Pravokoreň vs. štep

Začínáte s pěstováním Révy vinné nebo byste rádi a nevíte si rady? Toto fórum je určeno přesně pro vás. Nebojte se položit konkrétní dotaz a přiložit fotku.
Odpovědět
cimros
Příspěvky: 32
Registrován: 12 čer 2021, 09:44
Bydliště: Zvolen
Kraj: Bánskobystrický
Kontaktovat uživatele:

Pravokoreň vs. štep

Příspěvek od cimros »

Opäť vás zdravím, tentokrát pri inej téme. Som len začínajúci pestovateľ a sadenice viniču mám v zemi necelé dva mesiace. Z viacerých zdrojov sa ku mne dostávajú informácie, že je lepšie pestovať pravokorenný vinič  ako štepený na podnoži a začína ma mrzieť, že som sa uponáhľal a nakupoval čokoľvek čo bolo dostupné.

V tejto súvislosti chcem spomenúť  moju skúsenosť s nákupom v nemenovanom záhradníctve (podotýkam, že išlo o internetový nákup). Moja požiadavka bola 6ks viniču odrody Solaris. Predajca ma telefonicky upozornil, že majú posledných 6ks s tým, že 2ks môžem zasadiť okamžite a zvyšné 4ks mám nechať minimálne mesiac zakoreniť. S tým som samozrejme nemal problém a objednávku som potvrdil. Doma som zistil markantný rozdiel vo veľkosti podnoží. Dve sadenice podnož cca 5 cm nad úroveň zeme a zvyšné štyri sadenice cca 50 cm! Písal som predajcovi email, prečo je medzi nimi tak veľký rozdiel . Odpoveď: „Prvé dve sú štepené v Holandsku, zvyšné štyri sú Slovenské“...

A od tohto momentu mám v hlave chrobáka a kladiem si otázky: Je to štepené na rovnakej podnoži? Ak nie, budú sa jednotlivé sadenice počas vegetácie správať rovnako, resp. dozreje hrozno v rovnakom čase?

Aj na základe tejto skúsenosti sa pohrávam s myšlienkou pestovania pravokorenných sadeníc. Jeden pestovateľ, s ktorým som komunikoval mi v skratke naznačil, že je možnosť  zasadiť  sadenice hlboko, podnož by mala vraj odumrieť a z hlavného kmienka vypustí rastlina nové korene a z štepeného viniča sa stane pravokorenný. Snáď  som to pochopil správne, len neviem či je to reálne. A konečne sa dostávam k otázke na vás skúsenejších. Skúšal to už niekto? Nerád by som investoval ďalšie peniaze do nových sadeníc. Chcem pracovať s tým, čo mám...
 
 


Mesto: Zvolen (Záhradkárska osada), 360 m.n.m, Južný svah.
Farby: Plodí, Ešte neplodí, Zrušené
Odrody: 9x Solaris, 2x Muscat Bleu, Nero, 3x Somerset seedles, Chrust, Adler, Zolotce, Galahad, Cimus, Ananasnyj Rannij, Rošfor, 10x Kraseň, 11x Cabaret Noir, Prim, Čabianska perla

LadaBlatna61
Aktivní člen
Příspěvky: 1783
Registrován: 25 bře 2020, 18:36
Bydliště: Blatná
Kraj: Jihočeský
Kontaktovat uživatele:

Re: Pravokoreň vs. štep

Příspěvek od LadaBlatna61 »

Přečetl sis pozorně toto forum? Máme tady špičkového pěstitele a prodejce sazenic vinné révy,je z Hané a je tady na foru pod jménem Bredik,u něj můžeš nakoupit i pravokořenné sazenice pokud je chceš pěstovat,má tam obrovský sortiment sazenic semenných i bezsemenných,většina z nás nakupujeme u něho a není co řešit,víme že sazenice jsou v perfektním a zdravém stavu,tak proč schánět sazenice po nějakých pochybných zahradnictvích a možná že vyroste i něco jiného než sis přál,co se dost často stává.


Révu pěstuji v Blatné 440m.n.m Odrůdy - Attika,Arni,Arkadia,Avatar,Beloe čudo,Bohema,
Čornyj palec,Čornyj Kristal, Ester,Etalon,Galahad,Gran Pri,Garold,Geliodor,Glenora,Izumlenie,Katalonia,Kripton,Kodrjanka,Livia,Muskat blue,Poslanik,Pleven Ustojčivyj,Rošfor,Rumba,Rembo,Regent,Senator Burdaka,Super extra,Somerset Seedles,Skazka,Šarada UA,Super Ljalja,Vostorg.

haco
Aktivní člen
Příspěvky: 903
Registrován: 05 úno 2020, 23:55
Bydliště: Trencin 210 m.n.m.
Kraj: Trenciansky. SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Pravokoreň vs. štep

