Eko ochrana révy

Fórum o ochraně vinice pro ty, kteří neradi používají tvrdou chemii.
dayofvictory
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Re: Eko ochrana révy

Příspěvek od dayofvictory »

Bez zlých úmyslů si dovolím úvodní příspěvek parafrázovat.

Vzhledem k tomu, že se snažím pěstovat odolnější PIWI odrůdy, nepoužívám pravidelně žádné postřiky. Nevím jestli jsem EKO nebo BIO, nevím přesně jaký je mezi tím rozdíl, vím, že jsem se svým přístupem spokojen.
Pochopil jsem pro mě totiž zcela zásadní věc. Než se zlobit s postřiky, je lepší mít rostliny, které postřiky nevyžadují. Míň práce, míň starostí, čistá hlava.

Postřiky zkouším naštěstí zatím pouze z důvodu abych zjistil, zda mají vůbec nějaký efekt. Letos jsem zkusil sulku.
Vloni jsem byl poměrně kritický ke Zdravé révě, co se týče kurativních účinků a způsobu propagace. Letos jí zkusím jinak.
viewtopic.php?f=66&t=421

Domažlicko, severní svah, 450 m. n. m., barvy: plodí, pěstuji, zmrzlo/uschlo, zrušeno, objednáno

Odrůdy: 22 x Sommerset Seedles, Faith Seedles, Himrod, Glenora, Solaris, Dubljanskij, Pamjati nebesnoj sotni,

sapmok
Aktivní člen
Kraj: Olomoucký
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sapmok »

dayofvictory píše:
20 kvě 2021, 22:36

Vzhledem k tomu, že se snažím pěstovat odolnější PIWI odrůdy, nepoužívám pravidelně žádné postřiky. Nevím jestli jsem EKO nebo BIO, nevím přesně jaký je mezi tím rozdíl, vím, že jsem se svým přístupem spokojen.
Pochopil jsem pro mě totiž zcela zásadní věc. Než se zlobit s postřiky, je lepší mít rostliny, které postřiky nevyžadují. Míň práce, míň starostí, čistá hlava.
 . . . . . 

Vím co používám a proč. Některé odrůdy jsou na chuť tak výtečné, že mi nevadí je v blbém počasí a tlaku plísní klidně stříknout. Hledám jim lepší místo, mám je ve zkouškách.

Momentálně mám před sebou leták s postřikovým plánem EKO, HOBBY a PROFI. Studuju k tomu agromanuál a stále mi vychází jedno. Že v EKO je doporučován Cuproxat a v HOBBY zase Champion. Agromanuál tvrdí, že jejich použití a nebezpečnost jsou naprosto shodné, jen jsou rozdíly ve složení. Dále agromanuál uvádí (i kdybych zohlednil síran vůči hydroxidu), že Cuproxat obsahuje více mědi.  :roll: 

Co se týče Sulky, nesnáším hnojení na list. K příjmu živin jsou primárně určené kořeny, nechci listovou plochu zasírat dalšími vrstvami.  ;-) 

Petr
teplotní vegetační zóna USDA 6b
VÍNO-HRANÍ

Wimpi
Aktivní člen
Kraj: Strakaté Onice, Prácheňský kr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

sapmok píše:
20 kvě 2021, 21:54
:roll: Děkuji
Prosím. :-)

dayofvictory
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dayofvictory »

sapmok píše:
20 kvě 2021, 23:32
Momentálně mám před sebou leták s postřikovým plánem EKO, HOBBY a PROFI. Studuju k tomu agromanuál a stále mi vychází jedno. Že v EKO je doporučován Cuproxat a v HOBBY zase Champion. Agromanuál tvrdí, že jejich použití a nebezpečnost jsou naprosto shodné, jen jsou rozdíly ve složení. Dále agromanuál uvádí (i kdybych zohlednil síran vůči hydroxidu), že Cuproxat obsahuje více mědi.  :roll: 

Co se týče Sulky, nesnáším hnojení na list. K příjmu živin jsou primárně určené kořeny, nechci listovou plochu zasírat dalšími vrstvami.  ;-) 

Ano ten postřikový plán každý rok prolétnu. Asi jsou lidé, kterým to pomůže, já v tom vidím jediné - moc postřiků, moc práce, moc starostí, doma zbytečně moc krabiček s přípravky a pro výrobce moc zisku. A navíc vždyť je úplně zbytečný.

