Význam a vliv osečkování na výnos/kvalitu hroznů

Vše o tomto způsobu zelených prací na vinohradu
Odpovědět
Dzordzik
Administrátor fóra
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Význam a vliv osečkování na výnos/kvalitu hroznů

Příspěvek od Dzordzik »

sapmok
Aktivní člen
Kraj: Olomoucký
Kontaktovat uživatele:

Re: Význam a vliv osečkování na výnos/kvalitu hroznů

Příspěvek od sapmok »

A právě proto je třeba k listové ploše přistupovat jako k nezbytnému orgánu(plicím) důležitému pro vývoj rostlin !
Velmi často vidím u amatérů ostříhané listy úplně. Prý aby sluncem dozrály bobule.  :lol:  
Velmi často mne volají na jarní řez révy, a když vidím loňské výhony zaseklé hned za posledním hroznem, tak mne čerti berou.  :oops: 

Petr
teplotní vegetační zóna USDA 6b
VÍNO-HRANÍ

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Njn, každý dělá jak myslí. I od toho tohle fórum existuje, aby ti co mají zájem se něco dozvědět se dozvěděli jak se to dělat má. Jestli to tak budou dělat, to už je ale jiná písnička. Ale když i můj tatík, který to nikdy neřešil to začal chápat a sám se zeptá, jestli to má dělat tak a tak a většinou se trefí, naplňuje mě to optimizmem :-)

Mirek
Aktivní člen
Kraj: Jihomoravský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirek »

Dovolím si přednésti svůj názor, jakožto amatérského pěstitele a množitele stolních odrůd. Pan Pavloušek je zajisté odborník profesionál, i já mám od něj knihu o pěstování stolních odrůd révy, kterou jsem si přečetl, a od té doby ji mám někde v knihovně, protože v té knize to vypadá úplně jinak než v mých vinohrádcích.
Toto fórum by mělo být plněno hlavně odkazy uživatelů na vlastní poznatky, články nebo knihy od profíků si mohu stáhnout kdekoliv z netu, ale toto není mým cílem.
Pan Pavloušek, tak jako spousta jiných odborníků, chodí do práce "do vinohradu", což je jedna z jeho hlavních pracovních náplní, nebo nato má lidi. Já naopak chodím do vinohradu po práci, a tady vyvstává jeden z nedůležitějších faktorů, který ovlivňuje budoucí úrodu, a tím je ČAS.
Dávat sem odkazy na "strojní postupy" v révových monokulturách, mi přijde nefér ke zdejším malouživatelům, bo jim to asi moc nepřinese. Pokud se mýlím, a jsou zde pěstitelé, kteří strojně sečkují, chemicky ošetřují v přesně daných intervalech mlžícími děly, nebo sbírají úrodu kombajnem, tak se omlouvám a v tom případě jsem na špatné adrese. Tož asi tak...

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

A jaký že tedy má, dle tebe, vliv osečkování na výnos/kvality hroznů u člověka co chodí do vinohradu po práci (asi jako každý tady). Já mám letos chuť vyzkoušet si to na dvou stejně starých, stejně umístěných keřích. Jeden osečkovat a druhý ne, pak předpokládám uvidím nějaký vliv na hroznech a na vyzrání letorostů.

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kraj: Jihočeský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LadaBlatna61 »

Chlapy osečkování neosečkování,já když doroste výhon po horní drát tak to teprve osečkuju,to znamená že za posledním hroznem mám zhruba 15 listů,někdy víc,pak začnou růst zálistky,tak je vylámu a nechám je jen nahoře u čtyřech listů a ty zálistky aš mají tři nebo čtyři listy zaštípnu a to je celé,hrozny jsou výborné a dřevo je vyzrálé,neměl jsem s tím nikdy problém,jenže to jsou všechno stoláky,u mošťáků se to dělá podobně,na moštových odrůdách jsem se učil 4 roky na Moravě na Novém Poddvorově,měli jsme vinohrad o sedmi set hlavách a tam se musel člověk hodně otáčet a bez mechanizace,všechno okopávat ručně,sousedská výpomoc byla na místě,když soused postříkal tak my jemu pohnojili,sklizeň probíhala stejně - my jemu a on nám,bez mechanizace,pouze traktůrek doma udělaný,do práce jsme chodili všichni,takže po práci šup na vinohrad a v zimě byla práce ve sklepě a to do toho nepočítám naložené ovoce ale to sem nepatří.Přes tu všechnu dřinu mám tuhle práci i po práci strašně moc rád protože když to všechno vyjde tak budu mít sladkou odměnu i tady na strakonicku.

