Projevy nedostatku magnézia v půdě na Révu vinnou

Odpovědět
Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Projevy nedostatku magnézia v půdě na Révu vinnou

Příspěvek od Dzordzik »

Na tomto vide je pěkně vidět, jak se na keři tento nedostatek projevuje:

Endy
Kontaktovat uživatele:

Re: Projevy nedostatku magnézia v půdě na Révu vinnou

Příspěvek od Endy »

Zdravím všechny,
mam tento problém u odrůdy Solaris - žloutnutí listů viz foto. Poradil by někdo jak a čím hnojit. Loni i letos jsem keře zaléval hořkou solí a jednou i postřikem na listu ale bez většího efektu. Jedná se o nedostatek hořčíku? Nebo spíše o draslík?
Předem díky za rady
Přílohy
IMG_20201007_113254_542.JPG
IMG_20201007_073335_215.JPG

Petik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petik »

Mně to Solaris taky dělal, ale v předjaří rozhážu okolo kořenů hořkou sůl a takřka se mi tenhle druh chlorózy neobjevuje. Kdesi jsem četl, že tahle odrůda na nedostatek Mg docela trpívá.
Pokud už jsou takhle velké listy, pak zálivka hořké soli na listy nemá asi takový vliv jako když jsou listy teprve ve vývinu a rostlina ve svém hlavním růstu.

Podhůří Orlických hor 600 m. n. m.

Wimpi
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

Fíííha! To je tedy nářez!  Solaris je opravdu trošku náročnější na přísun hořčíku, ale v mých podmínkách zdaleka nepatří k těm nejnáročnějším, jako jsou Nero, Dubljanskij a nebo Sfinx. V Endyho případě je ale ta chloróza už extrémní a obávám se, že tady není ve hře jenom samotný hořčík, ale že zde bude disbalance i dalších prvků. Rozhodně bych laicky neexperimentoval s nějakými hnojivy, vytipovanými podle subjektivních pocitů, ale nechal bych si udělat laboratorní půdní rozbor s doporučením potřebných hnojiv a jejich dávek. Není to tak drahé.

Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Je pravda že s hořkou solí jsem začal zalévat až při prvních příznacích na starších listech což už bylo asi pozdě. V případě že bych se chtěl vyhnout tomu rozboru půdy je nějaký tip co vyzkoušet? Nebo bude stačit začít s tou hořkou solí dříve než se začne chloróza projevovat?

Wimpi
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

Není mi jasné, proč se spousta vinařů tolik vyhýbá při problémech s růstem svých keřů půdnímu rozboru a místo toho raději tápou a riskují úspěšnost dalších sezón. Jako kdyby byl ten rozbor extra organizačně náročný nebo nám utrhnul kapsu! Přitom půdním rozborem získáme naprosto přesnou analýzu obsahu všech důležitých prvků, obsahu humózní složky, Ph, ... a k tomu podrobné doporučení jaká hnojiva používat, kdy a v jakých dávkách. Co si přát víc? My ale raději dál tápeme, hádáme a zkoušime. Připadá mi to podobné, jako kdybychom měli doma těžce nemocné děcko, ale místo rychlého transportu k lékaři, bychom obtelefonovávali všechny léčitele a zaříkávače v okolí. Ale proti gustu ...

Rony
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rony »

Podla mna ten rozbor pody ma zmysel tam kde je poda rovnoroda, teda nie je ovplyvnena ludskou cinnostou ako su navazky, presuny pody, stavebnou cinnostou. Mne sa to tiez neoplati, lebo mam velmi odlisnu podu na jednom pozemku - stavebnymi a svahovymi upravami. Kdekolvek len zaryjem je cca ina poda.
Podobne vidim aj na obrazku blizkost domu, terasy alebo chodnika - teda stavebne zasahy a mozno aj presuny pody.
Mam skusenost, ze stavebne prace v tesnej blizkosti vyrazne zmenia podnu reakciu, casto nadbytok vapnika a z toho plynuce chlorozy. Ale listy na obrazku vyzeraju prave na ten horcik lebo zilky listov zostali zelene a asi to zacalo na starsich listoch. Chloroza z prebytku vapnika ( a nasledneho nedostatku zeleza) je odlisna.

