Kuriozita

Začínáte s pěstováním Révy vinné nebo byste rádi a nevíte si rady? Toto fórum je určeno přesně pro vás. Nebojte se položit konkrétní dotaz a přiložit fotku.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vaaca
Příspěvky: 72
Registrován: 12 bře 2020, 17:27
Bydliště: Pardubicko 300 mnm
Kraj: Pardubický kraj
Kontaktovat uživatele:

Kuriozita

Příspěvek od Vaaca »

Vyfotil jsem takovou malou kuriozitu. To že máme hlavní očko a třeba i pod-očko a nad-očko, to známe asi všichni. Ale jak nazvat očko, když vyrostou z jednoho pupenu čtyři?
Přílohy
_DSC0745.jpg


Pardubicko, 300 mnm. Barvy: plodí, zrušeno, objednáno, ,ještě neplodí
Afrodita, Akademik, Adler, Cimus, Dolgoždannyj, Džin Kišmiš, Furor, Galahad, Heliodor, Himrod, Katalonia, Kišmiš 342, Kišmiš Lučistyj, KoKl Belij, ,Kišmiš Citronnyj,Kišmiš Spartanec ,, Lakemont, Lora, Romulus, Smaragd, Somerset Seedless, Vanessa, Volodar Kišmiš, V 12, Illaria, Karnaval, Kišmiš století, Lorus, Suprize, Valjok, Veles, Venus, Talisman, TianShan, V-25-20,

Jarek23
Aktivní člen
Příspěvky: 1970
Registrován: 07 úno 2020, 20:17
Bydliště: Třemešná, 390 m.n.m
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuriozita

Příspěvek od Jarek23 »

druhé podočko :lol: Solaris to občas taky dělá, je to blázen a každý letorost z jednoho očka má květy :-)


neplodí: Bianca, plodí: Solaris, Muscaris, Regent, Dubljanskij, Prim, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Frankovka, Chardonnay.

Rony
Aktivní člen
Příspěvky: 991
Registrován: 22 črc 2020, 09:02
Kraj: Zahorie -Juhozapadne Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuriozita

Příspěvek od Rony »

aj u mna Solaris vyhana extremne vela vyhonov, aj z jedneho ocka,
a nasadi strapce cca na kazdom vyhone - aj priamo na kmeni...


Svetlana, Alexa, Rafinad, Slava Ukrajine Visneveckij (SUV), Skazka, Darja, Beloje Čudo, Aladdin, Anita, Landyš, Einset Seedless, Swenson Red, Chrust, Faraon, Ivanka, Vostorg, Vostorg Idealnyj, Super Extra, Supaga, Kreščenskij, Lanselot, Julian, Moldova, Saturn, Galachad, Garold, Lora, Eszter, Polloskei Muskotaly, Belyj Kokl, Sejanec Prodjusera, Vostorg novy cerveny, Čarli, Nadežda Azos, Slava Ukrajine Bacinskij SUB, Denal, Glaša, Ruslan, Prezent, Ataman, Moskovskij Cernyj, Veronika, Sfinx, Alexejevic, Nero
drobnoplode odolne: Bianka, Solaris, Briana, Othello
este neplodilo: Sommerset seedles, Jutal, Arni, Zolotce, Glenora, Tajna Monacha, Adler, Valjok, Everest, A-1704, Himrod, Lord, Jessenia, Venus, Jupiter, Geliodor, Cimus, Souvignier Gris

SMILAN
Příspěvky: 28
Registrován: 06 úno 2020, 22:05
Bydliště: Kysucke Nove Mesto
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuriozita

Příspěvek od SMILAN »

mám otazky ..kedy redukujete taketo viaceré výhony? az ked to trocha vyrastie aby sa neposkodili okolité výhony alebo už teraz hneď v takomto stave  ? Prebytočné vylomite ich alebo len zalomíte? Este sa chcem opytať kedy je najlepšie robiť celkovú redukciu vyhonov a strapcov  .  Kedy redukovať strapce hrozna ked ich mam napr 2 na výhone ?   Ja vždy redukujem 1 strapec na výhon ale rozmyšlam nad tým kedy je ten najvhodnejší okamžik  odstraňovať prebytočné strapce  na vyhone  .. či už to urobiť hned na začiatku pred kvitnutim alebo az potom ked sa urobia 0,5cm bobule ... Niekde som čital že vinič sa "stresuje" ked sa to urobí prebierka hned na zaciatku  ale zase ma napadá že vinič ked ma vela strapcov po kvitnutí tak tie strapce už nebudú také bohaté kedže ich je viac .... 
 