On někdo dává sulku na list? Já rozhodně ne...

Domažlicko, severní svah, 450 m. n. m., barvy: plodí, pěstuji, zmrzlo/uschlo, zrušeno, objednáno

Odrůdy: 22 x Sommerset Seedles, Faith Seedles, Himrod, Glenora, Solaris, Dubljanskij, Pamjati nebesnoj sotni,

sapmok
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sapmok »

dayofvictory píše:
21 kvě 2021, 00:09
Ano ten postřikový plán každý rok prolétnu. Asi jsou lidé, kterým to pomůže, já v tom vidím jediné - moc postřiků, moc práce, moc starostí, doma zbytečně moc krabiček s přípravky a pro výrobce moc zisku. A navíc vždyť je úplně zbytečný.

On někdo dává sulku na list? Já rozhodně ne...

Paráda.

Já ten leták mám jen k nastudování, kterých postřiků si v obchodě všímat, když náhodou jedu kolem a vzpomenu si. 
Ináč jesli bych měl takový plán dodržovat, tak to radši budu pěstovat ředkvičky.  :-D 

Petr
VÍNO-HRANÍ

Dzordzik
Administrátor fóra
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

sapmok píše:
20 kvě 2021, 23:32
dayofvictory píše:
20 kvě 2021, 22:36

Pochopil jsem pro mě totiž zcela zásadní věc. Než se zlobit s postřiky, je lepší mít rostliny, které postřiky nevyžadují. Míň práce, míň starostí, čistá hlava. . . . . .

Vím co používám a proč. Některé odrůdy jsou na chuť tak výtečné, že mi nevadí je v blbém počasí a tlaku plísní klidně stříknout. Hledám jim lepší místo, mám je ve zkouškách.

Taky se, asi jako každý, snažím orientovat na odolnější odrůdy, ale pokud má nějaká odrůda, která zrovna odolností neoplývá, vyjímečnou chuť, tak to snesu. Já naopak na list hnojím a mám za to, i když je to zatím zkušenost ze 2 roků po sobě, že to má vliv na větší odolnost keřů proti chorobám, protože, od té doby, co jsem začal hnojit, tak to nejenom líp roste (ještě, aby taky ne), ale především i např. Poslannik, který byl v prvních 2letech na odolnost naprosto tragický, tak ve třetím a čtvrtém byl podstatně lepší a i další odrůdy se chovaly lépe. Listy byly silnější, víc jakoby kožovité, odolnější, jak mechanicky, tak proti chorobám. Za mě přidávám listové hnojivo ke každému postřiku co dělám, ale nikomu to nevnucuju. Vyměňujeme si tady názory, sdílíme zkušenosti, nenapadáme se. Každému se osvědčilo něco jiného a je mnoho přístupů k ochraně Révy a každý si musí najít ten svůj.

Radovan
Aktivní člen
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radovan »

Taky tak. Ja si veľmi rád listovú plochu zaserem listovým hnojivom. Viem že list bude hrubší, odolnejší, kožovitejší a viac vydrží. Potom to ani nie je ďalšia vrstva, pretože potrebujem menej ochranných postrekov. "Na príjem živín sú primárne určené korene." To áno, ale práve v okrajových oblastiach sa stáva, že korene sú v máji slabo aktívne a ťahajú len vodu, kvôli chladnému počasiu ako je teraz. Takisto na jeseň pri silnom ochladení korene ťahajú len vodu a letorasty zle vyzrievajú. Tak im veľmi rád pomôžem, vinič je rastlina ktorá má silnú pozitívnu odozvu na listové hnojenie, tak prečo to nevyužiť.

