Postupy výsadby sazenic Révy vinné

Fórum věnující se postupům výsadby sazenic Révy vinné
Dzordzik
Administrátor fóra
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Postupy výsadby sazenic Révy vinné

Příspěvek od Dzordzik »

Postup zasazení kontejnerované sazenice:

je pěkně videt na videu níže. Zásadní je vykopanou jámu (ideálně 80x80x80cm, kde na dno dáme dobře uležený či granulovaný hnůj či kompost) pořádně prolít, ještě před vložením sazenice a jejím zahrnutím. To ve videu není. Po zahrnutí (nejdříve dobrou zeminou či kompostem a až nahoru horší hlínou, kterou jsme odebrali při kopání jámy) a a zhutnění je potřeba zalít ještě jednou a důkladně. Optimální je nejdříve zatlačit opěrnou tyčku a teprve pak vložit sazenici tak, aby od místa roubu kolínkem směřovala směrem k opěrné tyčce a ne naopak. Lépe se nám pak bude vyvazovat a upevňovat k opoře. Zásadní je po celé délce kmínek upevnit k opoře, by byl kmínek pěkně rovný, nezlomil jej vítr, ale zároveň jej neutahovat příliš silně, aby kmínek nebyl zaškrcený.

Postup zasazení prostokořenné sazenice:

má svoje specifika podle toho, kdy sazenici sadíme. Posp je pěkně vidět ve videu níže.

Mirek
Aktivní člen
Kraj: Jihomoravský
Kontaktovat uživatele:

Re: Postupy výsadby sazenic Révy vinné

Příspěvek od Mirek »

Poněkud zavádějící. Jáma 80*80*80 cm je více než půl kubíku zeminy, na deset sazenic tedy 5 m3. Pokud se dává kompost, tak je to dalšího 250 l na "dno" jámy. Chtěl bych vidět toho kdo by to kopal, možná tak bagrem. Borec na videu má vyvrtanou díru a rýč jen jako kulisu.

Výsadba révy ve velkém.

Já osobně vyryju díru rýčem tak, aby se tam sazenice pohodlně vlezla a pod spodní úrovní kořenů zůstalo asi 10 cm. U prostokořené sazenice zastřihnu kořínky, dám do díry a zasypu zhruba do půlky, potom lehce sazenici povytáhnu aby kořínky směřovaly dolů. Proleju vodou a počítám s tím, že sazenice v díře sedne, to kvůli místu štěpování. Vlastní sazenice mám na 100% v kontejnerech, takže je jen postavím na zkypřené dno v patřičné hloubce, zahrnu a zaleju. Kompost nepřidávám, tuto vzácnost nechávám pro jednoleté a rychlené plodiny.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Tohle ale můžeš dělat v místě, kde máš poměrně kvalitní hlínu. U mě, kde je to víc jílu a kamení než hlíny, bys s tímto postupem moc neuspěl. Proto kopu takové jámy, byť u toho cedím krev, ale nedá se. Zkoušel jsem v prvním roce sázet tak jak píšeš, tj. na hloubku a šířku rýče. Dodnes, i po sedmi letech, je přesně vidět jak jsem kterou sazeničku sadil. Ty sazené "po tvojem" mají podstatně horší růst a hůře snáší letní sucho, než ty sázené "po mém". Netvrdím, že se to tak musí dělat, jenom upřesňuji proč a za jakých okolností to doporučuji. U mě totiž navíc cca v 50cm narazím na tvrdou a totálně nepropustnou vrstvu, kterou mám problém rozbít i rýčem a až to udělám, láme se na kusy. Tu musím rozrušit, vyházet kameny, nahradit navážku lepší hlínou a umožnit kořenům vůbec růst dolů, jinak by rostly jenom do stran a to vzhledem k suchu jaké tady v létě panuje samozřejmě nechci. U vinohradů se bez vyjímky před výsadbou řádek zrygoluje hlubokou orbou nebo bagrem a až pak se to tam sadí strojně mechanicky nebo hydrovrtem. To na zahradě běžně nikdo nedělá a sadí do vykopané díry. Je ale rozdíl jaká ta hlína a podloží je. To jenom na upřesněnou.