Jarek23
Aktivní člen
Příspěvky: 1970
Registrován: 07 úno 2020, 20:17
Bydliště: Třemešná, 390 m.n.m
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuriozita

Příspěvek od Jarek23 »

Rony píše:
10 čer 2021, 09:21
aj u mna Solaris vyhana extremne vela vyhonov, aj z jedneho ocka,
a nasadi strapce cca na kazdom vyhone - aj priamo na kmeni...
 
Ahoj Rony, máš pravdu, na to jsem zapomněl, tlačí květy i z kmene... ;-)


neplodí: Bianca, plodí: Solaris, Muscaris, Regent, Dubljanskij, Prim, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Frankovka, Chardonnay.

Jarek23
Aktivní člen
Příspěvky: 1970
Registrován: 07 úno 2020, 20:17
Bydliště: Třemešná, 390 m.n.m
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuriozita

Příspěvek od Jarek23 »

SMILAN píše:
10 čer 2021, 10:19
mám otazky ..kedy redukujete taketo viaceré výhony? az ked to trocha vyrastie aby sa neposkodili okolité výhony alebo už teraz hneď v takomto stave  ? Prebytočné vylomite ich alebo len zalomíte? Este sa chcem opytať kedy je najlepšie robiť celkovú redukciu vyhonov a strapcov  .  Kedy redukovať strapce hrozna ked ich mam napr 2 na výhone ?   Ja vždy redukujem 1 strapec na výhon ale rozmyšlam nad tým kedy je ten najvhodnejší okamžik  odstraňovať prebytočné strapce  na vyhone  .. či už to urobiť hned na začiatku pred kvitnutim alebo az potom ked sa urobia 0,5cm bobule ... Niekde som čital že vinič sa "stresuje" ked sa to urobí prebierka hned na zaciatku  ale zase ma napadá že vinič ked ma vela strapcov po kvitnutí tak tie strapce už nebudú také bohaté kedže ich je viac ....
 
Já redukuju průběžně, osobně si myslím, že by mohli být zvývající 2 hrozny větší, než nechat všechny 4, což je běžné u Regentu. Ale nevím, jestli je to správně. Běžné vinifery mají většinou dvě květenství, ale Solaris a Regent to ženou na 4 běžně.


neplodí: Bianca, plodí: Solaris, Muscaris, Regent, Dubljanskij, Prim, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Frankovka, Chardonnay.

Radovan
Aktivní člen
Příspěvky: 989
Registrován: 08 bře 2020, 19:50
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuriozita

Příspěvek od Radovan »

Viaceré výhony redukujem na viac krát. Dvojáky a trojáky čo najskôr (pri veľkosti najväčšieho výhonu 5 - 10 cm). Nejakú rezervu si nechám a na finálny počet upravím až keď sú letorasty fixované na prvom drôte, aby ich už vietor nemohol vylomiť.
Na odstraňovanie strapcov sú rôzne názory. Redukcia na jedno kvetenstvo pred kvitnutím podporí veľkosť strapca aj bobulí. Ale je tu jedno riziko - spŕchavanie. Stane sa že kvet spŕchne a potom máš jeden riedky strapček a už len konštatuješ že vinič mohol utiahnuť viac. Redukcia vo veľkosti hrášku až tak nenafúkne ten jeden vyvolený strapec, ale keď je zlé opelenie máš možnosť nechať dva.
Takže asi podľa odrody. U extrémne rodivých ako Veles, Heliodor je dobré redukovať pred kvetom (dokonca niektorí nechávajú druhé menšie súkvetie). U bežných odrôd podľa kondície viniča. Ja pred kvitnutím odstránim tretie a štvrté súkvetie, nechávam vykvitnúť dva kvety a vo veľkosti hrášku sa rozhodnem. U odrôd so ženským typom kvetu, ktoré sa horšie opeľujú, tiež nie je vhodné sa unáhliť.
 