Révu pěstuji v Blatné 440m.n.m Odrůdy - Attika,Arkadia,Beloe čudo
Čornyj palec, Ester,Etalon,Galahad,Garold,Geliodor,Glenora,Izumlenie,Kodrjanka,Kišmiš Rebekka,Melinda,Muskat blue,Pleven Ustojčivyj,Rošfor,Rumba,Rembo,Suffolk red,Super extra,Skazka,Šarada UA,Super Ljalja,Valentin,Vostorg.

sapmok
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sapmok »

Mirek píše:
08 dub 2020, 19:42
Dovolím si přednésti svůj názor, . . . . 

A my mysleli, že na JM se jako vinohradníci už rodíte, všichni.  :lol:  ;-) 
Není to z mé hlavy, ale všeobecná představa našich místních usedlíků.

Petr
VÍNO-HRANÍ

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Nejsem z Moravy,pocházím z tvrdé Vysočiny,na Moravě jsem měl ženu která mi zemřela,takže jsem nyní na strakonicku a mám novou ženu a novou vinici ale mnohem menší.

Čornyj palec, Ester,Etalon,Galahad,Garold,Geliodor,Glenora,Izumlenie,Kodrjanka,Kišmiš Rebekka,Melinda,Muskat blue,Pleven Ustojčivyj,Rošfor,Rumba,Rembo,Suffolk red,Super extra,Skazka,Šarada UA,Super Ljalja,Valentin,Vostorg.

Mirek
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirek »

sapmok píše:
08 dub 2020, 21:29
Mirek píše:
08 dub 2020, 19:42
Dovolím si přednésti svůj názor, . . . . 

A my mysleli, že na JM se jako vinohradníci už rodíte, všichni.  :lol:  ;-) 
Není to z mé hlavy, ale všeobecná představa našich místních usedlíků.

Já jsem pěstitel stolní révy, s vinohradníky toho moc společného asi nemám ;-)

Mirek
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirek »

Dzordzik píše:
08 dub 2020, 20:35
A jaký že tedy má, dle tebe, vliv osečkování na výnos/kvality hroznů u člověka co chodí do vinohradu po práci (asi jako každý tady). Já mám letos chuť vyzkoušet si to na dvou stejně starých, stejně umístěných keřích. Jeden osečkovat a druhý ne, pak předpokládám uvidím nějaký vliv na hroznech a na vyzrání letorostů.

To už je lepší, takto se podělit o zkušenost.
Já osobně vliv osečkování na kvalitu hroznů nesleduji. Nemám ani dvě stejné odrůdy vedle sebe, abych to mohl porovnat, ani čas na sledování. Bohužel poslední roky jsou takové, že po dvou pozdních mrazech, padlí a plísni, maximálně vylámu zálistky a jsem rád, že mi plně dozraje alespoň část úrody, pokud ji nesežerou muchy, vosy nebo ptáci a nenapadne šedá plíseň.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Nj, z toho je asi jediná cesta, zásadně zredukovat počet odrůd. Na co jich máš tolik, když se o to nestíháš starat a nakonec to většinou stejně hodíš na kompost, protože pokud ti to neshnije, tak ti to něco sežere? A to nemyslím nijak zle. Občas je fajn si umět přiznat, že jsem to přepískl a umět zařadit zpátečku. Člověk by neměl být otrokem práce, i když tou prací je jeho vlastní koníček.