Lubos
Aktivní člen
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lubos »

Sadenica ked je posadená do hlbokej a dobre vyhnojenej jamy dokáže narásť za rok aj 4-5 metrov urýchly to rodivosť min. o jeden rok a pri prvom reze sa môže nechať aj krátky tažeň. Pravdaže záleží aj na kvalite sadenice. Na fotke je sadenica v druhom roku odroda Zarja Nesvetaja.
Přílohy
20180726_120813_compress68.jpg

Nevidzany okr. Prievidza 400m.n.m asi 70 odrôd len stolové.

Lubos
Aktivní člen
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lubos »

Sadenici v raste ešte vela pomaha ked sa okolo nej da tubus da sa to kupiť v obchodoch predavajúcich potreby pre vinárov. Zaroveň to zabranuje aj okusu spodku sadenice zverou.

Mirek
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirek »

Není ta Zarja Nesvetaja poněkud přetížená? Ono záleží nejen na kvalitě sazenice, ale hodně i na odrůdě.
Co se tubusů týče, tak mám osobní zkušenosti s jejich použitím. Proti okusu ochrání, pokud se zajíc nepostaví na zadní, ale taky mi v nich réva zmrzla, přestože mimo ně byla téměř bez poškození. Také si v nich dělají hnízda vosy, ve volném prostranství je to jedinné místo pro založení hnízd, rovněž mohou urychlit rašení a sazeničky jsou pak náchylnější na poškození chladem.

Mirek
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirek »

Dzordzik píše:
16 úno 2020, 19:37
Tohle ale můžeš dělat v místě, kde máš poměrně kvalitní hlínu. U mě, kde je to víc jílu a kamení než hlíny, bys s tímto postupem moc neuspěl. Proto kopu takové jámy, byť u toho cedím krev, ale nedá se. Zkoušel jsem v prvním roce sázet tak jak píšeš, tj. na hloubku a šířku rýče. Dodnes, i po sedmi letech, je přesně vidět jak jsem kterou sazeničku sadil. Ty sazené "po tvojem" mají podstatně horší růst a hůře snáší letní sucho, než ty sázené "po mém". Netvrdím, že se to tak musí dělat, jenom upřesňuji proč a za jakých okolností to doporučuji. U mě totiž navíc cca v 50cm narazím na tvrdou a totálně nepropustnou vrstvu, kterou mám problém rozbít i rýčem a až to udělám, láme se na kusy. Tu musím rozrušit, vyházet kameny, nahradit navážku lepší hlínou a umožnit kořenům vůbec růst dolů, jinak by rostly jenom do stran a to vzhledem k suchu jaké tady v létě panuje samozřejmě nechci. U vinohradů se bez vyjímky před výsadbou řádek zrygoluje hlubokou orbou nebo bagrem a až pak se to tam sadí strojně mechanicky nebo hydrovrtem. To na zahradě běžně nikdo nedělá a sadí do vykopané díry. Je ale rozdíl jaká ta hlína a podloží je. To jenom na upřesněnou.

U mne je ornice všude, ale je těžká, málo propustná, navíc spodní voda hodně vysoko. Pokud nebude v létě pršet, nemám s tím problém.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Jj. A v tom je právě to kouzlo. Nikdy neplatí všechno 100%. Je to potřeba ohnout podle místních podmínek. Je fajn, že tady každý napíšeme svoji zkušenost a návštěvník už si to přebere podle toho, jaké má u sebe podmínky. Já používám plastové tubusy se zámky na koncích, které jsou bílé, tj. netáhno tolik teplo a hlavně jsou dírkované o poměrně velkém průměru, takže ani teplo se v nich moc nedrží. Nemám problém s tím, že by mi v tom sazenice mrzly nebo naopak předčasně rašily. V prvních letech jsem je nepoužíval, začal jsem až kvůli ochraně proti okusu a nějaký rozdíl v rašení ani omrzání nepozoruju.

