Přeštěpování starého keře

Odpovědět
Bohous
Aktivní člen
Příspěvky: 339
Registrován: 24 srp 2020, 21:45
Bydliště: Zdiby, Praha - Východ
Kraj: Středočeský
Kontaktovat uživatele:

Přeštěpování starého keře

Příspěvek od Bohous »

Mám dva keře asi 12 let staré a rád bych je přeštěpoval v krčku. Roubování černé do zeleného i zelené do zeleného jsem již se střídavými úspěchy dělal, ale toto ještě ne. Mám to sice naštudováno, nicméně by mě zajímaly poznatky zkušenějších. Zda takto staré keře ještě přeštěpoval lze, (krček cca 4 cm), kdy nejlépe odebírat rouby, kdy na jaře roubovat s ohledem na mízu, jakou máte úspěšnost. 
 


Severní hranice Prahy, rovina na kopci 300 mnm. Barvy: plodí, ještě neplodí, zrušeno

Odrůdy: Adler, Arni, Cimus, Galahad, Garold, Geliodor, Chrupka Bílá, Chrust, Katalonia, Lorus, Madlenka, Mladen, Muscat Blue, Nero, Picurka, Polo Muscat, Poslanník, Rebeka, Rošfor, Skazka, Světlana, Šaráda UA, Vanessa, Venus

Jarek23
Aktivní člen
Příspěvky: 1969
Registrován: 07 úno 2020, 20:17
Bydliště: Třemešná, 390 m.n.m
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Re: Přeštěpování starého keře

Příspěvek od Jarek23 »

Bohous píše:
05 pro 2020, 08:44
Mám dva keře asi 12 let staré a rád bych je přeštěpoval v krčku. Roubování černé do zeleného i zelené do zeleného jsem již se střídavými úspěchy dělal, ale toto ještě ne. Mám to sice naštudováno, nicméně by mě zajímaly poznatky zkušenějších. Zda takto staré keře ještě přeštěpoval lze, (krček cca 4 cm), kdy nejlépe odebírat rouby, kdy na jaře roubovat s ohledem na mízu, jakou máte úspěšnost.
 
Ahoj, presne ti na vse neodpovim, ale co jsem videl videa, tak tam roubovali a stepovali do hodne starych a tlustych kminku, vic jak 4 cm...urcite na jare.


neplodí: Bianca, plodí: Solaris, Muscaris, Regent, Dubljanskij, Prim, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Frankovka, Chardonnay.

Mevik
Guru fóra
Příspěvky: 803
Registrován: 28 led 2020, 01:02
Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí
Kraj: Kroměřížsko, Beskydy
Kontaktovat uživatele:

Re: Přeštěpování starého keře

Příspěvek od Mevik »

Nějaké zkušenosti mám také, nejvíce z letošního roku. 4 cm není problém, rozštěp se dvěma rouby to řeší. Jako základní problém bych viděl dobu roubování. Já jsem letos takto rouboval ve 3 termínech.
Poprvé někdy koncem března - úspěšnost velmi nízká.
Podruhé v druhé polovině dubna - ujalo se prakticky vše. Jeden naroubovaný výhon měl dokonce malou úrodu.
Potřetí počátkem května - opět slabá úspěšnost.
Kdysi dávno se mi ovšem bez problémů ujalo březnové roubování, na východě takto roubují i na podzim, také až počátkem května.
Přesné důvody (ne)ujmutí nejsem schopen sdělit, vlastních zkušeností je málo. Ale může v tom hrát roli vláha a s tím spojená míza. Letošní duben byl (to už si málokdo pamatuje) hodně teplý, slunečný a tedy suchý. Pršet začalo až v květnu. Snad proto bylo březnové roubování neúspěšné. Keře přeroubované koncem dubna jsem zalil a pak už bylo vláhy dost - zřejmě to je ten důvod úspěchu. Proč se ale neujalo roubování v květnu? To netuším.
Rouby lze odebírat ve standardních termínech (tedy podle počasí prosinec, leden), při roubování v březnu klidně i z keře na keř (pokud nejsou narašené).