Wimpi
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

I takové rozdílné půdní podmínky dokáže půdní rozbor akceptovat. Jeden keř révy nemá všechny kořeny na stejném místě a snaží se je rozprostřít v kruhu kolem sebe, aby zachytil a využil všechny potřebné látky, které se v jeho dosahu nacházejí. A tímto způsobem vlastně "průměruje" všechny půdní složky ve svém dosahu. My můžeme při odběru půdního vzorku, určeného k analýze, postupovat podobně a odebereme vzorky z několika míst ve zkoumaném prostoru a také samozřejmě z různých hloubek. Pak se rozhodneme, zda odebrané vzorky kvůli úspoře nákladů sloučíme a do kolika finálních vzorků je sloučíme. Z malého pozemku o několika keřích si takto vystačime i jen s jedním půdním vzorkem, byť jsou v rámci něho přítomné rozdílné půdní vrstvy, navážky a pod.. Laboratoř nám v tomto počínání ochotně poradí (moje osobní zkušenost).

Naposledy upravil(a) Wimpi dne 08 říj 2020, 20:46, celkem upraveno 1 x.

LadaSvijany
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LadaSvijany »

Je dobré vědět, čeho je v půdě nedostatek. Když jsem začínal na zahradě, tak jsem si taky nechal udělat rozbor půdy. Dělal jsem to průměrem (odebral jsem vzorky z několika míst). To jsem začínal se zeleninou, hlavně s rajčaty. A když jsem začal sázet i révu, tak jsem toho využil a horní vrstvy jsem dával do spodu. Obohatil jsem to o proleželý kompost a přidal trochu cereritu. Zatím problémy s výživou nemám, drobné nedostatky koriguju hnojivem na list.

Svijany, 255 mnm
Adler, Akademik, Aladdin, Alex raný, Aljoša Popovič, Arkadia, Arni, Bažena, Belij Chrustal, Beloje Čudo, Belyj KOKL, Bogema, Čabaň. perla, Darja, Everest, Frumoasa Alba, Furor, Galahad, Gorděj, Hrabě M. Chr., Chip-Chop, Chusai Kelin Barmak, Izjuminka, Kleopatra, Kodrjanka, Livija, Lora, Milana, Monarch, Premier, Preobražanie, Prim, Princess Augusta, Rembo, Rozmus, Ruby Roman, Rumba, Ruslan, Sašenka Leonova, Senator Pavlovsky, Senzacia, Sicilia, Smaragd, Super Extra, Talisman, Tian Shan, Tuz bordo, Ultrarannyj žoltyj, Valjok, Velika, Viktoria, Vostorg, Vulkan, V 5-6, Zarnica.

Petik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petik »

Rozbor půdy jsem si taky dělal, sice ne hned, ale určitě hodně napoví. U mě napověděl nebo spíš potvrdil příznaky na rostlinách citlivějších v nedostatku Mg

Podhůří Orlických hor 600 m. n. m.

Endy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Endy »

Zdravím všechny,

nechal jsem dle rad udělat rozbor půdy s výsledky viz níže. Může někdo porovnat a případně dle zkušeností říct jakým způsobem a kdy přihnojovat? 
Přílohy
rozbor.jpg

LadaSvijany
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Vše je napsané v tom rozboru. Základních živin je tam až nadbytek, jenom hořčíku je tak akorát. Je uvedeno i co jaká hodnota znamená a po jakou dobu příslušnými živinami nehnojit. Takže hnojit maximálně čistým hořčíkem (kieserit), je uvedeno i jeho dávkování (4q/ha). Neměl by být ve směsi s jinými živinami. Pak vzniká nerovnovážný stav živin a ten je na škodu. Nadbytek některých živin blokuje příjem jiných. Hnojení možno doplnit maximálně o stopové prvky. 

Svijany, 255 mnm
Adler, Akademik, Aladdin, Alex raný, Aljoša Popovič, Arkadia, Arni, Bažena, Belij Chrustal, Beloje Čudo, Belyj KOKL, Bogema, Čabaň. perla, Darja, Everest, Frumoasa Alba, Furor, Galahad, Gorděj, Hrabě M. Chr., Chip-Chop, Chusai Kelin Barmak, Izjuminka, Kleopatra, Kodrjanka, Livija, Lora, Milana, Monarch, Premier, Preobražanie, Prim, Princess Augusta, Rembo, Rozmus, Ruby Roman, Rumba, Ruslan, Sašenka Leonova, Senator Pavlovsky, Senzacia, Sicilia, Smaragd, Super Extra, Talisman, Tian Shan, Tuz bordo, Ultrarannyj žoltyj, Valjok, Velika, Viktoria, Vostorg, Vulkan, V 5-6, Zarnica.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Pro info, poptal jsem dnes cenu za provedení půdního rozboru a cena za základní živiny (pH, K, Ca, Mg, P), tj. tak jak to má udělané Endy stojí u nás 350 Kč, což nezabije finančně opravdu nikoho a při požadavku na rozšířený rozbor včetně mikroprvků (Mn, Cu, Fe, B)
je to o 850 Kč dražší. Tedy opět nic co by mělo někoho zabít. Uvažuju, že si jej objednám, pro zajímavost. Budu na jaře vysazovat dalších x sazenic, tak aspoň budu vědět do čeho a jaké hnojivo přidat a jakému se naopak vyhnout.

