Drátěnka BAYCO

Fórum o všem kolem stavby opěrné konstrukce a drátěnky
Odpovědět
LadaSvijany
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Drátěnka BAYCO

Příspěvek od LadaSvijany »

Letos mně čeká nepříjemná práce. Musím předělat nosnou konstrukci včetně drátěnky. Díval jsem se, že Oslavany mají v nabídce již hotové sloupky. Ale nechce se mně řešit dopravu do Čech. Proto udělám sloupky z jeklů. Ale teď přemýšlím nad drátěnkou. Dříve jsem měl slabší poplastované dráty. Práce byla sice lehčí, ale časem se vytáhly. Se silnějšími dráty se zase špatně pracuje - jsou tvrdé, mají tvarovou paměť, před použitím se musí rovnat. V Oslavanech jsem narazil na plastový drát BAYCO XV500. S tím by měla být lepší práce, životnost udávají 25 let, jsou lehké, náviny jsou po 100 m. To by bylo pro mně výhodnější než ty drátěné, kterých je v návinu kilometr (někdy i více) a já budu potřebovat tak polovinu. Nevýhodou plastového drátu by mohla být jeho pružnost. Máte někdo zkušenosti s tímto drátem?

Svijany, 255 mnm
Adler, Akademik, Aladdin, Alex raný, Aljoša Popovič, Arkadia, Arni, Bažena, Belij Chrustal, Beloje Čudo, Belyj KOKL, Bogema, Čabaň. perla, Darja, Everest, Frumoasa Alba, Furor, Galahad, Gorděj, Hrabě M. Chr., Chip-Chop, Chusai Kelin Barmak, Izjuminka, Kleopatra, Kodrjanka, Livija, Lora, Milana, Monarch, Premier, Preobražanie, Prim, Princess Augusta, Rembo, Rozmus, Ruby Roman, Rumba, Ruslan, Sašenka Leonova, Senator Pavlovsky, Senzacia, Sicilia, Smaragd, Super Extra, Talisman, Tian Shan, Tuz bordo, Ultrarannyj žoltyj, Valjok, Velika, Viktoria, Vostorg, Vulkan, V 5-6, Zarnica.

Wimpi
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Re: Drátěnka BAYCO

Příspěvek od Wimpi »

Sloupky z Oslavanu vám přiveze jakákoli solidní spediční firma, musíte si ale bohužel dopravu sloupků vytelefonovat sám. V Oslavanu jsou zvyklí, že pro stovky sloupků si každý přijede sám a tak maloodběratele neřeší. Já jsem si sloupky od nich taky nechal přivézt a bez problému. Co se týká drátu,  používám ten jejich Bezinal, který je v kombinaci s jejich sloupky ideální. Pouze pro spodní vodicí drát jsem použil klasický poplastovaný napínací drát, určený k zavěšení plotního pletiva. Nevšiml jsem si, že by se vytahoval, přesto na něm mám pro případ potřeby plotní šponovák. Nad tímto vodicím drátem mám čtyři dvojdrátí z Bezinalu, zavěšené na řetízkách, které umožní došponování, či povolení dle potřeby. A jsem s tím spokojenej.

S tím drátem, resp. strunou Bayco, zkušenosti nemám, ale věřil bych tomu, zvlášť, když nebude drátěnka příliš dlouhá. Struna o průměru 3 mm musí udržet "náklaďák". Nějaký šponovák bych si tam ale dal.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Použil jsem je na 2 řady u mě a včera jsem přikupoval dalších 200m pro sebe na pokračování řádku a pro kamaráda, co chce taky začít pěstovat něco pro děcka. Zatím mám s ním zkušenost jenom 1 sezónu, takže to ber spíš jako krátkodobou zkušenost ve spojení s kupovanými sloupky z Oslavanu. Používám průměr 3mm na dvoudrátí, ale na oba spodní dráty používám nadále nerez, kvůli tomu, že je obecně pevnější na ohyb. Neříkám, že by to nešlo i tímto plastovým, ale mám z toho lepší pocit u stolních odrůd, kde budou hrozny v celkové váze x kilo na jeden keř. Ten je už ale potřeba šponovat napínáky.

