati Dombovskoj, Ruslan, Elma, Pannónia, Souvenir, Arkadia, Japonska izabella, Aladdin, Galahad, Nero, Veles

Dzordzik
Administrátor fóra
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Já kvůli deštivému počasí zatím ne, ale mám sto chutí to stříknout Championem, u nás bývá přes den poměrně teplo, ale vlhko.

matkoo
Kraj: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od matkoo »

Hlasia nam zlepsenie pocasia, prestalo prsat... Postriekat uz? Sadenicky maju uz 4-5 listkov.
CabrioTop je OK? Dik moc za radu.

Bratislava - Vajnory, 130 mnm
Z roku 2011: Vostorg, Arkadia
V roku 2021 vysadene: Gordej, Pamjati Dombovskoj, Ruslan, Elma, Pannónia, Souvenir, Arkadia, Japonska izabella, Aladdin, Galahad, Nero, Veles

haco
Aktivní člen
Kraj: Trenciansky. SR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od haco »

ja na alladinovi nejake vyrazne oteplenie zatial zial nevidim :-( -furt sa to ma motat v maximach okolo 18-20 stupnov aj ked bez dazda.

ja budem striekat az pred kvetom - zavisi od sorty - cca. o 1-2 tyzdne - skor to nebude. kedze urodu tohto roku necakas tak tam mozes uderit aj chemiu - Cabrio top je dobra volba.
Ak mas ale sorty odolne voci perenospore, tak by som mlade rastlinky zbytocne nedopoval a najskor preventivne osetril iba Kumulusom. chemiu by som posetril na neskor, ak bude tlak chorob vyssi. 
ja som vlani napriklad nestriekal proti perenospore - aj ked bolo treba - ukazala sa odrodova (ne)odolnost a niektore odrody som vyradil - je dostatok tych co si s perenosporou dokazu poradit bez chemie - dobrym voditkom pre nas zaciatocnikov su napr. aj informacie v popisoch odrod tu na fore. 

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kraj: Jihočeský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LadaBlatna61 »

Já to taky stříkám Cabrio topem,je to na plíseň i na padlí,hned jak se oteplí tak jdu na to.

Révu pěstuji v Blatné 440m.n.m Odrůdy - Attika,Arkadia,Beloe čudo
Čornyj palec, Ester,Etalon,Galahad,Garold,Geliodor,Glenora,Izumlenie,Kodrjanka,Kišmiš Rebekka,Melinda,Muskat blue,Pleven Ustojčivyj,Rošfor,Rumba,Rembo,Suffolk red,Super extra,Skazka,Šarada UA,Super Ljalja,Valentin,Vostorg.

Alin

Příspěvek od Alin »

Můžu se zeptat na zkušenosti s podporou vyzráváním dřeva u bujně rostoucích sazenic? Zaštipovat, nebo ne? Ty letošní mně narostly
už do výšky 2 až 2,5 metrů a nevypadá to, že by se chystaly končit :-)) A to navzdory tomu, že tak o metru a půl už ani nevyštipuji zálistky...
Jednak nevím, jak révu zkrotit v růstu, ale hlavně se bojím, ať mně to v zimě nevymrzne - budoucí kmínek je totiž dost tlustý a dřevo by nemuselo pořádně vyzrát.
Zaštipovat nahoře, nebo nezaštipovat? Popřípadě v jaké výšce? (Většinou se doporučuje nechat to růst, setkal jsem se ale s názorem, že zaštípnutí
ke konci vegetace podpoří vyzrávání dřeva). Jinak už jsem hnojil draslíkem a stříkal mědí (což prý taky trochu pomáhá), budu ale rád za jakýkoliv další tip.
Díky.

Jan
Kraj: Olomoucký
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan »

Alin píše:
19 srp 2021, 06:50
Můžu se zeptat na zkušenosti s podporou vyzráváním dřeva u bujně rostoucích sazenic? Zaštipovat, nebo ne? Ty letošní mně narostly
už do výšky 2 až 2,5 metrů a nevypadá to, že by se chystaly končit :-)) A to navzdory tomu, že tak o metru a půl už ani nevyštipuji zálistky...
Jednak nevím, jak révu zkrotit v růstu, ale hlavně se bojím, ať mně to v zimě nevymrzne - budoucí kmínek je totiž dost tlustý a dřevo by nemuselo pořádně vyzrát.
Zaštipovat nahoře, nebo nezaštipovat? Popřípadě v jaké výšce? (Většinou se doporučuje nechat to růst, setkal jsem se ale s názorem, že zaštípnutí
ke konci vegetace podpoří vyzrávání dřeva). Jinak už jsem hnojil draslíkem a stříkal mědí (což prý taky trochu pomáhá), budu ale rád za jakýkoliv další tip.
Díky.

Stejný problém, s netrpělivostí čekám na vyjádření zkušenějších pěstitelů, předem děkuji.

Wimpi
Aktivní člen
Kraj: Strakaté Onice, Prácheňský kr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

Zdar pánové, mám pro vás  dvě zprávy, jednu špatnou a druhou dobrou. Začnu tou špatnou, ... zdá se, že zkušenější pěstitelé nemají jednoznačný názor na to, zda pro kvalitní vyzrání dřeva a pupenů je lepší letorosty zastřihnout a nebo je nechat volně růst. Asi by to bylo na delší diskusi, v rámci které by se mohly vytříbit rozdílné názory, bohužel pro takové fórum se zatím nenašel vhodný prostor. Také chybí hodnověrná studie, která by na základě reálného experimentu objektivně posoudila vliv zkrácených letorostů na kvalitnější vyzrání réví. Možná taková studie někde existuje, ale pro veřejnou informovanost je dosud nepřístupná. A teď tu dobrou zprávu. Jestliže vám letorosty vašich sazenic dorostly do délky několika metrů, existuje velice reálný předpoklad, že vaše sazenice svou první zimu a zimní mrazy přežijí zdárně! A to bez ohledu na to, jestli letorosty nyní zastřihnete anebo je necháte přirozeně růst. Pouze bude vhodné, abyste před příchodem silnějšich zimních mrazů, k čemuž obvykle dochází v prvé dekádě ledna, nakopčili kolem sazenic kopečky zeminy, tzv. "růvky", neboli "hrůbky". To je totiž mnohem účinnější nástroj ochrany sazenic a mladých keřů před zimnimi mrazy, než spekulativní následky zastřihování/nezastřihování letorostů. Trochu jinou otázkou je pak ochrana před jarními mrazíky. Jarní mrazíky já osobně považuji pro sazenice a mladé keře za mnohem nebezpečnější a zákeřnější, než mrazy zimní. Ale to už je trochu jiné téma.

Jan
Kraj: Olomoucký
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan »

Wimpi píše:
19 srp 2021, 14:49
Zdar pánové, mám pro vás  dvě zprávy, jednu špatnou a druhou dobrou. Začnu tou špatnou, ... zdá se, že zkušenější pěstitelé nemají jednoznačný názor na to, zda pro kvalitní vyzrání dřeva a pupenů je lepší letorosty zastřihnout a nebo je nechat volně růst. Asi by to bylo na delší diskusi, v rámci které by se mohly vytříbit rozdílné názory, bohužel pro takové fórum se zatím nenašel vhodný prostor. Také chybí hodnověrná studie, která by na základě reálného experimentu objektivně posoudila vliv zkrácených letorostů na kvalitnější vyzrání réví. Možná taková studie někde existuje, ale pro veřejnou informovanost je dosud nepřístupná. A teď tu dobrou zprávu. Jestliže vám letorosty vašich sazenic dorostly do délky několika metrů, existuje velice reálný předpoklad, že vaše sazenice svou první zimu a zimní mrazy přežijí zdárně! A to bez ohledu na to, jestli letorosty nyní zastřihnete anebo je necháte přirozeně růst. Pouze bude vhodné, abyste před příchodem silnějšich zimních mrazů, k čemuž obvykle dochází v prvé dekádě ledna, nakopčili kolem sazenic kopečky zeminy, tzv. "růvky", neboli "hrůbky". To je totiž mnohem účinnější nástroj ochrany sazenic a mladých keřů před zimnimi mrazy, než spekulativní následky zastřihování/nezastřihování letorostů. Trochu jinou otázkou je pak ochrana před jarními mrazíky. Jarní mrazíky já osobně považuji pro sazenice a mladé keře za mnohem nebezpečnější a zákeřnější, než mrazy zimní. Ale to už je trochu jiné téma.

Wimpi díky za objasnění, druhá zpráva vyřešila tu první, tedy všechno. :-D

Rony
Aktivní člen
Kraj: Zahorie -Juhozapadne Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rony »

nechavat zalistky volne rast, nema zmysel, ma zmysel nechat mu zopar ociek. Ak sa novy zalistok vzdy vylomi, tak sa moze stat, ze hlavny list odpadne alebo uz ma nekrozy, chorobu (jednoducho je starsi a menej vykonny) - vtedy by mu listy na zalistku pomohli, ale dalsi zalistok tam uz mozno nevyrasi.
Preto preferujem ponechat zalistok napr. s 2-3 listami a ten uz dlhsi nepustit. Takisto sa tym zvysi sanca ze nejake ocko prezije zimu.
Myslim, ze takto nemozem nic pokazit.
Zalistky strikne vylamujem, len ked sposobuju prehustenie v zone stapcov.

Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Já to mám plánované na R-H vedení, kmínek asi do 80 cm. Až do těch metru a půl jsem zálistky vylámal, abych měl kmínek a případně už taky tažeň bez řezných ran.
Výše jsem ty zálistky nechal s tím, že se rozloží růst do více směrů a nepřeroste to horní dvojdrátí, což se stejně stalo...
Co se zaštipování týká, někteří praktici mi říkali, že se zaštipovat musí, aby réví vyzrálo, ale např. Pavloušek jednoznačně píše, že ne a má se to první rok nechat volně růst.
Ve stejné knize p. Kotrle pro okrajové oblasti zmiňuje, že zaštípnutí ke konci vegetace po půli srpna může pomoci - já to ale chápu právě jako zaštípnutí výrazně nad výškou plánovaného kmínku (?).
Jinak ten šílenej růst přičítám velké zásobě vody z konce zimy a začátku jara + velkému horku od začátku června, i když konkrétně v mé oblasti na Hané pak už moc nepršelo (půda nahoře vyschlá, v hloubce kořenů ale vody furt dost).

Wimpi
Aktivní člen
Kraj: Strakaté Onice, Prácheňský kr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

Pokud někteří praktici říkají, že se réví zaštipovat musí, aby vyzrálo, tak současně s touto informací říkají, že když se réví nezaštípne, tak nevyzraje. A to samozřejmě není pravda. Takže pro mě jsou takovíto "praktici" nepraktici.

Marek1970
Aktivní člen
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marek1970 »

Začínam mať obavy s prezimovania tohtoročných sadeníc. Napriek tomu, že od polovičky augusta aplikujem všetko možné na podporu vyzrievania dreva či už zálievkou alebo postrekom, tak možno u tretiny mojich nových sadeníc nie je vyzreté takmer žiadne drevo (napr. Alexa, Adler, Darja, Rošfor). Niektoré odrody sadené v rovnakom období sú relatívne v pohode a majú aspoň okolo jedného metra pekne vyzretého kmienku (Šarada UA, Zolotce, Dolgoždannyj,...). Tento rok je to všetko posunuté a zostáva len dúfať, že im počasie dovolí ešte dostatočne vyzrieť. Ja som relatívne dosť južne a mám tento rok problém, takže nechcem si predstaviť ako to môže byť u severnejších pestovateľov. Ale možno je to len môj lokálny problém.  

160 mnm
plodia, ešte neplodia
Odrody: Adler,Aladdin, Alexa, Bananas, Bianca, Cabernet Cortis, Cimus, Ciravas Agraa, Dolgoždannyj,Darja, Dubovskij rozovyj, Ester, Galahad, Graf Monte Christo, Hibernal, Ivanka, Joy Seedless, Jubilej Novočerkaska, Julian, Jutal, Karnaval, Katalonia, Kišmiš černý sultán, Kišmiš Nachodka, Kišmiš Zaporožskij, Krasotka, Krystal, Kubáň, Livia, Lora, Moldova, Muskat dijevskij, Nero,Pamjať Žuravlja, Prima Ukrainy, Rembo, Rošfor, Rusbol, Skazka, Slava Ukrajine (Bačinskij), Slava Ukrajine (Višneveckij), Somerset Seedless, Sprint, Šarada UA, Talisman, Valjok, Veles, Venus, V25-20, Zolotce

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Marek1970 píše:
09 zář 2021, 07:41
Začínam mať obavy s prezimovania tohtoročných sadeníc. Napriek tomu, že od polovičky augusta aplikujem všetko možné na podporu vyzrievania dreva či už zálievkou alebo postrekom, tak možno u tretiny mojich nových sadeníc nie je vyzreté takmer žiadne drevo (napr. Alexa, Adler, Darja, Rošfor). Niektoré odrody sadené v rovnakom období sú relatívne v pohode a majú aspoň okolo jedného metra pekne vyzretého kmienku (Šarada UA, Zolotce, Dolgoždannyj,...). Tento rok je to všetko posunuté a zostáva len dúfať, že im počasie dovolí ešte dostatočne vyzrieť. Ja som relatívne dosť južne a mám tento rok problém, takže nechcem si predstaviť ako to môže byť u severnejších pestovateľov. Ale možno je to len môj lokálny problém.

Já jsem letos nové sazenice nechal růst bez osečkování,sice jsem je vedl uš i vodorovně po horním drátu ale zatím je vyzrálé tak kolem 60 cm a každým dnem při tomhle slunku vyzrává dál a dál,jen se chci zeptat jestli si ty mladé sazenice osečkoval?

Čornyj palec, Ester,Etalon,Galahad,Garold,Geliodor,Glenora,Izumlenie,Kodrjanka,Kišmiš Rebekka,Melinda,Muskat blue,Pleven Ustojčivyj,Rošfor,Rumba,Rembo,Suffolk red,Super extra,Skazka,Šarada UA,Super Ljalja,Valentin,Vostorg.

Marek1970
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marek1970 »

Tento rok som vysadil niekoľko desiatok sadeníc (už teraz mám obavy komu to všetko hrozno rozdám, keď začnú naplno plodiť :-D) a časť som osečkoval a časť nie, rozdiel však nevidím absolútne žiadny. Jediné rozdiely vidím u mňa v jednotlivých odrodách. 

160 mnm
plodia, ešte neplodia
Odrody: Adler,Aladdin, Alexa, Bananas, Bianca, Cabernet Cortis, Cimus, Ciravas Agraa, Dolgoždannyj,Darja, Dubovskij rozovyj, Ester, Galahad, Graf Monte Christo, Hibernal, Ivanka, Joy Seedless, Jubilej Novočerkaska, Julian, Jutal, Karnaval, Katalonia, Kišmiš černý sultán, Kišmiš Nachodka, Kišmiš Zaporožskij, Krasotka, Krystal, Kubáň, Livia, Lora, Moldova, Muskat dijevskij, Nero,Pamjať Žuravlja, Prima Ukrainy, Rembo, Rošfor, Rusbol, Skazka, Slava Ukrajine (Bačinskij), Slava Ukrajine (Višneveckij), Somerset Seedless, Sprint, Šarada UA, Talisman, Valjok, Veles, Venus, V25-20, Zolotce

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Pokud máš doma děti a odrůdy sis vybral tak, aby dozrávaly postupně a ne všechny najednou, tak nebudeš mít problém. Mě už plodí dejme tomu třetina ze všech odrůd a máme spíš problém, že furt není co jíst. Když sníš denně ze 2-3 střapce, tak máš za chvíli snědeno. Ono to nebude tak horké :-)

Marek1970
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marek1970 »

Deti už sú veľké a rozutekali sa od domova ale rodina, susedia a známi nám s manželkou pomáhajú "likvidovať" úrodu. Zatiaľ vidím na tvárach radosť, keď im zazvoním pred dverami s košíčkom hrozna ale uvidíme o dva tri roky, či si nevypnú zvonček keď ma uvidia prichádzať s ďalším hroznom  :lol:

160 mnm
plodia, ešte neplodia

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Dzordzik píše:
09 zář 2021, 07:57
Pokud máš doma děti a odrůdy sis vybral tak, aby dozrávaly postupně a ne všechny najednou, tak nebudeš mít problém. Mě už plodí dejme tomu třetina ze všech odrůd a máme spíš problém, že furt není co jíst. Když sníš denně ze 2-3 střapce, tak máš za chvíli snědeno. Ono to nebude tak horké :-)

Přesně tak,já měl taky obavu co s tím ale každý rok něco vymrzne nebo vyroste jen z poloviny oček jako teť po dva roky,letos jsem sříhal tažně na osum aš 12 oček a jsem rád,že na nich mám po dvou nebo třech výhonech,na těch tažních po dvou výhonech jsem nechal dva hrozny na výhon,uš je to snědené,čekáme na cukry u dalších hroznů aby jsme se do nich pustili,takže šetříme zralé hrozno aby bylo co zobat než dozraje další,Geliodor obírám jak rybíz,nejdřív malé bobulky a teť příjdou na řadu ty velké,zajímavá odrůda.

minko
Kraj: Zvolen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od minko »

Či zaštipnúť alebo nie je z hľadiska vyzretosť dreva jedno. Ide o to, že ak nestrihnete výhonky u silno rastúcich odrôd napr. Ivanka, Dašunja.....Dopadlo by to dosť strašidelne. Preto silné odrody strihnúť treba ale treba zároveň nechať rásť jeden zálistkový výhon. Staré listy totiž majú výrazne nižšiu fotosyntézu ako nové a fotosyntéza je cukor a cukor nepotrebujú len strapce ale celá rastlina.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Marek1970 píše:
09 zář 2021, 08:06
Deti už sú veľké a rozutekali sa od domova ale rodina, susedia a známi nám s manželkou pomáhajú "likvidovať" úrodu. Zatiaľ vidím na tvárach radosť, keď im zazvoním pred dverami s košíčkom hrozna ale uvidíme o dva tri roky, či si nevypnú zvonček keď ma uvidia prichádzať s ďalším hroznom  :lol:

To se neboj. Ty kolem toho chodíš pořád, staráš se a ozobáváš, ale k nim zajdeš jenom občas v tom roce. Pro ně je to svátek, konečně sníst hrozno, co má nějakou chuť.

Odpovědět

Zpět na „Výsadba sazenic, založení vinohradu“