Antraknóza

Vše o této chorobě, jejich příznacích a podmínkách pro její šíření
Odpovědět
Mevik
Guru fóra
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Antraknóza

Příspěvek od Mevik »

Antraknóza révy je u nás sice občas zmiňovaná, ale prakticky neznámá choroba. Domnívám se, že neuškodí sdělit vlastní příběh.
Někdy v květnu nebo červnu roku 2019 mi v jedné části mého vinohradu začaly výhony révy dělat zajímavé věci, které jsem dosud neviděl. Výhony se kroutily, listy deformovaly, vše černalo. Jednalo se jen o několik mladších keřů, ale přesto mne to trápilo a hledal jsem ve všech možných pěstitelských příručkách, co by to mohlo být. Nenašel jsem nic, tak jsem to vyfotil a poslal Bred_íkovi a Mirkovi, co oni na to. Bred_ik se vyjádřil, že by to mohla být nějaká nebezpečná virová choroba a doporučil pro jistotu napadené keře zlikvidovat, což jsem učinil. Mirek se byl zeptat v BS vinačských potřebách a tam mu řekli, že to nejspíš budou spálené kořeny. Skutečně jsem to jaro u postižených keřů hnojil koncentrovaným koňským hnojem a protože jaro bylo hodně vlhké, mohlo se to stát.
Pak začalo léto, problém zmizel a já jsem na vše téměř zapomněl.
Přišel opět deštivý květen a červen 2020 a problém se objevil znovu, postupně se šířil, a to i na místa, která jsem na jaře 2019 vůbec nehnojil. Bylo jasné, že spálení kořenů hnojem to není a opět jsem volal SOS Bred_ikovi. Tentokrát přijel neprodleně prohlédnout si tu hrůzu, studoval na internetu a někde zjistil, že by mohlo jít o antraknózu.
Tato informace mi stačila, podíval jsem se na východní fóra a bylo jasné, že měl pravdu. Tam byl přesný popis této choroby i s fotkami, které jsem převzal, protože jsou lepší než ty moje.
Tedy takto vypadá výhon napadený antraknózou:
Antraknóza3.jpg

Mevik
Guru fóra
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Re: Antraknóza

Příspěvek od Mevik »

Takto vypadá listová plocha napadeného keře:
Antraknóza2.jpg
Listy postupně černají, asimilace končí, keř se oslabuje, může i zahynout. Podle zkušeností z východu i při slabším napadením bývá úroda zničena, ať už úplně, že odpadnou střapce, případně zůstanou nevzhledné bobule, které stejně nedozrají:
Antraknóza.jpg
Bobule s černými tečkami jsem měl na některých odrůdách už v roce 2019, tehdy jsem si ale myslel (možná mylně), že jde o důsledek krupobití.

Zajímavé v roce 2020 bylo, že antraknózou byly zasaženy pouze dva mé vinohrady, ten třetí (vzdálený jen asi 100 m) nebyl touto chorobou napaden. I v napadených vinohradech zůstaly některé keře (spíše výjimečně) čisté a dokonce přinesly úrodu, většina keřů byla ovšem poškozena, některé silně.

Mevik
Guru fóra
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mevik »

Nyní to nejdůležitější - co to je a co s tím.

Tedy - podle zdrojů z východu je antraknóza houbová choroba, která se rozvíjí za podobných podmínek jako plíseň, na rozdíl od plísně jí ovšem stačí chladnější počasí, tedy napadá révu dříve. Za horkého a suchého počasí se nevyvíjí a "mizí". To přesně odpovídá roku 2019, kdy po vlhkém jaru přišlo celkem teplé léto a antraknóza v mých podmínkách zmizela (tedy spíše zmizely její projevy). Rok 2020 byl podobný, jen vlhka bylo více a horka méně, proto také důsledky byly horší.

Proti antraknóze působí velice účinně měďnaté přípravky, proto se při klasické ochraně nevyskytovala a prakticky zmizela. Jenže nyní jsou trendy jiné, používá se ekologická ochrana a různé výluhy z přesliček, kopřiv, mořských řas apod. zřejmě proti antraknóze účinné nejsou, tak se zase začíná šířit.
Z chemické ochrany by kromě mědi měly být účinné přípravky proti plísni jako Polyram, Revus Top nebo Cabrio Top. Mohu potvrdit účinky Polyramu, jakmile jsem zjistil situaci, neprodleně jsem jej dvakrát použil a účinky byly vidět. Černání se zastavilo, vyrazily nové výhony, které již poté napadeny nebyly. Samozřejmě jsou keře oslabené, ale snad letos nějaká úroda bude.

