Bio ochrana révy

Fórum o ochraně vinice pro ty, kteří neradi používají tvrdou chemii.
Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: Bio ochrana révy

Příspěvek od Dzordzik »

Mirek píše:
19 čer 2020, 11:51
Já osobně když slyším nebo vidím "Bio", tak se mi většinou otvírá kudla v kapse, zvláště když jsou venku takové sračky jako nyní. Už 2-3 týdny tak nějak nemohu pořádně ošetřit, udělat zelené práce, natož révu nabudit nějakými bio přípravky. Réva je nabuzena hlavně vodou a větry, již je to vidět na sprchlých střapcích. Pokud bude krásné a ideální počasí, nebude žádný tlak chorob, tak asi to bio fungovat "bude".

Prší fest už druhý den. Naštěstí mi kvete zatím ve větším měítku jenom Nero a tam je mi celkem jedno jak se opylí. Předpokládám, že fest sprchne. Stejně to má u mě spočítané. Z odstatních odrůd kvete zatím jenom jeden střapec Galahadu a to jenom trošku, snad už po víkendu bude srážkám ve větším měřítku na nějakou dobu konec, aby to aspoň nějak rozumně odkvetlo. Pak ať si klidně prší dál. Jinak včera jsem četl zajímavý článek o vědeckém měření srážek a zasakování, bylo to v lese po víc jak 2 dnech pršení. Měřitelná vlhkost byla do 10cm, pod tím sucho a to až tak, že měli podezření na vadné senzory. Bohužel senzory to nebylo ... Takže to že tak feest prší bohužel na mnoha místech vůbec neznamená, že se ta vláha dostane ve větším měřítku do větších hloubek, kde to potřebuje vegetace, stromy a ostatně i Réva. Po deštích budu sadit ještě jednu sazenici, tak jsem zvědavý co najdu v těch 50-60cm. Teoreticky by to mělo být celé mokré, ale tuším, že to tak úplně nebude.

Jarek23
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

Dzordzik píše:
19 čer 2020, 12:08
Mirek píše:
19 čer 2020, 11:51
Já osobně když slyším nebo vidím "Bio", tak se mi většinou otvírá kudla v kapse, zvláště když jsou venku takové sračky jako nyní. Už 2-3 týdny tak nějak nemohu pořádně ošetřit, udělat zelené práce, natož révu nabudit nějakými bio přípravky. Réva je nabuzena hlavně vodou a větry, již je to vidět na sprchlých střapcích. Pokud bude krásné a ideální počasí, nebude žádný tlak chorob, tak asi to bio fungovat "bude".

Prší fest už druhý den. Naštěstí mi kvete zatím ve větším měítku jenom Nero a tam je mi celkem jedno jak se opylí. Předpokládám, že fest sprchne. Stejně to má u mě spočítané. Z odstatních odrůd kvete zatím jenom jeden střapec Galahadu a to jenom trošku, snad už po víkendu bude srážkám ve větším měřítku na nějakou dobu konec, aby to aspoň nějak rozumně odkvetlo. Pak ať si klidně prší dál. Jinak včera jsem četl zajímavý článek o vědeckém měření srážek a zasakování, bylo to v lese po víc jak 2 dnech pršení. Měřitelná vlhkost byla do 10cm, pod tím sucho a to až tak, že měli podezření na vadné senzory. Bohužel senzory to nebylo ... Takže to že tak feest prší bohužel na mnoha místech vůbec neznamená, že se ta vláha dostane ve větším měřítku do větších hloubek, kde to potřebuje vegetace, stromy a ostatně i Réva. Po deštích budu sadit ještě jednu sazenici, tak jsem zvědavý co najdu v těch 50-60cm. Teoreticky by to mělo být celé mokré, ale tuším, že to tak úplně nebude.