Bohous
Aktivní člen
Příspěvky: 339
Registrován: 24 srp 2020, 21:45
Bydliště: Zdiby, Praha - Východ
Kraj: Středočeský
Kontaktovat uživatele:

Re: Přeštěpování starého keře

Příspěvek od Bohous »

Díky za rady, zkusím přelom duben - květen. Prý by se měl keř seříznout tak dva dny dopředu, aby přestala trochu téci míza. Také jsem viděl to video A. Krota, který roubuje na podzim. Některá roubování na YT mi připadají provedena tak lajdácky, že se mi to snad povede taky. 
 


Severní hranice Prahy, rovina na kopci 300 mnm. Barvy: plodí, ještě neplodí, zrušeno

Odrůdy: Adler, Arni, Cimus, Galahad, Garold, Geliodor, Chrupka Bílá, Chrust, Katalonia, Lorus, Madlenka, Mladen, Muscat Blue, Nero, Picurka, Polo Muscat, Poslanník, Rebeka, Rošfor, Skazka, Světlana, Šaráda UA, Vanessa, Venus

Marek1970
Aktivní člen
Příspěvky: 1057
Registrován: 01 říj 2020, 09:22
Bydliště: kúsok od Piešťan
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Re: Přeštěpování starého keře

Příspěvek od Marek1970 »

Tento rok som na prelome februára a marca pokusne preštepoval 5 starých koreňov Bianky a Nera do koreňového krčka. Do troch som dával jeden štep a do dvoch koreňov po dva. Raší všetkých 7 štepov, takže úspešnosť zatiaľ vyzerá na 100%. A to som na vrúbľovanie tento rok u iných rastlín nie príliš úspešný. Dúfam, že teraz keď sa oteplilo sa už očká na štepoch naplno rozbehnú. 


blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

Jarek23
Aktivní člen
Příspěvky: 1969
Registrován: 07 úno 2020, 20:17
Bydliště: Třemešná, 390 m.n.m
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Re: Přeštěpování starého keře

Příspěvek od Jarek23 »

Marek1970 píše:
10 kvě 2021, 07:34
Tento rok som na prelome februára a marca pokusne preštepoval 5 starých koreňov Bianky a Nera do koreňového krčka. Do troch som dával jeden štep a do dvoch koreňov po dva. Raší všetkých 7 štepov, takže úspešnosť zatiaľ vyzerá na 100%. A to som na vrúbľovanie tento rok u iných rastlín nie príliš úspešný. Dúfam, že teraz keď sa oteplilo sa už očká na štepoch naplno rozbehnú.
 
Drzim palce, at  to roste... taky mne to ceka.


neplodí: Bianca, plodí: Solaris, Muscaris, Regent, Dubljanskij, Prim, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Frankovka, Chardonnay.

Marek1970
Aktivní člen
Příspěvky: 1057
Registrován: 01 říj 2020, 09:22
Bydliště: kúsok od Piešťan
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Re: Přeštěpování starého keře

Příspěvek od Marek1970 »

Jarku díky. Po mojich tohtoročných neúspechoch pri množení révy a vrúbľovaní iných rastlín, konečne aj dobré správy.
Pre istotu som rašiace očká ešte nechal prikryté PETkami aby mi ich nejaký vrabec neulomil.  
Aktuálne foto:
 
 
 
Přílohy
1 (500x800).jpg
22.jpg


blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

Marek1970
Aktivní člen
Příspěvky: 1057
Registrován: 01 říj 2020, 09:22
Bydliště: kúsok od Piešťan
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Re: Přeštěpování starého keře

Příspěvek od Marek1970 »

