Ideálne neskoršie odrody

Začínáte s pěstováním Révy vinné nebo byste rádi a nevíte si rady? Toto fórum je určeno přesně pro vás. Nebojte se položit konkrétní dotaz a přiložit fotku.
Odpovědět
Marek1970
Aktivní člen
Příspěvky: 1059
Registrován: 01 říj 2020, 09:22
Bydliště: kúsok od Piešťan
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Ideálne neskoršie odrody

Příspěvek od Marek1970 »

Dobrý deň kolegovia, chcel by som vás požiadať o radu pri výbere odrôd zrejúcich na úrovni Talizmanu a neskôr.
Mám Alexu (zatiaľ u mňa najlepšia neskoršia odroda), Slavu Ukrajine Bačinského (asi sa s ňou rozlúčim), Moldovu (tento rok výborná) Talizman (pravidelne patrí u mňa medzi stálice konca sezóny, len konzistencia bobúľ je na môj vkus trochu mäkšia) a ešte zopár ďalších odrôd zrejúcich cca v septembri (napr. Landyš, Lord, Skazka,Zolotce). Pár odrôd z tých neskorších som už zrušil napr. Graf Monte Christo, Pamjať Žuravlja.
Rád by som rozšíril zoznam mnou pestovaných odrôd o jednu dve neskoršie, podľa Vašich skúseností chutné, spoľahlivé (nepraskajúce, nehnijúce), ideálne aj trochu skladovateľné odrody. Nedáte mi tip na základe vašich skúseností ? Klimaticky by som nemal mať problém s ich dozrievaním. Premýšlal som napríklad nad Rafinandom, Anitou, Tuz Bordo, ...


blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

jerry
Aktivní člen
Příspěvky: 104
Registrován: 21 úno 2020, 23:08
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideálne neskoršie odrody

Příspěvek od jerry »

Ja som spokojny s odrodami Chottabyc a Kimis moldavsky - chutovo, urodnostou aj odolnostou.



Marek1970
Aktivní člen
Příspěvky: 1059
Registrován: 01 říj 2020, 09:22
Bydliště: kúsok od Piešťan
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideálne neskoršie odrody

Příspěvek od Marek1970 »

Jerry ďakujem za tipy.


blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

Lubo
Aktivní člen
Příspěvky: 1552
Registrován: 28 črc 2021, 21:49
Bydliště: Bytča
Kraj: Žilinský
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideálne neskoršie odrody

Příspěvek od Lubo »

Marek1970 píše:
11 lis 2022, 13:37
Dobrý deň kolegovia, chcel by som vás požiadať o radu pri výbere odrôd zrejúcich na úrovni Talizmanu a neskôr.
 
Ahoj Marek, ja mám najneskoršiu rodiacu odrodu Devu Marija. Potrebuje u mňa tak 2-3 týždne viac ako Talizman. Zdravotne je z mojich odrôd najlepšia, vyzrievanie dreva výborné. Chuťovo , silné kyselinky, cukor, ktorý pri zrelosti chytí taký asi karamelový podtón, ale žiaden muškát a ten Ty miluješ  :-). Rovnako dužina je mäkšia a šupka hrubšia. Nie každý rok naberie u mňa dosť cukrov, Ty si však polohou pestovania úplne inde. Foto dnes .
20221112_Deva Marija 2.jpg
 
20221112_Deva Marija 3.jpg


Bytča - kotlina, záhrada-rovina -330 m.n.m, farby: objednané, ešte neplodia, plodia, zrušené

Odrody 2013-2022: Ajvaz, Bravissimo, Darja, Dyňka, Kazantip, Adler, Bogatyr, Dubovskij Rožovyj, Emir, Gordej, Javelin, Joy, Lorano, Koktejl, Matador, Milana 2/Milanka/, Muškat Dubovskij, Olimp, Petit Prince, Prime, Silver, Slava Ukrajine Vyshnevetsky, Vystavočnyj, Zolotce, Arni, Baron, Bažena, Cimus, Černyj Chrustaľ, Dolgoždannyj, Furor, Galachad, Ilja, Ivanka, Jupiter, Kleopatra, Marusja 2x, Millenium, Monblan 2x, Pamjati Dženejeva, Podarok Nesvetaja, Polinka, Ratatuj, Rembo, Sejanec Prodjusera, Senator Burdaka, Sicilia, Skazka, Šarada UA, Talizman Ovalnyj, Ultrarannyj žoltyj muskatnyj, Kišmiš Volodar, Zavetnyj, Deva Marija, Julian, Melitopoľskij Krasnyj, Vostorg, Saturn, Stela,

Marek1970
Aktivní člen
Příspěvky: 1059
Registrován: 01 říj 2020, 09:22
Bydliště: kúsok od Piešťan
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideálne neskoršie odrody