Mirek
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirek »

Ano, pišme své zkušenosti, některá videa jsou hodně zavádějící. Tak prasácky jako ten zahradník nesázím ani já, a to jsem v tom expert. ;-)

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

OK, dej odkaz na lepší video a nahradíme. Není problém.

Lubos
Aktivní člen
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lubos »

Tubus používam len kôli rastu na zimu ide dole. Tu Zarju som možno trocha preťažil ale bolo mi ľúto tak silnej sadenici niečo nenechať aj tak som každý druhý strapec ustrihol. Keby bola spomalila rast idu nekompromisne dolu dalšie. Rastla silno pomerne zavčasu som musel prúty zalamovať nad drôtenkou. Drevo vyzrelo dobre,chorobami netrpela ale postreky robim preventývne. O rok pribudol ešte jeden kmienok a dostala dva tažne cca po 8 očiek uroda znova perfektná kvalita. U mna dozrieva ako jedna z prvých odrôd.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Kluci, tohle je fajn vědět, ale pište to prosím do vlákna konkrétní odrůdy, tam to lidi budou hledat a tam je to bude zajímat. Ať to tady neplevelíme ok? Děkuju.

Mirek
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirek »

Dzordzik píše:
16 úno 2020, 21:04
Jj. A v tom je právě to kouzlo. Nikdy neplatí všechno 100%. Je to potřeba ohnout podle místních podmínek. Je fajn, že tady každý napíšeme svoji zkušenost a návštěvník už si to přebere podle toho, jaké má u sebe podmínky. Já používám plastové tubusy se zámky na koncích, které jsou bílé, tj. netáhno tolik teplo a hlavně jsou dírkované o poměrně velkém průměru, takže ani teplo se v nich moc nedrží. Nemám problém s tím, že by mi v tom sazenice mrzly nebo naopak předčasně rašily. V prvních letech jsem je nepoužíval, začal jsem až kvůli ochraně proti okusu a nějaký rozdíl v rašení ani omrzání nepozoruju.

20190416-181810.jpg
 Beze dalšího komentáře ...

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Podle mě je to tím, že je to chránička, který má všechny stěny neprůdušné. Zkusil si někdy použít tu o které jsem psal, tj. bílou, která má ve stěnách vyseknuté velké kruhové otvory, tj. tama proudí vzduch? Pokud ne, zkus to a dej vědět, jestli se to u tebe zabralo.

Mirek
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirek »

Nikdy jsem neviděl chráničku na révu, která má vyseknuté otvory, a to mám zelené i bílé. Je tam max. výsek, který se dá vyklopit a nejspíše slouží na zalévání. V tubusu se drží chlad a vzduch tam možná neproudí, a možná taky ani nemůže, čili se tvoří jekési mikroklima, které nepříznivě působí na sazenice. Jen podotýkám, že pokud mrzne, tak chlad padá dolů.
Experimentovat s jinými tubusy nebudu, mám tyhle zkušenosti již za sebou, takže je řada na jiných, navíc u stovky sazenic už to není levná záležitost.

jenca
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jenca »

Mám zkušenost že plný tubus urychluje růst, jarní rašení a prodlužování mladých výhonů u všech rostlin(u révy je to negativní vlastnost). Jestli je to způsobeno zvýšením teploty od půdy kvůli špatné cirkulaci vzduchu nebo zahříváním tubusu od slunce je otázka. Člověk by musel udělat experiment s bílým a tmavším(třeba zeleným) tubusem stojícími na stejném místě. Další možnost je, že rychlé prodlužování výhonů je způsobeno tím, že se rostlina táhne fototropicky k lepšímu osvětlení na konci tubusu. Každopádně používám místo plných tubusů bílé s otvory(jak psal Dzordzik) nebo ještě levnější variantu, obyčejné plastové pletivo. Zvěř okouše max. co trčí ven ale do pletiva nejde, i když by ho mohla lehce prohryzat. Mám to u stromků ověřeno, za zhruba 20 let, kdy jsem začal sadit ovocný sad se nikdy zajíci ani srnky plastového pletiva nedotkli.
plastová chránička 2.jpg

plastová chránička1.jpg
plastová chránička1.jpg (4.72 KiB) Zobrazeno 7094 x

Lubos
Aktivní člen
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lubos »

