Přihnojování keřů Révy

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kraj: Jihočeský
Kontaktovat uživatele:

Re: Přihnojování keřů Révy

Příspěvek od LadaBlatna61 »

LadaBlatna61 píše:
06 srp 2021, 08:34
Přihnojuju na list Vínofitem a u poloviny keřů mám spodní listy červené jako při nedostatku draslíku tak čím to je?

Všechny živyny jsou asi spláchlé,červenání listů pokračuje takže Vínofit nepomohl,ještě mám draselné podzimní hnojivo,tak ho zkusím ke kořenům.

Révu pěstuji v Blatné 440m.n.m Odrůdy - Attika,Arkadia,Beloe čudo
Čornyj palec, Ester,Etalon,Galahad,Garold,Geliodor,Glenora,Izumlenie,Kodrjanka,Kišmiš Rebekka,Melinda,Muskat blue,Pleven Ustojčivyj,Rošfor,Rumba,Rembo,Suffolk red,Super extra,Skazka,Šarada UA,Super Ljalja,Valentin,Vostorg.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

U mě se letos u jedné jedin odrůdy projevilo to samé, nedostatek hořčíku, přestože bylo na podzim draslíkem hnojeno ake kořenům zapraveno. U žádné jiné odrůdy to tak není, takže předpokládám, že je to spíš přebytek nějakého prvku, který blokuje příjem draslíku. Řešit to nebudu, zřejmě se to v příštím roce už neprojeví.

Wimpi
Aktivní člen
Kraj: Strakaté Onice, Prácheňský kr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

A podle čeho usuzujete, že jedná o nedostatek draslíku?

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Wimpi píše:
10 srp 2021, 13:27

V loni jsem to měl taky tak jsem posílal fotku panu Osičkovi do V.Bílovic a ten s chlapama určil že je to nedostatek draslíku,tak to tak beru.

Čornyj palec, Ester,Etalon,Galahad,Garold,Geliodor,Glenora,Izumlenie,Kodrjanka,Kišmiš Rebekka,Melinda,Muskat blue,Pleven Ustojčivyj,Rošfor,Rumba,Rembo,Suffolk red,Super extra,Skazka,Šarada UA,Super Ljalja,Valentin,Vostorg.

Wimpi
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

Ja si myslím, že určovat deficity konkrétních výživových prvků jen podle fotek je hodně ošemetné. Přirovnal bych to tak trochu k šarlatánství. Dotyčný se může trefit, ale taky nemusí. Aby byl takový rezultát  hodnověrný, chce to hodně zkušeností, znát onu odrůdu, která je posuzována a její reakce na nedostatek hlavních výživových prvků, atd. Kdyby posuzování deficitů bylo podle fotek tak snadné, k čemu by existovaly akreditované laboratoře, které mají řešení těchto problémů ve své pracovní náplni? U mnohých odrůd jsou projevy deficitu hořčíku a draslíku hodně podobné. Pak se stačí splést při odhadu diagnózy podle fotky a problém si pak aplikací nevhodného hnojiva ještě sami zhoršíme. V našich končinách bývá u révy mnohem častějším problémem deficit hořčíku, než deficit draslíku. Koukal jsem na složení hnojiva Vínofit a zdá se, že u něho je preferována draselná složka oproti složce hořčíkové. Myslím si Láďo, že kdybyste měl na svých keřích problém s nedostatkem drasliku, muselo by se hnojení Vínofitem na list už po několika málo aplikacích přiznivě projevit...

Mirek
Aktivní člen
Kraj: Jihomoravský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mirek »

LadaBlatna61 píše:
10 srp 2021, 13:42
Wimpi píše:
10 srp 2021, 13:27

V loni jsem to měl taky tak jsem posílal fotku panu Osičkovi do V.Bílovic a ten s chlapama určil že je to nedostatek draslíku,tak to tak beru.

JJ, to je ten bílovčák co mi prodal odrůdu "veliký bílý" a vyklubalo se z toho "malý zelený". :-D

Břeclav, 158 mnm, cca 150 hlaviček, asi stovka stolních odrůd.

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Wimpi píše:
10 srp 2021, 16:00
Ja si myslím, že určovat deficity konkrétních výživových prvků jen podle fotek je hodně ošemetné. Přirovnal bych to tak trochu k šarlatánství. Dotyčný se může trefit, ale taky nemusí. Aby byl takový rezultát  hodnověrný, chce to hodně zkušeností, znát onu odrůdu, která je posuzována a její reakce na nedostatek hlavních výživových prvků, atd. Kdyby posuzování deficitů bylo podle fotek tak snadné, k čemu by existovaly akreditované laboratoře, které mají řešení těchto problémů ve své pracovní náplni? U mnohých odrůd jsou projevy deficitu hořčíku a draslíku hodně podobné. Pak se stačí splést při odhadu diagnózy podle fotky a problém si pak aplikací nevhodného hnojiva ještě sami zhoršíme. V našich končinách bývá u révy mnohem častějším problémem deficit hořčíku, než deficit draslíku. Koukal jsem na složení hnojiva Vínofit a zdá se, že u něho je preferována draselná složka oproti složce hořčíkové. Myslím si Láďo, že kdybyste měl na svých keřích problém s nedostatkem drasliku, muselo by se hnojení Vínofitem na list už po několika málo aplikacích přiznivě projevit...