Příspěvek od Marek1970 »

Ľuboš pekný strapec. Podľa tvojho popisu (chuti) ale Deva Marija asi nebude úplne moja cieľová skupina ale aj tak ďakujem. V podstate som sa už rozhodol. Medzi tými odrodami, ktoré plánujem vyskúšať, budú napr. Rafinad, Anita ...  


blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

Rony
Aktivní člen
Příspěvky: 990
Registrován: 22 črc 2020, 09:02
Kraj: Zahorie -Juhozapadne Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideálne neskoršie odrody

Příspěvek od Rony »

Pre neskorsie odrody, z cielom vydrze do mrazov, urcite silne preferujem svetle odrody - kvoli octomilkam (tie vyrazne preferuju tmave odrody).
Rafinad a Anita su aj moji favoriti. Obaja vyzera, ze zreju az po Alexe, Anita je neskorsia ako Rafinad. 
K dnesnemu dnu som jedol Alexu, Svetlanu a Skazku. Vsetky 3 su stale vyborne, konzistenciou i chutou. Svetlana ma uz malicko zhorsenu konzistenciu - odparenim vody. Ale vsetky su pochutka. Svetlana tiez dlhsim visenim na koreni uz v zrelosti zlepsovala konzistenciu bobule, teda stavala sa viac pevnou ako stavnatou. Najmenej pevnu a najviac stavnatu konzistenciu ma Moldova.
Pre milovnikov muskatov urcite velmi odporucam Polloskei Muskotaly - ma krasnu dost silnu muskatovu chut a velmi dobru vydrz. Nevyhodou su mensie bobule a vzhladom na ich velkost pomerne velke semena. Muskat je klasicky, teda nemal by byt probelm ako pri specifickej chuti Zolotce ze niekomu chuti inemu nie.
Stale na koreni nechavam Moldovu, Rafinad a Polloskei, ale o par dni ich tiez zacnem oberat, lebo uz ine nebudu.
 


Svetlana, Alexa, Rafinad, Slava Ukrajine Visneveckij (SUV), Skazka, Darja, Beloje Čudo, Aladdin, Anita, Landyš, Einset Seedless, Swenson Red, Chrust, Faraon, Ivanka, Vostorg, Vostorg Idealnyj, Super Extra, Supaga, Kreščenskij, Lanselot, Julian, Moldova, Saturn, Galachad, Garold, Lora, Eszter, Polloskei Muskotaly, Belyj Kokl, Sejanec Prodjusera, Vostorg novy cerveny, Čarli, Nadežda Azos, Slava Ukrajine Bacinskij SUB, Denal, Glaša, Ruslan, Prezent, Ataman, Moskovskij Cernyj, Veronika, Sfinx, Alexejevic, Nero
drobnoplode odolne: Bianka, Solaris, Briana, Othello
este neplodilo: Sommerset seedles, Jutal, Arni, Zolotce, Glenora, Tajna Monacha, Adler, Valjok, Everest, A-1704, Himrod, Lord, Jessenia, Venus, Jupiter, Geliodor, Cimus, Souvignier Gris

Rony
Aktivní člen
Příspěvky: 990
Registrován: 22 črc 2020, 09:02
Kraj: Zahorie -Juhozapadne Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideálne neskoršie odrody

Příspěvek od Rony »

Mevik opakovane chvali odrodu (ja ju nemam)
Ljubimyj
velmi zaujimava aj pre mna.
farba biela, dlha vydrz, skladovanie min. do konca roka, spolahlivo dozrieva, vyborna muskatova chut ... lakave.
 


Svetlana, Alexa, Rafinad, Slava Ukrajine Visneveckij (SUV), Skazka, Darja, Beloje Čudo, Aladdin, Anita, Landyš, Einset Seedless, Swenson Red, Chrust, Faraon, Ivanka, Vostorg, Vostorg Idealnyj, Super Extra, Supaga, Kreščenskij, Lanselot, Julian, Moldova, Saturn, Galachad, Garold, Lora, Eszter, Polloskei Muskotaly, Belyj Kokl, Sejanec Prodjusera, Vostorg novy cerveny, Čarli, Nadežda Azos, Slava Ukrajine Bacinskij SUB, Denal, Glaša, Ruslan, Prezent, Ataman, Moskovskij Cernyj, Veronika, Sfinx, Alexejevic, Nero
drobnoplode odolne: Bianka, Solaris, Briana, Othello
este neplodilo: Sommerset seedles, Jutal, Arni, Zolotce, Glenora, Tajna Monacha, Adler, Valjok, Everest, A-1704, Himrod, Lord, Jessenia, Venus, Jupiter, Geliodor, Cimus, Souvignier Gris

