Vinohradnícky špalier

Fórum o různých způsobech vedení (vyvázání) Révy vinné
Odpovědět
labakon
Kraj: Nitra
Kontaktovat uživatele:

Vinohradnícky špalier

Příspěvek od labakon »

Druhým rokom sa zaoberám s pestovaním stolového hrozna /len ako záľuba/ a pri jeho zakladaní som dlhšie zvažoval druh vedenia viniča. Po vzhliadnutí rôznych stránok a príspevkov som sa rozhodol pre tzv. vinohradnícky špalier. Inšpiráciu som nabral zo stránky  https://www.stavebnik.sk/clanky/ako-si- ... ukami.html. a z rôznych Ukrajinských videí. Inak som to videl aj pod názvom V-kordón. Tento názov vystihuje rozloženie celej sústavy. Jeho podoba je zrejmá z obr.1. Sadenice sa sadia v jednom rade /ja som ich dal  do dvoch radov  40 cm od seba/  a vo vzdialenosti 150 cm v rade. Letorasty sú vedené v dvoch šikmých líniách a v hornej časti sú od seba vzdialené  asi 130 cm.Mal som obavy, že to bude prehustené, ale je to celkom vzdušné a nezaplnené. Prikladám zopár fotiek. Má niekto skúsenosti s takýmto vedením??

_pal_r11.jpg

IMG_20221025_112616-compress1 (1).jpg

IMG_20230509_1655058.jpg

IMG_20230708_1258143.jpg

IMG_20230803_0956325.jpg

haco
Aktivní člen
Kraj: Trenciansky. SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Vinohradnícky špalier

Příspěvek od haco »

preco si daval tie sadenice 40 cm od seba? si budu zbytocne konkurovat... jednu vyklcovat a potom tych 150 cm bude v dalsich rokoch akurat :)

Lubo
Aktivní člen
Kraj: Žilinský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lubo »

Veľmi sa mi to páči. Všimol som si na Ukrajine, že dajú jeden do stredu a vedú ho na štyri ramená

Bytča - kotlina, záhrada-rovina -330 m.n.m, farby: objednané, ešte neplodia, plodia, zrušené

Odrody 2013-2022: Ajvaz, Bravissimo, Darja, Dyňka, Efiop, Kazantip, Kišmiš Alenka z krajiny zázrakov, Kišmiš Bagration, Banketnyj, Banzai, Biela Nadežda, Bravissimo, Kišmiš Car Kutskij, Čornobaivka, Helena, Čevrona Kalyna, Jutal, Klubničnyj, Krasavčik, Kozeroh, Land Cruiser, Nachodka Kalugina, Muškát Medovyj, Oskar, Titan, Vdačnosť Poliakom, Žuravčik višnevij, Adler, Arni, Baron, Bažena, Bogatyr, Cimus, Černyj Chrustaľ, Dolgoždannyj, Dubovskij Rožovyj, Emir, Furor, Galachad, Gold Finger, Gordej, Ilja, Ivanka, Javelin, Joy, Jupiter, Kleopatra, Koktejl, Lorano, Marusja 2x, Matador, Milana 2/Milanka/, Millenium, Monblan 2x, Muškat Dubovskij, Olimp, Pamjati Dženejeva, Petit Prince, Podarok Nesvetaja, Polinka, Prime, Ratatuj, Rembo, Sejanec Prodjusera, Senator Burdaka, Sicilia, Silver, Skazka, Slava Ukrajine Vyšnevetskij, Šarada UA, Talizman Ovalnyj, Ultrarannyj žoltyj muskatnyj, Kišmiš Volodar, Vystavočnyj, Zavetnyj, Zolotce, Deva Marija, Julian, Melitopoľskij Krasnyj, Vostorg, Saturn, Stela,

Radovan
Aktivní člen
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radovan »

Je to zaujímavé. Ja som si vždy myslel, že dvojitá drôtenka má šancu len vo veľmi teplých oblastiach. Že u nás by to horšie dozrievalo, alebo malo väčší problém s hubovými chorobami. A zjavne to ide aj u nás. Prečo nie.

dayofvictory
Aktivní člen
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dayofvictory »

Osobně nedělám nic, co by mohlo omezit vítr u révy. Pokud bych měl převládající vítr vodorovně s řádky, klidně bych vyzkoušel. Bohužel v mém případě bych měl vítr kolmo na řádky a to by u mě nebylo to pravé.

Domažlicko, severní svah, 450 m. n. m., barvy: plodí, pěstuji, zmrzlo/uschlo, zrušeno, objednáno

Odrůdy: 23 x Sommerset Seedles, Himrod, Glenora, Solaris, Dubljanskij, Pamjati nebesnoj sotni, Zolotce, Vanessa, Kišmiš Nachodka, Venus

Marek1970
Aktivní člen
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marek1970 »

labakon píše:
03 srp 2023, 22:14
Druhým rokom sa zaoberám s pestovaním stolového hrozna /len ako záľuba/ a pri jeho zakladaní som dlhšie zvažoval druh vedenia viniča. Po vzhliadnutí rôznych stránok a príspevkov som sa rozhodol pre tzv. vinohradnícky špalier. Inšpiráciu som nabral zo stránky  https://www.stavebnik.sk/clanky/ako-si- ... ukami.html. a z rôznych Ukrajinských videí. Inak som to videl aj pod názvom V-kordón. Tento názov vystihuje rozloženie celej sústavy. Jeho podoba je zrejmá z obr.1. Sadenice sa sadia v jednom rade /ja som ich dal  do dvoch radov  40 cm od seba/  a vo vzdialenosti 150 cm v rade. Letorasty sú vedené v dvoch šikmých líniách a v hornej časti sú od seba vzdialené  asi 130 cm.Mal som obavy, že to bude prehustené, ale je to celkom vzdušné a nezaplnené. Prikladám zopár fotiek. Má niekto skúsenosti s takýmto vedením??

František, máš to veľmi pekné. Až čas ukáže či aj praktické a či budeš zvládať údržbu viniča pri tomto vedení (zelené práce + chemickú ochranu). Môj prvý dojem je, že si mal asi pri výsadbe zostať len u jednej rady vysadenej na stred konštrukcie ale ak sa zahľadím na obrázok č. 2, tak si ich tuším síce vysadil v dvoch radách ale na striedačku, čiže rastliny v jednotlivých radách nie sú vedľa seba vo vzdialenosti 40 cm (možno však zle vidím) ale stále sú 150 cm od seba. Sadenice sú ešte mladé ale o pár rokov z toho budú divo rastúce chobotnice v dvoch radách, ktoré by asi bol problém udržať vzdušné, ak by boli vedľa seba. Pri striekaní budeš vždy potrebovať dostať postrek na rastliny aj na vnútornú stranu toho "V-čka", to by však bolo vždy trochu zložitejšie aj pri jednej rade rastlín s ťažňami vedenými po oboch stranách V-é ako píše Ľuboš a ako sa to pestuje na Ukrajine (pri striekaní bude treba asi trysku prestrčiť do vnútra). Chápem však, že odrôd je tak veľa a človek ich chce všetky vyskúšať, tak sa mnohí z nás snažia natlačiť čo najviac rastlín na záhradu  ;-)
Každopádne držím palce a prajem nech sa ti darí.

blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

Bohous
Aktivní člen
Kraj: Středočeský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bohous »

Souhlasím s Markem, je to moc pěkné, ale jak budou keře stárnout a mohutnět, může být problém udržet je na uzdě. Mně se nejvíc líbí na Ukrajině ten způsob do V, ale s jedním keřem a čtyřmi dlouhými rameny. Bohužel, chce to hodně prostoru.

Severní hranice Prahy, rovina na kopci 300 mnm. Barvy: plodí, ještě neplodí, zrušeno

Odrůdy: Adler, Arni, Cimus, Galahad, Garold, Geliodor, Chrupka Bílá, Chrust, Katalonia, Lorus, Madlenka, Mladen, Muscat Blue, Nero, Picurka, Polo Muscat, Poslanník, Rebeka, Rošfor, Skazka, Světlana, Šaráda UA, Vanessa, Venus

Dzordzik
Administrátor fóra
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Já vidím právě v tom V problém. Jak se vzdušností, tak hlavně s postřiky. Neumím si představit, jak to postříkat z vnitřní strany. A už vůbec nerozumím důvodu, proč někdo sadí keře stolních odrůd 40cm od sebe, když to je tak spodní hranice i pro mošťáky stříhané na čípky bez tažňů ... Ale tak proč ne, když si někdo chce hrát ... Vykopat to jde vždycky. To už bych víc rozumněl tomu, že by někdo chtěl vyzkoušet v místních podmínkách to typické Ukrajinské vedení se 2 listovými stěnami a vzdáleností mezi 3-4m.

Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, 2x Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 3x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 3x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dynka, Džin, 3x Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 3x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Prima Ukrajiny, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

andrejZA
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andrejZA »

Mne sa veľmi páči takéto vedenie. Samozrejme by bolo treba vychytať muchy, napr. vzdialenosť medzi letorastami nechávať väčšiu kvôli vzdušnosti. Možno až tak že vylamovať každý druhý letorast. S postrekovaním to môže byť trochu náročnejšie, ale pri troche obratnosti si viem predstaviť, že človek nejako vojde dovnútra medzi tie dva rady a postrekuje aj odtiaľ. To vyžaduje mať dôsledne prevedené zelené práce. Ale mohlo by sa to dať. Inak podľa mňa autor myslel vzdialenosť koreňov nie 40cm, ale 150, je to tam tak nejako nejasne napísané, ja som to pochopil takto. Tých 40 čísel to by bol asi nezmysel. Píše, že sadil rastliny do dvoch radov, tak asi 40 cm bola šírka medzi týmito dvoma úrovňami.

SZ Slovensko (Žilinská kotlina), cca 350 m n.m
Ajvaz (vysadené 2018), Kraseň (2020), Othello ružové (2021 - presádzané) Tajna monacha, Cimus, Garold, Bajkonur, Katalonia, Vaľjok, Zolotce, Beloje Čudo, Chrust, Kraseň, Nachodka, (2021), Arni, Bohema, Katrusja Kachovskaja, Skazka, Rembo (2022), Dyňka, Darja, Livia, Alexa, Adler, Joy seedles, Jutal, Efiop, Cimus, Landyš, Jupiter, Ladannyj2, Somerset seedles (2023), Geliodor, Darja, Livia, Cimus, Timur (preštepované 2023)

Mevik
Guru fóra
Kraj: Kroměřížsko, Beskydy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mevik »

Na Ukrajině je to celkem běžné vedení, ale  s jedním podstatným rozdílem. Oni mají sice dráty pár decimetrů od sebe, ale v řadě vždy pouze jednu sazenici! Ta je mezi dráty a má potom nikoliv dvě ramena (jako u nás), ale čtyři.
Jinými slovy - jedna sazenice se podílí hned na dvou stěnách. Pak nejsou sazenice moc nahusto (jsou v jedné řadě a nejméně 2 m od sebe), jen je třeba dělat poctivě zelené práce a mít stěny řídké. Řekl bych, že podmínkou úspěchu bude také dvojdrátěnka sever - jih, aby byly obě stěny osluněné.

Lubo
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lubo »

Mevik píše:
04 srp 2023, 12:23
Na Ukrajině je to celkem běžné vedení, ale  s jedním podstatným rozdílem. Oni mají sice dráty pár decimetrů od sebe, ale v řadě vždy pouze jednu sazenici! Ta je mezi dráty a má potom nikoliv dvě ramena (jako u nás), ale čtyři.
Jinými slovy - jedna sazenice se podílí hned na dvou stěnách. Pak nejsou sazenice moc nahusto (jsou v jedné řadě a nejméně 2 m od sebe), jen je třeba dělat poctivě zelené práce a mít stěny řídké. Řekl bych, že podmínkou úspěchu bude také dvojdrátěnka sever - jih, aby byly obě stěny osluněné.

... vidím Mevik, že nečítaš moje odpovede  :lol:

Bytča - kotlina, záhrada-rovina -330 m.n.m, farby: objednané, ešte neplodia, plodia, zrušené

Odrody 2013-2022: Ajvaz, Bravissimo, Darja, Dyňka, Efiop, Kazantip, Kišmiš Alenka z krajiny zázrakov, Kišmiš Bagration, Banketnyj, Banzai, Biela Nadežda, Bravissimo, Kišmiš Car Kutskij, Čornobaivka, Helena, Čevrona Kalyna, Jutal, Klubničnyj, Krasavčik, Kozeroh, Land Cruiser, Nachodka Kalugina, Muškát Medovyj, Oskar, Titan, Vdačnosť Poliakom, Žuravčik višnevij, Adler, Arni, Baron, Bažena, Bogatyr, Cimus, Černyj Chrustaľ, Dolgoždannyj, Dubovskij Rožovyj, Emir, Furor, Galachad, Gold Finger, Gordej, Ilja, Ivanka, Javelin, Joy, Jupiter, Kleopatra, Koktejl, Lorano, Marusja 2x, Matador, Milana 2/Milanka/, Millenium, Monblan 2x, Muškat Dubovskij, Olimp, Pamjati Dženejeva, Petit Prince, Podarok Nesvetaja, Polinka, Prime, Ratatuj, Rembo, Sejanec Prodjusera, Senator Burdaka, Sicilia, Silver, Skazka, Slava Ukrajine Vyšnevetskij, Šarada UA, Talizman Ovalnyj, Ultrarannyj žoltyj muskatnyj, Kišmiš Volodar, Vystavočnyj, Zavetnyj, Zolotce, Deva Marija, Julian, Melitopoľskij Krasnyj, Vostorg, Saturn, Stela,

LadaSvijany
Aktivní člen
Kraj: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LadaSvijany »

labakon píše:
03 srp 2023, 22:14

Mně se ten nápad líbí a na stolové odrůdy by to mohlo být ideální. Chce to robustní konstrukci, aby veškeré zatížení unesla. Pouze se mně zdá, že vertikální vzdálenost ramen 40 cm je hodně, já bych to zmenšil na 30 cm (alespoň ty spodní). Na té poslední fotce kouká u sloupku ze země krkavice. Předpokládám, že to je pro zálivku a eventuálně přihnojování, a to se mně líbí. Jinak tato konstrukce umožňuje stolním odrůdám se pěkně „roztáhnout“. Takový způsob pěstování révy je ale náročný na přísun živin. To předpokládá mít dobře prohnojenou půdu, nejlépe jámu a do ní vozík hnoje nebo ještě lépe kompostu.

Svijany, 255 mnm, asi 100 stolních odrůd

labakon
Kraj: Nitra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od labakon »

Ďakujem za poznámky na môj príspevok, skúsim na nich zareagovať v takom duchu, ako zneli. 
Haco, Dzordzik:
„Tak som polovičku sadeníc vyklčoval, teraz je to senzačné. Že ma to nenapadlo!“
„No a druhú polovičku som na radu Dzordzika vykopal a nemám žiadne choroby.“ Rád by som sa oboch spýtal, čo vám nebolo jasné na vete:  Sadenice sa sadia v jednom rade /ja som ich dal  do dvoch radov  40 cm od seba/  a vo vzdialenosti 150 cm v rade. 

Lubo: No z Ukrajiny mám aj ja inšpiráciu. Len ja som tam dal dve sadenice, aby som mal viac odrôd. A v prípade ak vypadne koreň, tak nebude taká veľká prázdna medzera.

Radovan:Tento spôsob sa  hodne používa  pri pestovaní hrozna vo fóliovníkoch.  Je to  prezentované pestovateľmi z Ukrajiny a Maďarska na internete. Tu na južnom Slovensku je stále a stále viac slnečných a teplejších dní, tak s dozrievaním nie sú žiadne problémy.

Marek: Samozrejme údržby je toľko, ako keby boli dva rady viniča. Dobre si spozoroval,  štepy sú sadené na striedačku vo vzdialenosti 150 cm od seba.  A to či sú v jednej rade alebo v dvoch radoch posunuté o 40 cm je len technická otázka nemá to na rast žiadny vplyv. Spravil som to preto, aby som pod vinič v jednej rade vysadil podporujúcu rastlinu.  No iste to bude bujnieť, ale máme nožnice a ľahko si s tým poradím. Striekanie je žiadny problém, je prestrčím triku a postriekam / prikladám obr./Ty máš krásny vinič, bol som nadšený pri osobnej prehliadke. Ďakujem

Bohuš: Z technického hľadiska je jedno, či sú 2 sadenie  s dvoma – dvoma ramenami alebo jedna sadenica s 4 ramenami. Pri dvoch sadeniciach je možnosť vyskúšať viac odrôd viniča. 

Andrej Za. Veľmi  dobrá pripomienka, každý druhý letorast som vylomil kvôli vzdušnosti.  Samozrejme zelené práce treba včas vykonať, inak by sa to zahustí. Striekanie je ľahšie, ako som sa obával. Hlavne ak to robím motorovým rosičom , prestrekne obe rady naraz.  Pokiaľ sú letorasty krátke, tak je to akoby 1 rada. S radosťou vidím že to rozloženie sadeníc je pochopené správne.  Predpokladal som, že každý to tak pochopí.

Mevik: Ja mám sadenice 1,5 m od seba, a podľa mňa to vôbec nie je husto, korene majú dostatok miesta a rozvoj.

