Postupy výsadby sazenic Révy vinné

Fórum věnující se postupům výsadby sazenic Révy vinné
LadaSvijany
Aktivní člen
Kraj: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Postupy výsadby sazenic Révy vinné

Příspěvek od LadaSvijany »

matkoo píše:
22 čer 2021, 10:08
20210621_193450.jpg
Rad by som sa spytal na poskodenie listov na obrazku. Ide o kontajnerovu sadenicu odrody Gordej, ktoru som asi pred tyzdnom zasadil na slnecne stanovisko a po par dnoch sa mi na listoch objavili tieto skvrny. Predpokladam, ze v zahradnictve bola chranena od priameho slnka, po presadeni ale dostala plny zasah tohto krasneho leta a pripalilo ju... Mam s tym nieco robit, alebo staci pockat a rastlinka si s tym poradi? Dokopy ma teraz asi 10 listov a vyzera vitalne.

Poučení pro příště. Před výsadbou otužovat nebo alespoň přistínit.

Svijany, 255 mnm, asi 70 stolních odrůd

andrejZA
Kraj: Žilinský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andrejZA »

Matkoo, nech Ta to netrapi, mam podobnu skusenost s majovou vysadbou. Najskor bola stale zima, tak sadenice ostali zarazene, potom prudke slnko a vysledok je, ze su to stale take akesi biedaky.

Na druhej strane tie, ktore som sadil v juni, aj napriek horucavam, sa chytili velmi dobre a davno predbehli majovych rychlenych prvobezcov. Istu rolu tu urcite zohrava okrem teplejsich noci aj fakt, ze v druhom pripade som sadenice poctivo pritienoval a vdaka tomu nemali ziadne popaleniny. Na rozdiel od prvych, kde som to podcenil. Co uz, clovek sa uci najviac na svojej hluposti. Na vlastne ospravedlnenie si vravim, ze kto mal vediet, ze to slnko bude az take agresivne, ved v minulom roku som mal skusenost, ze som rastlinky len zasadil a vdaka uprsanemu pocasiu v juni rastli ako keby boli nicim nadopovane.  Verim vsak, ze aj tie chcipaky sa pozbieraju, len co sa aspon trochu ochladi a zaprsi, prihrnul som ich mulcom, trochou kompostu a zeminou. Jedna z nich sa uz trochu nastartovala.

Urobil som si sam pre seba aj taky experiment. Vedla zaspatej sadenicky Chrust som vysadil este jednu z rovnakej odrody, ktora mi ostala v kvetinaci. Vylozil som ju minuly tyzden von do tiena, kde som ju vsak vlastnou sikovnostou pripravil o cely zeleny letorast (spadla mi nan kovova mriezka). Tato rezervna sadenicka zacala vyhanat novy pucik, ktory rastie raketovym tempom. Tak si vravim, mozno tato slaba rastlinka este predbehne tu majovu. Ak sa vyrovnaju, aspon budem mat silnejsi, dvojity koren. Howgh, uvidime, ako slepy povedal.
Naposledy upravil(a) andrejZA dne 22 čer 2021, 13:35, celkem upraveno 4 x.

SZ Slovensko (Žilinská kotlina), cca 350 m n.m
Ajvaz, Suzy (rodia - vysadené 2018), Othello ružové (presadené 2021) Dašunja, Kraseň, (minuloročné sadenice) Chrust(2x), Garold (2x), Tajna monacha (3x), Cimus (2x), Valjok (3x), Ladannyj (2x), Karnaval (2x), Šarada UA, Nikol (2x), Kraseň (2x), Dašunja, Skazka, Vostorg (vysadené 2021 zo zakorenených odrezkov) , Katalonia, Rimbaud, Zolotce (vysadené 2021 - prostokorenné) , Aladdín, Beloje Čudo, Nachodka (po vlaňajšom slabom raste presadené na nové stanovište)

andrejZA
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andrejZA »

Este mi napadla aj dalsia vec, mal som tento rok moznost porovnat uspesnost vysadby kontajnerovanych rastliniek, vyrobenych z jarnych odrezkov, a prostokorennych. Cakal som, ze kontajnerovane budu daleko popredu, ved mali vsetky do jednej bohaty korenovy system a krasne vyvinutu nadzemnu cast. Opak je vsak pravdou. V juni som zasadil tri rastlinky od Iva Kotrleho, ktore mali iba korienky a zavoskovanu nadzemnu cast, no a tie pomaly v dobiehaju aj najkrajsie sadenicky z kontajnerov. Hlavne pozorujem rozdiel v odolnosti listov voci priamemu slnecnemu ziareniu. Tie, ktore rasili z prutika, maju listy pevne a svieze, da sa povedat, ze cim ostrejsie slnko, tym viac im prospieva. Tie ktore mi vyrastli za oknom, aj napriek postupnemu prechodu na priame slnko, rastu pomalsie. Asi je podstatne, ze maju velmi dlhu dobu aklimatizacie, kym stare listy zacnu fungovat a cela rastlina sa rozbehne, aby ziskala dostatok zivin na vystavbu novych pletiv. Tolko moje poucenie z tropickej jari.

Inak starsim revam zrejme toto pocasie absolutne vyhovuje, cim vacsie peklo je vonku, tym viac sa z toho tesia a rastu ako dive.

Ajvaz, Suzy (rodia - vysadené 2018), Othello ružové (presadené 2021) Dašunja, Kraseň, (minuloročné sadenice) Chrust(2x), Garold (2x), Tajna monacha (3x), Cimus (2x), Valjok (3x), Ladannyj (2x), Karnaval (2x), Šarada UA, Nikol (2x), Kraseň (2x), Dašunja, Skazka, Vostorg (vysadené 2021 zo zakorenených odrezkov) , Katalonia, Rimbaud, Zolotce (vysadené 2021 - prostokorenné) , Aladdín, Beloje Čudo, Nachodka (po vlaňajšom slabom raste presadené na nové stanovište)

Dzordzik
Administrátor fóra
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

U mě nepomohlo ani 5 dní otužování pod lexanem. Prostě to UVčko je tak silné, že listy, které na něj nejsou zvyklé odmalička, spálí a není to třeba řešit. Sazenice se z toho rozmotá, nové přírůstky už jsou ok. Pomohlo by asi opravdu jenom zastínění.

Jarek23
Aktivní člen
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

Matkoo, jak píše AndrejZA, nejsi sám, já jsem jako každý rok dával rostlinky na slunko déle a déle a nic jim nebylo, po výsadbě listy spálilo slunko a čekal jsem dlouho, než narostli nové, které jsou teď ještě malé, ale hlavně, že už rostou. Letos se mi to stalo poprvé, nikdy předtím, zřejmě je slunko letos více "toxické" :lol: Asi jo, když spálí i mraky a 2 měsíce je sucho :-D

andrejZA
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andrejZA »

Presne ako vravis. Z toho celeho mi beha po rozume napad vyskusat pre buducu vysadbu taky postup - ale to len v pripade, za by sa opakoval scenar s tohorocnym pocasim:

Proste nechat sadenicky vyrast, aby si vytvorili bohaty korenovy sytsem, nasledne pred vysadbou im zrezat zeleny letorast, a potom vysadit len koren s pripravenymi ockami. Z nich by v priebehu par dni mohli vyrast nove listy, ktore by boli odolne voci skodlivemu UV ziareniu..

Skoda, ze uz mam asi vsetko vysadene, stalo by to za vyskusanie, mozno buduci rok..

Odpovědět

Zpět na „Postupy výsadby sazenic Révy vinné“