Pergola Trentino - osobní zkušenosti výhody/nevýhody?

Začínáte s pěstováním Révy vinné nebo byste rádi a nevíte si rady? Toto fórum je určeno přesně pro vás. Nebojte se položit konkrétní dotaz a přiložit fotku.
Odpovědět
Bfig
Příspěvky: 14
Registrován: 11 úno 2022, 10:25
Kraj: Středočeský kraj, CZ
Kontaktovat uživatele:

Pergola Trentino - osobní zkušenosti výhody/nevýhody?

Příspěvek od Bfig »

Rád bych požádal zdejší pěstitele stolních odrůd vinné révy o zkušenosti, jak pozitivní, tak negativní s vedením na pergole Trentino. Uvažuji o tomto vedení v jedné části sadu, který orientací i sklonem k výsadbě přímo vybízí. Níže uvádím hlavní body, proč by to mohlo fungovat.:
  • vyšší zásoba dřeva => vyšší odolnost k mrazu
  • menší šance okusu zvěří
  • lepší využití akumulace sluneční energie
Místo je orientováno na J s cca 10st. odklonem na V.; svah v 280-295mnm jižní část Středních Čech výše nad údolím řeky, kde se nedrží chladný vzduch.  
 


údolí Berounky 210mnm, prudký jižní svah, zemina jílo-písek na velmi zvětralé břidlici

haco
Aktivní člen
Příspěvky: 903
Registrován: 05 úno 2020, 23:55
Bydliště: Trencin 210 m.n.m.
Kraj: Trenciansky. SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Pergola Trentino - osobní zkušenosti výhody/nevýhody?

Příspěvek od haco »

Vacsinu vinica mam jednostrannej trentino pergole, orientovanej na JZ - sklon ca. 30 stupnov. po 2 urodach som zatial skor spokojny (aj ked podla skusenejsich kolegov ma to casom prejde :-D)

vyhody: 

- velka listova plocha - dlzka letorostov 200-250 cm (aj s previsom) + dohora rastuce zalistky - moznost vacsieho zatazenia strapcami
- viac stareho dreva - kmienok ca. 2 m
- dobry zdravotny stav listov aj pri hustejsich letorostoch - dohora rastuce zalistky nezahustuju primarnu listovu stenu 
- dobre prevetravanie strapcov - visia mimo listovej steny - netreba pretrhat spodne listy
- pri slabom dazdi/prehanke strapce nie su zmacane 

nevyhody:

- niektore letorosty treba spociatku vyvazovat aby sa nevylamali vo vetre (zavisi od odrody)
- horsia pristupnost pre osetrovanie - vyriesene dlhym zalomenym nadstavcom na postrekovac
- na zelene prace treba dlhe noznice na kriky alebo rebrik a vytrvalost v ramenach a krku
- nedostatocne vyfarbovanie strapcov niektorych odrod (Skazka, Zolotce...)
- moze byt vyssia nachylnost na mucnatku v strapcoch - horsie oslnenie (zatial som nepozoroval)

obsiahlejsia debata bola tu: https://www.oreve.cz/viewtopic.php?f=47&t=203



petr85
Aktivní člen
Příspěvky: 173
Registrován: 19 bře 2021, 14:52
Bydliště: Český Těšín
Kraj: Vinařská oblast Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Pergola Trentino - osobní zkušenosti výhody/nevýhody?

Příspěvek od petr85 »

Které odrůdy vedete tímto způsobem? 
 



haco
Aktivní člen
Příspěvky: 903
Registrován: 05 úno 2020, 23:55
Bydliště: Trencin 210 m.n.m.
Kraj: Trenciansky. SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Pergola Trentino - osobní zkušenosti výhody/nevýhody?

Příspěvek od haco »

Adler Ciravas Agraa Efiop Everest Galahad Chrust (ten zatiel nerodi)  KoKl Belyj Rošfor Skazka Tajna monacha Zolotce + 4 korene kt. budem prestepovat (Solaris, Sfinx, Rosfor, Platovskij)



Marek1970
Aktivní člen
Příspěvky: 1059
Registrován: 01 říj 2020, 09:22
Bydliště: kúsok od Piešťan
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Re: Pergola Trentino - osobní zkušenosti výhody/nevýhody?

Příspěvek od Marek1970 »

Neviem či to možno nazvať čiastočnou pergolou, asi skôr nie ale túto zimu som musel upraviť vedenie jednej rady viniča, ktorú mám vysadenú popri plote tým, že som nadstavil plotové stĺpiky o asi metrovú zohnutú pásovinu.
Kedže som na začiatku trochu nedomyslel pružnosť a budúce zaťaženie toho predĺženia, tak som už v určitých rozostupoch musel pridať priečne vzpery zo závitových tyčí. To ale nemám nafotené.
Aká bude spokojnosť uvidím po sezóne ale už teraz som rád, že mám viac priestoru kadiaľ môžem ťahať letorasty.
Přílohy
konštrukcia.jpg


blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

Odpovědět

Zpět na „Dotazy začátečníků“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host