dierka v minulorocnom dreve

Začínáte s pěstováním Révy vinné nebo byste rádi a nevíte si rady? Toto fórum je určeno přesně pro vás. Nebojte se položit konkrétní dotaz a přiložit fotku.
Odpovědět
Uživatelský avatar
matkoo
Aktivní člen
Příspěvky: 174
Registrován: 10 kvě 2021, 08:19
Bydliště: Bratislava
Kraj: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

dierka v minulorocnom dreve

Příspěvek od matkoo »

Rad by som sa poradil, ako nalozit s dierkou, ktora mi vznikla v dreve minulorocnej sadenicky po tom, co som odstranil zvysky vosku.
veles 2r.jpg
Co ma napadlo...
  1. neriesit, nechat tak, tohto sa ale obavam kvoli mrznucej vode
  2. zakvapnut/zatriet niecim, aby sa dnu nedostavala voda
  3. zacistit hlbsim zrezanim, tu sa ale trocha bojim, nemam skusenost, ako hlboko si mozem dovolit rezat.
Vdaka za radu
Martin


Bratislava - Vajnory, 130 mnm
2011: Vostorg
2021: Gordej, Pamjati Dombkovskoj, Ruslan, Elma, Pannónia Kincse, Souvenir, Arkadia, Aladdin, Galahad, Veles
2022: Zolotce, Rošfor, Beloje čudo, Cimus, Šarada UA, Skazka
2023: Anita, Neznama balkanska odroda
Zrusene: Izabella, Nero

Mirek
Aktivní člen
Příspěvky: 1045
Registrován: 30 led 2020, 12:53
Bydliště: Břeclav
Kraj: Jihomoravský
Kontaktovat uživatele:

Re: dierka v minulorocnom dreve

Příspěvek od Mirek »

Tato hlavička bude nejspíše živořit a asi neporoste. Sazenice zakořenila z nevhodného uzlu (vlastní zkušenost).



Uživatelský avatar
matkoo
Aktivní člen
Příspěvky: 174
Registrován: 10 kvě 2021, 08:19
Bydliště: Bratislava
Kraj: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: dierka v minulorocnom dreve

Příspěvek od matkoo »

Nooo... ja nemam ziadne skusenosti, ale tato sadenicka mala cca 60 cm kmienok ked som ju minuly kupoval. Po zasadeni vyrasila z miesta buducej hlavy dalsie letorasty, nechal som dva - asi meter a pol dorastli a oba velmi pekne vyzreli.


Bratislava - Vajnory, 130 mnm
2011: Vostorg
2021: Gordej, Pamjati Dombkovskoj, Ruslan, Elma, Pannónia Kincse, Souvenir, Arkadia, Aladdin, Galahad, Veles
2022: Zolotce, Rošfor, Beloje čudo, Cimus, Šarada UA, Skazka
2023: Anita, Neznama balkanska odroda
Zrusene: Izabella, Nero

haco
Aktivní člen
Příspěvky: 903
Registrován: 05 úno 2020, 23:55
Bydliště: Trencin 210 m.n.m.
Kraj: Trenciansky. SR
Kontaktovat uživatele:

Re: dierka v minulorocnom dreve

Příspěvek od haco »

ak tam este nie je voda by som tam natlacil steparsky vosk/balzam a cele to nim zatrel, aby to tam nechytalo hnilobu zvnutra...



Lubo
Aktivní člen
Příspěvky: 1554
Registrován: 28 črc 2021, 21:49
Bydliště: Bytča
Kraj: Žilinský
Kontaktovat uživatele:

Re: dierka v minulorocnom dreve

Příspěvek od Lubo »

... presne to isté mi urobila Šarada UA, minulú zimu. Ošetril som to ako píše HACO, len som pred zavoskovaním dieru strekol 4% SULKOU K . 