LadaSvijany
Aktivní člen
Příspěvky: 1373
Registrován: 14 kvě 2020, 13:17
Bydliště: Svijany
Kraj: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuriozita

Příspěvek od LadaSvijany »

SMILAN píše:
10 čer 2021, 10:19
mám otazky ..kedy redukujete taketo viaceré výhony? az ked to trocha vyrastie aby sa neposkodili okolité výhony alebo už teraz hneď v takomto stave  ? Prebytočné vylomite ich alebo len zalomíte? Este sa chcem opytať kedy je najlepšie robiť celkovú redukciu vyhonov a strapcov  .  Kedy redukovať strapce hrozna ked ich mam napr 2 na výhone ?   Ja vždy redukujem 1 strapec na výhon ale rozmyšlam nad tým kedy je ten najvhodnejší okamžik  odstraňovať prebytočné strapce  na vyhone  .. či už to urobiť hned na začiatku pred kvitnutim alebo az potom ked sa urobia 0,5cm bobule ... Niekde som čital že vinič sa "stresuje" ked sa to urobí prebierka hned na zaciatku  ale zase ma napadá že vinič ked ma vela strapcov po kvitnutí tak tie strapce už nebudú také bohaté kedže ich je viac ....
 
Víceré výhony můžeš redukovat průběžně. Ty nejslabší vylomit hned a nechat dva nejlepší. A po pár dnech si jeden z nich vybrat a ten druhý vylomit. Může tomu pomoct i nějaká "nehoda", že jeden vylomí vítr nebo něčí nešikovnost. Pokud na jednom výhonu je vícero střapců, tak nechávám spodní dva a zbytek likviduji. Z těch ponechaných dvou střapců si vyberu ten lepší až po odkvětu.


Svijany, 255 mnm, asi 100 stolních odrůd

Jarek23
Aktivní člen
Příspěvky: 1970
Registrován: 07 úno 2020, 20:17
Bydliště: Třemešná, 390 m.n.m
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuriozita

Příspěvek od Jarek23 »

Takže jste mi pánové potvrdili, že to tak budu dělat nadále, nechám před květem 2 a pak se uvidí, děkuji za info.
 


neplodí: Bianca, plodí: Solaris, Muscaris, Regent, Dubljanskij, Prim, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Frankovka, Chardonnay.

SMILAN
Příspěvky: 28
Registrován: 06 úno 2020, 22:05
Bydliště: Kysucke Nove Mesto
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuriozita

Příspěvek od SMILAN »

LadaSvijany píše:
10 čer 2021, 12:53
SMILAN píše:
10 čer 2021, 10:19
mám otazky ..kedy redukujete taketo viaceré výhony? az ked to trocha vyrastie aby sa neposkodili okolité výhony alebo už teraz hneď v takomto stave  ? Prebytočné vylomite ich alebo len zalomíte? Este sa chcem opytať kedy je najlepšie robiť celkovú redukciu vyhonov a strapcov  .  Kedy redukovať strapce hrozna ked ich mam napr 2 na výhone ?   Ja vždy redukujem 1 strapec na výhon ale rozmyšlam nad tým kedy je ten najvhodnejší okamžik  odstraňovať prebytočné strapce  na vyhone  .. či už to urobiť hned na začiatku pred kvitnutim alebo az potom ked sa urobia 0,5cm bobule ... Niekde som čital že vinič sa "stresuje" ked sa to urobí prebierka hned na zaciatku  ale zase ma napadá že vinič ked ma vela strapcov po kvitnutí tak tie strapce už nebudú také bohaté kedže ich je viac ....
 
Víceré výhony můžeš redukovat průběžně. Ty nejslabší vylomit hned a nechat dva nejlepší. A po pár dnech si jeden z nich vybrat a ten druhý vylomit. Může tomu pomoct i nějaká "nehoda", že jeden vylomí vítr nebo něčí nešikovnost. Pokud na jednom výhonu je vícero střapců, tak nechávám spodní dva a zbytek likviduji. Z těch ponechaných dvou střapců si vyberu ten lepší až po odkvětu.
 
dakujem za info ...  v minulosti som sa poučil že hlavne nič neredukovať dokým je nejaký predpoklad že by mohli  mrazy /čo už samozrejme  teraz  v tomto júnovom  čase nehrozí /  .    Raz v minulosti v začiatkoch pestovania som redukoval velmi skoro - v  máji ... odstranil som všetky nepodstatné výhony a potom prisiel jeden mráz a mojou redukciou som zničil všetko čo ešte mohlo potencionálne vyrašiť .. Ale nakoniec to aj tak niekde vyrašilo ale už si davam odvtedy na to pozor ...



Odpovědět

Zpět na „Dotazy začátečníků“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti