Jaké vybrat odrůdy?

Začínáte s pěstováním Révy vinné nebo byste rádi a nevíte si rady? Toto fórum je určeno přesně pro vás. Nebojte se položit konkrétní dotaz a přiložit fotku.
Odpovědět
Dzordzik
Administrátor fóra
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Jaké vybrat odrůdy?

Příspěvek od Dzordzik »

Sem můžete pokládat dotazy a prosby o radu s výběrem odrůdy Révy vhodné pro vaše podmínky.

andrejZA
Kraj: Žilinský
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké vybrat odrůdy?

Příspěvek od andrejZA »

Zdravim vsetkych pestovatelov revy.
Chcel by som sa poradit pred novou sezonou ohladom vyberu odrod pre potreby beznej konzumacie - 5-clennej rodiny. Uvazujem nad doplnenim niekolkych korenov, ktore mam uz zapestovane, vsetko stolove hrozna. Expozicia bude pri rodinnom dome z JV strany (asi 1,5m od steny). Miesto by som mal este asi tak na 4-5 stromcekov.
Z toho mala, co uz zarodili, sa mi zatial osvedcil (prosperita rastliny a chut ovocia) Ajvaz, ostatne existujuce mam v plane prestepit. Tie su ale dalej na ciastocne otvorenom priestranstve. Nieco nove mam vysadene z minuleho roka.

Moja predstava by bola taka, aby skladba druhov umoznila oberat hrozno pocas co najdlhsieho obdobia, teda od ultra ranych po stredne skore (neskorsie ako 120-dnove v mojej lokalite severneho Slovenska  ani nejdem riskovat).
Zaroven by som mal rad pestrost, t.j. z kazdej farby, pokial mozno aj odlisne chutove tony ci nejake ine typicke vlastnosti odrod. Priznam sa, ze v minulom roku som sa stal velkym privrzencom muskatovej chuti, takze tato prichut by bola vo vacsine odrod velke plus. 
Dolezita je pre mna aj rezistentnost na hubove ochorenia. Predsa len poloha je uz viac okrajovou lokalitou a umiestnenie je v kotline. kde byvaju rano hmly. 
Tlak chorob podla mojich skusenosti nebol zatial extremny, aspon co do porovnanmia so skusenostami inych, minuly rok som robil tri postreky a v auguste olamal napadnute listy v dolnej casti krikov. 

Zatial som uvazoval o niekolkych odrodach: 
Atos (ultra rana, no ten som po niektorych nepriaznivych komentaroch na margo chutovych kvalit vylucil)
Namiesto neho by som rad niektoru z ultraskorych tmavych: Katalonia, Rembo, trocha uvazujem aj o Sarade UA. ziadna z nich vsak nema v popise vyraznejsi muskat.
Potom som skoro na 100% presvedceny o bielych muskatovych odrodach ako: Valjok (N.1), Chrust (hlavne tym ze je najskorsia), ciastocne este uvazujem o tychto: Garold, Heliodor, Tajna Monacha. U Heliodora si nie som isty s odolnostou, ci to v mojich podmienkach da, Tajna Monacha sa zasa skoro nikde neda zohnat. Ale nateraz by mi naozaj stacili zo dve skore rane. 

Pri ruzovych a cervenych som mierne upustil od prisneho kriteria rezistencie, velmi ma zaujal Veles (ultra rany, dokonca este aj muskat). Tam by som to mozno riskol aj s nizsou odolnostou. Podobne ma podla informacii z webu zaujal aj Dubovskij Rozovyj a Bogema. 
Mal som este v sirsom vybere aj Galachad, no ten som po rozporuplnych skusenostiach viacerych vinarov s vadnutim strapcov vylucil, navyse mam uz zasadeny kricek Beloje Cudo, ktore je porovnatelne.Tiez som este uvazoval na Alexou, ale problem je neskorsie zrenie. Neviem ci by to u mna stihla. Premyslal som este aj nad Skazkou, ale zda sa mi tiez pomerne neskora.

Toto je zatial niekolko odrod, nad ktorymi najviac rozmyslam, ale nemam s nimi ziadne pestovatelske skusenosti. Kedze teoria je jedna vec a prax druha, preto prosim o informacie, ak ste nejake z tychto odrod pestovali, ci sa vam osvedcili, pripadne co by bolo vhodnejsou alternativou. Vsetkym pestovatelom dakujem za vzacny cas, ak si najdu chvilu na odpoved.