Lada Svijany: Naozaj je potrebná pomerne silná konštrukcia. Krajné stĺpy som musel dodatočne posilniť- vyviazať.  Máš dobrý postreh s tou krkavicou. Po celej dĺžke sadeníc  mam zhotovený  podzemný zavlažovací systém. Sadenice vôbec nezalievam zhora  len prostredníctvom tejto hadice. A samozrejme primiešavam rôzne výluhy  z žihľavy, trávy a naposledy z dreveného uhlia.  Takže prihnojenie vykonávam výhradne  „vegetariánskou“ metódou. Ale nebudem sa o tom rozširovať, iste to nikoho nezaujíma. Nedávno u nás v pivárni začali čapovať pivo Svijany.  Výborné pivo.
Přílohy
Rozloženie koreňov
Rozloženie koreňov
Postrek
Postrek
Strapce
Strapce

haco
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od haco »

sme radi ze ti to rastie k tvojej spokojnosti, na ostatnom az tak nezalezi 

haco
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od haco »

skusam modifikaciu spaliera - dratenka do tvaru Y - celkova vyska 210 cm, od ca. 150 cm sa vedenie rozsiruje, hore su droty od seba ca 60 cm. cielom je vacsia vzdusnost hornej casti, kde uz nechavam zalistky a teda listova stena je hustejsia. zatial to vyzera ok, uvidim za par rokov. tvar V od spodu som nechcel kvoli tomu, aby sa okolo dalo lahsie chodit, kosit a pod.
20240623_195209.jpg

20240623_195647.jpg

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Věřím, že tohle je rozumný kompromis a určitě to vzdušnosti hodně pomůže.

Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, 2x Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 3x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 3x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dynka, Džin, 3x Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 3x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Prima Ukrajiny, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

LadaSvijany
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Určitě zajímavá myšlenka. Jenom s tím asi bude trochu práce, protože se letorosty nahoře budou muset vyvazovat k jednotlivým stranám. Jinak foukne vítr a vše bude na jedné straně a bude po dobré myšlence.

haco
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od haco »

Mam aj klasicku dratenku, s drotmi 5-10 cm od seba a vyvazujem aj tak, lebo sa zgrcnu do seba pri pozdlznom vetre

andrejZA
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andrejZA »

Presne s tým aj ja bojujem. Letorasty vyviažem - každý zvlášť - a po prvom silnejšom poryve ich vietor poposúva na kopu. Potom keď nie som pár dní doma, sú nahrčené na jednom mieste. Ako to ostatní riešite, aby boli trvale zafixované na drátenke?  

SZ Slovensko (Žilinská kotlina), cca 350 m n.m
Ajvaz (vysadené 2018), Kraseň (2020), Othello ružové (2021 - presádzané) Tajna monacha, Cimus, Garold, Bajkonur, Katalonia, Vaľjok, Zolotce, Beloje Čudo, Chrust, Kraseň, Nachodka, (2021), Arni, Bohema, Katrusja Kachovskaja, Skazka, Rembo (2022), Dyňka, Darja, Livia, Alexa, Adler, Joy seedles, Jutal, Efiop, Cimus, Landyš, Jupiter, Ladannyj2, Somerset seedles (2023), Geliodor, Darja, Livia, Cimus, Timur (preštepované 2023)

Marek1970
Aktivní člen
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marek1970 »

Andrej, tento rok som začal používať na časti rastlín "fixačné spony" ale moc mi to nepomáha, pri silnejšom vetre mi ich vytrháva z horného drôtu.

blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

LadaSvijany
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Haco vyvazuje letorosty, což je jeden způsob, i když pracnější. Já používám "rozpěrky", které si vyrobím z drátu. Zároveň slouží jako udržení stejné rozteče mezi dráty. V řádku je rozmisťuji dle potřeby

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Dvoudrátí u sebe držím tím Cčkem, který jsem tady už kdysi psal, letorosty vyvazuju k dvoudrátí kleštěmi, ale při silném větru, což je skro pořád, se také sesouvají ke straně a přemýšlím, jestli je nezačít fixovat tímto nebo tímto (mají tam x druhů pro různou tloušťku použitého drátu. Věřím, že tohle posouvání zajistí, ale vyzkoušené osobně to nemám.

jerry
Aktivní člen
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jerry »

andrejZA píše:
24 čer 2024, 11:56
Presne s tým aj ja bojujem. Letorasty vyviažem - každý zvlášť - a po prvom silnejšom poryve ich vietor poposúva na kopu. Potom keď nie som pár dní doma, sú nahrčené na jednom mieste. Ako to ostatní riešite, aby boli trvale zafixované na drátenke?  

Ahoj, daj do vyhladavaca "plastova w-svorka 6,5 cm" a malo by ti najst cervenu plastovu uchytku. Pouzivam druhy rok a som spokojny, funguje to aj na drote 2,3 mm, tento rok som vsak pre istotu ten vrchny vymenil za 2,5 mm. Ale vcera som objednal 300 ks, viac tam uz nemali, ak ich nenajdes inde treba pockat na doplnenie.

Odpovědět

Zpět na „Způsoby vedení révy“