Drátěnka BAYCO

Fórum o všem kolem stavby opěrné konstrukce a drátěnky
Dzordzik
Administrátor fóra
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Drátěnka BAYCO

Příspěvek od Dzordzik »

Ahoj, napsal jsem nerez ale měl jsem na mysli pozink. Dostal jsem jej tehdy od souseda a je to tuším 2,5ka a pro moje potřeby stačí. Jinak jsem ti říkal, že se máš zastavit. Moje poloha je jak na větrné hůrce, jsem přímo nahoře na kopci a fouká tam vlastně pořád, protože nejsem ničím krytý a i při největších větrech není problém. Všechno je to jenom o tom, jak ten drát napneš a jak daleko od sebe máš sloupky. Já je mám daleko, tuším kolem 5-6m, co je o dost dál, než se doporučuje, a problém s tím není.
Pro mě je daleko důleitější, že drát natáhnu a zapomenu, jestli vydrí 15 neb 20 nebo 25 let je mi srdečně jedno, je otázka, jestli v té době ještě budu na světě a jestli ještě vůbec budu pěstovat Révu. Tohle dilema proto nechávám koňovi a beru to co dokáu koupit v pro mě rozumné délce za relativně rozumné peníze a co mi vyhovuje z hlediska provozního. U tebe tomu může být jinak. Musíš zkusit. Já zkusil poplastovaný pozink na jedné drátěnce s napínáky a na druhé plast a a se někdy stavíš, uvidíš že u mám kromě té jedné v plastu všechno a i ten zbytek budu dávat pryč, protože je to jenom na zlost a neustálé napínání a povolování.
Pokud bych měl vinohrad na víno a měl toho hektary a věděl, že dalších 30 let se tam bude pěstovat, kupoval bych na firmu a ve velkém, možná bych nad nerezem/pozinkem uvažoval, ale jenom možná.

Lgrep
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lgrep »

Dobře, jen jsem uvažoval, zda nebude plastový drát více pružit, teď jsem se ale díval na moje dvoudrátí z poplastovaného drátu a musím říct, že to není napnuté nic moc, takže do boku se to může prohýbat celkem dost, ale problém jsem s tím neměl, takže plastový drát bude asi taky OK. Na dvoudrátí tedy vyzkouším Bayco a na spodní dráty určitě nějaký silnější ocelový, protože ten co mám (ocelový poplastovaný pr.1,8/2,5mm) je málo pevný a hodně se prohýbá, když k němu ohnu tažně.

Mě zase není moc jedno jak dlouho to vydrží, protože se mě nechce to za pár let předělávat, takže to chci udělat na co největší životnost.

Koryčany 280 mnm, * - zamýšleno/ ** - objednáno

Labruskovité: Noah, ?Delaware?, Othello, Isabella, Concord
A-1704, Adler**, Ajvaz, Aladdin, Anapský červený, Avatar*, Bravissimo*, Cimus, Darja**, Dornfelder, Dubovskij rozovyj**, Džin**, Efiop**, Everest**, Faeton**, Galahad, Heliodor, II-8-1*, Karnaval*, Kišmiš citronnyj, Kišmiš Nachodka, Kreščenskij**, Križovnikovaja, Krystal, Kvadro**, Ladannyj 2*, Landyš*, Liepajas Agra*, Lorus, Nazarij**, Nero, Pölöskei muskotály (R10)*, Prim, Rafinad*, Senzacija, Skazka, Slava Ukrajine (Bačinskij)(**), Talisman, Trojka*, Vanessa, Veles, Vostorg, Zlata, Zolotce

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Tomu rozumím, já samozřejmě taky, ale ani u jednoho materiálu nemáš jistotu, že vydrží to, co je u něj psáno, take je to cel potřeba brát s rezervou. Jinak u toho plastu je, oproti jakmukoli kovovému materilu, je výhoda v tom, e ty to dvoudrátí máš předepnuté, take i když se mírně povolí, napnut bude pořád. Proto na to po zimě nemusím sahat a proto jsem vůbec neinstaloval napínáky. Není to potřeba. O to lepší ale musíš mít kotvení krajních sloupků. Ty nesmí uhnout. U mě v písku s tím mám trochu problém.