P.S. Dakujem zaroven adminovi Jirkovi za ustretovost pri rieseni mojho dotazu a promptnom vytvoreni tejto temy :)
Prajem vsetkym pekny den,

Andrej

SZ Slovensko (Žilinská kotlina), cca 350 m n.m
Ajvaz, Suzy (rodia - vysadené 2018), Dašunja, Kraseň, Aladdín, Nachodka, Beloje čudo (minuloročné sadenice) Chrust, Garold, Galachad, Karnaval, Šarada UA, Tajna monacha, Cimus, Valjok, Ladannyj, Nikol (zakoreňujem).

haco
Aktivní člen
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od haco »

Veles by som neriesil pokial ho budes mat na otvoreom priestranstve - jedna vec je nachylnost na choroby, ale hlavnym nedostatkom, kt. som zachytil je, ze po dazdoch praska... priznam sa, neodolal som mu ani ja - objednal som odrezky od Iva Kotrleho, ale budem nim prestepovat Souvenir, kt. rastie nad terasou prekrytou lexanovou pergolou - takze plesni a praskaniu sa (dufam) vyhne.

na zaklade vlanajska - Skazka je u teba naozaj na hrane - u mna koniec septembra znamena u teba polovica oktobra - co pri horsich podmienkach v roku nie je idealny cas na dozrievanie... uvidime tento rok  

Radovan
Aktivní člen
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radovan »

Ahojte, jedna požiadavka je odolnosť k chorobám, teda hlavne perenospóre. Druhá vec sú chuťové kvality, tie sú subjektívne a podľa toho si treba navoliť odrody. Ešte by som k tej chuti pridal konzistenciu bobule. Na východe teraz letia "chrupľavé tvrďáky", mne zase viac chutí mäsito-štavnatá dužina (ako Bieloje Čudo). Bezsemennosť alebo menej menších semien každý privíta. Zo spomenutých ultra skorých: Šarada UA má zaujímavú plnú ovocnú chuť, Chrust býva prvý, napriek tomu že nemá muškát, tak je chuťovo veľmi vysoko. V dobe keď sú ostatné ultraskoré ešte kyselkavé, Chrust má už cukru naozaj hodne. Tajna monacha a Valjok sú muškáty, ale práve "tvrďáky". Tajna monacha v teplej oblasti stráca kyselinky, tak v okrajovej oblasti by mohla mať lepšiu, harmonickejšiu chuť. Podarok Nesvetaja je modrý ultra skorý muškát, no odolnosť je trochu slabšia. Katalonia je taká klasika ktorá nikoho nesklame. Bieloje čudo má harmonickú chuť bez muškátu, ale takú, že ju málo ktorá odroda takejto chuti prekoná. Galachad je bezproblémová odroda, trošku pomalšie naberá cukor, takže pre naozaj dobrú chuť si treba trochu počkať a zrenie sa od najskorších odrôd odďaľuje.
Veles naozaj po dažďoch hnije a perena ho ľúbi zožrať. Výborná býva Lívia, ale na perenu je ešte citlivejšia. Dolgoždannyj myslím že neurazí nikoho. Dubovskij rozovyj Milan Penička prirovnal k peknej žene, ktorá nevie variť, tak nemám dôvod mu neveriť. Ako potomok Jubiľeja Novoč. patrí asi k odrodám, ktoré chuťovo veľmi nenadchnú. To radšej Karnaval, ktorý vyzerá podobne, má vysoký cukor, aj keď semienka je cítiť.
Ja som tohto roku objednal ešte Sponsor, stredne skorý muškát pestovateľsky menej vrtošivý než Landyš. No odrôd je strašne veľa a výber zdĺhavý. Aj tak si myslím, že väčšina z nás bude obmieňať a stále túžiť po niečom novom. Nehovoriac o tom, že každá odroda môže na iné podmienky trochu ináč zareagovať, tak rozhodujúce sú skúsenosti na danom mieste.

andrejZA
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andrejZA »

haco píše:
12 bře 2021, 16:42
Veles by som neriesil pokial ho budes mat na otvoreom priestranstve - jedna vec je nachylnost na choroby, ale hlavnym nedostatkom, kt. som zachytil je, ze po dazdoch praska... priznam sa, neodolal som mu ani ja - objednal som odrezky od Iva Kotrleho, ale budem nim prestepovat Souvenir, kt. rastie nad terasou prekrytou lexanovou pergolou - takze plesni a praskaniu sa (dufam) vyhne.

na zaklade vlanajska - Skazka je u teba naozaj na hrane - u mna koniec septembra znamena u teba polovica oktobra - co pri horsich podmienkach v roku nie je idealny cas na dozrievanie... uvidime tento rok.

Mas pravdu, veles  by bolo u mna viac emotivne rozhodnutie, ktore by som zrejme olutoval.. cize trapenie v mojich podmienkach, mozno nejaky rok by sa zadaril a dalsie styri roky by zapasili o prezitie. 