Ja dávam sadenicu do tubusu len pri výsadbe, alebo keď ju musím znova strihnút pri zemi. Nikdy do nej neobalujem už zapestovaný kmienok, ako som tu písal používam tubus len na rast a nie kôli okusu, tak nevidím u mňa dôvod mať to tam dalej. Pozemky kde pestujem vinič mám oplotené a tie otvori čo sú na nej vystrihnuté mávam do vnútra otvorené. Keď hrozia jarné mrazíky zasypem v tubuese sadenicu pilinami. Používam take bledozelené.

Přílohy
20200218_071031_compress44.jpg

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

A o tom to celé je. Většinou to lidi používají kvůli okusu, ne kvůli zlepšení mikroklima kolem kmínku. Proto, pokud to tam mají dlouhodobě, tak doporučuji použít dírované, tj.v ětrané chráničky a ne takové tubusy, právě proto, že v nich pak sazenice raší příliš brzy a hrozí omrznutí.
Dobrou zkušenost mám s těmi bílými co poslal Jenca. Jednak netáhnou slunce, jednak jsou jetrané a jednak se dajís nadno nožem zakrátit v případě potřeby, nebo naopak se dají "ohrnout", aby byly jen tak dlouhé jak potřebuji a jak se výhon prodlužuje, tak se dají narovnat. Nikdy žádný problém s předčasným rašením ani s okusem.

Mirek
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirek »

Děrované nejsou primárně určeny do vinohradu, ale uvažoval jsem o nich stejně jako o pletivu. Vzhledem k množství sazenic jsem nakonec volil variantu těch na révu, hlavně kvůli jednoduchosti montáže. Tubus se složí na suché zámky, do předpřipravených prolisů se vloží hůlka a hotovo. Dají se složit i dva dohromady, vznikne osmistěn a tím se zvětší průměr otvoru. Opět je to i o množství sazenic a jejich poloze.
Tubusy jako takové nejsou špatné, špatné je počasí s jeho výkyvy.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Ty bílé se dají taky napojovat na sebe a udělat větší průměr. Njn, počasí neporučíš, tak se holt musí každý zaopatřit podle svých možností. Člvoěk s pár hlavama třeba ty bílé a střední a velkopěstitelé zase ty zelené.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Dneska jsem odpoledne myslel na Mirka, jak on sadí Révu. Kolem 11h jsem šel na zahradu, že vykopu jámy pro 10 nových sazenic, co mám objednané i Bred_ika. Když pominu, že jsem málem zlikvidoval 2 rýče a jednu lopatku a nakonec skončil stejně u krompáče, tak co díra to skoro 20 minut práce a celý kbelík plný šutrů, některé větší jak 2 pěsti dohromady. Prvních cca 30cm je relativně pěkná hlína, pak naprosto nepropustná vrstva, zřejmě pískovce, pod ní, po jejím rozbití krompáčem, kameny co mají strukturu jakoby pískovce, ale jsou hrozně tvrdé, takže se nedrolí a rozbít nejdou. Celou dobu co jsem to kopal jsem přemýšlel, jestli ty další odrůdy fakt potřebuju :-) Po druhé jsem byl doma jak na koni :-D
 Za oknem v PETce už raší jak steklá Slava Ukraině, zatím čekám jestli pustí kořínky.

Přílohy
kamen.jpg
slava.jpg

Kamil
Aktivní člen
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kamil »

Dnes jsem si na Vás vzpomněl když jsem rýčem dělal (ne kopal).díry do 75cm na další vino. Asi je pozemek v historicky náplavové  oblastí, protože do 130 cm jde stále v pohodě jen rycem. A zemina je pisecnohlinita jemna. 
Přílohy
20200320_134948-567x1008-425x756.jpg
20200320_135800-567x1008-425x756.jpg

2016 2019 2020 - Arkadia, Augustovskyj, Aurelius,Bianca, Beževij, Cabernet Cor., Concord, Čornyj Dok., Garold,Golden Champion, Gurzufskyj Roz., Chrupka čer., Kodrjanka, Krasnaja Roza, Krystal,Lakemont,Lora, Lorus Kiš.,MP, Mramornyj, Pamjať Džen., Padarok Kraj., Petra,Phoenix, Prim, RR, Solaris, Somerset Seed., Suvenýr, Svetlana, VZ, ZWT.