Bytča - kotlina, záhrada-rovina -330 m.n.m, farby: objednané, ešte neplodia, plodia, zrušené

Odrody 2013-2022: Ajvaz, Bravissimo, Darja, Dyňka, Kazantip, Adler, Bogatyr, Dubovskij Rožovyj, Emir, Gordej, Javelin, Joy, Lorano, Koktejl, Matador, Milana 2/Milanka/, Muškat Dubovskij, Olimp, Petit Prince, Prime, Silver, Slava Ukrajine Vyshnevetsky, Vystavočnyj, Zolotce, Arni, Baron, Bažena, Cimus, Černyj Chrustaľ, Dolgoždannyj, Furor, Galachad, Ilja, Ivanka, Jupiter, Kleopatra, Marusja 2x, Millenium, Monblan 2x, Pamjati Dženejeva, Podarok Nesvetaja, Polinka, Ratatuj, Rembo, Sejanec Prodjusera, Senator Burdaka, Sicilia, Skazka, Šarada UA, Talizman Ovalnyj, Ultrarannyj žoltyj muskatnyj, Kišmiš Volodar, Zavetnyj, Deva Marija, Julian, Melitopoľskij Krasnyj, Vostorg, Saturn, Stela,

Radovan
Aktivní člen
Příspěvky: 989
Registrován: 08 bře 2020, 19:50
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Re: dierka v minulorocnom dreve

Příspěvek od Radovan »

Ono sa to tak vraví, že tieto "duté" sadenice nemajú dlhú životnosť. Nemyslím žeby to muselo nevyhnutne platiť, keď sa to pekne ošetrí a natlačí sa tam vosk.



Rony
Aktivní člen
Příspěvky: 991
Registrován: 22 črc 2020, 09:02
Kraj: Zahorie -Juhozapadne Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: dierka v minulorocnom dreve

Příspěvek od Rony »

Finalny rez by mal byt uplne standardny ako sa strihaju kazde ovocne dreviny - teda nenechavat tam "vesiak" ako je to teraz, ale ten mrtvy vyhon odrezat od miesta zrastu sikmo dolu (aby nevycnieval ani kusok)  - tento finalny rez sa ma robit ostrym nozikom - nie len noznicami. Idealne aj hned zatriet steparskym voskom. V praxi sa to vacsinou robi zjednodusene len noznickami a bez vosku.
Ponechanie vesiaka/pahylu brani dobremu zaceleniu rany.
Pri vinici sa pri reze v zime zvyknu nechavat  pahyle - teda nestriha sa v mieste rozdvojenia vyhonu, ale ponecha sa pahyl niekolko cm. Toto je vsak preto, lebo sa v zime rany nehoja ani neosetruju voskom a hrozi infekcia. Ale potom po vyraseni ked uz reva neslzi, alebo v lete sa ma urobit finalny rez ako pisem hore - aby sa rana dobre zahojila.
 


Svetlana, Alexa, Rafinad, Slava Ukrajine Visneveckij (SUV), Skazka, Darja, Beloje Čudo, Aladdin, Anita, Landyš, Einset Seedless, Swenson Red, Chrust, Faraon, Ivanka, Vostorg, Vostorg Idealnyj, Super Extra, Supaga, Kreščenskij, Lanselot, Julian, Moldova, Saturn, Galachad, Garold, Lora, Eszter, Polloskei Muskotaly, Belyj Kokl, Sejanec Prodjusera, Vostorg novy cerveny, Čarli, Nadežda Azos, Slava Ukrajine Bacinskij SUB, Denal, Glaša, Ruslan, Prezent, Ataman, Moskovskij Cernyj, Veronika, Sfinx, Alexejevic, Nero
drobnoplode odolne: Bianka, Solaris, Briana, Othello
este neplodilo: Sommerset seedles, Jutal, Arni, Zolotce, Glenora, Tajna Monacha, Adler, Valjok, Everest, A-1704, Himrod, Lord, Jessenia, Venus, Jupiter, Geliodor, Cimus, Souvignier Gris

petr85
Aktivní člen
Příspěvky: 174
Registrován: 19 bře 2021, 14:52
Bydliště: Český Těšín
Kraj: Vinařská oblast Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: dierka v minulorocnom dreve

Příspěvek od petr85 »

Já měl podobné. Říznul jsem to a uvnitř bylo něco jako pomačkaný papír. Myslím,že zbytky po nějaké larvě. Zajímavé,že pouze na mladých sázenicích jsem to našel. Sázenice rostla normálně,ale pro jistotu jsem vyvedl kmínek z letorostů vyrostlých níž.



Odpovědět

Zpět na „Dotazy začátečníků“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host