Postupy výsadby sazenic Révy vinné

Fórum věnující se postupům výsadby sazenic Révy vinné
Radovan
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Re: Postupy výsadby sazenic Révy vinné

Příspěvek od Radovan »

Stále treba dúfať. Silnejšie sadenice to zvládnu, len ich to trochu oslabí, pribrzdí. Pre slabšie sadenice to môže byť konečná. Keďže to boli kontajnerované sadenice, teda s funkčnou koreňovou sústavou, tak majú veľkú šancu. Napriek tomu treba s nejakými stratami rátať.

Jarek23
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

Je to v podstate 50 na 50, ale.drzim palce, at se dari...

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Dneska jsem u některých sazenic, které nemám ještě ochráněné proti okusu našel ukousané vrcholy. Svině chlupaté ... Já se stejně jednou nakonec naseru a oplotím to. Nj, jenže kam až, když sazenic pořád přibývá :-)

Radovan
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radovan »

No to sa furt nájde nejaká mrcha. Aj do oploteného vinohrádku priletí napr. bažant a zákon schválnosti, nezobne do mohutného kra, ale do malej sadenice... Zvyknem dávať zajačie pletivo do 1 m.
Přílohy
pletivo3.jpg

Jarek23
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

Radovan píše:
04 čer 2020, 21:55
No to sa furt nájde nejaká mrcha. Aj do oploteného vinohrádku priletí napr. bažant a zákon schválnosti, nezobne do mohutného kra, ale do malej sadenice... Zvyknem dávať zajačie pletivo do 1 m.

U nás bažanti vyhynuli ;-)

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LadaBlatna61 »

Zasazené sice máme ale jak často zalévat,když každou chvilku prší tak neodhadnu jestli je dost vody i v hloubce tak preventivně třikrát do týdne zaleju k sazenici 5 litrů vody,jednu sazenici zalévám každý den a ta nejvíc roste,tak nevím,jak to děláte vy?

Révu pěstuji v Blatné 440m.n.m Odrůdy - Attika,Arkadia,Beloe čudo
Čornyj palec, Ester,Etalon,Galahad,Garold,Geliodor,Glenora,Izumlenie,Kodrjanka,Kišmiš Rebekka,Melinda,Muskat blue,Pleven Ustojčivyj,Rošfor,Rumba,Rembo,Suffolk red,Super extra,Skazka,Šarada UA,Super Ljalja,Valentin,Vostorg.

LadaSvijany
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LadaSvijany »

Já vyvrtám díru, sazenici do půlky zasypu směsí kvalitní hlíny a zahradnického substrátu, zaliju kbelíkem vody a přihrnu. A víc se o to nestarám. Jedině kdyby bylo delší dobu sucho, tak to ještě jednou nebo dvakrát zaleju. Zatím se mně tak ujalo všechno. Musím však dodat, že vždy rok před výsadbou si pozemek pro výsadbu připravím. Vykopu jámu do hloubky 80 - 100 cm, vrchní ornici dám stranou a jíl odvezu pryč. Na dno pak střídavě vrstvím kompost, listí, zelené zbytky ze zahrady a prokládám to ornicí. Prohodím to trochou cereritu a granulovaného hnoje. Takhle zasypanou jámu pořádně proleju vodou, ono si to sedne a ještě to dosypu. Žížalky to do příštího roku zpracují a pozemek je připravený na výsadbu. Takto připravená půda s vytvořeným humusem je schopná dlouho podržet vlhkost a není potřeba často zalévat.

Svijany, 255 mnm
Adler, Akademik, Aladdin, Alex raný, Aljoša Popovič, Arkádia, Arni, Bažena, Belij Chrustal, Beloje Čudo, Belyj KOKL, Bogema, Čabaň. perla, Darja, Everest, Frumoasa Alba, Furor, Galahad, Gorděj, Hrabě M. Chr., Chip-Chop, Chusai Kelin Barmak, Izjuminka, Kleopatra, Kodrjanka, Livija, Lora, Milana, Monarch, Premier, Preobražanie, Prim, Princess Augusta, Rembo, Rozmus, Ruby Roman, Rumba, Ruslan, Sašenka Leonova, Senator Pavlovsky, Senzacia, Sicilia, Smaragd, Super Extra, Talisman, Tian Shan, Tuz bordo, Ultrarannyj žoltyj, Valjok, Velika, Viktoria, Vostorg, Vulkan, V 5-6, Zarnica.

Mevik
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mevik »

Z mých zkušeností mladá sazenice spíše zahyne z přebytku vody než z jejího nedostatku. Jinými slovy - při letošním deštivém počasí jsem ještě nezaléval (a inebudu tak činit ještě několik týdnů po konci deštů) a naopak se snažím o provzdušňování půdy.

Roman
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Roman »

Kolegovia v predchádzajúcich dvoch príspevkoch to pomenovali celkom presne a podobne pristupujem k sadeniu aj ja.
Organický substrát pri koreňoch udrží dlhodobo nie len vodu ale aj makro a mikroživiny v najdostupnejšej forme pre rastlinu.
Pre vodu v prípade sadenice sa držím zásady,že menej je niekedy viac.Totiž ak má sadenica stále dostatok vody nie je "nútená" ju hľadať a nerozrastá sa jej tak intenzívne koreňový systém.V extrémnych horúčavách (+30 a viac) zalievam v 10-14 dňovom intervale cca 10 litrov na rastlinku.Samozrejme neplatí to všeobecne-záleží na type pôdy,podložia atď.Pozorovaním sa dá zistiť kedy sadenica už začína trpieť suchom a z toho si každý môže odvodiť svoje optimum.Podstatné je ale vždy-radšej väčšie množstvo vody a dlhší interval medzi zálievkami.

Bred_ik
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bred_ik »

Letos jsem poprvé při výsadbě révy do jámy zamíchal nejen zásobní hnojení ( malá hrstka Cereritu), ale i Humac Agro. Jsem zvědavý, jak se to révě bude líbit.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Kolik si toho ke každému kořenu přidal?

Bred_ik
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bred_ik »

Ke každému keři do jámy hrstku a promíchal jsem to se zeminou a cereritem.

Jarek23
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

Bred_ik píše:
01 črc 2020, 09:00
Ke každému keři do jámy hrstku a promíchal jsem to se zeminou a cereritem.

Určitě pak dejte vědět, jaké jsou výsledky...

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Zalívám proto,že tady mám písek,když naleju deset litrů k sazenici tak to je hned vsáklé takže se mi nestalo za 12 let že bych sazenice ulil,naopak - když nezaleju tak nic neroste.

Čornyj palec, Ester,Etalon,Galahad,Garold,Geliodor,Glenora,Izumlenie,Kodrjanka,Kišmiš Rebekka,Melinda,Muskat blue,Pleven Ustojčivyj,Rošfor,Rumba,Rembo,Suffolk red,Super extra,Skazka,Šarada UA,Super Ljalja,Valentin,Vostorg.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Jsem na tom stejně. Starší sazenice zalevam jenom občas když je dlouho sucho. Nebude to dlouho trvat a bude to tady. 

miskolidka
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od miskolidka »

Ahojte takze som na jar zadadil 10ks kontajner sadenic, jedna vymrzla uplne tie ostane omrzli a zacali rast znovu, rast je slabucky ale je avsak 3ks vobec nezacali rast, teraz neviem ci ich nechat do jari alebo namiesto nich zasadit nieco ine (nezacali Suvenir, Kimšij Lučistyj, Crimson seedles), dakujem za kazdu radu

Wimpi
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

Myslím si, že ty sazenice, které po jarním vymrznutí do této doby nevyrašily, už nikdo nevzkřísí. Ostatní, které rostou málo, je vhodné na zimu zasypat kopečkem zeminy (růvek) a na jaře se pokusit je vhodným způsobem ochránit před mrazy jarními, které jsou dle mého názoru mnohem zákeřnější, než ty zimní. Otázkou je, proč ty vyrašené sazenice rostou tak bídně. Špatné stanoviště? Špatná půda? Nechtělo by je přesadit jinam?

Naposledy upravil(a) Wimpi dne 21 srp 2020, 11:25, celkem upraveno 1 x.

miskolidka
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od miskolidka »

Drotenka je natiahnuta od severu na juh, v podstate cely den na slnku, jamy som vykopal cca 70cm hlboke. Na spodok odlezany hnoj, vrstva zeme, potom zem so substratom, zaliate vodou, zajtra pridam foto ako to vyzera

LadaSvijany
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LadaSvijany »

Tady bude nejspíš problém v tom hnoji na dně jámy. Byť je odleželý, může působit agresivně na mladé a citlivé kořínky. Hnůj se vůbec nedoporučuje dávat do jámy pod sazenici. Jenom kvalitní hlínu, maximálně se zahradnickým substrátem.

Svijany, 255 mnm
Adler, Akademik, Aladdin, Alex raný, Aljoša Popovič, Arkádia, Arni, Bažena, Belij Chrustal, Beloje Čudo, Belyj KOKL, Bogema, Čabaň. perla, Darja, Everest, Frumoasa Alba, Furor, Galahad, Gorděj, Hrabě M. Chr., Chip-Chop, Chusai Kelin Barmak, Izjuminka, Kleopatra, Kodrjanka, Livija, Lora, Milana, Monarch, Premier, Preobražanie, Prim, Princess Augusta, Rembo, Rozmus, Ruby Roman, Rumba, Ruslan, Sašenka Leonova, Senator Pavlovsky, Senzacia, Sicilia, Smaragd, Super Extra, Talisman, Tian Shan, Tuz bordo, Ultrarannyj žoltyj, Valjok, Velika, Viktoria, Vostorg, Vulkan, V 5-6, Zarnica.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Osobně jsem vždycky dával dobře odleželý hnůj úplně naspod a v posledních letech už jenom ten peletkovaný a není problém.

Wimpi
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

Wimpi píše:
20 srp 2020, 18:39
Myslím si, že ty sazenice, které po jarním vymrznutí do této doby nevyrašily, už nikdo nevzkřísí. Ostatní, které rostou málo, je vhodné na zimu zasypat kopečkem zeminy (růvek) a na jaře se pokusit je vhodným způsobem ochránit před mrazy jarními, které jsou dle mého názoru mnohem zákeřnější, než ty zimní. Otázkou je, proč ty vyrašené sazenice rostou tak bídně. Špatné stanoviště? Špatná půda? Nechtělo by je přesadit jinam?

Omlouvám se, včera jsem nepochopitelně napsal blbost, kterou jsem neměl  na mysli. Napsal jsem totiž, že jarní mrazy NEJSOU tak zákeřné, jako mrazy zimní. Přitom jsem chtěl napsat pravý opak, tedy že JSOU zákeřnějši. Je to tím, že své pří spěvky pracně datluji z tabletu a dost se s tím peru, musím pořád opravovat překlepy, prostě hrůza a pak z toho vzejde úplná kravina jako tato. No jsem debil. Takže už jsem to opravil tak, jak jsem to chtěl původně napsat.

Mirek
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirek »

Jaké máte kdo zkušenosti s přesazením několikaletých keřů? Jedná se o hlavičky 5 - 7 let staré, které bych rád zachoval na jiném místě, a moc se mi nechce začínat znova se zakořeňováním. V úvahu připadá i přeroubování ne nezajímavé odrůdy, ale tady zkušenosti již mám. Možná bude řešení po zimě odebrat řízky, uschovat je, vyrýt révu i s co největším balem, přesadit a pokud se neujme tak zakořeňovat.

Břeclav, 158 mnm, cca 150 hlaviček, asi stovka stolních odrůd.

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Miro já přesazoval šestileté s balem a nechytlo se mi nic,pak jsem přesazoval další šestileté,oklepal s kořenů zeminu,razantně ostříhal aby se vlezli do těch černých kyblíků z Lídlu jak v nich mají řezané kytky na prodej,do těch kyblíků jsem udělal díry na odtok vody,na dno jsem dal větší vrstvu kamínků na drenáž,dobrý substrát s pískem,do toho zasadil a dal do skleníku,parádně se to chytlo a prokořenilo ten kyblík,druhým rokem dokonce dali i hrozny,tak jsem nechal jen jeden hrozen na každém keři a další rok jsem to zasadil na trvalé místo,teť jsou pěkné keře a silné a normálně rodí,je tady ale to ALE,všechno to trvá tři roky od vykopání po výsadbu,uš to nedělám jedině kdybych potřeboval zachránit nějakou super dobrou odrůdu ale i tak,to jí raději přeroubuju a druhým rokem na silné šestileté podnoži uš v pohodě plodí,to mi vyrostlo na šestileté podnoži čtyři metry výhon,po zakrácení na osum oček mělo 14 květenství tak jsem nechal na každém výhonu po jednom hroznu,v pohodě to v loni dozrálo.

Radovan
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radovan »

Tiež sa mi presadzovanie starších koreňov moc neľúbi. Alebo skôr tomu viniču sa to asi neľúbi. Chytol sa mi jeden zo štyroch, bola vtedy hodne suchá jar. Ide to, no riziko je vysoké.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Já letos v červnu musel vykopat a přemístit 3 letou sazenici, na tom místě velmi pomalu rostoucí, Galahadu. Nic jsem od toho nečekal. Prostě jsem ji vyryl s co největším balem a úplně normálně ji přemístil nahoru na zahradu. Hodně dlouho, víc jak měsíc, trvalo než se něco začalo dít. V tu dobu už rostoucí letorost uschl a pak se víc jak další měsíc nic nedělo. Myslel jsem, že to nedal. Tak jsem vzal nůžky a začal střihat. Nakonec jsem šel až na spodní 2 živé očka a z nich za další necelý měsíc vyrostl nový letorost. Ten má teď asi půl metru. Na podzim ho dobře zabalím a budu doufat, že zimu přežije. Když ne, prd se stane.

Odpovědět

Zpět na „Postupy výsadby sazenic Révy vinné“