Mirek
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirek »

Ono je úplně jedno, jestli jich mám padesát nebo stopadesát, o tom to zase až tak není. Tady krom času začíná působit další faktor, a tím je počasí, vloni mi úrodu poničilo mokro. Tak jako jiné plodiny, potřebuje réva péči "v tu chvíli, v ten okamžik", a opět to není o počtu hlav. Čím horší počasí, tím větší péče, pokud nebude celé prázdniny pršet, tak budu chodit po vinohrádku jako pantáta s rukama v kapsách.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Mirek píše:
08 dub 2020, 22:38
Dzordzik píše:
08 dub 2020, 20:35

To už je lepší, takto se podělit o zkušenost.
Já osobně vliv osečkování na kvalitu hroznů nesleduji. Nemám ani dvě stejné odrůdy vedle sebe, abych to mohl porovnat, ani čas na sledování. Bohužel poslední roky jsou takové, že po dvou pozdních mrazech, padlí a plísni, maximálně vylámu zálistky a jsem rád, že mi plně dozraje alespoň část úrody, pokud ji nesežerou muchy, vosy nebo ptáci a nenapadne šedá plíseň.

Mám vedle sebe stejně staré a cca stejně vyvinuté keře stejné odrůdy a teď jsem si vzpomněl, že jsem chtěl tento pokus udělat. Zkusím tedy jeden ošečkovat a druhá ne a uvidíme co se stane, jestli a na co to bude mít vliv. Ono by to chtělo udělat ve větším měřítku než jen na 2 keřích ale aspoň takto pro začátek. Jde o odrůdu Nero, takže to není klasický stolák, ale jiné dvě vhodné odrůdy, stejně staré nemám vedle sebe, aby to bylo férové porovnání.

Wimpi
Aktivní člen
Kraj: Strakaté Onice, Prácheňský kr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

Pokus je to určitě zajímavý, byť jen na dvou keřích. Ale rostou-li hned vedle sebe, může dosažený výsledek testu leccos zajímavého naznačit. Doporučuji udělat v zelených pracích (osečkování, odlistění) co největší větší rozdíl mezi oběma keři, aby se případný rozdíl projevil co nejmarkantněji. Přitom oba keře by měly mít stejné zatížení, čili stejný počet podobně velkých hroznů. Osobně já budu palce držet tomu více zalistěnému keři a přeji mu, aby vyhrál. Protože pokud prohraje, moje dosavadní přesvědčení, že "cukry se tvoří v listech", by dostalo vážnou trhlinu. A to bych nerad.
Jaké ale budou vyhodnocované parametry? Cukernatost, chuť? Pokud cukernatost, mělo by se v rámci objektivity měřit refraktometrem a nikoli jen pusou. Jinak já Nero nepovažuji za stolní odrůdu, ale spíš za moštovou. Chuť i konzistence dužiny jsou sice v pohodě, ale přece jenom, bobule má dost malé a v nich velká semena, tvrdá jako šutr.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Ano, udělat to takto dává smysl. Refraktometr mám, to není problém. Co je problém, a co jsem si neuvědomil, když jsem to psal, je to, že oba keře letos nebudou mít úrodu kvůli mému ošetření Sulkou. Takže jediné na co by se přišlo je to, nakolik to ovlivní růst keře, hospodaření s vodou v rámci sucha a také nakolik to ovlivní odolnost proti chorobám. Letos bohužel na těchto keřích víc neumím.

Mám dole u baráku ještě asi 3m od sebe další 2 keře, taky Nera, oba budou mít úrodu, ale jeden je na 1 kmínek a 1 tažeň a druhý na 2 kmínky se 2 tažni. Ten se 2 kmínky má silnější růst a větší násadu hroznů, takže už to tak úplně porovnatelné není. Ale tam jsem ochotý ten test udělat, včetně pokusu s refraktometrem. Tady je z minulých let vyzkoušené, že pokud bude stěna moc hustá, je téměř jisté, že to bude silně zasažené padlím i plísní. A jestli u jednoho to nechám jak to je teď, tj. osečkované a poměrně dost vzdušné a druhý nechám zarůst, tak je celem jasné, jak to dopadne, pokud jde o choroby.

Jak by sis ten test tedy představoval u těchto 2 keřů? Tak jak si psal? Tj. jeden osečkovat tak jak jsem zvyklý a zálistky dejme tomu za 1-2 listem zaštipovat a nechat je jenom v horní části tažňů (můžu ti vyfotit aktuální stav) a druhý nechat s hodně zálistky a třeba i s více než 2 listy, což ale znamená, že se to strašně zahustí. A hlavně tento keř co je pěstovaný na 2 kmínky, což samo o sobě stav keře obecně. Má mnohem víc zásob živin k dispozici. Je to na něm strašně vidět, mnohem líp roste, líp snáší suché periody a dřív dozrávají hrozny. Pusometrickou metodou jsem rozdíl v cukernatosti mezi oběma keři v minulých letech ale nezaznamenal.