LadaSvijany
Aktivní člen
Kraj: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LadaSvijany »

Taky přidám pár zkušeností s plastovým drátem BAYCO. Instaloval jsem ho před rokem a zatímní zkušenosti jsou dobré. Mám BAYCO tl. 3mm. V první etapě jsem ho použil na vodící drát, spodní a horní dvoudrátí. U prostředních dvou dvoudrátí jsem ponechal stávající poplastovaný drát. Krajní sloupky mám zabetonované a se vzpěrami, takže jsem si mohl dovolit pro napnutí použít plotové napínáky a BAYCO je i po jednom roce pěkně napnuté. Zatím u plastového drátu BAYCO vidím dva problémy. První je horší nebo složitější upevňování (vázání uzlů). Přirovnal bych to k upevňování umělohmotných šňůr na sušení prádla, které mají uvnitř ocelové drátky. Je potřeba použít složitější a delší uzly. A druhá nevýhoda je, že při stříhání révy při troše neopatrnosti hrozí přestřižení drátu, což se mně už jednou povedlo.

Svijany, 255 mnm, asi 70 stolních odrůd

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Pokud použiješ pozinkované sloupky co mají na sobě háčky pro uchycení dvoudrátí, stačí drát obtočit kolem háčku a háček přiklepnout a máš hotovo a bez vícenákladů v podobě napínáků a bez čarování s uzlama. Proč to dělat složité, když to jde dělat jednoduše. A pokud někdy bude potřeba dopnout, stačí odehnout šroubovákem, dopnout a zase přiklepnout. Nebo, pokud už chceš nutně napínáky, udělej jenom obyčejnou smyčku protáhni ji trubičkou a tu zmáčkni kleštěmi a je to.

Radovan
Aktivní člen
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radovan »

Mám len pripomienku k životnosti. Pozinkované drôty sa používajú desiatky rokov a ich životnosť je overená. Plastový drôt ešte asi nie je v praxi 25 rokov, teda jeho životnosť nebude overená, ale len projektovaná. U kovových drôtov sa opotrebovanie simuluje v soľnej komore, u plastu netuším. Rolu nehraje len UV, ale v prípade vinohradov aj časté postreky rôznymi agrochemikáliami.
Ja som v tejto otázke tradicionalista. Používam Bekaert Bezinal, t. j. oceľové jadro + pozink s prídavkom hliníku. Životnosť by sa mala rovnať životnosti stĺpikov, teda asi 40 rokov. Áno, je potreba po čase napnúť, ale to mi nerobí starosti. Nemusím to mať furt jak struny.
Plast mi nie je sympatický, myslím že toho plastu je na planéte až až. Oceľové drôty sa dajú recyklovať. Plast sa veľmi pravdepodobne stane odpadom.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Tak jako se recyklují kovy, se recyklují plasty. Stačí je dát tak, kam patří a nehodit je do kopřiv. Za mě je hlavní výhoda plastového drátu lepší práce s ním a menší práce se šponováním v přímém porovnání s kovovými dráty,ale každý ať si použije co je libo.

Radovan
Aktivní člen
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radovan »

Každému vyhovuje niečo iné, tak to má byť.
Ale vyvediem Ťa z omylu. Plasty sa ani z ďaleka nerecyklujú. Recyklujú sa PET fľaše na to, aby si táto spoločnosť sama zalepila oči, aká je zelená. Skús nazbierať nejaké plasty a zaviesť ich na zberný dvor a opýtaj sa, kam to máš dať. Veľmi pravdepodobne Ti ukážu na kontajner s komunálom. Opýtaj sa, čo na triedičke vyberajú na recykláciu a čo putuje na skládku, alebo do spaľovne. Budeš prekvapený.
Navyše kovy sa dokážu recyklovať plnohodnotne, dá sa z nich znovu vyrobiť výrobok prvej triedy. Plasty sa recyklujú zatiaľ len degradatívne. Vyrobí sa z nich len hovadina, napr. plastové lavičky, plastobetón, v lepšom prípade flísové bundy. Kvalitný plast sa musí vyrábať vždy nanovo.

Odpovědět

Zpět na „Stavba opěrné konstrukce a drátěnky“