Ockovanie a preštepovanie viniča

Fórum o všem co se týká tohoto způsobu množení
Roman
Kontaktovat uživatele:

Re: Ockovanie a preštepovanie viniča

Příspěvek od Roman »

LadaBlatna61 píše:
23 čer 2020, 18:06
Mě se začínají probouzet rouby teprve teť na přeroubovaných révách,není pozdě? Díky moc za odpovědi.

Minulú sezónu som mal podobnú situáciu s Krasou Balok. Vyrašila neskoro ale napriek neskorému štartu do konca sezóny mal prút cez 4 metre. No a najlepšie na celej veci bolo, že dala aj prvú signálnu úrodu(dozrela až koncom augusta). Takže držím palce aby ste mali podobné skúsenosti.

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LadaBlatna61 »

Romane děkuju moc,snad poroste rychle,ty deště to všechno probudilo,na tažních pupeny které jsem myslel že jsou mrtvé tak raší,akorát mě mrzí že na tažních na příští rok raší pupeny které mají růst aš za rok,nejsou to zálistky,ty jsem vylámal ale probudili se právě ty pupeny které měli spát,nevím jestli za to může to kvantum vody ani to moc nehnojím.

Révu pěstuji v Blatné 440m.n.m Odrůdy - Attika,Arkadia,Beloe čudo
Čornyj palec, Ester,Etalon,Galahad,Garold,Geliodor,Glenora,Izumlenie,Kodrjanka,Kišmiš Rebekka,Melinda,Muskat blue,Pleven Ustojčivyj,Rošfor,Rumba,Rembo,Suffolk red,Super extra,Skazka,Šarada UA,Super Ljalja,Valentin,Vostorg.

Jarek23
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

LadaBlatna61 píše:
23 čer 2020, 18:06
Mě se začínají probouzet rouby teprve teť na přeroubovaných révách,není pozdě? Díky moc za odpovědi.

Já rouboval nedávno a pokud stihne vyzrát réví, tak to bude dobré ....

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Jarku a jak dlouhý výhonek uš máš na tom roubovanci?

Čornyj palec, Ester,Etalon,Galahad,Garold,Geliodor,Glenora,Izumlenie,Kodrjanka,Kišmiš Rebekka,Melinda,Muskat blue,Pleven Ustojčivyj,Rošfor,Rumba,Rembo,Suffolk red,Super extra,Skazka,Šarada UA,Super Ljalja,Valentin,Vostorg.

Jarek23
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

LadaBlatna61 píše:
23 čer 2020, 21:23
Jarku a jak dlouhý výhonek uš máš na tom roubovanci?

Láďo, ten největší 2 cm, ostatní tak  1 cm ...ale nemohl jsem roubovat dříve, protože bylo tenké réví, musel jsem počkat až zesílí a letos se to trochu zpozdilo. Mněl bych asi upřesnit, že jsem rouboval dřevitý roub do zeleného letorostu, ale stejně myslím, že to nejde stihnout dřív než na konci května v ideálním stavu (což u mně není), takže počítám s tím, že budu vždy roubovat v červnu. Taky jsem dal na každý roub vlhký sáček a zavázal.

Teď bude důležité, aby réví narostlo a vyzrálo, tak uvidíme.

Jarek23
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

Už by ty rouby byly určitě delší, ale ten týden jak pršelo, tak to prakticky vůbec nerostlo

Mirek
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirek »

Jarek23 píše:
23 čer 2020, 22:06
Už by ty rouby byly určitě delší, ale ten týden jak pršelo, tak to prakticky vůbec nerostlo

Co nerostlo? Réva? V tom mokru jí to u mě jde až moc dobře, bohužel.

Břeclav, 158 mnm, cca 150 hlaviček, asi stovka stolních odrůd.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

U mě taky. U vzrostých keřů jsou nody od sebe kolikrát i víc jak 20cm daleko.

Jarek23
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

Mirek píše:
24 čer 2020, 10:08
Jarek23 píše:

Co nerostlo4? Réva? V tom mokru jí to u mě jde až moc dobře, bohužel.

Reva rostla, ale ty rouby myslim

Mirek
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirek »

Jarek23 píše:
24 čer 2020, 14:22
Mirek píše:
24 čer 2020, 10:08
Jarek23 píše:

Co nerostlo4? Réva? V tom mokru jí to u mě jde až moc dobře, bohužel.

Reva rostla, ale ty rouby myslim

A dal jsi většinu výhonů z přeroubovávané odrůdy pryč? Ne všechny, nechej třebas jen jeden, aby měla réva nějaké "podněty". Pokud to naroubuješ na keř, který je už nastartován a v plném růstu, tak se bude věnovat "všemu možnému" jen ne roubu.
PS: Je to psáno lidově.

Břeclav, 158 mnm, cca 150 hlaviček, asi stovka stolních odrůd.

Jarek23
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

To bylo na nove mladé kmínky, roste to, ale zdá se mi, že pomalu
Uriznul.jsem stare a pokřivené a nechal.rust jen jeden novy a na ten narouboval

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Já to dělal taky tak,roste to pomalu ale snad se to rozjede,mám je zakryté sáčkama mikrotenovýma a denně je postřikuju vodou aby tam bylo vlhko,jeden roub má uš 4 listy tak jsem sáček nahoře do půlky rozstřihl a přivykám ho na suchý vzduch,zdá se že roste ale občas ještě na sáček zevnitř stříknu vodu,nenechám ho zatím uplně vyschnout.

Jarek23
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

LadaBlatna61 píše:
24 čer 2020, 16:51
Já to dělal taky tak,roste to pomalu ale snad se to rozjede,mám je zakryté sáčkama mikrotenovýma a denně je postřikuju vodou aby tam bylo vlhko,jeden roub má uš 4 listy tak jsem sáček nahoře do půlky rozstřihl a přivykám ho na suchý vzduch,zdá se že roste ale občas ještě na sáček zevnitř stříknu vodu,nenechám ho zatím uplně vyschnout.

Ja zkusil.jeden sacek sundat zkusebne asi po tydnu a hned ocko jakoby zacalo vadnout, dal.jsem sacek zpet a v pohode

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Ten sáček se musí právě nahoře nastřihnout aby si roub pomalu zvykal na sušší vzduch,trvá to tak týden než sáček dám pryč a to musí být oblačno,to je nejlepší,sem tam mrak a míň slunka aby si roub postupně zvykal,dá to piplačku ale vyplatí se to když chceš tu révu pěstovat dál,někdo sáček odendá a pak mu to uschne a řekne si že mu to nejde ale šlo by mu to kdyby ........

Jarek23
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

LadaBlatna61 píše:
24 čer 2020, 19:42
Ten sáček se musí právě nahoře nastřihnout aby si roub pomalu zvykal na sušší vzduch,trvá to tak týden než sáček dám pryč a to musí být oblačno,to je nejlepší,sem tam mrak a míň slunka aby si roub postupně zvykal,dá to piplačku ale vyplatí se to když chceš tu révu pěstovat dál,někdo sáček odendá a pak mu to uschne a řekne si že mu to nejde ale šlo by mu to kdyby ........

U jednoho to tak mám, povolím, přitáhnu... :-)

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Dneska jsem kontroloval sazenici, kterou jsem pro mě poprvé pokusně přerouboval černé do černého a zastinil. Dneska je už očko narašené, resp. je vidět zelená špička. Jsem překvapený, že tak brzy po přeroubování. Snad nezaschne a bude růst dál.

Stávající keř jsem seřízl ve výšce budoucí hlavy, resp. mírně níže a přerouboval. Dneska jsem si, kromě zeleného naroubovaného očka všiml, že z kmínku cca 10cm nad zemí vyrazilo spící očko a začání také zelenat. Mám jej rovnou vylomit, aby veškerá síla šla do roubu, nebo ho nechat být s tím, že keř sílu rozloží do obou oček? Co je vhodnější a proč? Děkuju.

LadaSvijany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LadaSvijany »

Obávám se, že keř to vyhodnotí spíše tak, že bude pro něj výhodnější podporovat růst z toho spícího očka než roub.

Svijany, 255 mnm
Adler, Akademik, Aladdin, Alex raný, Aljoša Popovič, Arkádia, Arni, Bažena, Belij Chrustal, Beloje Čudo, Belyj KOKL, Bogema, Čabaň. perla, Darja, Everest, Frumoasa Alba, Furor, Galahad, Gorděj, Hrabě M. Chr., Chip-Chop, Chusai Kelin Barmak, Izjuminka, Kleopatra, Kodrjanka, Livija, Lora, Milana, Monarch, Premier, Preobražanie, Prim, Princess Augusta, Rembo, Rozmus, Ruby Roman, Rumba, Ruslan, Sašenka Leonova, Senator Pavlovsky, Senzacia, Sicilia, Smaragd, Super Extra, Talisman, Tian Shan, Tuz bordo, Ultrarannyj žoltyj, Valjok, Velika, Viktoria, Vostorg, Vulkan, V 5-6, Zarnica.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Děkuju za názor. Budu to sledovat a podle toho jak to poroste nebo neporoste se rozhodnu.