Jarek23
Aktivní člen
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

Kamil píše:
20 bře 2020, 17:01
Dnes jsem si na Vás vzpomněl když jsem rýčem dělal (ne kopal).díry do 75cm na další vino. Asi je pozemek v historicky náplavové  oblastí, protože do 130 cm jde stále v pohodě jen rycem. A zemina je pisecnohlinita jemna. 

Tak buď rád, já mám na zahradě místy pouze 2 cm hlíny a hned kámen, cca 30 cm, zřejmě bývalé dno potoka, který teď teče kousek vedle...takže taky náplavová  oblast :-D
  :-D

ještě neplodí, plodí :shock: Solaris, Muscaris, Regent, Dubljanskij, Prim, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Frankovka, Bianca

Kamil
Aktivní člen
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kamil »

Mě ten potok právě taky teče vedle)))

2016 2019 2020 - Arkadia, Augustovskyj, Aurelius,Bianca, Beževij, Cabernet Cor., Concord, Čornyj Dok., Garold,Golden Champion, Gurzufskyj Roz., Chrupka čer., Kodrjanka, Krasnaja Roza, Krystal,Lakemont,Lora, Lorus Kiš.,MP, Mramornyj, Pamjať Džen., Padarok Kraj., Petra,Phoenix, Prim, RR, Solaris, Somerset Seed., Suvenýr, Svetlana, VZ, ZWT.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Jarek23 píše:
20 bře 2020, 17:48
Kamil píše:

Tak buď rád, já mám na zahradě místy pouze 2 cm hlíny a hned kámen, cca 30 cm, zřejmě bývalé dno potoka, který teď teče kousek vedle...takže taky náplavová  oblast :-D

Nápodobně kolego, nápodobně. Co jedna jáma to kbelík šutru a půl hodina dřiny s krompáčem a rýčem. To si pak člověk rozmyslí kolik si toho objedná :-)

Jarek23
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

Dzordzik píše:
20 bře 2020, 20:17
Jarek23 píše:
20 bře 2020, 17:48
Kamil píše:

Nápodobně kolego, nápodobně. Co jedna jáma to kbelík šutru a půl hodina dřiny s krompáčem a rýčem. To si pak člověk rozmyslí kolik si toho objedná :-)

Přesně tak, za hodinu 2 díry a několik kýblu se šutry. Pak mi došlo, že do toho v životě nezatluču sloupky....tak jsem to zasypal a přesunul se jinam...

ještě neplodí, plodí :shock: Solaris, Muscaris, Regent, Dubljanskij, Prim, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Frankovka, Bianca

Kamil
Aktivní člen
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kamil »

A třeba právě tady , by to tak šlo...

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

No, já je zatloukl, do vykopaných děr zbavených kamenů 8kg kladivem :-)

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kraj: Jihočeský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LadaBlatna61 »

Já kopal tři jámy před dvěma roky na východní straně u baráku,réva tam roste nádherně,letos nechávám poprvé révu zarodit a nevím jak to bude se zráním,slunko tam svítí od rána do zhruba půl druhé,máte někdo zkušenosti s pěstováním révy na čistě východní zdi? 

Révu pěstuji v Blatné 440m.n.m Odrůdy - Attika,Arkadia,Beloe čudo
Čornyj palec, Ester,Etalon,Galahad,Garold,Geliodor,Glenora,Izumlenie,Kodrjanka,Kišmiš Rebekka,Melinda,Muskat blue,Pleven Ustojčivyj,Rošfor,Rumba,Rembo,Suffolk red,Super extra,Skazka,Šarada UA,Super Ljalja,Valentin,Vostorg.

miskolidka
Kraj: doplňte prosím ...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od miskolidka »