Wimpi
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

Aby byl test, provedený jen na dvou keřích, alespoň trochu objektivní a dal hodnověrné výsledky, měly by oba keře být hned vedle sebe (vyloučí se tím vliv rozdílné půdní struktury a vliv rozdílné dosažitelnosti vláhy), oba keře by měly být zapěstované stejně (stejný počet stejně dlouhých tažňů, stejný počet ponechyných letorostů), měly by být stejně staré. Měly by mít stejnou chemickou ochranu po celou dobu pokusu. Zatížení hrozny by mělo být také stejné. Prostě jako by to byl jeden keř. Jediný rozdíl by měl být v tom, že jeden z keřů by v době vegetace zůstal v přírodním stavu a veškeré zelené práce by se omezily na nejnutnější minimum, například jen na odlistění v zóně hroznů. Druhý keř by byl tvrdě osečkován, například za 8-mým listem a důsledně by byly odstraňovány všechny zálistky. Měl by tedy řidší a nižší listovou stěnu. Porovnávala by se dosažená cukernatost v termínu optimální zralosti. Takový test, provedený na vzorku pouhých dvou keřů, by měl smysl.  Pokud by takové podmínky testu nemohly být dodrženy, bohužel, smysl se vytrácí.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Rozumím. Pak bohužel nemůžu sloužit. V zásadě je všechno splněno, kromě toho, že jeden je na jeden kmínek a druhý na 2 kmínky. Jinak stáří atd je podobné. zatížení je mírně menší u keře s jedním kmínkem vzhledem k pomalejšímu růstu. Tak na to asi kašleme.

Wimpi
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

Pokud je to možné, nechal bych to na příští rok, až budou mít oba keře, co rostou hned vedle sebe, úrodu. Ten pokus za to stojí.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Určitě. keře nikam neodejdou, tak doufám, že si na to pak vzpomenu. JInak ony keře jsou od sebe zasazené cca 130cm a byly sázené stejným stylem do stejného materiálu v jámě a jsou už staré cca 5 let, takže jsou předpokládám solidně zakořeněné a jsou stejně vedené a stříhané. Takže příští rok to můžeme zkusit.

Wimpi
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

Jojo, a aby to bylo zajíměvější, mohou zájemnci o výsledek pokusu předem tipovat a nebo se i vsadit.... :!:

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Typuju předem že ten keř který bude mít 15 listů na výhonu a ve vrcholové části i zálistky se třema čtyřma listy bude mít hrozno skvělé chuti i velikosti,zatímco ten druhý keř to sotva utáhne když bude bez zálistků a s pár listy.

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Jak je to teda lepší s letošníma sazenicema,nechat je růst aš do mrazů když začali růst pomalu aš v červenci nebo je osečkovat a nezáleží na délce,protože některé se zasekli na 80 cm a uš nerostou a některé mají i tři metry,zatím to nechávám všechno růst.

Jarek23
Aktivní člen
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

LadaBlatna61 píše:
05 srp 2020, 16:08
Jak je to teda lepší s letošníma sazenicema,nechat je růst aš do mrazů když začali růst pomalu aš v červenci nebo je osečkovat a nezáleží na délce,protože některé se zasekli na 80 cm a uš nerostou a některé mají i tři metry,zatím to nechávám všechno růst.

Tak ty opravdu hodne dlouhe bych oseckoval, tam.uz neni proc rust, radeji at vyzravaji,  ty kratsi bych jeste nechal... 

ještě neplodí, plodí :shock: Solaris, Muscaris, Regent, Dubljanskij, Prim, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Frankovka, Bianca

andrejZA
Aktivní člen
Kraj: Žilinský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andrejZA »

Chcem sa skusenejsich pestovatelov spytat na sposob oseckovania tohtorocnych sadenic.

Mam dve jarne, vysadene z kontajnera 1.6. Tie pred dvoma dnami prerastli zrdky cca 3 metre. Zastipol som ich tesne nad miestom, kde zacali prerastat palicu. Ocakavam, ze dalej budu vyhanat zalistky. Tie mam zakracovat v urovni vrcholu? A vrchne zalistky vystipovat? Nebude vadit dozrievaniu dreva, ak sa krik bude dalej rozrastat do sirky?