Uplynul takmer mesiac a musím žiaľ skonštatovať, že preštepovanie do koreňového krčka asi bude pre mňa predsa len vyššia liga vinohradnícka, než na akú mám.
Ešte pred mesiacom vyrašili očká na všetkých siedmich štepoch a bol som v presvedčení, že sa všetky ujali. U väčšiny sa vytvoril asi 3 cm výhon, ktorý však asi dva - tri týždne dozadu začal postupne vädnúť. Dnešný stav je, že 5 štepov vyzerá že odišlo už na večnosť a posledné dva síce ešte žijú ale tiež už sa s nimi postupne lúčim. Škoda, dúfal som, že využijem dobre zakorenenú niekoľkoročnú podnož. Takže moje tohtoročné trápenie s množením a štepením ďalej pokračuje. Do budúcna zostanem asi už len pri štepení do zeleného.


blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

Bohous
Aktivní člen
Příspěvky: 339
Registrován: 24 srp 2020, 21:45
Bydliště: Zdiby, Praha - Východ
Kraj: Středočeský
Kontaktovat uživatele:

Re: Přeštěpování starého keře

Příspěvek od Bohous »

Já jsem rouboval dva starší keře na "pařez" s totálním neúspěchem. Použil jsem dva a dva rouby, každý jinou odrůdu. Snažil jsem se to udělat podle návodu správně, přihrnul jsem i růvek, ale neujalo se mi nic. Jeden roub začal rašit, ale po odhrnutí růvku zaschl. pak vyrazil znovu, ale už týden setrvává v zeleném několikamilimetrovém výhonku bez jakéhokoliv posunu. Rouboval jsem už kdeco, bobuloviny, lísky, peckoviny i jádroviny, většinou úspěšně, jen ta réva se mi nedaří. Přitom to na videu vypadá tak jednoduše... 


Severní hranice Prahy, rovina na kopci 300 mnm. Barvy: plodí, ještě neplodí, zrušeno

Odrůdy: Adler, Arni, Cimus, Galahad, Garold, Geliodor, Chrupka Bílá, Chrust, Katalonia, Lorus, Madlenka, Mladen, Muscat Blue, Nero, Picurka, Polo Muscat, Poslanník, Rebeka, Rošfor, Skazka, Světlana, Šaráda UA, Vanessa, Venus

LadaBlatna61
Aktivní člen
Příspěvky: 1782
Registrován: 25 bře 2020, 18:36
Bydliště: Blatná
Kraj: Jihočeský
Kontaktovat uživatele:

Re: Přeštěpování starého keře

Příspěvek od LadaBlatna61 »

Bohous píše:
08 čer 2021, 20:20
Já jsem rouboval dva starší keře na "pařez" s totálním neúspěchem. Použil jsem dva a dva rouby, každý jinou odrůdu. Snažil jsem se to udělat podle návodu správně, přihrnul jsem i růvek, ale neujalo se mi nic. Jeden roub začal rašit, ale po odhrnutí růvku zaschl. pak vyrazil znovu, ale už týden setrvává v zeleném několikamilimetrovém výhonku bez jakéhokoliv posunu. Rouboval jsem už kdeco, bobuloviny, lísky, peckoviny i jádroviny, většinou úspěšně, jen ta réva se mi nedaří. Přitom to na videu vypadá tak jednoduše...
 
Chce to hodně zalít vodou,ono se zdá že je mokro ale na to aby to rostlo tak to musí mít hodně vody,zkus to,za to nic nedáš.


Révu pěstuji v Blatné 440m.n.m Odrůdy - Attika,Arni,Arkadia,Avatar,Beloe čudo,Bohema,
Čornyj palec,Čornyj Kristal, Ester,Etalon,Galahad,Gran Pri,Garold,Geliodor,Glenora,Izumlenie,Katalonia,Kripton,Kodrjanka,Livia,Muskat blue,Poslanik,Pleven Ustojčivyj,Rošfor,Rumba,Rembo,Regent,Senator Burdaka,Super extra,Somerset Seedles,Skazka,Šarada UA,Super Ljalja,Vostorg.

Odpovědět

Zpět na „Štěpování“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host