Ahojte, neviem ci to sem patri ale tohto roku som zasadil 10ks vinica stoloveho rozne odrody, vsetky boli v kontajneroch, niektore uz zacali vyhanat a po poslednych mrazoch minuly tyzden su vsetky mlade vyhonky minus, vsetky odrody boli stepene, vyzenu este zo spiacich pucikov alebo je po nich dakujem

Radovan
Aktivní člen
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radovan »

Stále treba dúfať. Silnejšie sadenice to zvládnu, len ich to trochu oslabí, pribrzdí. Pre slabšie sadenice to môže byť konečná. Keďže to boli kontajnerované sadenice, teda s funkčnou koreňovou sústavou, tak majú veľkú šancu. Napriek tomu treba s nejakými stratami rátať.

miskolidka
Kontaktovat uživatele:

Dakujem

Jarek23
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

Je to v podstate 50 na 50, ale.drzim palce, at se dari...

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Dneska jsem u některých sazenic, které nemám ještě ochráněné proti okusu našel ukousané vrcholy. Svině chlupaté ... Já se stejně jednou nakonec naseru a oplotím to. Nj, jenže kam až, když sazenic pořád přibývá :-)

Radovan
Aktivní člen
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radovan »

No to sa furt nájde nejaká mrcha. Aj do oploteného vinohrádku priletí napr. bažant a zákon schválnosti, nezobne do mohutného kra, ale do malej sadenice... Zvyknem dávať zajačie pletivo do 1 m.
Přílohy
pletivo3.jpg

Jarek23
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

Radovan píše:
04 čer 2020, 21:55
No to sa furt nájde nejaká mrcha. Aj do oploteného vinohrádku priletí napr. bažant a zákon schválnosti, nezobne do mohutného kra, ale do malej sadenice... Zvyknem dávať zajačie pletivo do 1 m.

U nás bažanti vyhynuli ;-)

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Zasazené sice máme ale jak často zalévat,když každou chvilku prší tak neodhadnu jestli je dost vody i v hloubce tak preventivně třikrát do týdne zaleju k sazenici 5 litrů vody,jednu sazenici zalévám každý den a ta nejvíc roste,tak nevím,jak to děláte vy?

Čornyj palec, Ester,Etalon,Galahad,Garold,Geliodor,Glenora,Izumlenie,Kodrjanka,Kišmiš Rebekka,Melinda,Muskat blue,Pleven Ustojčivyj,Rošfor,Rumba,Rembo,Suffolk red,Super extra,Skazka,Šarada UA,Super Ljalja,Valentin,Vostorg.

LadaSvijany
Aktivní člen
Kraj: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LadaSvijany »

Já vyvrtám díru, sazenici do půlky zasypu směsí kvalitní hlíny a zahradnického substrátu, zaliju kbelíkem vody a přihrnu. A víc se o to nestarám. Jedině kdyby bylo delší dobu sucho, tak to ještě jednou nebo dvakrát zaleju. Zatím se mně tak ujalo všechno. Musím však dodat, že vždy rok před výsadbou si pozemek pro výsadbu připravím. Vykopu jámu do hloubky 80 - 100 cm, vrchní ornici dám stranou a jíl odvezu pryč. Na dno pak střídavě vrstvím kompost, listí, zelené zbytky ze zahrady a prokládám to ornicí. Prohodím to trochou cereritu a granulovaného hnoje. Takhle zasypanou jámu pořádně proleju vodou, ono si to sedne a ještě to dosypu. Žížalky to do příštího roku zpracují a pozemek je připravený na výsadbu. Takto připravená půda s vytvořeným humusem je schopná dlouho podržet vlhkost a není potřeba často zalévat.

Svijany, 255 mnm, asi 70 stolních odrůd

Mevik
Guru fóra
Kraj: Kroměřížsko, Beskydy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mevik »

Z mých zkušeností mladá sazenice spíše zahyne z přebytku vody než z jejího nedostatku. Jinými slovy - při letošním deštivém počasí jsem ještě nezaléval (a inebudu tak činit ještě několik týdnů po konci deštů) a naopak se snažím o provzdušňování půdy.