V nedelu som dostal tri sadenicky, uz su zasadene. Tesim sa, ze som ich stihol dat do zeme este pred dnesnou a zajtrajsou prietrzou mracien. Teraz moja otazka: Dokedy ich mam nechat rast? Predpokladam, ze v tomto pripade asi nebude platit, ze ich v polovici augusta treba zastipnut. Laicky usudzujem, ze ak by som tak urobil, asi by som rastliny schaosil. Mam teda pockat, kym sa rozbehnu v raste a zastipnut ich napr. o mesiac? A ak drevo nevyzreje, treba pred mrazmi kmienky ohnut do vodorovna a zasypat hlinou resp. pieskom?

SZ Slovensko (Žilinská kotlina), cca 350 m n.m
Ajvaz (vysadené 2017), Dašuňja, Kraseň (2020), Othello ružové (presádzané 2021) Chrust, Garold (2x), Tajna monacha (3x), Cimus, Valjok (2x), Ladannyj2 (2x), Karnaval (2x), Nikol (2x), Kraseň (2x), Dašuňja, Skazka, Vostorg, Katalonia, Rembo, Zolotce , Beloje Čudo, Nachodka (vysadené 2021), Arni (2x), Skazka (2x), Šarada UA, Bogema, Katrusja Kachovskaja, Landyš, Rembo, Katalonia (nová výsadba),

Wimpi
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

Ještě než začnete řešit otázku JAK osečkovat, měl byste znát důvody PROČ osečkovat. Zvlášť když se chystáte osečkovat sazenice, které ještě neplodí. Mozná dojdete k zajímavému zjistění.

andrejZA
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andrejZA »

Mam za to, ze reva (jednorocne sadenice) sa zakracuje kvoli vyzrievaniu dreva, aby v zime nevymrzlo. Odpoved na otazku preco rozumiem - aby asimilacne latky, ktore rastlina ziskava, nepouzivala dalej na rast vrcholu, ale sustredila energiu na vytvaranie drevnateho kmena. Ten pomoze kricku vydrzat pokles zimnych teplot a moze tak ostat nad zemou. 

Takto som tomu porozumel, ked som si zistoval zakladne veci o pestovani. Ale nie som natolko skuseny, aby som mohol povedat, ze to co robim, je so stopercentnou istotou, preto som sa aj zaregistroval na toto forum, kde som nasiel vela mudrych ludi ochotnych poradit. A za to som vdacny. Este ma caka asi vela omylov, ale niektorym vaznym mozno predidem, ked sa pred nejakym vaznym pestovatelskym zasahom radsej spytam skusenejsich. 

Takze otazka PRECO oseckovat ma mozno este viac odpovedi, nezb v tejto chvili tusim, ale dufam ze som chybu nespravil, ked som trojmetrove sadenice zastrihol.

Na druhu otazku, AKO, alebo KEDY, vsak zatial nemam odpoved pri cerstv o zasadenych stromcekoch. Predpokladam, ze tiez budu potrebovat, aby im aspon cast stonky zdrevnatela, ak maju prezit zimu.

Ajvaz (vysadené 2017), Dašuňja, Kraseň (2020), Othello ružové (presádzané 2021) Chrust, Garold (2x), Tajna monacha (3x), Cimus, Valjok (2x), Ladannyj2 (2x), Karnaval (2x), Nikol (2x), Kraseň (2x), Dašuňja, Skazka, Vostorg, Katalonia, Rembo, Zolotce , Beloje Čudo, Nachodka (vysadené 2021), Arni (2x), Skazka (2x), Šarada UA, Bogema, Katrusja Kachovskaja, Landyš, Rembo, Katalonia (nová výsadba),

andrejZA
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andrejZA »

Wimpi píše:
19 srp 2020, 06:33
Mozná dojdete k zajímavému zjistění.

