Velké tvary, více kmínků

Fórum o různých způsobech vedení (vyvázání) Révy vinné
Odpovědět
Radovan
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Velké tvary, více kmínků

Příspěvek od Radovan »

Bujne rastúce stolové odrody sa len ťažko dajú udržať v spone v akom sa sadia muštové odrody, na to už prišiel asi každý vinohradník. Tak na inšpiráciu dávam foto krov, ktoré majú priestor 3 m a každý má 3 kmienky. Jeden kmienok ide šikmo na jednu stranu, a ťažeň z neho zaberá cca 1 m na vodiacom drôte, druhý na druhú stranu podobne. Stredný kmienok je zohnutý do Céčka a ťažeň z neho vypĺňa stred. Ak je niektorý z kmienkov slabší, tak mu dám menej priestoru, na úkor silnejších. Zelené práce sú trochu zanedbané, to si nevšímajte, mám to ďaleko na dojazd.
Přílohy
Svetlana
Svetlana
Chrust
Chrust
Galachad
Galachad

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké tvary, více kmínků

Příspěvek od Dzordzik »

O přesně takové fotky jsem Tě chtěl poprosit. Byl si rychlejší, díky. Tento způsob chci letos zkusit aplikovat na Talismanu co mám od tebe. Zatím oba letorosty mám vyvázané ke 2 bambusovým tyčkám do tvaru V tak, aby od spodního vodícího drátu jsem mohl přejít na tažně, tak jak to máš ty. Jenom se zeptám, nebyl by v tomto případě vhodnější kordonový tvar? Ano, základní kmínek by pořád byl jeden (větší šance na omrznutí u citlivějších odrůd), ale mohl bys mít kordon v celé délce vedení nepřerušovaný, tj. starého dřeva by asi bylo cca stejně? Jenom přemýšlím nahlas o výhodách a nevýhodách obou druhů vedení ...

Předpokládám, že jej používáš právě z toho důvodu, že máš kmínky 3 a máš tak 3x větší šanci na to, že při omrznutí to odněkud, nebo přímo od země obrazí ... Je to tak?

sapmok
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sapmok »

Jsem rozhodně pro kordón. Je méně náročný na zelené práce.  ;-) 
Přílohy
P1010002.JPG

Petr
teplotní vegetační zóna USDA 6b
VÍNO-HRANÍ

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Proč by to mělo být méně náročné? Je přece jedno jestli daný počet letorostů roste z jednoho kordonu, nebo ze 3 vedle sebe umístěných tažňů .. Pokud má odrda pravidelnou vzdálenost mezi nody, tak je to jedno ne? Zásadní je to vyvázat a udržet nepřehuštěné v obou případech.

Radovan
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radovan »

Mne tak nejako zelené práce nevadia, robieval som ich po večeroch ako chill out, alebo psychohygienu. Aj kordón sa vie pekne zahustiť. U odrôd ktoré dobre rodia z bazálnych očiek je kordón fajn. Niektoré odrody majú však bazálne očká jalové (1-3) a strapce sa ukážu až na ďalších očkách. Tiež veľkosť strapcov je okolo ôsmeho až desiateho očka najväčšia.
Neberiem tento tvar viniča nejako prísne idealisticky. Keď vyrazí od zeme silný letorast tak ho nechám, môže sa hodiť v budúcom roku na zámenu niektorého kmienku. Nemám problém nechať kmienkov aj 4 alebo 5, tým viac starého dreva bude. Alebo nechať viacej ťažňov pospolu na vodiacom drôte. Dôležitá je potom oblomka po vypučaní (aby mal každý letorast dostatok miesta) a môže sa stať, že z niektorého kmienka idú napríklad len dva letorasty. No kvôli prehľadnosti mám štandardne kmienky tri.
Človeku, ktorý hľadá u viniča nejakú prísnu formu, tomu to hlava nezoberie. Ja to mám tak nejako voľnejšie. Tohto roku bol 3x neskorý mráz, takže to že som zo začiatku nechával veľa, sa ukázalo ako výhoda. Aspoň niečo tam ostalo.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Aneb jak se říká, osobní zkušenost je nepřenositelná. Zkusím jak kordon, tak "tvoje" vedení a uvidím v dalších letech jak se to bude chovat. Každý si nakonec najde to svoje a to co které odrůdě vyhovuje. Děkuju za fotky a za komentáře.

