Význam a vliv osečkování na výnos/kvalitu hroznů

Vše o tomto způsobu zelených prací na vinohradu
Mirek
Aktivní člen
Kraj: Jihomoravský
Kontaktovat uživatele:

Re: Význam a vliv osečkování na výnos/kvalitu hroznů

Příspěvek od Mirek »

Po letošních zkušenostech, kdy réva roste jako z vody doslova, to vidím následovně. Odstranit veškeré zálistky a nepotřebné letorosty po předposlední dvojdrátí bezpodmínečně, a následně osečkovat vše co vyroste nad poslední dvojdrátí, samozřejmě že i redukovat počet střapců.

Břeclav, 158 mnm, cca 150 hlaviček, asi stovka stolních odrůd.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Já v rámci udržení vzdusnosti keřů a přitom dobré asimilace jsem začal postupně odstraňovat staré a často chorobami poznamenane listy a nahrazovat je novými ze zalistků. Keře teď ve zvýšené míře obrustaji, tak to není problém.

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kraj: Jihočeský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LadaBlatna61 »

Tak na tu letošní bídu réva dobře vyzrává,všechny zelenožluté výhony uš jsou hnědé asi díky tomu že jsem zachránil před plísněmi hodně listů.

Révu pěstuji v Blatné 440m.n.m Odrůdy - Attika,Arkadia,Beloe čudo
Čornyj palec, Ester,Etalon,Galahad,Garold,Geliodor,Glenora,Izumlenie,Kodrjanka,Kišmiš Rebekka,Melinda,Muskat blue,Pleven Ustojčivyj,Rošfor,Rumba,Rembo,Suffolk red,Super extra,Skazka,Šarada UA,Super Ljalja,Valentin,Vostorg.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

U mě je to tak 50:50, některé jsou už min v délce 1m vyzrálé, některé téměř celé a některé ještě ani nezačaly vyzrávat. Všechny keře s vyjímkou Nera mají ještě listovou stěnu kompletně zelenou. Oproti tomu Nero už o listy přichází. Letos se projevil větší nedostatek hořčíku a ani listové hnojivo a hořká sůl ke kořenům v zálivce nepomohly. Listy jsou kompletně žlutočervené a usychají už na letorostech a předčasně opadávají. Jiná odrůda, ani další 2 zasazené ve stejném řádku o pár m vedle to nedělají.

Radovan
Aktivní člen
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radovan »

To mi Nero robil každoročne. Tiež som myslel na nedostatok horčíka. Ale kry ďalej normálne rodili, rástli, nič sa nestalo. Je to asi odrodová vlastnosť. Potom som sa zmieril s tým, že jeseň prichádza na Nero trochu skôr a tešil som sa na prvé červené jesenné listy.

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kraj: Jihočeský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LadaBlatna61 »

Já mám taky u Nera načervenalé listy ale to dělá v tuto dobu každý rok,mám sklizeno tak se můžou listy vybarvovat a letorosty jsou vyzrálé z větší části,akorát konce jsou zelené.

Révu pěstuji v Blatné 440m.n.m Odrůdy - Attika,Arkadia,Beloe čudo
Čornyj palec, Ester,Etalon,Galahad,Garold,Geliodor,Glenora,Izumlenie,Kodrjanka,Kišmiš Rebekka,Melinda,Muskat blue,Pleven Ustojčivyj,Rošfor,Rumba,Rembo,Suffolk red,Super extra,Skazka,Šarada UA,Super Ljalja,Valentin,Vostorg.

Bred_ik
Guru fóra
Kraj: Olomoucký
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bred_ik »

Osečkování je zásah, který by révě uškodit neměl, ale setkávám se ještě s jedním typem "osečkování", který má na révu velmi negativní vliv. Čím delší necháme révě letorosty, tím pro ni lépe. Snáze vyzrávají hrozny, dobře vyzrává réví nutné pro plodnost a stav keře v dalších letech. Proto se udává, že by mělo za hroznem být 10-12 listů. Ale letos při zimním řezu (a nejenom letos)  jsem doslova "brečel" nad keři, u kterých byly ponechány za hroznem 2-4 listy. Výsledek byl pro keře tristní. Měl jsem velký problém, abych na nich našel loňské réví, které mělo životaschopný čípek delší než jedno nebo dvě očka. Myslím si, že pokud se tento řez bude pokračovat i v dalších letech, keře to nevydrží a uhynou. Přitom se jedná o relativně "tvrdé" odrůdy, jako jsou Liepsna, Swenson Red, Jodupe, Nero nebo Prim.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Já podobně každý rok brečím nad tím, jak pěstuje a řeže 4 vedle sebe umístěné keře známý. On má na délce cca 6-7m a na výšce drátěnky 2m vysazené 4 keře, což by nebylo tak nejhorší, jenže on je řeže na kordonová ramena, jenže ty kordony jsou 3 na patra nad sebou a na každém z nich řeže 2-3 očka tj. keře jsou sice staré a silné, ale mají stovky a stovky letorostů, a protože na cca 2 metrech výšky drátěnky má 3 patra kordonů, tak na každý letorost vychází řádově 3-6 listů délky maximálně, někde ani to ne. Ale je rád, že tam má velkou násadu hroznů. Že jsou malé hrozny, malé bobule, špatně vyzrávají, chuť nic moc a bojuje s chorobama, to už si přiznat nechce a zkusit to dělat jinak taky ne, protože to tak přece dělá celý život a on na ty novoty není.

Wimpi
Aktivní člen
Kraj: Strakaté Onice, Prácheňský kr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

Brediku, pochopil jsem správně, že ony nevyzrálé keře s dvěma až čtyřmi listy jste střihal někde v sousedství?

Bred_ik
Guru fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bred_ik »

Ano, nebudu jmenovat, ale bylo to na dvou místech u nás na vesnici.

sapmok
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sapmok »

Kolegové, mám to se sousedama naprosto stejně. Nechápou, že tvorba listů je u rostlin jejich životní přirozenost a hluboké osečkování je fakt naprd.
Mám tu jednoho, který dokonce v září všecky listy orve úplně dočista a čeká dozrávání hroznů.  :lol: 

Petr
teplotní vegetační zóna USDA 6b
VÍNO-HRANÍ

LadaSvijany
Aktivní člen
Kraj: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LadaSvijany »

Myslím si, že to otrhávání listů je sem přeneseno z pěstování rajčat ve snaze předejít vzniku plísně.

Svijany, 255 mnm, asi 70 stolních odrůd

Rony
Aktivní člen
Kraj: Zahorie -Juhozapadne Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rony »

metodu rezu 2-4 listy za poslednym strapcom uznava a praktizuje prekvapivo vela ludi v mojom okoli.
Je len malo ludi v okoli s ktorymi by som sa rozpraval o strihani revy, ala 3 mi presvedcivo spominali tuto metodu.
Mysleli si, ze listy su konkurent v dozrievani hrozna a preto kedze listy nejeme treba ich odstanit....
A tvrdili mi ako dobre im to funguje.
Oni sa to tiez od niekoho tak naucili, to si nevymysleli asi sami ( zrejme od nejakeho Chrobaka/Brouka Truhlika).
Dvaja z nich mali labrusku azda Othelo. Othelo je velmi odolna odroda, priam "blbuvzdorna", ktora zvladne aj takuto brutalnu metodu rezu.
Pre par rokmi som mal na niekolkych hlavach silnu perenosporu, ze napadla cca vsetky listy a tie aj opadli. Strapce boli pekne velke, ale nedozreli ziadne - jasne ved tie strapce listy potrebuju ( toto vsak nebolo Othelo, tomu sa to nemoze stat )

Wimpi
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

Ackoli ten článek o významu a přínosech osečkování napsal vážený pan profesor Pavloušek, za mě je jeho článek plný nelogických protimluvů. Proto na mě působí velmi rozpačitě a nepřesvědčivě.

LadaSvijany
Aktivní člen
Kraj: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LadaSvijany »

Je to článek, kde si každý vybere. Příznivci osečkování i odpůrci osečkování. A obojí přístup se podle článku dá zdůvodnit.

Svijany, 255 mnm, asi 70 stolních odrůd

Wimpi
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

Na obranu autora onoho chaoticky koncipovaného članku, .... mám pocit, jakoby někdo vzal určitou delší stať prof. Pavlouška na téma osečkování a ve snaze tuto stať na svém webu zpřístupnit širšímu publiku ji vykastroval (= necitlivě a neodborně zkrátil), čímž vznikl tento zmatečný text. Pokud tomu tak bylo, je chybou, že se pod to nepodepsal sám aktivní redaktor.

Odpovědět

Zpět na „Osečkování“