Btw. so zaujmom som si popzeral Vas web otavska vinicka, neskryvam obdiv. Mate aj velmi dobre uvahy, najma ta o pouzivani mednatych postrekov. Zaujala ma aj Vasa galeria odrod a systematicky prehlad vysledkov za jednotlive roky. Nasiel som tam aj pre mna uzitocnu informaciu, ze Beloje cudo je citlive na jarne mraziky a ma problemy, ked je umiestnene pri juznej stene domu (asi kvoli urychleniu pucania na jar, ked sa rychlo striedaju teploty). Vdaka Vasej skusenosti som ho potom zasadil inde, hoci som uz mal prichystane miesto pri pri dome). 

Wimpi
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

Ahojte Andreji, zdravím Vás a držím Vám ve Vašich nováčkovských počinech všechny palce! K tomu osečkování: existují krajní, hojně rozširované názory, že bez osečkování není réva schopná ve dřevě vyzrát. Já si myslím, že tomu tak není. Réva v přirodě roste tak, že se snaží co nejrychleji vyšplhat po své opoře (nejčastěji stromě) co nejvýš, roste za sluncem. V přírodě révu nikdo neosečkuje. Réva by podle výše zmíněné, hojně rozšiřované "osečkovací teorie" každý rok vymrzla. A začínala by každoročně znovu, od úrovně, kde loni začala. Ale réva  rozhodně není v tomto tak nedokonalá, to si o ní myslí jenom člověk a snaži se být chytřejší, než ona. Vliv na horší vyzrání dřeva má hlavně přetížení keřů příliš velkou násadou hroznů. Ale za to může (chamtivý) člověk, který nutí révu takto růst a plodit. Já jsem přesvědčen, že réva dokáže kvalitně vyzrávat i bez drastických lidských zásahů, jakým je osečkování. Proč se osečkování u výsadeb révy provádí, je popsáno v článku, vloženém Dzordzikem do prvního přispěvku tohoto vlákna. Všimněte si, že o vyzrávání réví v něm není ani slovo. Hovoři se v něm, že osečkování se provádí hlavně kvůli održení keřů révy v udržitelném tvaru a drátěnce. A píše se v něm, jak osečkování působí na dozrávání hroznů. Toto působení není jednoznačně pozitivní, ale přináši jak pozitiva, tak i negativa.

Jinak si nejsem vědom, že bych na svých stránkách psal o odrůdě Běloje čudo, že by vymrzala, když roste u jižní zdi. Tuhle odrůdu jsem u zdi nikdy nepěstoval. A ještě navíc jsem napsal, že jižní zeď, zvláště je-li kamenná, révu před  mrazy chrání, tím, že je schopna přes den akumulovat teplo, které v noci vydá zpět. Takže je to tak trochu naopak, než píšete.

andrejZA
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andrejZA »

Dakujem Wimpi, za podrobnu odpoved. Tu v Zilinskej kotline sa malokto venuje pestovaniu revy a tak som sa nazivo mal moznost radit len s jednym kamaratom pestovatelom vinica. Ten je zhodou okolnosti zastancom augustoveho oseckovania, a tak som si tento princip osvojil. Aj mi to prislo logicke. Hovoril mi, ze podla jeho dlhorocnej skusenosti neoseckovane sadenice v zime vzdy vymrzli, hoci ich letorasty boli casto neobycajne bujne. 

Ja som pocas prvych dvoch rokov mojho pestovania-nepestovania tento problem zvlast neriesil, co znamena, ze  som sadenice nezastipoval. Pestoval som takym intuitivno-nevedomym sposobom. Vyviazal som ich k paliciam a  ked prerastli oporu, namiesto mna ich asi oseckoval vietor. Za prve dve zimy nevymrzli, aspon az doteraz som o tom bol presvedceny. Tento rok vsak prehodnocujem vela veci, a zistujem, ze jedna rastlina asi predsa len bola postihnuta mrazmi - ukazuje totiz prvy signalny strapec. Ten koren ktory som kupil pod nazvom Krizovnikovyj. Mala to byt ruzova odroda, viac nanestastie neviem,. lebo mi vietor strhol cedulku a na internete som ziadnu zmienku o Krizovnikovskom nevypatral. No moja rastlina ma len male bobulky, este k tomu namiesto ruzovych budu asi biele. Cize mi podla vsetkeho zostal prvy rok rodiaci podpnik, na ktorom si budem skusat stepenie vinica :)

Ked sa vratim k oseckovaniu, tak prve dve odrody som uz zakratil pred pisanim vcerajsieho dotazu. Predsa len uz dosiahli vysku 3,5 a 4 metrov, skor mi ide o nove stromceky. Aj z Vasej odpovede mi to vychadza tak, ze by som ich teda mat nechat volne rast. Najviac ma zaujimalo, co teda potom urobit pred zimou - zeby to spominane nakopcovanie pieskom alebo zeminou?