Wimpi
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

Radovane, u těch vašich velkých tvarů se třemi kmínky je pozitivní, že jste rostlinám poskytl hodně prostoru, jak do šířky, tak do výšky. Tomu fandím. Asi si to můžete dovolit, protože asi máte rozlehlý pozemek pro výsadbu. To já bohužel nemám a tak jsem byl od začátku výsadby zmítán rozporem, dát keřům dostatečný prostor a zároveň vlastní chamtivostí nahloučit na daný pozemek co nejvíc odrůd. Nakonec vyhrála ta chamtivost a teď se holt s tím trochu peru. Možná se budete divit, ale největší problémy nemám s bujně rostoucími stolními odrůdami, ale s bujně rostoucími moštovými odrůdami, kterými jsou Marquette a Golubok. To jsou růstově opravdoví divočáci! Například v této souvislosti často zmiňovaný Talisman je proti nim téměř krotký beránek. Jinak na Vašich fotkách je patrné, že se jedná o mladé rostliny, protože mají zatím tenké kmínky. Zajímalo by mne, jak budete s tvarováním keřů pokračovat v době, až trojice kmínků zesílí a budou "jako ruka". Zachováte stávající řez na tři cca jednometrové tažně, anebo keře roztáhnete ještě víc do šířky?

Radovan
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radovan »

Do budúcna asi zachovám rez na tri ťažne, z každého kmienku jeden. Takéto vedenie - šikmé kmienky sú bežné na Ukrajine, aby sa dali uložiť na zem a prihrnúť na zimu, ako ochrana proti mrazom. To som len okukal z youtube. Ukrajinci zvyknú držať jeden kmienok tak 5 až 6 rokov. Potom ho zamenia za nový, asi stratí pružnosť a nedá sa uložiť na zem. Alebo z dôvodu rôznych poškodení. Keď už bude niečo v neporiadku (slabší rast), tak kmienok zamením. Letorastov rastúcich od zeme je každý rok niekoľko.

sapmok
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sapmok »

Dzordzik píše:
16 črc 2020, 14:59
Proč by to mělo být méně náročné? Je přece jedno jestli daný počet letorostů roste z jednoho kordonu, nebo ze 3 vedle sebe umístěných tažňů .. Pokud má odrda pravidelnou vzdálenost mezi nody, tak je to jedno ne? Zásadní je to vyvázat a udržet nepřehuštěné v obou případech.

Vlastní zkušenost. Zbytečně složitý tvar. Krajní letorosty se kříží s letorosty jiného tažně.
Dva tažně v pohodě, ale načpak ten třetí?
Vím, šly by i čtyři, ale načpak? Není rozumnější obyč. kordónové rameno??

Tažně mohou v zimě namrzat a pak chybí dlouhé dřevo na plodnost a zbývají jen čípky či polotažně, dle vyzrálosti dřeva.
I proto má u mne kordónové rameno přednost.

Právě pro ty zelené práce a nerovnoměrné dozrávání jsem u kolegy přetvarovával víceramenný kordón na dvouramenný.  ;-) 
Chápu, že kovaný pěstitel si s tímto poradí, ale začátečníci s tím mají jen potíže.

Petr
teplotní vegetační zóna USDA 6b
VÍNO-HRANÍ

Radovan
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radovan »

Áno, rez na čapíky uniformuje rast letorastov. V okrajovej oblasti, kde je slabé vyzrievanie dreva môže byť kordón lepší i keď si myslím, že ten meter vyzreje všade. Možností je mnoho, každý si musí nájsť čo mu vyhovuje.
Nač pak tretí ťažeň? Nač pak potom niektorí majú aj 8 kmienkov a 8 ťažnov (2-3 pospolu na vodiacom drôte, s každého len niekoľko letorastov)? Aby zvýšili množstvo starého dreva, a tým aj úrodu, resp. veľkosť strapcov.

Odpovědět

Zpět na „Způsoby vedení révy“