So skazkou aj dalsimi poloskorymi odrodami si radsej pockam na skusenosti inych pestovatelov, ktori ich maju v porovnatelnych podmenkach. je pravda, ze to co malo dozrievat v auguste, u mna dozrievalo v septembri, aspon minuly rok.

Ajvaz, Suzy (rodia - vysadené 2018), Dašunja, Kraseň, Aladdín, Nachodka, Beloje čudo (minuloročné sadenice) Chrust, Garold, Galachad, Karnaval, Šarada UA, Tajna monacha, Cimus, Valjok, Ladannyj, Nikol (zakoreňujem).

andrejZA
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andrejZA »

Radovan píše:
12 bře 2021, 19:00
Ahojte, jedna požiadavka je odolnosť k chorobám, teda hlavne perenospóre. Druhá vec sú chuťové kvality, tie sú subjektívne a podľa toho si treba navoliť odrody. Ešte by som k tej chuti pridal konzistenciu bobule. Na východe teraz letia "chrupľavé tvrďáky", mne zase viac chutí mäsito-štavnatá dužina (ako Bieloje Čudo). Bezsemennosť alebo menej menších semien každý privíta. Zo spomenutých ultra skorých: Šarada UA má zaujímavú plnú ovocnú chuť, Chrust býva prvý, napriek tomu že nemá muškát, tak je chuťovo veľmi vysoko. V dobe keď sú ostatné ultraskoré ešte kyselkavé, Chrust má už cukru naozaj hodne. Tajna monacha a Valjok sú muškáty, ale práve "tvrďáky". Tajna monacha v teplej oblasti stráca kyselinky, tak v okrajovej oblasti by mohla mať lepšiu, harmonickejšiu chuť. Podarok Nesvetaja je modrý ultra skorý muškát, no odolnosť je trochu slabšia. Katalonia je taká klasika ktorá nikoho nesklame. Bieloje čudo má harmonickú chuť bez muškátu, ale takú, že ju málo ktorá odroda takejto chuti prekoná. Galachad je bezproblémová odroda, trošku pomalšie naberá cukor, takže pre naozaj dobrú chuť si treba trochu počkať a zrenie sa od najskorších odrôd odďaľuje.
Veles naozaj po dažďoch hnije a perena ho ľúbi zožrať. Výborná býva Lívia, ale na perenu je ešte citlivejšia. Dolgoždannyj myslím že neurazí nikoho. Dubovskij rozovyj Milan Penička prirovnal k peknej žene, ktorá nevie variť, tak nemám dôvod mu neveriť. Ako potomok Jubiľeja Novoč. patrí asi k odrodám, ktoré chuťovo veľmi nenadchnú. To radšej Karnaval, ktorý vyzerá podobne, má vysoký cukor, aj keď semienka je cítiť.
Ja som tohto roku objednal ešte Sponsor, stredne skorý muškát pestovateľsky menej vrtošivý než Landyš. No odrôd je strašne veľa a výber zdĺhavý. Aj tak si myslím, že väčšina z nás bude obmieňať a stále túžiť po niečom novom. Nehovoriac o tom, že každá odroda môže na iné podmienky trochu ináč zareagovať, tak rozhodujúce sú skúsenosti na danom mieste.

Dakujem Rado za pomoc pri vybere aj velmi uzitocne postrehy z Tvojho pestovania. Niekedy takyto rozhovor urobi viac ako vsetky popisy v katalogoch, kde sa vsetky slabe stranky odrod radsej taktne zamlcia. To s praskanim bobul Velesu napr. moze byt podstatny kamen urazu v mojich podmienkach, kde by mi asi ostatne bobule rychlo vzali skazu. V teplejsich polohach a pod strechou to moze byt pritom vyborna volba. 
Celkom som bol prekvapeny s Tvojm hodnotenim Dubovskeho ruzoveho, lebo zatial som nenasiel vela kritiky na chut. Dokonca ju viaceri chvalili. Ale vysvetlenie s rodicovskymi odrodami mi celkom dava zmysel. Takze asi skrtam aj Dubovskij. 
Velmi a tesim najma na Tajnu Monachu a Chrusta. Z modrych si ma presvedcil na Saradu UA, asi bude chutovo lepsia volba nez Atos. Chrobaka do hlavy si mi nasadil s tym ultra skorym modrym muskatom (Podarok Nesvetaja). Dal by sa brat za alternativu k tej Katalonii? Stalo by to za riziko s nizkou rezistenciou? Teoreticky hlavnemu plesne tlaku by mohol ujst tym ze je skory. Budem nad nim rozmyslat, ak by stal za to kvoli chutovym vlastnostiam, uz som zase v pokuseni..  :)

Odpovědět

Zpět na „Dotazy začátečníků“