Jinak instrukce k odběru jsou pro menší vinohrady pod hektar následující:
Odebírá se průměrný vzorek bez ohledu na výměru. Terasy se rozdělí na spodní a vrchní část a z každé části se odebere samostatný vzorek. Z úzkých a dlouhých teras je možno odebrat jeden průměrný vzorek v případě, že půdní poměry jsou přibližně stejné a porost révy je vyrovnaný. Dílčí vzorky se odebírají v řadách rostlin, a to uprostřed mezi jednotlivými rostlinami. Vzorky se odebírají odděleně z profilu 0 - 30 a 30 - 60 cm, to znamená, že po odebrání zeminy z vrstvy 0 - 30 cm se rýčem odstraní tato vrstva a ze dna vzniklé jamky se odebere vrstva 30 - 60 cm.

Wimpi
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

Endy: když jsem si nechával dělat před pár roky půdní rozbor, tak jsem dostal poněkud obšírnější výsledky (obšírněji komentované) a k tomu i návod na postup dalšího hnojení, včetně doporučených typů hnojiv. Nevím, kde jste si nechal ten rozbor dělat, že byli vůči Vám tak strozí? V každém případě už ale něco v ruce máte, o co se můžete opřít. Zkuste zavolat do té laborky, aby Vám poradili jak teď postupovat dál a nebo rozbor konzultujte s nějakým agronomem. V každém případě z Vašeho rozboru vyplývá zhruba toto (hodnotím to jako laik): máte zásitou půdu, proto používejte taková hnojiva, které v ní vyvolají kyselou reakci. Máte v půdě silný nadbytek fosforu a vápníku. Čili je třeba použít takové hnojení, které oba prvky vybalancuje. Bohužel jaké, to nevím, nejsem na tohle odborník. Toto je ale hlavní příčina chlorotických listů na vašich keřích, zvláště v letošním mokrém roce. Nikoli primárně nedostatek hořčíku, jak by si někdo podle zbarvení listů myslel. Lehký nedostatek hořčíku oproti nadbytku draslíku myslím není zásadním problémem. Pokud byste měl půdní reakci neutrální, bylo by toto buď OK anebo by to šlo lehce vybalancovat dohnojením hořčíkem (na list a do půdy). U Vás je ale hlavní problém ten fosfor a vápník, které si podávají ruce.

LadaSvijany
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Endy píše:
15 říj 2020, 10:16
Zdravím všechny,

nechal jsem dle rad udělat rozbor půdy s výsledky viz níže. Může někdo porovnat a případně dle zkušeností říct jakým způsobem a kdy přihnojovat? 

Ještě bych se pokusil to trochu více rozebrat. Předpokladem je, že odběr vzorků půdy byl provedený z několika míst a z různých hloubek, aby výsledek byl více komplexnější. Z rozboru vyplývá, že obsah hořčíku je dobrý a obsah draslíku je vysoký. Zde postačí na jeden rok vypustit hnojení draslíkem. Horší je velmi vysoký obsah fosforu. Ten byl pravděpodobně způsobený zvýšeným hnojením hnojivy rychle uvolňující fosfor (asi superfosfát?). Zvýšený obsah fosforu v půdě způsobuje, že réva nemůže dostatečně přijímat železo a zinek. Zde je laboratoří navrženo na 3-4 roky vynechat hnojení touto živinou. Samostatnou kapitolou je pak zásaditá reakce půdy a vysoký obsah vápna. To může být způsobeno přírodními podmínkami (vápencové podloží) nebo ve větší míře používáním např. mletého dolomitického vápence. Půda s vyšším obsahem vápna pak způsobuje chlorózou. Réva nemůže dobře přijímat draslík a hořčík. Těžko jsou i přijatelné stopové prvky: železo, mangan, měď, zinek a bór. Zinek je důležitý pro správnou tvorbu čepelí listů. Nedostatek manganu se zase projevuje tak, že listy jsou světle zelené s tmavě zelenými žilkami. Bór je důležitý pro opylení. Nápravné opatření u alkalických půd je provzdušňování půdy, obohacování o organickou hmotu a vyloučení alkalických hnojiv. Organická hmota může být proleželý kompost, ale ne čerstvý hnůj. Protože čerstvý hnůj podporuje příjem fosforu (toho je tam dost) a tím blokuje příjem železa. Dále nepoužívat hnojiva s lehce přijatelným fosforem typu NPK-1. Hodně pomůže i postřik na list hnojivy speciálně upravenými pro dobrý příjem železa v chelátové formě.

