Larvy v kompostu i u kmínků révy

Vše o chorobách a škůdcích Révy vinné a jejích projevech
Odpovědět
Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Larvy v kompostu i u kmínků révy

Příspěvek od Dzordzik »

Dneska jsem při navážení kompostu na příkmenný pás révy narazil na neuvěřitelné množství těchto larev. Našel jsem je jak v kompostu, většinou tam, kde bylo vlhko. Našel jsem je ale i u kmínků révy i u kmínků ovocných stromů. Bylo jich tam neuvěřitelné množství, řádově ve vyšších desítkách na každé kolečko kompostu. Od jakého druhu ty larvy jsou a nechat je být, nebo likvidovat, protože by mohly na jaře škodit okusem kořenů nebo listů mladých sazenic? Mám tendenci život na zahradě spíš podporovat než likvidovat, ale tohle množství mě zarazilo, v minulých letech jsem je párkrát našel v mulči kolem ovocných stromů ale tolik jich nikdy, co si pamatuji, nebylo. Velikost je od 1,5 do 3cm.
Přílohy
IMG_20201219_134308_1_1_1.jpg

Jarek23
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Re: Larvy v kompostu i u kmínků révy

Příspěvek od Jarek23 »

Dzordzik píše:
19 pro 2020, 16:16
Dneska jsem při navážení kompostu na příkmenný pás révy narazil na neuvěřitelné množství těchto larev. Našel jsem je jak v kompostu, většinou tam, kde bylo vlhko. Našel jsem je ale i u kmínků révy i u kmínků ovocných stromů. Bylo jich tam neuvěřitelné množství, řádově ve vyšších desítkách na každé kolečko kompostu. Od jakého druhu ty larvy jsou a nechat je být, nebo likvidovat, protože by mohly na jaře škodit okusem kořenů nebo listů mladých sazenic? Mám tendenci život na zahradě spíš podporovat než likvidovat, ale tohle množství mě zarazilo, v minulých letech jsem je párkrát našel v mulči kolem ovocných stromů ale tolik jich nikdy, co si pamatuji, nebylo. Velikost je od 1,5 do 3cm.

Určitě nám odpoví Láďa z Blatné, je to jeho koníček. Já tyto larvy mám také a vždycky jsme jim říkali larvy chrousta, ale nejsem si jist.

Mirek
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirek »

Nejspíše to bude zlatohlávek, chroustů je v poslední době poskrovnu.

Břeclav, 158 mnm, cca 150 hlaviček, asi stovka stolních odrůd.

haco
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od haco »

no neviem, u nas ked vyletuju chrusty zaciatkom leta, tak sa neda prejst vecer po zahrade... ale netopiere si pridu na svoje :) larvy maju taku hnedu hlavicku, co na tychto nevidno...

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LadaBlatna61 »

Jsou to larvy Cetonie auraty - zlatohlávka zlatého,já je mám taky v kompostu,neškodné larvy které se živý organickým materiálem,mají rády rozkládající posekanou trávu a rozkládajíci dřevo,v kompostu jsou často větvičky,zbytky zeleniny atd,na révě neškodí,je to povrchová larva a k révě se dostala nejspíš s kompostem.Můžeš zkusit pár larev vzít a dát je se substrátem nebo kompostem do velké sklenice nebo starého akvária,když je dáš do tepla tak na jaře nebo v létě vyleze krásný zeleno zlatý zlatohlávek,ten taky neškodí,je to opylovač.

Révu pěstuji v Blatné 440m.n.m Odrůdy - Attika,Arkadia,Beloe čudo
Čornyj palec, Ester,Etalon,Galahad,Garold,Geliodor,Glenora,Izumlenie,Kodrjanka,Kišmiš Rebekka,Melinda,Muskat blue,Pleven Ustojčivyj,Rošfor,Rumba,Rembo,Suffolk red,Super extra,Skazka,Šarada UA,Super Ljalja,Valentin,Vostorg.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Děkuju Láďo, předpokládám, že ten kompost, ve kterém bude se má aspoň mlžit? Nebo dát do sklenice a nechat být i když to doma vyschne?

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Dzordzik píše:
19 pro 2020, 19:00
Děkuju Láďo, předpokládám, že ten kompost, ve kterém bude se má aspoň mlžit? Nebo dát do sklenice a nechat být i když to doma vyschne?

Jirko stačí to hrdlo od sklenice překrýt folií a udělat pár dírek,vyber ty největší larvy,stačí pět kousků,ty uš čekají jen na jarní teplo a zakuklí se,když je dáš do toho kompostu ve sklenici a necháš je doma v teple tak do jara ti vylezou zlatohlávci.

Čornyj palec, Ester,Etalon,Galahad,Garold,Geliodor,Glenora,Izumlenie,Kodrjanka,Kišmiš Rebekka,Melinda,Muskat blue,Pleven Ustojčivyj,Rošfor,Rumba,Rembo,Suffolk red,Super extra,Skazka,Šarada UA,Super Ljalja,Valentin,Vostorg.

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

LadaBlatna61 píše:
19 pro 2020, 19:06
Dzordzik píše:
19 pro 2020, 19:00

Jirko stačí to hrdlo od sklenice překrýt folií a udělat pár dírek,vyber ty největší larvy,stačí pět kousků,ty uš čekají jen na jarní teplo a zakuklí se,když je dáš do toho kompostu ve sklenici a necháš je doma v teple tak do jara ti vylezou zlatohlávci.

Já zlatohlávky chovám hodně let,všechny naše druhy i druhy zahraniční,kdybys je chtěl pak chovat dál tak potrava pro imaga (brouky) je obyčejný banán,na kolečka nakrájený,pro děti je to lepší jak rybyčky a brouka si můžou vzít do ruky,nic jim neudělá,nemá kusadla,má jen sací ústrojí.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Děkuju. Dobré vědět, že je nemusím likvidovat a naopak je nechat být. je pravda, že jich vidívám v létě často na spadaných jablkách atd.

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Dzordzik píše:
19 pro 2020, 19:19
Děkuju. Dobré vědět, že je nemusím likvidovat a naopak je nechat být. je pravda, že jich vidívám v létě často na spadaných jablkách atd.

Měli jsme kdysy problém lidem vysvětlit,že zlatohlávci nemají kusadla a že ovoce pouze sají,psali nám že mají zlatohlávky na nektarinkách a broskvích a že je žerou,ty plody musí narušit vosy nebo včely a když je v plodu díra tak uš ten zlatohlávek jen saje šťávy.

Roman
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Roman »

Láďo, má larva zlatoňa nejaké druhovo špecifické znaky, ktoré ju odlišujú od iných druhov v čeľadi ?

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Roman píše:
19 pro 2020, 20:57
Láďo, má larva zlatoňa nejaké druhovo špecifické znaky, ktoré ju odlišujú od iných druhov v čeľadi ?

Zlatohlávka larva má po straně těla 9 teček,je zavalitá,tlustá,kdežto chrousti mají již od mládí larvy dlouhé a štíhlé kolem 7 cm,dobrý poznávací znak také je,kde tu larvu najdeš,pokud je hluboko v zemi,je to určitě chroust který se živý kořínkama rostlin,pokud je larva v kompostu,ve starém listí,můžou to být i chuchvalce staré trávy,je to zlatohlávek zlatý,v mraveništích žije larva zlatohlávka hladkého,v kompostu žije také larva nosorožíka kapucínka ale ta je mohutná.

Odpovědět

Zpět na „Choroby, škůdci a problémy s odkvětem“