Nad ranem sice prselo, ale.jinak jsou jen mraky a neprsi, takze ani nema co vsakovat....kvete mi prvni Solaris,.ostatni nastesti jeste ne, ty cekaji, az bude pekne  :-D

Jerrythenext

Příspěvek od Jerrythenext »

Radovan píše:
19 čer 2020, 08:41
jerrythenext píše:
18 čer 2020, 22:22
„Hlavne“ postreky som robil dva – pred a po kvete – zaklad bol Thiovit jet a Kocide a pridal som k nim BorOil a FerrumOil (na zvysenie ucinku a vyzivu). A potom som este cca 2-3 tyzdne po druhom postreku aplikoval Folicit + Cuprotonic + Chitopron, len preventivne. Tento rok som bol nejaky moc aktivny a do postreku pred kvetom som dal vsetky hore uvedene pripravky naraz, na hornej hranici davky + Immunofol. Vysledkom bolo cca 20% poskodenych listov (hlavne mladych, starsie iba ciastocne) a 0-90 % znicenie jednotlivych strapcov. Postrek som robil neskoro vecer, na druhy den bolo silne slnko. Zamiesal som dokopy co som nemal? Miesatelnost som pozeral, niekde bolo napr. nemiesat so silne bazickymi pripravkami ale nic som na nete nenasiel a hovoril som si ved to je eko. Listy som poriadne vyumyval, mozno vyschli tam kde „stal“ postrek. Inak vinic dost dlho a neprijemne smrdel.Dakujem za odpoved.

Popálenie mohla spôsobiť najskôr síra - Thiovit jet. Nemá sa aplikovať nad 20°C, čo asi večer nebolo, ale ak to bol taký koktejl ako popisuješ, tak ostatné prípravky mohli "zahustiť" postrekovú kvapalinu a síra mohla pôsobiť silnejšie, teda páliť. Alebo všetky prípravky spolu mohli urobiť takú koncentráciu solí, ktorá mohla páliť. Kocide je hydroxid meďnatý, teda práve ten silne bázický prípravok. Ďalšia vec, nemá zmysel dávať dva meďnaté prípravky spolu - Kocide a Cuprotonic. Tiež Imunofol je nadstavba Chitopronu, takže buď jedno alebo druhé, spolu nemá význam.
Ak sa nenahneváš použijem tvoj príklad na to, ako by to v bio ochrane asi nemalo vyzerať. Bio ochrana si nevyžaduje len zmenu prípravkov, ale aj zmenu prístupu. Pri konvenčnej ochrane postrekmi bojujem priamo proti chorobám a škodcom. Bio ochrana funguje oveľa viac tak, že postrekmi zvyšujem alebo nabudím odolnosť rastliny. Neoddeliteľnú súčasť bioochrany pre mňa predstavujú listové hnojivá, ktoré spravia list akoby hrubším, mohutnejším, kožovitejším (trošku). Potom samozrejme zelené práce a starostlivosť o pôdu. Občas prikŕmim dážďovky a zlepším život v pôde tým, že donesiem do vinohrádku čerstvú pokosenú trávu (miestami, nie na celú plochu).
Bio by malo byť aj o obmedzovaní množstva prípravkov, nie o používaní bio prípravkov vo veľkom množstve. Takto to nedáva zmysel. Preto bol stanovený limit 2kg čistej medi na hektár ročne, čo sú max. 3 postreky Kocide 2000 ročne. Alebo 13,5x Cuprotonic v obvyklej dávke, čo samozrejme nie je treba a nikto to nenaplní.
Koktejlom sa vyhýbam, je tam možnosť že niektoré látky sa budú ovplyvnovať, buď páliť pletivá, alebo sa môžu zneutralizovať a byť neúčinné. Nemám potom ani možnosť zhodnotiť si ako vinič zareagoval, ktorá látka zaúčinkovala, ktorá nie.

Radovan, a mohol by som poprosiť o tvoje odporucanie na postreky na zvýšenie odolnosti a na výživu?

Ďakujem.

k-amarylka

Příspěvek od k-amarylka »

Dobrý den
Chtěla bych se zeptat zkušenějších pěstitelů, jestli má smysl stříkat vinnou révu proti plísním i preventivně. Mám letos zasazenou mladou rostlinu odrůdy Reliance. Měla by být relativně odolná ale podle informací z knížky "Bio odrůdy révy vinné" se doporučují  1-2 postřiky proti padlí při silném infekčním tlaku. Zatím mi připadá všechno v pořádku, nevidím žádný problém. Ale ten "silný infekční tlak" už možná je, když každou chvíli prší? Poradili by jste mi raději to postříkat, nebo ještě počkat? Mám doma postřiky Rock effekt (přírodní - olej), měl by být na padlí, ale ne na velmi mladé rostliny. Pak mám ještě Kuprikol a Dithane, ale to mi přijde jako zbytečně silná chemie. Raději bych něco přírodního. Předem děkuji za radu.