Marek1970
Aktivní člen
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marek1970 »

Už keď spomínate listové hnojivo, čo konkrétne používate ?

blízko Piešťan,160 mnm, cca 100 koreňov približne z 50 stolných odrôd

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Už jsem to vzpomínal v jiném vlákně. Používám tekuté hnojivo Wuxal Super a Wuxal SUS Kombi Mg. Není moc drahé a nezaznamenal jsem žádné problémy při mísení s postřiky proti Peronospoře ani proti Padlí.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Když už jsme u toho, dneska jsem se domlouval s Radovanem, že si přes nej objednám jak Cuprotonic, tak Chitopron. Ani jeden z přípravků není tady v ČR, pokud jsem hledal dobře, rozumně dostupný a když, tak jenom v malém, fest předraženém balení. Přemýšlel jsem, že bychom se tady mohli domluvit a pokud bude větší zájem, tak bychom to mohli objednat najednou ve více kusech a ušetřit na dopravném sem do ČR. Měl by o to někdo zájem? Stačí do soukromé zprávy. Velikosti balení a ceny jsou vidět na webu výrobce a na mnoha webech prodejců na Slovensku. Pokud ne, nic se neděje, jen, pokud by někdo měl zájem, tak je nesmysl to objednávat individuálně a zbytečně platit drahé poštovné. Navíc ve větším balení je podstatně příznivější cena. Já oba přípravky chci letos zkusit, jestli se někdo přidá, či ne, je na každém. Tak jako tak budeme já i Radovan objednávat pro sebe.

andrejZA
Aktivní člen
Kraj: Žilinský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andrejZA »

Sledujem túto debatu skôr ako človek, ktorý ešte len naberá skúsenosti, a je pre mňa v mnohom inšpiratívna. To, čo píše Radovan, je asi ideálom každého záhradníka, nielen pri pestovaní révy. Rozumiem však aj tým, ktorí idú cestou kompromisu a radšej ako by sa mali pozerať na skazu vypestovaných kríčkov, ich v zlom roku zachraňujú aj chémiou. Každá lokalita má svoje osobitosti a sám som zvedavý, aká cesta sa mi najviac osvedčí s vínnou révou. Na obranu "chemikov" musím povedať, že u mňa je napríklad nemysliteľné vypestovať paradajky bez fungicídnej ochrany. Podobné skúsenosti mám aj s niektorými ovocnými druhmi, napríklad v minulosti som bol zástanca myšlienky, že príroda sa so škodcami vysporiada sama, a odišli mi dve krásne skoré marhuľky na moníliu. Ešte rok predtým som z nich jedol prvú úrodu senzačných plodov, no a na ďalší rok mi pred očami do 2-3 týždňov zvesili listy na všetkých konároch. Z toho pre mňa vyplýva skúsenosť, že žiaden postup neplatí univerzálne a aj ochranu pred chorobami si musí nastaviť každý pestovateľ sám. Samozrejmosťou by malo byť, že o každom zásahu triezvo a kriticky premýšľa. Vtedy je možné podľa okolností aj nejaký ten chemický postrek aplikovať, inokedy zasa vynechať. 
V pestovaní viniča som ale celkom optimista, keďže v dnešnej dobe začínajú byť dostupné  aj odolnejšie odrody. Na margo bio prípravkov, ktoré tu spomínal Radovan: keď som čítal jeho skúsenosti s prípravkom CuproTonic resp. Chitopron, bol som si istý, že aspoň jeden z nich mám, ale potom som si skontroloval názov a nie je to ten istý. Ten, čo používam ja, má obchodný názov Controlphyt CU, ale myslím si, že z hľadiska zloženia ide o niečo podobné. Je to listové hnojivo s fungicídnym účinkom, meď je tam vo forme glukonátu meďnatého. Výrobca je Floraservis. Má s tým niekto skúsenosti?

