Vylamování zálistků v průběhu roku

Vše o tomto způsobu zelených prací na vinohradu
Odpovědět
Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Vylamování zálistků v průběhu roku

Příspěvek od Dzordzik »

V průběhu roku je u mladých sazenic v prvním roce potřeba vylamovat zálistky (stejně jako u rajčat). Dělá se to z důvodu toho, že je třeba prioritně vypěstovat silný letorost, ze kterého potřebujeme vypěstovat kmínek. Ten musí být co nejdelší a nejsilnější, aby dobře vyzrál a v zimě nermrzl.

V dalších letech se to dělá také, ale ne dogmaticky. naopak některé zálistky se nechávají (až nad zónou hroznů), ale i ty se většinou za 3-4 listem zaštípnou, aby keř nepřehušťovaly. Mladé listy na zálistcích totiž podporují vyzrávání a akumulaci cukrů v hroznech. proto se neodstraňují celé ale jenom zaštipují.

Petr z H.

Re: Vylamování zálistků v průběhu roku

Příspěvek od Petr z H. »

Můžu se zeptat, zda se zálístky vyštipují ve 2 roce? Hodlám provádět řez Simonit & Sirch - v prvním roce jsem zapěstoval kmínek, ve druhém roce (letos) jsem nechal 3 horní letorosty. Ponechal na zkoušku 1 hrozen. Má smysl u těchto 3 letorostů zaštipovat zálístky nebo zakrátit letorosty v nějaké délce, nebo je mám nechat libovolně bujně žít? Co bude pro rostlinu prospěšnější?

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Do doby, než letorosty dosáhnou výšky drátěnky a zaštípneš je bych zálistky vylamoval. Po zaštípnutí bych je nechal růst ale zakrátil je na 1-2 listy, podle toho jak to máš vzdušné. Ony asimilací pomáhají rostlině v růstu i při dozrávání hroznů, takže jsou užitečné. Vždycky je potřeba najít rovnováhu mezi vzdušností keře a mezi přínosem ponechání zálistků. Aspoň takto to řešívám já.

Jarek23
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

Dzordzik píše:
26 čer 2020, 16:26
Do doby, než letorosty dosáhnou výšky drátěnky a zaštípneš je bych zálistky vylamoval. Po zaštípnutí bych je nechal růst ale zakrátil je na 1-2 listy, podle toho jak to máš vzdušné. Ony asimilací pomáhají rostlině v růstu i při dozrávání hroznů, takže jsou užitečné. Vždycky je potřeba najít rovnováhu mezi vzdušností keře a mezi přínosem ponechání zálistků. Aspoň takto to řešívám já.

také zpočátku vyštipuju všechny zálistky, dokud nejsou hrozny, tak to révě nijak zvlášť nechybí a hlavně nezahušťují porost...

Petr z H.

Příspěvek od Petr z H. »

Tak vzdušné to je maximálně - jedna řada, 7 kusů, rozestupy > 1 m, větrno. Takže zaštípnu vše a po zakrácený výhonů na horním drátu ponechám u zálístků 2 listy. Ok, díky. :-)

Jarek23
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

Petr píše: Tak vzdušné to je maximálně - jedna řada, 7 kusů, rozestupy > 1 m, větrno. Takže zaštípnu vše a po zakrácený výhonů na horním drátu ponechám u zálístků 2 listy. Ok, díky. :-)

Asi tak, jako to děláme většina ;-)

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LadaBlatna61 »

Taky to tak dělám ale letos se mi probudili očka který měli spát skoro přes list,takže každé druhé očko od kmínku raší a uš mají po dvou listech,nevím jestli tam budou květy a taky nevím proč se to tak děje,bylo hodně vody tak to přisuzuju tomu ale co s tím budu dělat nevím,ochuzuju se o příští úrodu,když to takhle poraší dál přes jedno očko tak příští rok budu muset udělat dlouhé tažně a ty letošní výhony normálně vystříhat a nechat tam přes očko nové výhony,jinak mě nic nenapadá,stejně bych dělal probírku přes očko.

Révu pěstuji v Blatné 440m.n.m Odrůdy - Attika,Arkadia,Beloe čudo
Čornyj palec, Ester,Etalon,Galahad,Garold,Geliodor,Glenora,Izumlenie,Kodrjanka,Kišmiš Rebekka,Melinda,Muskat blue,Pleven Ustojčivyj,Rošfor,Rumba,Rembo,Suffolk red,Super extra,Skazka,Šarada UA,Super Ljalja,Valentin,Vostorg.

Radovan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radovan »

No, netreba byť pri odstraňovaní zálistkov príliš horlivý a neurobiť to na jeden zásah spolu s osečkovaním. Réva potom príde o rastové vrcholy, tak sa prebudia očká, ktoré by mali prezimovať. U stolových odrôd uberám zálistky v zóne strapcov úplne, vyššie zaštipujem za prvým, alebo druhým listom. V raste pokračuje zálistok 2. stupňa a neprebudí sa očko. Nechať zálistky len pri vrchnom drôte je u silnorastúcich odrôd málo. Ale vplyv na to môže mať aj hnojenie - veľa dusíka.
Ak letorasty z prebudených očiek dobre vyzrejú, tak sa dajú normálne použiť na budúci rok ako ťažeň. Dokonca ak je to ultra ranná odroda, môže na nich na jeseň dozrieť aj úroda.

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LadaBlatna61 »

Mám to na Šarada UA a na Vostorgu,taky si myslím že to nechám,třeba to ještě něco dá a když ne tak si ty výhony když vyzrají upravím na jaře.

Révu pěstuji v Blatné 440m.n.m Odrůdy - Attika,Arkadia,Beloe čudo
Čornyj palec, Ester,Etalon,Galahad,Garold,Geliodor,Glenora,Izumlenie,Kodrjanka,Kišmiš Rebekka,Melinda,Muskat blue,Pleven Ustojčivyj,Rošfor,Rumba,Rembo,Suffolk red,Super extra,Skazka,Šarada UA,Super Ljalja,Valentin,Vostorg.

Radovan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radovan »

Mne to urobil Chrust, letorasty pekne vyzreli, na druhý rok mali úrodu normálne. Na Šarade UA tiež rýchlo vyzrievajú letorasty, to bude Ok.

Odpovědět

Zpět na „Odstraňování a zkracování zálistků“