Jinak doporučím, udělejte si u nás registaci, zabere to chvilku a budete mít o hodně víc možností a pohodlnější používání fóra a nebudete vždy muset čekat na schválení příspěvku administrátorem, takže bude vidět hned a dostanete i dříve odpověď na váš dotaz.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Zdravím další dámu na našem fóru :-)
Pokud jde o postřiky, pokud by to neměla být tvrdá chemie, ale něco bio, pak se téměř vždy nebo vždy jedná především o preventivní postřiky. V takovém případě by bylo dobré to stříknout teď, dokud na rostlině ješt nejsou patrné příznaky napadení. Pak už by bylo pozdě a nezbylo by nic jiného než použít tu chemii. Letos a právě teď je velký tlak chorob plynoucí z neustále se střídajících srážek a tepla, včetně teplých nocí.
Nějaké návrhy na bio ošetření tady už padly. Pokud by se i přes preventivní postřik (listové hnojivo plus prevence proti plísním a proti padlí) napadení objevilo, je pak lepší použít tu chemii. Výhoda je, že letos ještě žádnou úrodu neočekáváte, takže nemusíte příliš řešit ochrannou lhůtu. Věřím, že vám sem kolegové ještě napíšou nějaké konkrétní návrhy co případně použít. Já zatím bio postřiky nepoužívám (kromě síry a mědi), byť se na to chystám.

Bred_ik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bred_ik »

Padlí révové je trošku jiná houbová choroba než plíseň révová. Zatímco plíseň potřebuje k napadení ovlhčení (déšť), padlí má rádo teplo, dusno a vysokou vzdušnou vlhkost. Také přípravky účinné na padlí většinou nefungují na plíseň a naopak. Například Dithane a Kuprikol jsou spíše kontaktní přípravky proti plísni révové. Jelikož jsou kontaktní, účinkují jen při doteku s patogenem.
Na padlí je účinná spíše sira (přípravek Kumulus), kterou za tvrdou chemii nepovažuji) a sposta dalších přípravků tzv. tvrdé chemie.
Z bio přípravků se doporučují na stránkách Biocontu (firma zabývající se bio ochranou) kromě Kumulusu VitiSan  a Cocana.Tyto přípravky jsou spíše preventivní, to znamená, že by se měly aplikovat před napadením padlím.
Další možností, která by mohla pomoci, je výluh z přesličky a kopřivy, prodává jej Agrobio Opava pod názvem Kouzlo přírody.
Všeobecně se udává, že biopřípravky je nutné používat častěji ( 1x za týden) a jejich účinnost nemusí být taková joko u tzv. tvrdé chemie.
Odrůda Reliance je pomerně odolná, tam by bio ochrana mohla stačit. Také je lepší držet porost v zóně hroznů vzdušný (například odstraňovat listy kolem hroznů), což padlí ztěžuje napadení.

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LadaBlatna61 »

Takže Kumulus je lepší než Cabrio Top ? Já používám obojí a plíseň ani padlí jsem zatím neměl,možná aš na podzim ale to se asi barvili listy.

Révu pěstuji v Blatné 440m.n.m Odrůdy - Attika,Arkadia,Beloe čudo
Čornyj palec, Ester,Etalon,Galahad,Garold,Geliodor,Glenora,Izumlenie,Kodrjanka,Kišmiš Rebekka,Melinda,Muskat blue,Pleven Ustojčivyj,Rošfor,Rumba,Rembo,Suffolk red,Super extra,Skazka,Šarada UA,Super Ljalja,Valentin,Vostorg.

Bred_ik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bred_ik »

Ne, netvrdím, že Kumulus je lepší než Cabrio Top, je to přípravek s úplně jinými účinnými látkami a účinkem. Ale na druhou stranu se hodně píše o rezistenci padlí k strobilurinům, což je účinná látka, která má v Cabrio Top chránit právě proti padlí.