Marek1970
Aktivní člen
Příspěvky: 1059
Registrován: 01 říj 2020, 09:22
Bydliště: kúsok od Piešťan
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideálne neskoršie odrody

Příspěvek od Marek1970 »

Rony píše:
13 lis 2022, 23:35
Mevik opakovane chvali odrodu (ja ju nemam) Ljubimyj
 
;-)Trefa do čierneho, áno mám ju v pláne vyskúšať, to je jedna z tých bodiek v mojom zozname, za Rafinandom a Anitou. Aby som z tohto vlákna neurobil hádankársku súťaž, tak aktuálne poslednou odrodou na tom zozname je Podarok Irine, keďže sadiť už nemám kam a aj hláv na vrúbľovanie mám obmedzene.


blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

Rony
Aktivní člen
Příspěvky: 990
Registrován: 22 črc 2020, 09:02
Kraj: Zahorie -Juhozapadne Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideálne neskoršie odrody

Příspěvek od Rony »

dnes sa mi minu posledne hrozna na Zahori, skladovat nebudem.
Musim vyjadrit velku spokojnost s chutou a kvalitou odrod:
Alexa, Rafinad,Skazka, Svetlana, Anita, Vostorg Idealnyj, Polloskei Muskotaly - ani by som nechcel robit poradie podla chuti, lebo vsetky su vyborne, len Polloskei ma mensie bobule a vyrazne semena - to je jeho minus, ale plus je krasny muskat.

Osobita je chut Moldovy - pre mna bola tiez velmi dobra (tento rok) - ale je vyrazne odlisna od predoslych, ma silnejsie kyseliny, hrubsiu supku, vyrazny stavnatost + special ovocnu sviezu prichut.
Tuto chvalu uz nemozem povedat na Lanselot, ktory vydrzal tiez doteraz, ale chut nevyrazna/nudna - vlani vsak bol vyrazne lepsi, sladsi.
Naposledy upravil(a) Rony dne 18 lis 2022, 11:04, celkem upraveno 3 x.


Svetlana, Alexa, Rafinad, Slava Ukrajine Visneveckij (SUV), Skazka, Darja, Beloje Čudo, Aladdin, Anita, Landyš, Einset Seedless, Swenson Red, Chrust, Faraon, Ivanka, Vostorg, Vostorg Idealnyj, Super Extra, Supaga, Kreščenskij, Lanselot, Julian, Moldova, Saturn, Galachad, Garold, Lora, Eszter, Polloskei Muskotaly, Belyj Kokl, Sejanec Prodjusera, Vostorg novy cerveny, Čarli, Nadežda Azos, Slava Ukrajine Bacinskij SUB, Denal, Glaša, Ruslan, Prezent, Ataman, Moskovskij Cernyj, Veronika, Sfinx, Alexejevic, Nero
drobnoplode odolne: Bianka, Solaris, Briana, Othello
este neplodilo: Sommerset seedles, Jutal, Arni, Zolotce, Glenora, Tajna Monacha, Adler, Valjok, Everest, A-1704, Himrod, Lord, Jessenia, Venus, Jupiter, Geliodor, Cimus, Souvignier Gris

Rony
Aktivní člen
Příspěvky: 990
Registrován: 22 črc 2020, 09:02
Kraj: Zahorie -Juhozapadne Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideálne neskoršie odrody

Příspěvek od Rony »

Predosle roky som sa stazoval ze koncom oktobra sa mi hrozno mina, teda mam malo neskorych odrod. Tento rok je to uz lepsie, jedli sme 5ti ludia bez velkeho setrenia dodnes.
Ale stale by to mohlo byt asi aj o mesiac dlhsie. Teda stale potrebujem redukovat skore odrody a rozsirit neskore.

 


Svetlana, Alexa, Rafinad, Slava Ukrajine Visneveckij (SUV), Skazka, Darja, Beloje Čudo, Aladdin, Anita, Landyš, Einset Seedless, Swenson Red, Chrust, Faraon, Ivanka, Vostorg, Vostorg Idealnyj, Super Extra, Supaga, Kreščenskij, Lanselot, Julian, Moldova, Saturn, Galachad, Garold, Lora, Eszter, Polloskei Muskotaly, Belyj Kokl, Sejanec Prodjusera, Vostorg novy cerveny, Čarli, Nadežda Azos, Slava Ukrajine Bacinskij SUB, Denal, Glaša, Ruslan, Prezent, Ataman, Moskovskij Cernyj, Veronika, Sfinx, Alexejevic, Nero
drobnoplode odolne: Bianka, Solaris, Briana, Othello
este neplodilo: Sommerset seedles, Jutal, Arni, Zolotce, Glenora, Tajna Monacha, Adler, Valjok, Everest, A-1704, Himrod, Lord, Jessenia, Venus, Jupiter, Geliodor, Cimus, Souvignier Gris