Plusy:
- lehký
- nekroutí a nevlní se
- nemá tvarovou paměť
- nerezne
- velmi snadno se natahuje
- nemusím ho vůbec došponovávat léto/zima
- poměrně levný s očekávanou dlouhou životností

Mínusy:
- má oproti drátu průtažnost, takže je ho při pověšení potřeba předšponovat. Pak už tak ale zústane, takže je zbytečné tam dávat šponováky
- při natahování mezi sloupky je materiál drátu podrápaný od grotů, které jsou nasloupku jako zbytek otřep po vysekávání háčků, ale jak se říká, funkci zelináře to nevadí, jenom je na to potřeba dát pozor.

Ještě k tomu, že tě čeká nepříjemná práce .. S těmito sloupky a tím plastovým drátem je to práce nadmíru příjemná, nejnepříjemnější na tom celém je to zaražení sloupků, pak už je to těžká pohoda. kotvy jsem zarazil včera, dneska po práci vezmu dvoják a jdu se bavit se zarážením sloupků. je po deštích, takže to půjde aspoň o trochu líp než na jaře, když byla zem jako šutr a natahování drátů je už jenom příjemná třešínka na dortu.

LadaSvijany
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Materiál na sloupky se mně podařilo sehnat za velice příznivou cenu i s dopravou, tak ty už řešit nebudu. Původní sloupky jsem měl ze slabého materiálu a bez opěr. A v kombinaci s letos rozmočenou půdou a silnými větry se mně začaly naklánět. Prostřední sloupky jsem měl taky asi daleko od sebe, někde až 6 m. Teď bych je chtěl dát tak po 3 až 4 m. Krajní sloupky chci udělat robustnější se vzpěrami a do betonových patek. U těch slabých drátů jsem se bál použít plotové napínáky, abych je nepřetrhl. U plastových drátů se zase napínáky musí použít, aby se drát správně napnul. Ale právě nevím, jestli se nebudou teplem nebo časem prověšovat více a více.

Svijany, 255 mnm
Adler, Akademik, Aladdin, Alex raný, Aljoša Popovič, Arkadia, Arni, Bažena, Belij Chrustal, Beloje Čudo, Belyj KOKL, Bogema, Čabaň. perla, Darja, Everest, Frumoasa Alba, Furor, Galahad, Gorděj, Hrabě M. Chr., Chip-Chop, Chusai Kelin Barmak, Izjuminka, Kleopatra, Kodrjanka, Livija, Lora, Milana, Monarch, Premier, Preobražanie, Prim, Princess Augusta, Rembo, Rozmus, Ruby Roman, Rumba, Ruslan, Sašenka Leonova, Senator Pavlovsky, Senzacia, Sicilia, Smaragd, Super Extra, Talisman, Tian Shan, Tuz bordo, Ultrarannyj žoltyj, Valjok, Velika, Viktoria, Vostorg, Vulkan, V 5-6, Zarnica.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

LadaSvijany píše:
22 říj 2020, 10:06
Materiál na sloupky se mně podařilo sehnat za velice příznivou cenu i s dopravou, tak ty už řešit nebudu. Původní sloupky jsem měl ze slabého materiálu a bez opěr. A v kombinaci s letos rozmočenou půdou a silnými větry se mně začaly naklánět. Prostřední sloupky jsem měl taky asi daleko od sebe, někde až 6 m. Teď bych je chtěl dát tak po 3 až 4 m. Krajní sloupky chci udělat robustnější se vzpěrami a do betonových patek. U těch slabých drátů jsem se bál použít plotové napínáky, abych je nepřetrhl. U plastových drátů se zase napínáky musí použít, aby se drát správně napnul. Ale právě nevím, jestli se nebudou teplem nebo časem prověšovat více a více.