Poslednu otazku s tym bielym cudom som poplietol ja, ked som si cital Vas prehlad, pri rychlom citani som si zle spojil v zahrade pri dome a pri stene - teda takto vznikaju hoaxy :) ospravedlnujem sa. V kazdom pripade biele cudo uz je zasadene a miesto pri juznej stene domu sa ujde este nejakemu inemu suhajovi. 

Este na vysvetlenie - moje pestovanie bolo az doteraz poznacene metodou pokus - omyl. Preto vam skusenejsim mozu pripadat niektore moje zasahy hrozostrasne. Napriek tomu sa radsej naucit na vlastnych chybach ako umriet sprosty :)

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Kdybych révu neosečkoval tak by tady byla zarostlá džungle plná nemocí a když to nechám růst tak kam mám směrovat ty tři nebo čtyři metry výhonů co jdou přes horní dráty,to raději nad drátama osečkuju a mám krásnou a vdušnou řadu a né nějaké vlající výhony které jsou stejně na nic.

Mirek
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirek »

Po letošních zkušenostech, kdy réva roste jako z vody doslova, to vidím následovně. Odstranit veškeré zálistky a nepotřebné letorosty po předposlední dvojdrátí bezpodmínečně, a následně osečkovat vše co vyroste nad poslední dvojdrátí, samozřejmě že i redukovat počet střapců.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Já v rámci udržení vzdusnosti keřů a přitom dobré asimilace jsem začal postupně odstraňovat staré a často chorobami poznamenane listy a nahrazovat je novými ze zalistků. Keře teď ve zvýšené míře obrustaji, tak to není problém.

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Tak na tu letošní bídu réva dobře vyzrává,všechny zelenožluté výhony uš jsou hnědé asi díky tomu že jsem zachránil před plísněmi hodně listů.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

U mě je to tak 50:50, některé jsou už min v délce 1m vyzrálé, některé téměř celé a některé ještě ani nezačaly vyzrávat. Všechny keře s vyjímkou Nera mají ještě listovou stěnu kompletně zelenou. Oproti tomu Nero už o listy přichází. Letos se projevil větší nedostatek hořčíku a ani listové hnojivo a hořká sůl ke kořenům v zálivce nepomohly. Listy jsou kompletně žlutočervené a usychají už na letorostech a předčasně opadávají. Jiná odrůda, ani další 2 zasazené ve stejném řádku o pár m vedle to nedělají.

Radovan
Aktivní člen
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radovan »

To mi Nero robil každoročne. Tiež som myslel na nedostatok horčíka. Ale kry ďalej normálne rodili, rástli, nič sa nestalo. Je to asi odrodová vlastnosť. Potom som sa zmieril s tým, že jeseň prichádza na Nero trochu skôr a tešil som sa na prvé červené jesenné listy.

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Já mám taky u Nera načervenalé listy ale to dělá v tuto dobu každý rok,mám sklizeno tak se můžou listy vybarvovat a letorosty jsou vyzrálé z větší části,akorát konce jsou zelené.

Bred_ik
Guru fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bred_ik »