Wimpi
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

Mám pocit, že zmíněný přípravek Cocana je spíše určený k rychlému odstranění bílého povlaku padlí z povrchu listů, než jako prostředek prevence proti napadení révy touto chorobou. Působí podobně jako mýdelný roztok, např. při mytí rukou. Proto je  Cocanu účelné nasadit v okamžiku, když se nám prevence nezdařila, padlí se pohodlně rozprostřelo na listech a my hledáme šetrný způsob, jak ho odtud dostat co nejrychleji pryč. Cocana údajně padlí smyje, ale bohužel nezabrání další infekci. S Cocanou sám ale praktické zkušenosti nemám...

Paní K-amarilce bych poradil, že když má vysazenou jen jednu novou rostlinu révy, tak není nutno už teď kolem ní pravidelně "skákat" s postřikovačem a provádět preventivní postřiky, zvlášť pokud se chcete vyhnout tvrdé chemii. Ta dokáže potlačit projevy chorob na delší dobu, než biopostřiky a má tedy jako prevence větší smysl a efektivnost. Pokud nebydlíte v nějaké vinařské oblasti, je předpoklad, že tlak chorob u Vás nebude tak silný, jako u pěstitelů, kteří mají starší početnou výsadbu a kteří s plísňovými chorobami zápolí téměř každý rok, protože se u nich ty choroby v minulosti postupně usadily. Vám by mělo stačit pravidelně sledovat toto fórum. Jakmile se někde nějaká nepříjemná infekce objeví, budou zde o tom od vinařů z dané lokality informace a Vy pak můžete reagovat podle doporučení, na kterých se zde usneseme. Asi nejzrádnější chorobou, která by Vás mohla potkat, je padlí révové. To se zpravidla v nevinařských oblastech začne na listech projevovat zhruba od polovina července a později. Pokud pěstujete růže, zpravidla se padlí objeví na listech růží o něco dříve, než na listech révy. Padlí na růžích je signálem k včasnému ošetření révy. Proti padlí je vhodné mít doma připravený sirnatý prostředek Kumulus, který zde kolegové zmiňovali. Svuj révový keř pravidelně sledujte a pokud na něm objevíte něco, co se Vám nebude zdát zdravé a nebudete si jistá, dejte sem fotky.

LadaSvijany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LadaSvijany »

Souhlasím s předešlými příspěvky kolegů, hlavně Wimpiho. Paní k-amarylka píše, že letos zasadila jednu rostlinu. Letos úroda nebude a o to je to jednodušší. Píše, že vše vypadá dobře, tak bych doporučil používat bio ochranu. I preventivně, tím nic nezkazí a nemá o co přijít. Sazenici asi má doma na zahradě, tak ji může kontroval skoro každý den. Pokud by se něco objevilo, pak by byla nutná chemická ochrana. Zde vidím trochu problém. Protože při jedné rostlině je spotřeba postřiku strašně malá (1 dcl?). Z jednoho balení se namíchá několik litrů postřiku, co se zbytkem? To by ho spotřebovávala několik let! Proto bych v tomto případě doporučoval se spojit s nějakým zahradníkem nebo známým v okolí, aby ji v případě potřeby tu trošku postřiku nechal. Spoustu postřiků lze použít na vícero plodin (plíseň - na rajčatech a bramborách, padlí na angreštu nebo růžích). Ještě by mně zajímalo, proč si zasadila právě tuto odrůdu.

Svijany, 255 mnm
Adler, Akademik, Aladdin, Alex raný, Aljoša Popovič, Arkádia, Arni, Bažena, Belij Chrustal, Beloje Čudo, Belyj KOKL, Bogema, Čabaň. perla, Darja, Everest, Frumoasa Alba, Furor, Galahad, Gorděj, Hrabě M. Chr., Chip-Chop, Chusai Kelin Barmak, Izjuminka, Kleopatra, Kodrjanka, Livija, Lora, Milana, Monarch, Premier, Preobražanie, Prim, Princess Augusta, Rembo, Rozmus, Ruby Roman, Rumba, Ruslan, Sašenka Leonova, Senator Pavlovsky, Senzacia, Sicilia, Smaragd, Super Extra, Talisman, Tian Shan, Tuz bordo, Ultrarannyj žoltyj, Valjok, Velika, Viktoria, Vostorg, Vulkan, V 5-6, Zarnica.

Odpovědět

Zpět na „Biologická (ekologická) ochrana“