Velké tvary, více kmínků

Fórum o různých způsobech vedení (vyvázání) Révy vinné
Wimpi
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké tvary, více kmínků

Příspěvek od Wimpi »

Velmi pěkné a názorné video od pana Alvercjana! Dovolím si dva postřehy, první už zmínil Haco: Kvalita (chuťová) hroznů z jeho "besídky" je výrazně vyšší, než z hroznů, vypěstovaných na vedlejší drátěnce. Myslím si, že kromě velké zásoby a délky dřeva v tom hraje významnou roli i skutečnost, že jeho besídková pegola je upevněná k budově a vliv této stavby se přiznivě promítá do vegetačních podmínek keře. Mám určitou podobnou osobní zkušenost, kdy jsem vysadil stejnou odrůdu - Kodrjanku, pocházející ze stejného zdroje, na dvě místa. Jedna roste volně na drátěnce, druhá u jižní kamenné stěny. Zatímco o té první můžu prohlásit, že po chuťové stránce nijak nevyčnívá z průměru, tu druhou řadím k tomu nejlepšímu, co se mi daří vypěstovat. Hlavní rozdíl je ve struktuře bobulí (masitá vs. křehce chruplavá), celkovém chuťovém dojmu a v termínu dozrání (konec září vs. konec srpna).

Druhým postřehem je náročnost na ruční práci u takovýchto velkých tvarů. On sice říká, že to má za deset minut ostřihané, což by mohlo vyvolat dojem, že je péče o takové tvary hračka, ale nenechme se mýlit.  Když si člověk představí, co vše je v průběhu roku nutno udělat, aby keř takto spořadaně narostl a vypadal, tak klobouk dolů. Už jenom to jejich zahrabávání a ukládání keřů do země na zimu a jarní vyhrabávání, je hodno medaile za trpělivost. A pak k tomu přináleži uvazování, vyvazování letorostů, podlom, umravňování zálistků, atd., to vše ve výšce nad hlavou. To musí být obrovská láska! Zaslouženou odměnou jsou nádherné a chutné hrozny. Prostě u velkých tvarů je náročnost na ruční práce výrazně vyšší, než u malých. Tady nestači jednou týdně prosvištět vinici traktorem. Tady se člověk holt musí mazlit. Ale jsem přesvědčený, že kvalita je odměnou za tuto promyšlenou rukodělnou péči. Nikoli za industriální zemědělskou velkovýrobu. A myslím si, že úplně stejně to funguje i u moštových odrůd. Takové ty líbivé řeči o kvalitě, které slýcháme od velkoproducentů, když zdůvodňují, proč mají keře jako vojáky, nastoupené k bojovému rozdílení, osekané jako před popravou, považuji jen za kecy. Účelem malých tvarů je jen a pouze snaha o zefektivnění (= zlevnění) velkoprodukce. Vinař, který se tím živí, nemá dostatek rukou, a když je má, tak nemá peníze, aby je zaplatil. Mnohem levnější jsou traktory a za nimi zapřažené výkonné stroje. Jinak to v dnešní době prostě nejde.

haco
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od haco »

Dzordzik píše:
13 pro 2020, 08:30
Je otázka, proč to neudělat tak jako on, tj. zasadit tam, kde máš namalováno, nad při zemi až ke struhému konci pergoly, pak nahoru a pak doleva. Starého dřeva bys měl téměř 2x tolik. Pokud by ti nevadil kmínek při zemi, tak je to asi lepší řešení.

tato cast pergoly je nad vydlazdenou castou dvora (opreta o garaz), takze toto vedenie kmienka pri zemi nie je mozne - aktualny stav na foto nizsie - rozostupy medzi prieckami su ca. 1 m.
Na jar navrch pojde lexan, takze Skazka bude mat solarko :) dufam ze sa jej bude pacit... 

Přílohy
IMG_20201213_092526.jpg
IMG_20201213_092556.jpg

karel81
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od karel81 »

Pěstuji podobným způsobem ve skleníku na konstrukci připomínající venkovní pergolu, svého prvního "dědečka"  Rizamata, má dvě ramena každé 9.5m. Letos jsem ho nechal na 150 -180 oček s vyhlídkou na podobné léto jako v 2018-19. Bohužel léto se nekonalo a po redukci zůstalo  114 hroznů a sklizeň 86 kg. Dnes jsem dokončil svůj třídenní zimní řez s vyvázáním a opět jsem mu nechal víc jak 200 oček s nadějí že letošní rok se nebude opakovat. U "asiatů" je pěstování na pergole a ponechání velké množství starého dřeva předpokladem k dobré a kvalitní úrodě.
Jak správně píše Wimpi, udržovat takové tvary v bezvadném stavu je náročné, bolí u toho dost ruce, krk vykroucený,všechno odřezané, vylomené padá na hlavu, o postřicích nemluvě, ale zase na druhé straně ten závěr, úroda, to je sladká satisfakce !  

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Neměl bys tam nějaké fotky jak to vypadá před sklizní a jak vypadá ten keř? Jak je vlastně starý? To musí být krása. Co s takovým množstvím děláš? To se snad ani nedá sníst.

karel81
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od karel81 »

Dzordzik píše:
13 pro 2020, 20:41
Neměl bys tam nějaké fotky jak to vypadá před sklizní a jak vypadá ten keř? Jak je vlastně starý? To musí být krása. Co s takovým množstvím děláš? To se snad ani nedá sníst.

Zkusím nějakou najít, ale před sklizní žádnou hezkou nemám, musel jsem všechny hrozny opatřit popírovou čepicí z novin protože rodina plchů řádila do posledního hroznu. Množství zmizelo velmi rychle, pěti krabic od banánů se postupně poslalo po ČD do Prahy synům a vnukům, něco se dalo sousedům a zbytek pro svoji potřebu. Letos  začaly plodit další čtyři Rizamaty, Chusajne belij, a dva z Afghanistanu které jsou Chusajne velmi chuťově i tvarem podobni, no díky za ně.

haco
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od haco »

to je masaker... v dobrom roku je z toho korena kolko? cez 100 kg? aku starostlivost pocas roka takyto macek okrem zelenych prac vyzaduje? ako/cim hnojis? ma takyto velky ker v porovnani s vyrazne mensimi (tej istej sorty) lepsiu ci horsiu odolnost voci chorobam? (predpokladam ze v skleniku maju u teba rovnake podmienky)  

Odpovědět

Zpět na „Způsoby vedení révy“