Ockovanie a preštepovanie viniča

Fórum o všem co se týká tohoto způsobu množení
Odpovědět
Aley
Kraj: Olomoucko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ockovanie a preštepovanie viniča

Příspěvek od Aley »

Dzordzik píše:
12 kvě 2024, 00:04
Co by nemohl, když je v půdě tak sucho ... Doporučuje se pořádně polít tak 1-2 dny před roubováním. Za mě si měl ještě počkat, 2 týdny je málo na to, aby něco začalo rašit.

Počkat? Však ten roub není úplně při zemi, je nad několika kolínky, kde by mohlo třeba něco ještě vyrůst. A pak bych ten roub odstranil. A už pro pokus mě to lákalo, zjistit, nakolik je keř ochotný tlačit mízu do kmínku, kde je pouze jedno cizí očko a jinak nic.

Pěstované odrůdy: Besy, Crimson, Černý sultán, Dubljanskij, Ivanka, Krystal, Lakemont, Nero, Picurka, Suffolk Red, Venus, (Solaris, Somerset - chcíply)

Dzordzik
Administrátor fóra
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Aley píše:
13 kvě 2024, 00:14
Někde jsem četl, že po zmrznutí to za dva týdny začne znovu rašit. Tak proto jsem očekával, že to fakt za dva týdny začne rašit.

A dnes jsem šel vykopat kořeny jednoho keře, co jsem loni zasadil a on velmi málo rostl a teď po zimě vůbec nevyrašil. Je to pravokořenný keř z řízku. Odhrabával jsem hlínu... a v hloubce cca 15 cm jsem narazil na spodní očko toho řízku... a na něm 5 cm letorost, který jsem při tom odhrabávání ulomil. Tak jestli tenhle chcípák byl ještě živý, co měl průměr ani ne 5 mm a letos vůbec nevyrašil, tak teď věřím, že ty zmrzlé jsou živé taky. A pochopil jsem, proč pravokořenný je lepší. Robovaný nemá v podzemí žádný svůj pupen.

Tak tak. A kdyby si ještě pár dní počkal a neulomil si ho, tak by už pěkně rostl.

Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 2x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dyňka, Džin, Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Lambada, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Aley píše:
13 kvě 2024, 00:19
Počkat? Však ten roub není úplně při zemi, je nad několika kolínky, kde by mohlo třeba něco ještě vyrůst. A pak bych ten roub odstranil. A už pro pokus mě to lákalo, zjistit, nakolik je keř ochotný tlačit mízu do kmínku, kde je pouze jedno cizí očko a jinak nic.

Ta ochota je menší, ale je.

Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 2x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dyňka, Džin, Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Lambada, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

Rony
Aktivní člen
Kraj: Zahorie -Juhozapadne Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rony »

Aley píše:
13 kvě 2024, 00:14
Někde jsem četl, že po zmrznutí to za dva týdny začne znovu rašit. Tak proto jsem očekával, že to fakt za dva týdny začne rašit.

A dnes jsem šel vykopat kořeny jednoho keře, co jsem loni zasadil a on velmi málo rostl a teď po zimě vůbec nevyrašil. Je to pravokořenný keř z řízku. Odhrabával jsem hlínu... a v hloubce cca 15 cm jsem narazil na spodní očko toho řízku... a na něm 5 cm letorost, který jsem při tom odhrabávání ulomil. Tak jestli tenhle chcípák byl ještě živý, co měl průměr ani ne 5 mm a letos vůbec nevyrašil, tak teď věřím, že ty zmrzlé jsou živé taky. A pochopil jsem, proč pravokořenný je lepší. Robovaný nemá v podzemí žádný svůj pupen.

Nevidim ziaden rozumny dovod ponahlat sa s odstranenim nerasiacich hlav, prave naopak - treba im dat sancu, treba byt trpezlivy - vyplati sa to.

Svetlana, Alexa, Rafinad, Slava Ukrajine Visneveckij (SUV), Skazka, Darja, Beloje Čudo, Aladdin, Anita, Landyš, Einset Seedless, Swenson Red, Chrust, Faraon, Ivanka, Vostorg, Vostorg Idealnyj, Super Extra, Supaga, Kreščenskij, Lanselot, Julian, Moldova, Saturn, Galachad, Garold, Lora, Eszter, Polloskei Muskotaly, Belyj Kokl, Sejanec Prodjusera, Vostorg novy cerveny, Čarli, Nadežda Azos, Slava Ukrajine Bacinskij SUB, Denal, Glaša, Ruslan, Prezent, Ataman, Moskovskij Cernyj, Veronika, Sfinx, Alexejevic, Nero
drobnoplode odolne: Bianka, Solaris, Briana, Othello
este neplodilo: Sommerset seedles, Jutal, Arni, Zolotce, Glenora, Tajna Monacha, Adler, Valjok, Everest, A-1704, Himrod, Lord, Jessenia, Venus, Jupiter, Geliodor, Cimus, Souvignier Gris

vader
Aktivní člen
Kraj: Kosice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vader »

Prekryvate neajko stepy po vrublovani? Nejake kornutky z papiera alebo listami aspon zatienit?
Moja tohtorocna skusenost je nasledovna ,, vsetky co som mal vone bez ochrany narasili na dva cm a zomreli(c-c), tie ktore boli ci uz vrublovane do podpnika a prihrunte pilinami alebo tie ktore boli vssie ale v kornutku s pilinami tiez vsetky prezili doteraz ,,... dolezite je asi vlhkost a ochrana pred vetrom aby to nevyshlo,,, pomohlo by keby clovek to namiesto zakryvania  3x denne postriekal rozprasovacom? :-D

• Košice-Okolie, 330 mnm.
  • Bajkonour, Senator Pavlovskeho] 2x , Senator Burdaka , Alexa Voronjuk 5x , Alexa 2x , Valjok 2x , Cimus 2x , Ladannyj-2
  • Blondinka 2x , Belosnezka , Darja , Muscat Joanna , Krasavcik 2x , Marija 4x , Vanilla , Lara
  • Slava Ukraine , Foton , Molekula , Vyrastyuk , Elixir , Milanka , Milana , Muscat kralovsky , Abazhur , Ratatouille , Muscat Dubovsky , Grand Prix , Lamborghini , Muscat Medovyj , Rozmus , Arni, Muscat Yzjumskyj, Iskra, Vernisaz(Criuli) , Aljans, Dzina

Mevik
Guru fóra
Kraj: Kroměřížsko, Beskydy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mevik »

vader píše:
17 kvě 2024, 13:47
Prekryvate neajko stepy po vrublovani? Nejake kornutky z papiera alebo listami aspon zatienit?
Určitě ano! Stačí např. obmotat listem a upevnit kolíčkem na prádlo. Lepší jsou noviny, alobal, prostě cokoliv, co neublíží štěpům a současně zastíní a pokud možno uchová vlhkost.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

vader píše:
17 kvě 2024, 13:47
Moja tohtorocna skusenost je nasledovna ,, vsetky co som mal vone bez ochrany narasili na dva cm a zomreli(c-c), tie ktore boli ci uz vrublovane do podpnika a prihrunte pilinami alebo tie ktore boli vssie ale v kornutku s pilinami tiez vsetky prezili doteraz ,,... dolezite je asi vlhkost a ochrana pred vetrom aby to nevyshlo,,, pomohlo by keby clovek to namiesto zakryvania  3x denne postriekal rozprasovacom? :-D

Vezmu papír A4 a kramlíkem jej přicvaknu ke kolíku tak, aby bylo místo roubování bylo kryté z jižní strany. Když je hodně sucho, snažím se denně zalévat a očka zvlhčit.

Aley
Kraj: Olomoucko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aley »

Používám "co dům dá", co mám zrovna po ruce. Roub jsem dal do sáčku (obyčejný průhledný sáček na ovoce a zeleninu, jak mají v každém obchodě), sáček jsem lehce zavázal provázkem, aby držel. Až o začalo rašit, tak jsem sáček oddělal, ale roub mi pak uschl. Není jisté, že to je tím, ale radši teď už nechávám sáček déle. Jabloně a podobné snadno roubovatelné věci dávám takto do sáčku, jen když silně prší, ať mi do toho nenaprší, vždycky je tam nějaká mezírka. No a když naopak svítí slunce, na ten sáček ještě dám váleček z WC papíru - takový ten tvrdý střed, když spotřebujete WC papír - je to taková trubice, velikostí a tvarem vhodná na zakrytí roubů před sluncem. Nějak si ho ještě ohnu, upravím tvar, aby to dobře pasovalo a drželo. :-) Alobal zmíněný výše je podle mě taky dobrý, ale nemám ho tady.

Pěstované odrůdy: Besy, Crimson, Černý sultán, Dubljanskij, Ivanka, Krystal, Lakemont, Nero, Picurka, Suffolk Red, Venus, (Solaris, Somerset - chcíply)

Odpovědět

Zpět na „Přeštěpení na jinou odrůdu“