Rony
Aktivní člen
Příspěvky: 990
Registrován: 22 črc 2020, 09:02
Kraj: Zahorie -Juhozapadne Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideálne neskoršie odrody

Příspěvek od Rony »

Alexa a Svetlana znovu potvrdili vyborne vlastnosti. Nepraskali cca vobec, tradicne velmi dobra kvalita, vysenim na koreni sa len zlepsuje.
Skazka praskala, ale je vyrazne lepsia ako Anita, Faraon, menej praska a ma prvotriednu trvanlivost poskodenych bobul - ratam s nou.
Moldova vobec nepraska - neskoro dozrieva, u mna to asi bude stihat.

nadejne odrody su:
Krescenskij  do teraz vyborna chut a kvalita
falosny Furor dobre zvladol dazde, vyborna kvalita, chut
A1704 , nepraskal, dozrel,

problemove su:
Anita sklamala silnym praskanim, ale dozreli aj prasknute bobule a celkom dobre sa drzali.
Faraon nedozrel, zla poloha v tieni, tiez dost praskal. Silne stavnaty, preto sa po poskodeni kazi.
 
 


Svetlana, Alexa, Rafinad, Slava Ukrajine Visneveckij (SUV), Skazka, Darja, Beloje Čudo, Aladdin, Anita, Landyš, Einset Seedless, Swenson Red, Chrust, Faraon, Ivanka, Vostorg, Vostorg Idealnyj, Super Extra, Supaga, Kreščenskij, Lanselot, Julian, Moldova, Saturn, Galachad, Garold, Lora, Eszter, Polloskei Muskotaly, Belyj Kokl, Sejanec Prodjusera, Vostorg novy cerveny, Čarli, Nadežda Azos, Slava Ukrajine Bacinskij SUB, Denal, Glaša, Ruslan, Prezent, Ataman, Moskovskij Cernyj, Veronika, Sfinx, Alexejevic, Nero
drobnoplode odolne: Bianka, Solaris, Briana, Othello
este neplodilo: Sommerset seedles, Jutal, Arni, Zolotce, Glenora, Tajna Monacha, Adler, Valjok, Everest, A-1704, Himrod, Lord, Jessenia, Venus, Jupiter, Geliodor, Cimus, Souvignier Gris

andrejZA
Aktivní člen
Příspěvky: 1006
Registrován: 12 srp 2020, 00:44
Bydliště: Teplička nad Váhom
Kraj: Žilinský
Kontaktovat uživatele:

Re: Ideálne neskoršie odrody

Příspěvek od andrejZA »

Rony, u mňa takto:

Tajna Monacha, Bohema, Katrusja Kachovskaja - všetky vydržali bez poškodenia v perfektnom stave

Ajvaz - minulé rokjy vždy vydržal aj do konca novembra, ale tento rok doplatil na svoju modrú farbu, a tak octomilky tomu dali rýchly spád, o zvyšok sa postarali škorce. 
Kraseň detto, akurát že vlani som ho mal skonzumovaný podstatne skôr, tento rok som ho trochu testoval, pretože ho bolo veľa, no ale nájazd vtáctva nevydržal. 
Zaujímavé, že ružové odrody si absolútne nevšimli ani vtáci, ani vínne mušky.

Najväčší prepadák u mňa: Skazka. Čo nepopraskalo v septembri, to v októbri, potom som dal na dva strapce skúšobne aj sáčky, takže čo nepopraskalo voľne, dopraskalo v sáčkoch, kde to všetko následne chytilo zelenú pleseň. Minulý týždeň som to preberal, ostalo zdravých bobúľ menej ako polovica. Skazka nebude tá správna odroda pre mňa, vyšmarím ju čím skôr zo záhrady - ušetrím si kopec nervov aj zbytočnú celoročnú robotu. 


SZ Slovensko (Žilinská kotlina), cca 350 m n.m
Ajvaz (vysadené 2018), Kraseň (2020), Othello ružové (2021 - presádzané) Tajna monacha (3x), Cimus, Garold, Bajkonur (2x), Katalonia, Vaľjok, Zolotce, Beloje Čudo, Chrust, Kraseň, Nachodka, (2021), Arni, Bohema, Katrusja Kachovskaja, Skazka, Rembo (2022), Dyňka (2x), Darja, Livia, Alexa, Adler (2x), Joy seedles, Jutal, Efiop, Cimus, Landyš, Jupiter, Ladannyj2, Prima Ukrajiny, Somerset seedles (2023), Geliodor, Darja, Livia, Cimus, Timur (preštepované 2023)

Odpovědět

Zpět na „Dotazy začátečníků“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host