Roman
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Roman »

Kolegovia v predchádzajúcich dvoch príspevkoch to pomenovali celkom presne a podobne pristupujem k sadeniu aj ja.
Organický substrát pri koreňoch udrží dlhodobo nie len vodu ale aj makro a mikroživiny v najdostupnejšej forme pre rastlinu.
Pre vodu v prípade sadenice sa držím zásady,že menej je niekedy viac.Totiž ak má sadenica stále dostatok vody nie je "nútená" ju hľadať a nerozrastá sa jej tak intenzívne koreňový systém.V extrémnych horúčavách (+30 a viac) zalievam v 10-14 dňovom intervale cca 10 litrov na rastlinku.Samozrejme neplatí to všeobecne-záleží na type pôdy,podložia atď.Pozorovaním sa dá zistiť kedy sadenica už začína trpieť suchom a z toho si každý môže odvodiť svoje optimum.Podstatné je ale vždy-radšej väčšie množstvo vody a dlhší interval medzi zálievkami.

Bred_ik
Guru fóra
Kraj: Olomoucký
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bred_ik »

Letos jsem poprvé při výsadbě révy do jámy zamíchal nejen zásobní hnojení ( malá hrstka Cereritu), ale i Humac Agro. Jsem zvědavý, jak se to révě bude líbit.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Kolik si toho ke každému kořenu přidal?

Bred_ik
Guru fóra
Kraj: Olomoucký
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bred_ik »

Ke každému keři do jámy hrstku a promíchal jsem to se zeminou a cereritem.

Jarek23
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

Bred_ik píše:
01 črc 2020, 09:00
Ke každému keři do jámy hrstku a promíchal jsem to se zeminou a cereritem.

Určitě pak dejte vědět, jaké jsou výsledky...

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Zalívám proto,že tady mám písek,když naleju deset litrů k sazenici tak to je hned vsáklé takže se mi nestalo za 12 let že bych sazenice ulil,naopak - když nezaleju tak nic neroste.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Jsem na tom stejně. Starší sazenice zalevam jenom občas když je dlouho sucho. Nebude to dlouho trvat a bude to tady. 

miskolidka
Kontaktovat uživatele:

Ahojte takze som na jar zadadil 10ks kontajner sadenic, jedna vymrzla uplne tie ostane omrzli a zacali rast znovu, rast je slabucky ale je avsak 3ks vobec nezacali rast, teraz neviem ci ich nechat do jari alebo namiesto nich zasadit nieco ine (nezacali Suvenir, Kimšij Lučistyj, Crimson seedles), dakujem za kazdu radu

Wimpi
Aktivní člen
Kraj: Strakaté Onice, Prácheňský kr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

Myslím si, že ty sazenice, které po jarním vymrznutí do této doby nevyrašily, už nikdo nevzkřísí. Ostatní, které rostou málo, je vhodné na zimu zasypat kopečkem zeminy (růvek) a na jaře se pokusit je vhodným způsobem ochránit před mrazy jarními, které jsou dle mého názoru mnohem zákeřnější, než ty zimní. Otázkou je, proč ty vyrašené sazenice rostou tak bídně. Špatné stanoviště? Špatná půda? Nechtělo by je přesadit jinam?

Naposledy upravil(a) Wimpi dne 21 srp 2020, 11:25, celkem upraveno 1 x.

miskolidka
Kontaktovat uživatele:

Drotenka je natiahnuta od severu na juh, v podstate cely den na slnku, jamy som vykopal cca 70cm hlboke. Na spodok odlezany hnoj, vrstva zeme, potom zem so substratom, zaliate vodou, zajtra pridam foto ako to vyzera

LadaSvijany
Aktivní člen
Kraj: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LadaSvijany »

Tady bude nejspíš problém v tom hnoji na dně jámy. Byť je odleželý, může působit agresivně na mladé a citlivé kořínky. Hnůj se vůbec nedoporučuje dávat do jámy pod sazenici. Jenom kvalitní hlínu, maximálně se zahradnickým substrátem.

Svijany, 255 mnm, asi 70 stolních odrůd

Odpovědět

Zpět na „Postupy výsadby sazenic Révy vinné“