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Já na roubovaným kmínku měl taky dole nové výhonky ale ty jsem odstranil a roub roste,má zatím čtyři lístky ale nevím jestli vyroste a ještě vyzraje,to si myslím že uš nestihne,údajně se má roubovat do půlky června,já to rouboval 6.června a začal růst kolem 20 června takže to nechám na přírodě.

LadaSvijany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LadaSvijany »

Pro vyzrání bude klíčové, jaký bude podzim a kdy budou první mrazíky. Pokud se to vysleduje a roub se ochrání, dá se vyzrávání prodloužit o jeden až dva měsíce. A to by mělo stačit. Jinak stačí jeden mrazík v září a je konec. A říjen může být pak teplý, jak chce.

Svijany, 255 mnm
Adler, Akademik, Aladdin, Alex raný, Aljoša Popovič, Arkádia, Arni, Bažena, Belij Chrustal, Beloje Čudo, Belyj KOKL, Bogema, Čabaň. perla, Darja, Everest, Frumoasa Alba, Furor, Galahad, Gorděj, Hrabě M. Chr., Chip-Chop, Chusai Kelin Barmak, Izjuminka, Kleopatra, Kodrjanka, Livija, Lora, Milana, Monarch, Premier, Preobražanie, Prim, Princess Augusta, Rembo, Rozmus, Ruby Roman, Rumba, Ruslan, Sašenka Leonova, Senator Pavlovsky, Senzacia, Sicilia, Smaragd, Super Extra, Talisman, Tian Shan, Tuz bordo, Ultrarannyj žoltyj, Valjok, Velika, Viktoria, Vostorg, Vulkan, V 5-6, Zarnica.

Mevik
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mevik »

Kvůli vyzrání nevyzralého réví obecně a réví u jednoletých sazenic (případně výhonů z roubů) zvlášť se používá různá ochrana. Mně se velmi osvědčily igelitové rukávy (lze vyrobit např. z různých pytlů). Nasadím je na nevyzrálý výhon na přelomu září a října, ještě před příchodem mrazíků, a nechávám tak do konce listopadu. Zespod se uváží napevno, nahoře se nechává menší větrací otvor (i říjnové sluníčko bývá silné). Takto zabalené výhony pak uniknou prvním mrazíkům a za pozdního babího léta se zpravidla "dopečou" a zdřevnatí. Následující rok již lze očekávat první malou úrodu.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Zrovna mě napadlo, že čeho ten rukáv udělám. Mám doma hromadu bublinkové fólie, tak ji přeložím, aby byla silnější vrstva a udělám z toho ten rukáv. Díky za inspiraci.

haco
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od haco »

tento rok som prvy krat pokusne vrubloval zelene do zeleneho (zaciatkom juna) ale vytrvale dazde a moja neskusnost sa podpisali pod nevalnu uspesnost. z 8 vrublov sa drzia zatial 2 (maju aj male prirastky) ostatne odhnili. foliou som ich totiz omotal az po vrch vrubla (len ocko s listkom som nechal trcat) a ked do toho opakovane naprsalo tak to pod tou foliou zacalo kvasit... a bolo po vrubli

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Já omotal roub stejně jako ty, ale zhora jej přikryl proti slunci a dešti. Uvidím jak se mu bude dařit.

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Tak jsem se byl podívat na rouby a ty se pěkně rozjeli takže můžu uš udělat nahoře v sáčcích odvětrávání aby si zvykali na sušší vzduch,sáčky budu rosit jen zvenku,dovnitř uš stříkat vodu nebudu,chce to víc teplejších nocí a pojedou jak o závod,podnože jsou silné a zdravé,je to roubované zelené do zeleného.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

No vidíš, super. U mě to dneska, 9 dnů od přeroubování černé do černého vypadá takto. Proti slunci zastínění z bublinkové fólie. Nerosím.

Přílohy
IMG_20200630_162436_1_1_1.jpg

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Uš se klube

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Zdá se, že zatím roste jak roub, tak na kmínku vyrašené očko. Vylomit jej nebo nechat? Na jednu stranu kořeny stimuluje, na druhou stranu ubírá roubu sílu.
Přílohy
IMG_20200702_211547_1_1.jpg
IMG_20200702_211553_1_1.jpg

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Když uš jde roub tak bych to očko vylomil aby tam pak nebyla zbytečně velká díra,ten roub uš dýchá tak poroste.

Odpovědět

Zpět na „Přeštěpení na jinou odrůdu“