Vínofitem jsem stříkal pouze dvakrát od jara,hořkou solí jsem hnojil třikrát,dvakrát na list a silnější koncentraci do půdy v okolí keřů,na jaře jsem dával tři hrstě Cereritu na keř,toť vše-veškeré hnojení,ještě mám draselné podzimní hnojivo od Forestiny a tím budu zalívat na lepší vyzrávání.Jedině zkusit Vínofitu zvýšit dávku a zkusit to na jednom keři,co to udělá,hrozny nemá.

katoo
Aktivní člen
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od katoo »

Tři hrstě cereritu, není to nějak moc? Já cererit dával jen při výsadbě a další roky už jen listová hnojiva.

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

katoo píše:
10 srp 2021, 20:55
Tři hrstě cereritu, není to nějak moc? Já cererit dával jen při výsadbě a další roky už jen listová hnojiva.

Já tady mám písčito,rozpadlou skálu,musím hnojit jinak nic neroste.

Lubo
Kraj: Žilinský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lubo »

... ja hnojím ku koreňom, 2x ročne síranom draselným / marec a koniec augusta, 1x ročne dolomitický vápenec s horčíkom / november/, 1x ročne superfosfátom / začiatok apríla/, 1x yara complex polovica mája. Na list po odkvitnutí cca od júla 2x mesačne MicroMax a 1x cca v 3týždni júla Cukrovital K400 a 3x Wuxal Plus / koniec mája, koniec júna a polovica septembra/. Foto listov zo včera. Jasne vedie každý rok Saturn.
IMG_20210809_1854213.jpg

IMG_20210809_1854493.jpg

IMG_20210809_1855327.jpg

IMG_20210809_1856550.jpg

Bytča - kotlina, záhrada-rovina -330 m.n.m, farby: objednané, ešte neplodia, plodia, zrušené

Odrody 2013-2021: Polinka, Kleopatra, Černyj Chrustaľ, Ivanka, Baron, Furor, Sicilia, Senator Burdaka,Talizman Ovalnyj, Jupiter, Saturn, Julian, Deva Marija, Marusja, Monblan, Millenium, Galachad, Šarada UA, Rembo, Pamjati Dženejeva, Stela, Vostorg, Melitopoľskij Krasnyj

Wimpi
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

LadaBlatna61 píše:
10 srp 2021, 18:39
Vínofitem jsem stříkal pouze dvakrát od jara,hořkou solí jsem hnojil třikrát,dvakrát na list a silnější koncentraci do půdy v okolí keřů,na jaře jsem dával tři hrstě Cereritu na keř,toť vše-veškeré hnojení,ještě mám draselné podzimní hnojivo od Forestiny a tím budu zalívat na lepší vyzrávání.Jedině zkusit Vínofitu zvýšit dávku a zkusit to na jednom keři,co to udělá,hrozny nemá.

Já nejsem příznivcem takového "pokusnictví". Protože hnojivům příliš nerozumím, netroufám si do svojí výsadby lít, či sypat hnojiva, o kterých bezpečně nevím, že je moje keře potřebují. Já jsem v případě aplikací hnojiv, zvláště těch chemických, zastáncem hesla, že méně bývá často více.

Lubo
Kraj: Žilinský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lubo »

....áno, všetko, vrátane hnojenia, musí byť vykonané  s citom a v malých množstvách. Rastliny však výživu potrebujú. Je to ako s nami, strava musí byť pestrá a hlavne nemôže ísť proti sebe. Navyše sa mnoho látok navzájom potláča. Zeleninu pestujem od detstva, viniču sa učím s pokorou 8 rokov.  Len zdravá rastlina, ker dokáže metabolizovať cez listy kyseliny na cukor, tak je to u viniča, jabloní, rajčiakov, paprík...... to však neznamená, že veľká listová plocha je výhra, môže byť aj problém, čo vzniká najmä silným prehnojením dusíkom a následným opadom plodov , alebo neželaným silným zahustením listovej plochy a malým vetraním rastlín so vznikom plesní .

Bytča - kotlina, záhrada-rovina -330 m.n.m, farby: objednané, ešte neplodia, plodia, zrušené

Odrody 2013-2021: Polinka, Kleopatra, Černyj Chrustaľ, Ivanka, Baron, Furor, Sicilia, Senator Burdaka,Talizman Ovalnyj, Jupiter, Saturn, Julian, Deva Marija, Marusja, Monblan, Millenium, Galachad, Šarada UA, Rembo, Pamjati Dženejeva, Stela, Vostorg, Melitopoľskij Krasnyj

Stanley73
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Stanley73 »

Kedy začínate prihnojovať jesenným draslíkovým hnojivom? Plánujem aplikovať Kristalon podzim.

Žilina , južný svah 348 mnm

Odrody: Solaris

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Stanley73 píše:
29 srp 2021, 12:28
Kedy začínate prihnojovať jesenným draslíkovým hnojivom? Plánujem aplikovať Kristalon podzim.

Draslíkem přihnojuju od půlky srpna.

katoo
Aktivní člen
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od katoo »

Dnes dopoledne jsem přihnojoval část révy "Kristalon podzim", víc nedovolilo počasí.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

V jaké dávce na keř?

LadaBlatna61
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Dzordzik píše:
29 srp 2021, 19:02
V jaké dávce na keř?

Já hnojím podzimním hnojivem od Forestiny,při postřiku na list dávám 20g hnojiva na 20 litrů vody a zálivka je 20g hnojiva na 10 litrů vody.

Odpovědět

Zpět na „Kdy, čím a jak moc hnojit“