SZ Slovensko (Žilinská kotlina), cca 350 m n.m
Ajvaz (vysadené 2018), Othello ružové (presadené 2021) Dašunja, Kraseň, (minuloročné sadenice) Chrust(2x), Garold (2x), Tajna monacha (3x), Cimus (2x), Valjok (3x), Ladannyj (2x), Karnaval (2x), Šarada UA, Nikol (2x), Kraseň (2x), Dašunja, Skazka, Vostorg (vysadené 2021 zo zakorenených odrezkov) , Katalonia, Rembo, Zolotce (vysadené 2021 - prostokorenné) , Aladdín, Beloje Čudo, Nachodka (po vlaňajšom slabom raste presadené na nové stanovište), Suzy (zrušené)

sapmok
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sapmok »

Dzordzik píše:
21 kvě 2021, 07:20
Taky se, asi jako každý, snažím orientovat na odolnější odrůdy, ale pokud má nějaká odrůda, která zrovna odolností neoplývá, vyjímečnou chuť, tak to snesu. Já naopak na list hnojím a mám za to, i když je to zatím zkušenost ze 2 roků po sobě, že to má vliv na větší odolnost keřů proti chorobám, protože, od té doby, co jsem začal hnojit, tak to nejenom líp roste (ještě, aby taky ne), ale především i např. Poslannik, který byl v prvních 2letech na odolnost naprosto tragický, tak ve třetím a čtvrtém byl podstatně lepší a i další odrůdy se chovaly lépe. Listy byly silnější, víc jakoby kožovité, odolnější, jak mechanicky, tak proti chorobám. Za mě přidávám listové hnojivo ke každému postřiku co dělám, ale nikomu to nevnucuju. Vyměňujeme si tady názory, sdílíme zkušenosti, nenapadáme se. Každému se osvědčilo něco jiného a je mnoho přístupů k ochraně Révy a každý si musí najít ten svůj.

Nadnesl jsem svůj postup ošetřování, které je mi i toto proti srsti. Ano stříkat nikdo nechce zbytečně. Každý má své podmínky i pohnutky a bylo tu dost dotazů na ošetřování rozházených v různých jinak zaměřených tématech, tak jsem založil toto vlákno.

Čekám, že se tu bude přispívat konkrétními zkušenostmi a radami a né jen haněním zvoleného postupu.  :roll: 
Možná až mne hnojení na list někdy zviklá, tak třeba někdy použiju, nebráním se, ale hlavně musím brát ohled na mého kamaráda, který v každém postřiku hledá nepřirozený zásah do přírody. Už jsem zmínil. 

Díky za argumentaci.  ;-) 

Petr
VÍNO-HRANÍ

sapmok
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sapmok »

andrejZA píše:
21 kvě 2021, 11:42
Sledujem túto debatu skôr ako človek, ktorý ešte len naberá skúsenosti, a je pre mňa v mnohom inšpiratívna. To, čo píše Radovan, je asi ideálom každého záhradníka, nielen pri pestovaní révy. Rozumiem však aj tým, ktorí idú cestou kompromisu a radšej ako by sa mali pozerať na skazu vypestovaných kríčkov, ich v zlom roku zachraňujú aj chémiou. Každá lokalita má svoje osobitosti a sám som zvedavý, aká cesta sa mi najviac osvedčí s vínnou révou. Na obranu "chemikov" musím povedať, že u mňa je napríklad nemysliteľné vypestovať paradajky bez fungicídnej ochrany. Podobné skúsenosti mám aj s niektorými ovocnými druhmi, napríklad v minulosti som bol zástanca myšlienky, že príroda sa so škodcami vysporiada sama, a odišli mi dve krásne skoré marhuľky na moníliu. Ešte rok predtým som z nich jedol prvú úrodu senzačných plodov, no a na ďalší rok mi pred očami do 2-3 týždňov zvesili listy na všetkých konároch. Z toho pre mňa vyplýva skúsenosť, že žiaden postup neplatí univerzálne a aj ochranu pred chorobami si musí nastaviť každý pestovateľ sám. Samozrejmosťou by malo byť, že o každom zásahu triezvo a kriticky premýšľa. Vtedy je možné podľa okolností aj nejaký ten chemický postrek aplikovať, inokedy zasa vynechať. 
V pestovaní viniča som ale celkom optimista, keďže v dnešnej dobe začínajú byť dostupné  aj odolnejšie odrody. Na margo bio prípravkov, ktoré tu spomínal Radovan: keď som čítal jeho skúsenosti s prípravkom CuproTonic resp. Chitopron, bol som si istý, že aspoň jeden z nich mám, ale potom som si skontroloval názov a nie je to ten istý. Ten, čo používam ja, má obchodný názov Controlphyt CU, ale myslím si, že z hľadiska zloženia ide o niečo podobné. Je to listové hnojivo s fungicídnym účinkom, meď je tam vo forme glukonátu meďnatého. Výrobca je Floraservis. Má s tým niekto skúsenosti?

Jo, tu metlu ovoce monilii řeším každoročně. Meruňky to buď jen olízne nebo zabije na jeden zátah. Mám nastudovaný Signum dvakrát kolem kvetení a dvakrát kolem dorůstání plodů. I ostatní ovoce trpí jako prase.  :roll: 

Petr
VÍNO-HRANÍ

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

sapmok píše:
21 kvě 2021, 14:26
andrejZA píše:
21 kvě 2021, 11:42

Jo, tu metlu ovoce monilii řeším každoročně. Meruňky to buď jen olízne nebo zabije na jeden zátah. Mám nastudovaný Signum dvakrát kolem kvetení a dvakrát kolem dorůstání plodů. I ostatní ovoce trpí jako prase. :roll:

Petře, já si nevšiml, že bych tvůj postup ošetřování haněl, nebo proč na můj příspěvek takto reaguješ?

sapmok
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sapmok »

Dzordzik píše:
21 kvě 2021, 16:24
Petře, já si nevšiml, že bych tvůj postup ošetřování haněl, nebo proč na můj příspěvek takto reaguješ?

Nedorozumnění! 
Jak jsem psal, děkuji za argumentaci.  ;-) Nehaníš vůbec nic a reaguju kladně.  ;-) Kurňa nepi, reaguješ na jiný koment.  :-D  

Petr
VÍNO-HRANÍ

sapmok
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sapmok »

To Dzordzik respect . ;-)

Petr
VÍNO-HRANÍ

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Od Radovana mi před nějakou dobou došel balíček s přípravky Cuprotonic a Chitopron. Dneska jsem s ním udělal postřik ve směsi 50+50ml+trocha smáčedla na 10 litrů vody. Pokusím se jím proložit období mezi druhým postřikem proti padlí a proti černé hnilobě, která se u mě rozlízá. Prvním bylo Dynali, druhý bude Polyram, asi př. týden.

Bohous
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bohous »

Nemá polyram má hodně dlouhou OL? Tuším že 42 dní. Aby to do sklizně stačilo vyčichnout. 

Severní hranice Prahy, rovina na kopci 300 mnm. Barvy: plodí, ještě neplodí, zrušeno

Odrůdy: Adler, Galahad, Chrupka Bílá, , Katalonia, Madlenka, Mladen, Muscat Blue, Nero, Picurka ,Polo Muscat, Poslanník, Rebeka, Skazka, Světlana, Vanessa, Venus

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

A jo, máš pravdu, díky. Měl jsem za to, že to je 21 dní, stejně jako Dynali. Tak tam půjde znovu Dynali, nedá se nic dělat.

Odpovědět

Zpět na „Biologická (ekologická) ochrana“