Osečkování je zásah, který by révě uškodit neměl, ale setkávám se ještě s jedním typem "osečkování", který má na révu velmi negativní vliv. Čím delší necháme révě letorosty, tím pro ni lépe. Snáze vyzrávají hrozny, dobře vyzrává réví nutné pro plodnost a stav keře v dalších letech. Proto se udává, že by mělo za hroznem být 10-12 listů. Ale letos při zimním řezu (a nejenom letos)  jsem doslova "brečel" nad keři, u kterých byly ponechány za hroznem 2-4 listy. Výsledek byl pro keře tristní. Měl jsem velký problém, abych na nich našel loňské réví, které mělo životaschopný čípek delší než jedno nebo dvě očka. Myslím si, že pokud se tento řez bude pokračovat i v dalších letech, keře to nevydrží a uhynou. Přitom se jedná o relativně "tvrdé" odrůdy, jako jsou Liepsna, Swenson Red, Jodupe, Nero nebo Prim.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Já podobně každý rok brečím nad tím, jak pěstuje a řeže 4 vedle sebe umístěné keře známý. On má na délce cca 6-7m a na výšce drátěnky 2m vysazené 4 keře, což by nebylo tak nejhorší, jenže on je řeže na kordonová ramena, jenže ty kordony jsou 3 na patra nad sebou a na každém z nich řeže 2-3 očka tj. keře jsou sice staré a silné, ale mají stovky a stovky letorostů, a protože na cca 2 metrech výšky drátěnky má 3 patra kordonů, tak na každý letorost vychází řádově 3-6 listů délky maximálně, někde ani to ne. Ale je rád, že tam má velkou násadu hroznů. Že jsou malé hrozny, malé bobule, špatně vyzrávají, chuť nic moc a bojuje s chorobama, to už si přiznat nechce a zkusit to dělat jinak taky ne, protože to tak přece dělá celý život a on na ty novoty není.

Wimpi
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

Brediku, pochopil jsem správně, že ony nevyzrálé keře s dvěma až čtyřmi listy jste střihal někde v sousedství?

Bred_ik
Guru fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bred_ik »

Ano, nebudu jmenovat, ale bylo to na dvou místech u nás na vesnici.

sapmok
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sapmok »

Kolegové, mám to se sousedama naprosto stejně. Nechápou, že tvorba listů je u rostlin jejich životní přirozenost a hluboké osečkování je fakt naprd.
Mám tu jednoho, který dokonce v září všecky listy orve úplně dočista a čeká dozrávání hroznů.  :lol: 

Petr
VÍNO-HRANÍ

LadaSvijany
Aktivní člen
Kraj: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LadaSvijany »

Myslím si, že to otrhávání listů je sem přeneseno z pěstování rajčat ve snaze předejít vzniku plísně.

Svijany, 255 mnm, asi 70 stolních odrůd

Rony
Aktivní člen
Kraj: Zahorie -Juhozapadne Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rony »

metodu rezu 2-4 listy za poslednym strapcom uznava a praktizuje prekvapivo vela ludi v mojom okoli.
Je len malo ludi v okoli s ktorymi by som sa rozpraval o strihani revy, ala 3 mi presvedcivo spominali tuto metodu.
Mysleli si, ze listy su konkurent v dozrievani hrozna a preto kedze listy nejeme treba ich odstanit....
A tvrdili mi ako dobre im to funguje.
Oni sa to tiez od niekoho tak naucili, to si nevymysleli asi sami ( zrejme od nejakeho Chrobaka/Brouka Truhlika).
Dvaja z nich mali labrusku azda Othelo. Othelo je velmi odolna odroda, priam "blbuvzdorna", ktora zvladne aj takuto brutalnu metodu rezu.
Pre par rokmi som mal na niekolkych hlavach silnu perenosporu, ze napadla cca vsetky listy a tie aj opadli. Strapce boli pekne velke, ale nedozreli ziadne - jasne ved tie strapce listy potrebuju ( toto vsak nebolo Othelo, tomu sa to nemoze stat )

Wimpi
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

Ackoli ten článek o významu a přínosech osečkování napsal vážený pan profesor Pavloušek, za mě je jeho článek plný nelogických protimluvů. Proto na mě působí velmi rozpačitě a nepřesvědčivě.

LadaSvijany
Aktivní člen
Kraj: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LadaSvijany »

Je to článek, kde si každý vybere. Příznivci osečkování i odpůrci osečkování. A obojí přístup se podle článku dá zdůvodnit.

Svijany, 255 mnm, asi 70 stolních odrůd

Wimpi
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

Na obranu autora onoho chaoticky koncipovaného članku, .... mám pocit, jakoby někdo vzal určitou delší stať prof. Pavlouška na téma osečkování a ve snaze tuto stať na svém webu zpřístupnit širšímu publiku ji vykastroval (= necitlivě a neodborně zkrátil), čímž vznikl tento zmatečný text. Pokud tomu tak bylo, je chybou, že se pod to nepodepsal sám aktivní redaktor.

Odpovědět

Zpět na „Osečkování“