Poučení pro časy budoucí - budu nasazovat měď preventivně ještě dávno před květem a poté (zejména za vhkého a chladného jara) budu bedlivě sledovat rostliny. při prvním náznaku je tady Polyram. Antraknóza je zvládnutelná, pokud ovšem pěstitel ví, proti čemu bojuje (což vloni na jaře nebyl můj případ).

Mevik
Guru fóra
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mevik »

A ještě pár poznámek:
Jak jsem již uvedl, většina keřů byla na postižených místech antraknózou zasažena, ale některé ne. Vůbec netuším důvod, proč některé ano a některé ne. Jistě to nebylo umístěním keřů nebo jejich zahuštěním. Na jedné straně silně poškozeny byly keře mladé, s jedním výhonem a na kraji řady (tedy dobře větrané), pár metrů vedle měl starší keř normální úrodu.
Podle zdrojů z východu (S.I.Krasochina) nebyla zjištěna odrůdová odolnost na antraknózu. Je ovšem otázka, kdo a jak detailně tuto problematiku zkoumal, když antraknóza byla používáním mědi v minulosti silně potlačena. Kromě toho takové zkoumání by bylo mnohem náročnější než u zkoumání odlnosti proti plísni. Zatímco u napadení plísní mohu mít normální úrodu a hodnotím stav listů (trošku zjednodušeně), u napadení antraknózou je prakticky po úrodě. Já to tedy zkoumat nehodlám.

LadaSvijany
Aktivní člen
Kraj: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LadaSvijany »

Tak s touto chorobou na révě jsem se ještě nesetkal. Občas používám i měďnaté postřiky, tak možná proto. Vím, že hodně řádí na ořešácích. Z postřiků by na to měly účinkovat i Dithane, Novozir, Kuprikol, dobrý je i univerzální fungicid Signum.

Naposledy upravil(a) LadaSvijany dne 24 bře 2021, 20:40, celkem upraveno 1 x.

Svijany, 255 mnm
Adler, Akademik, Aladdin, Alex raný, Aljoša Popovič, Arkadia, Arni, Bažena, Belij Chrustal, Beloje Čudo, Belyj KOKL, Bogema, Čabaň. perla, Darja, Everest, Frumoasa Alba, Furor, Galahad, Gorděj, Hrabě M. Chr., Chip-Chop, Chusai Kelin Barmak, Izjuminka, Kleopatra, Kodrjanka, Livija, Lora, Milana, Monarch, Premier, Preobražanie, Prim, Princess Augusta, Rembo, Rozmus, Ruby Roman, Rumba, Ruslan, Sašenka Leonova, Senator Pavlovsky, Senzacia, Sicilia, Smaragd, Super Extra, Talisman, Tian Shan, Tuz bordo, Ultrarannyj žoltyj, Valjok, Velika, Viktoria, Vostorg, Vulkan, V 5-6, Zarnica.

Wimpi
Aktivní člen
Kraj: Strakaté Onice, Prácheňský kr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

Otázkou je, zda to, co loni někteří kolegové u sebe identifikovali jako černou hnilobu, např. Dzordzik, nebyla také antraknóza. Fotky napadených nezralých bobulí vypadaly takřka stejně. A jestli si dobře vzpomínám, atak této chroby vymizel nebo alespoň polevil také s nástupem červencovych horkých dnů...

Dzordzik
Administrátor fóra
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

U mě se to na bobulích objevilo pouze na 2 keřích, jinak nikde a nesedí já neměl skvrny na bobulích jako Mevik ale celá bobule se propadla a odhalily se semena a ani skvrny na listech neseděly. Antraknóza vypadá úplně jinak, než to co jsem měl u sebe já. Byl jsem se u Mevika podívat a byl to nepěkný pohled. U sebe už mám každoročně problém s černou hnilobou a padlím, takže to letos mám v plánu řešit preventivně hned od začátku.

Odpovědět

Zpět na „Antraknóza révy“