Příspěvek od haco »

no, vo Zvolene sa asi revokaz zatial neudomacnil, tak je mozne pestovat pravokorenne rastliny s prijatelnym rizikom. tu na fore su pestovatelia z okolia Zvolena, snad povedia viac... a moja vlastna skusenost je, ze pokial chces hrozno na jedenie a nie na burcak, tak je pestovanie Solarisu mrhanie miestom. su viacere stolove odrody, kt. aj v okrajovych podmienkach vedia priniest urodu - vid napr. prispevky od minka  
 



cimros
Příspěvky: 32
Registrován: 12 čer 2021, 09:44
Bydliště: Zvolen
Kraj: Bánskobystrický
Kontaktovat uživatele:

Re: Pravokoreň vs. štep

Příspěvek od cimros »

LadaBlatna61 píše:
13 čer 2021, 10:44
Přečetl sis pozorně toto forum? Máme tady špičkového pěstitele a prodejce sazenic vinné révy,je z Hané a je tady na foru pod jménem Bredik,u něj můžeš nakoupit i pravokořenné sazenice pokud je chceš pěstovat,má tam obrovský sortiment sazenic semenných i bezsemenných,většina z nás nakupujeme u něho a není co řešit,víme že sazenice jsou v perfektním a zdravém stavu,tak proč schánět sazenice po nějakých pochybných zahradnictvích a možná že vyroste i něco jiného než sis přál,co se dost často stává.

 
Toto fórum som objavil pred pár dňami.


Mesto: Zvolen (Záhradkárska osada), 360 m.n.m, Južný svah.
Farby: Plodí, Ešte neplodí, Zrušené
Odrody: 9x Solaris, 2x Muscat Bleu, Nero, 3x Somerset seedles, Chrust, Adler, Zolotce, Galahad, Cimus, Ananasnyj Rannij, Rošfor, 10x Kraseň, 11x Cabaret Noir, Prim, Čabianska perla

cimros
Příspěvky: 32
Registrován: 12 čer 2021, 09:44
Bydliště: Zvolen
Kraj: Bánskobystrický
Kontaktovat uživatele:

Re: Pravokoreň vs. štep

Příspěvek od cimros »

haco píše:
13 čer 2021, 10:47
no, vo Zvolene sa asi revokaz zatial neudomacnil, tak je mozne pestovat pravokorenne rastliny s prijatelnym rizikom. tu na fore su pestovatelia z okolia Zvolena, snad povedia viac... a moja vlastna skusenost je, ze pokial chces hrozno na jedenie a nie na burcak, tak je pestovanie Solarisu mrhanie miestom. su viacere stolove odrody, kt. aj v okrajovych podmienkach vedia priniest urodu - vid napr. prispevky od minka.
 
Na jedenie mám vysadené iné stolové odrody. Odrodu Solaris som si vybral práve kvôli dobrým recenziám na výrobu burčiaku poprípade vína.
 


Mesto: Zvolen (Záhradkárska osada), 360 m.n.m, Južný svah.
Farby: Plodí, Ešte neplodí, Zrušené
Odrody: 9x Solaris, 2x Muscat Bleu, Nero, 3x Somerset seedles, Chrust, Adler, Zolotce, Galahad, Cimus, Ananasnyj Rannij, Rošfor, 10x Kraseň, 11x Cabaret Noir, Prim, Čabianska perla

Bred_ik
Guru fóra
Příspěvky: 610
Registrován: 28 led 2020, 09:15
Bydliště: Čelechovice na Hané
Kraj: Olomoucký
Kontaktovat uživatele:

Re: Pravokoreň vs. štep

Příspěvek od Bred_ik »

Solaris je podle dosavadních zkušeností velmi dobrá moštová odrůda, ale u mne se jí nedařilo. Po 10 letech jsem ji musel vyklučit, protože trpěla silnou chlorózou a to tak silnou, že přestávala plodit. Asi jí něco v naší hanácké půdě nevyhovovalo. Podobně se začalo chovat i Rondo, takže jsem musel sáhnout k radikální obměně moštových odrůd. Abych se vrátil k tématu, úplně stejně se choval Solaris pravokořenný, tak roubovaný (koupený v renomované školce Freytag v Německu). Podobně mám vedle sebe vysazenou Tajnu monacha roubovanou na SO4 a pravokořennou, zatím rozdíl nepozoruji, ale tady je zkušenost zatím krátkodobá. Takže podle mých dosavadních zkušeností není velký rozdíl, jestli je réva na podnoži nebo pravokořenná, větší vliv má sama odrůda a lokalita. Vůbec ale nezpochybňuji riziko napadení révokazem, proto do vinařských oblastí doporučuji roubované sazenice. Pokud by byl zájem, mám jestli se nepletu tři pravokořenné Solarisy, pošlu za poštovné a balné.



Odpovědět

Zpět na „Dotazy začátečníků“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host