Ne, nebudou se víc prověšovat. Jak jsem ti psal, mám je rok a tak jak jsem je předepnul, bez dalších napínáků, tak je mám dodnes. A ani se změnou teploty jsem si nevšiml, že by to na ně mělo nějaký dramatický vliv. za celý rok jsem na ně nemusel sáhnout. Tak to asi u těch 2drátí ani nedělej. Pokud bys zjistil, že je to potřeba, tak je tam dodělat můžeš vždycky ale za mě je to zbytečné. Pokud dáš sloupky od sebe dejme tomu 3-4m, tak je to úplně zbytečné. Stačí je správně jednou předepnout a pak už se o to starat nemusíš.

A ještě jedna věc, první řadu sloupků mi dělal tatík s tím, že použil materiál z nějakého smběrného dvora, kde vyšek na hubičku. Ve finále s tím ale bylo tolik práce, že kdybych spočítal, kolik by si vydělal v práci za ten čas, tak jsou to ty nejdražší sloupky na světě.
 Oproti tomu kupovaný sloupek je pevný, všechno máš připravené a jediná práce je jej zatlouct. V tomto jsem se už poučil, že někdy je dělat to svépomocí ta nejdražší cesta jak se dobrat výsledku. Ale chápu, že to ne každý musí vidět stejně.

LadaSvijany
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Dzordzik píše:
22 říj 2020, 10:12
LadaSvijany píše:
22 říj 2020, 10:06

Ne, nebudou se víc prověšovat. Jak jsem ti psal, mám je rok a tak jak jsem je předepnul, bez dalších napínáků, tak je mám dodnes. A ani se změnou teploty jsem si nevšiml, že by to na ně mělo nějaký dramatický vliv. za celý rok jsem na ně nemusel sáhnout. Tak to asi u těch 2drátí ani nedělej. Pokud bys zjistil, že je to potřeba, tak je tam dodělat můžeš vždycky ale za mě je to zbytečné. Pokud dáš sloupky od sebe dejme tomu 3-4m, tak je to úplně zbytečné. Stačí je správně jednou předepnout a pak už se o to starat nemusíš.

A ještě jedna věc, první řadu sloupků mi dělal tatík s tím, že použil materiál z nějakého smběrného dvora, kde vyšek na hubičku. Ve finále s tím ale bylo tolik práce, že kdybych spočítal, kolik by si vydělal v práci za ten čas, tak jsou to ty nejdražší sloupky na světě.
 Oproti tomu kupovaný sloupek je pevný, všechno máš připravené a jediná práce je jej zatlouct. V tomto jsem se už poučil, že někdy je dělat to svépomocí ta nejdražší cesta jak se dobrat výsledku. Ale chápu, že to ne každý musí vidět stejně.

Při prvotní montáži jsi je napínal jak, ručně? Jaký jsi použil průměr 2,5 nebo 3 mm?

Svijany, 255 mnm

Wimpi
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

Tyhle plastové "dráty" určitě budou pružnější, než ocelové, takže i náchylnější na natažení. Ovšem drátěnky na révu nemívají dráty vyšponované tak, jako bývají vyšponované dráty v plotech. Dráty ve vinařských drátěnkach bývají natažené celkem volně a pod zátěží narostlých keřů s hrozny se vždy trochu prověsí. Což ničemu nevadí, kromě estetiky. Takže bych se použití těchto plastových drátů od Bayca nebál. V každém případě jako vhodné řešení bych viděl jeden konec drátu (struny) napojit na řetízek, kterým pak můžete jednoduše a rychle eliminovat případné průvěsy. Pozor ale, řetízkem nelze regulovat napnutí drátu plynule, ale jen "skokově", podle délky ok řetízku. Pro precizní došponování drátu je třeba k řetízku doplnit ještě jiný typ šponováku (např. závitový nebo rolnový).

LadaSvijany
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Nápad s tím řetízkem není vůbec špatný. Skokové napnutí nebude vadit. Plastový drát má velkou pružnost a řetízek nemá zase tak dlouhá oka. Promyslím, jak to udělám. Měl jsem tři dvoudrátí a je to málo. Teďko udělám taky čtyři dvoudrátí, bude to lepší.

Svijany, 255 mnm

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Dvoudrátí udělej určitě 4. Napínám je ručně, není to žádný problém. Tím, že to je plast, neklouže moc v rukou a neřeže. Používám 3mm, jak jsem už psal.

Radovan
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radovan »

Pridávam sa k tomu, že už stĺpiky nerobím svojpomocne. Hotový stĺpik nestojí až tak veľa a háčiky na drôty sú k nezaplateniu. Nemôže sa stať, že pri zelených prácach v hustom kre dôjde omylom k prestrihnutiu plastového drôtu? Oceľová klasika to zvládne, no odnesú si to nožnice. Stalo sa mi to večer, keď už bolo šero.

Jarek23
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

LadaSvijany píše:
22 říj 2020, 12:41
Nápad s tím řetízkem není vůbec špatný. Skokové napnutí nebude vadit. Plastový drát má velkou pružnost a řetízek nemá zase tak dlouhá oka. Promyslím, jak to udělám. Měl jsem tři dvoudrátí a je to málo. Teďko udělám taky čtyři dvoudrátí, bude to lepší.

Ja to taky predelam ze 3 na 4 dvoudrati...je to malo

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Jarek23 píše:
22 říj 2020, 20:37
LadaSvijany píše:
22 říj 2020, 12:41

Ja to taky predelam ze 3 na 4 dvoudrati...je to malo

3 jsou každopádně málo. Občas si říkám, že i 4 jsou málo u vyšších sloupků. Jedno dávám poměrně blízko ohýbacímu drátu, abych předešel vylomení mladých letorostů, kdy jsou na to nejcitlivější. A pak další 4. Má to výhodu v letech nebo v polohách, kde réva neroste překotně ale pomaleji a je tam větrno, pak je réví líp zachycené. Ale to je na každém jak si to udělá.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Radovan píše:
22 říj 2020, 20:10
Pridávam sa k tomu, že už stĺpiky nerobím svojpomocne. Hotový stĺpik nestojí až tak veľa a háčiky na drôty sú k nezaplateniu. Nemôže sa stať, že pri zelených prácach v hustom kre dôjde omylom k prestrihnutiu plastového drôtu? Oceľová klasika to zvládne, no odnesú si to nožnice. Stalo sa mi to večer, keď už bolo šero.

Nevím jak jinde, ale v Oslavanu stojí hotový sloupek kolem něco málo nad 200 Kč i při kusvém množství. Pokud toho někdo bere víc, tak ještě míň. Za tohle se těžko nakoupí byť jenom surový materiál. A kde je práce a nátěr, aby to bylo v nějakém rozumném stavu? i pokud bych to měl dělat z nějakých zbytků, tak bych se na to mohl akorát tak vykašlat. Moc práce a k ničemu. Pokd to někdo chce mít tak jak on přesně chce a vymazlené a rád si hraje a není mu líto času, tak klidně, ale jinak ... Za mě není o čem.

Pokud jde o přestřižení, já ten drát používám jenom na dvoudrátí, tam to riziko je menší a nikdy jsem s tím problém neměl. Révu neřežu potmě a když, tak s čelovkou. samozřejmě plast není tak odolný proti přestřižení nůžkami jako nerez, to je jasné. Doporučuju zkus ten drát na jedném řádku enbo na jeho části a uvidíš. Stojí to pár stovek, tj. nic dramatického. A i kdyby ti nevyhovoval, větřím, že by si jej od tebe někdo z místních lidí rád odkoupil.

Radovan
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radovan »

U nás sú ceny stĺpikov od 5,30€  cez 6,50€ po 8,50€ za koncový mohutnejší stĺpik. Za to nekúpim ani materiál. Háčiky v rozostupe 10 cm. Povrchová úprava je asi na 30 rokov (píšu Zn+Al+Mg, neviem či sa tomu úplne dá veriť), ale inak neni o čom. Len kúpiť a zaraziť do zeme, alebo osadiť do jamy a udusať okolo, tam kde sú kamene.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Přesně tak. Ale beru, že se najdou lidi co chtějí révu pěstovat jinak, na jiném vedení a chtějí sloupky, kteér budou vypadat úplně jinak. pak nezbyde, než si je udělat podle svého uvážení. Pro klasické RH vedení je ruční výroba klasických sloupků neekonomická. Jenom hodnota práce, bez materiálu, je vyšší než cena kupovaného sloupku.

Ještě trošku odbočím, doposud jsem používal na sepnutí dvoudrátí Skpásky (elektrikářská páska), to jsem opustil a koupil sponku, která se jmenuje Drahtex 1, která je určena pro dráty o průměru 2,5-3,1mm. Vybral jsem ji proto, že používám průměr drátu 3mm. jsem jsem za to, že to bude ideální kombinace. Bohužel není. Jde vlastně o klasické Cčko s drážkou uvnitř, kde na jedné straně je takový "zobáček", který po nasunutí na první drát Cčko na drátu udrží. problém je, že na druhé straně není a při silném větru se dvoudrátí rozepne, tj. se i uvilní a posouvá réví. Kontaktoval jsem prodejce a informoval je o tom. Posílají mi v obálce vzorky různých sponek, které nabízí, některé z nich ani nemají v eshopu v nabídce, tak čekám co mi dojde, otestuju na plastovém dvoudrátí a dám sem vědět co se mi osvědčilo a co ne. Třeba to někomu pomůže.

LadaSvijany
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Oslavanské sloupky jsou určitě dobré a navíc i systémové, to já nezpochybňuji. Kdo si chce založit nový vinohrad, tak první volba. Největší problém tady asi bude to zatlučení sloupků. Ale ve chvíli, kdy už mám polovinu sloupků z jeklů vlastně hotových (jako prostřední použiju ty původní), tak už to nechci kombinovat s jiným provedením. Vlastně potřebuji jenom 12 ks krajových a ty si vyrobím sám, v tom problém nevidím. Alespoň nemusím řešit dopravu sloupků přes celou republiku. A hlavně se při tom "vyblbnu", protože se stejně za současné situace nedá nic jiného dělat. Stejně nejlepší je vždycky to, co si udělám sám (když se to tedy povede). 

Svijany, 255 mnm

Wimpi
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

Místo zatloukání sloupkú do země, což může být v amatérských podmínkách obtížně proveditelná operace (problénem jsou kameny v půdě, dodržení kolmosti, hrozí poškození sloupku při zatloukání, ...) doporučuji raději vyvrtat díry půdním vrtákem, každý sloupek usadit a vyrovnat a spodek sloupku v díře obsypat jemným štěrkem. Štěrk při dosypávání zhutňovat. Ti pečlivějši z nás si mohou spodky sloupků zalít do betonu, pak je to absolutní tutovka, že se sloupek nepohne.

LadaSvijany
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Jsem pro tutovku, tzn. že vyvrtám a zabetonuji. Nerad bych to za pár let zase vykopával nebo pracně vyrovnával. I když po letošku s tím budu mít už zkušenost. Vrták, písek a cement - vše mám připravené.

Svijany, 255 mnm

Mirek
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirek »

Pokud nebude betonová patka masivní, tak se to pohne i s ní, hodně záleží i na hloubce zapuštění.

Břeclav, 158 mnm, cca 150 hlaviček, asi stovka stolních odrůd.

LadaSvijany
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

To po letošku vím. Proto ke krajním sloupkům dám ještě vzpěry, jako měly dříve betonové sloupky. A to už by mělo být sto pro.

Svijany, 255 mnm

RADOMIR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od RADOMIR »

. Také jsem si musel jezdit do oslavanu, pak jsem v Mikulově objevil na Valtické prodejnu jak říkaly místní vinaři u Itala, levné sloupky ale z EET skončil, ale teď jezdím do BS vinařských,vše ceny z daní , sloupek  145kč,kotvy zavrtávací super práce bez kopání a drží 86,40 a drát napínací 25kg 1275kč.Drát je na takové cívce, výborně se s ním dělá, neuzluje se. 25kg drátu z Oslavanu jen tak v kotouči,  strašná práce když na odvijení není kolotoč, občas se zauzloval tak, že jsem ho musel přestříhnout a napojit  .V metrech pořízen v železářství takový drátěný uzlíkovaný řetízek a dán na konce napínacího drátu a na origo háčky sloupku parádně dopínám případné vytažení drátu. 

Mirek
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirek »

LadaSvijany píše:
23 říj 2020, 19:39
To po letošku vím. Proto ke krajním sloupkům dám ještě vzpěry, jako měly dříve betonové sloupky. A to už by mělo být sto pro.

Betonové sloupky mám ve vrtaných dírách ø 10 cm, u krajních pak zavrtávací kotvy, dráty napínám klasickými šponováky. Napínání nějak extra neřeším, protože v mokré půdě stačí větší vichr z boku a je vystaráno. Než vzpěry, tak to raději zavrtávací kotvy, snadněji se to došponovává.

Břeclav, 158 mnm, cca 150 hlaviček, asi stovka stolních odrůd.

LadaSvijany
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Zavrtávací kotvy by byly samozřejmě lepší a jednodušší. Ale já mám všude okolo málo místa (záhony) a taky s obsekáváním trávy by to bylo složitější. Proto jsem zvolil tuto variantu. Snad to bude stačit. Proti naklonění vlivem větru budu dávat více středních sloupků. Ty by měly boční vítr lépe zachytit.

Naposledy upravil(a) LadaSvijany dne 24 říj 2020, 09:02, celkem upraveno 1 x.

Svijany, 255 mnm

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Láďo, jestli obsekáváš zavrtanou kotvu, ze které trčí napínací drát směrem ke sloupku, nebo vzpěru ke sloupku je tak nějak jedno. obojo zavazí a blbě se obsekává. To, jestli použít kotvu nebo zabetonovanou vzpěru, je spíš o tom, jaké tam máš podloží. Já třeba používám kotvy zatloukací. zavrtávací bych sem nezavrtal ani olymem. Už i tak potřebuju min 10-12 palici a hhodně nadávek, aby šla zatlouct. Aspoň se jí pak nechce ven. A při její ceně opět není co řešit oproti vzpěře a betonování a ještě předtím vrtání nebo kopání díry pro ni.

LadaSvijany
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Ty vzpěry dávám na stranu do vinohradu, ne ven.

Svijany, 255 mnm

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

LadaSvijany píše:
24 říj 2020, 08:59
Ty vzpěry dávám na stranu do vinohradu, ne ven.

To je Láďo poměrně logické že dovnitř, ale tam snad nesekáš?

LadaSvijany
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Ve vinohradu zatím nesekám, snažím se to udržovat bez trávy. Zatím jsem neměl potřebu to zatravnit. Možná časem.

Svijany, 255 mnm

LadaSvijany
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Celý rok propršel, zato podzim se vyvedl. Bylo sucho, takže jsem stihl předělat nosnou konstrukci. Vykopal jsem sloupky a zabetonoval nové. Dvoudrátí jsem předělal na čtyři. Na prostřední jsem použil původní poplastované dráty, protože byly ještě v dobrém stavu. Na spodní vodící, spodní a horní dvoudrátí jsem použil plastový drát BAYCO. Je sice tužší než jsem si představoval, hůře se ohýbá a špatně jdou vázat uzly. Ke sloupku jsem musel použít úvaz dle návodu z Oslavanu a k napnutí jsem použil napínáky. Výsledek vypadá dobře, ale teprve praxe ukáže. 

Svijany, 255 mnm

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Láďo, já to dělám tak, že konec drátu obtočím kolem háčku na sloupku a háček příklepu kladívkem. Drát hodně napnu. Ten, díky tomu, že se mu moc nemění délka při změně teploty mi tak visí celý rok a je pořád napnutý. Napínáky jsem zatím nepotřeboval vůbec. To jen na ocelových drátech co mám mezi sloupkem a kotvou.

Odpovědět

Zpět na „Stavba opěrné konstrukce a drátěnky“