Svijany, 255 mnm

Endy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Endy »

Děkuji za návrhy. Jinak keře mám vysazeny 3 rokem a co jsem používal byla hořká sůl zálivkou i na list a v okolí jsem ještě používal kristalon-trávník, který obsahuje po 8% P a K, takže jsem ty zvýšené hodnoty možná způsobil tím hnojivem na trávník, který je v těsné blízkosti, ale přímo k révě jsem ho nepoužíval. Ještě jsem myslel zda by mělo cenu snížení ph půdy (např. pomocí rašeliny), které je 7.3 a četl jsem že pro révu je vhodnější lehce kyselá půda ph 6 až 6.5.

Roman
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Roman »

Kolegovia Láďa a Wimpi poskytli absolútne presný popis situácie a dá sa s nimi len súhlasiť. Naozaj je škoda, že k výsledkom nebol dodaný obšírnejší komentár, ale čo je horšie takáto forma popisu je dosť nepresná.
 Začnem prvým podozrivým-horčíkom. Pre tento prvok je dobrý stav nasýtenia pôdy v hodnotách 226-365 mg/kg. Diagnostikovaná hodnota 341 je v tomto intervale. OK.
Draslík ako antagonista horčíka je hodnotený ako vysoký s čím by som si dovolil nesúhlasiť. Hodnoty pre dobré nasýtenie K sú 251-400 mg/kg. Nad 400 mg/kg je skutočne "technicky" hodnota vysoká, ale tu hladina K prevyšuje stredné  hodnoty len o 9 mg/kg. Pre predstavu veľmi vysoký K začína hodnotou 560 mg/kg. Takže technicky(tabulkovo) je hodnota vysoká, ale biologicky je to skôr dobrý stav. Okrem tohto je dôležitý pomer K/Mg , ktorý by nemal prevyšovať index 1,6. V tomto prípade 409/341=1,19. Takže aj tu pomer prvkov v norme a veľmi dobrý. Tieto čísla podporujú predchádzajúce vysvetlenia kolegov, že tu problém nie je.
  Problematický je skutočne P, tento je v protokole hodnotený korektne ako veľmi vysoký(hodnota od 245 mg/kg a vyššie). Opäť pre predstavu-dobré hodnoty pre P sú v intervale 101-170 mg/kg. Z čísel jednoznačne vidieť, že hodnoty fosforu sú niekoľkonásobne vyššie ako optimum. Problém je presne v tom čo píše Láďa- fosfor viaže mikroprvky a tvorí s nimi nerozpustné komplexy(nevyužiteľné pre rastliny).
 Vápnik je v protokole hodnotený ako vysoký. Referenčné hodnoty pre Ca sú: dobrý 2001-3300, vysoký 3301-5400, veľmi vysoký 5401 a vyššie. Tu by hodnotenie malo byť veľmi vysoký(tiež podobne ako fosfor niekoľkonásobne prekračuje optimum. Samotná hodnota Ca je problém(kolegovia opísali  prečo) a zároveň je možné, že jeho vysoké hodnoty spôsobujú aj vyššie pH čo je opäť problém pre mikroprvky, ktoré pri vyššom pH majú problém s resorbciou.
Pre informáciu sú referenčné hodnoty pre stredný typ pôdy(tak to uvádza protokol) a stupne zásobenia pôdy sú uvádzané nasledovne: veľmi nízky-nízky-stredný-dobrý-vysoký-veľmi vysoký.

Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Ještě jednou děkuji za návrhy a rady. Dnes jsem se rozhodl že okolo révy zapravím kompost a rašelinu ke snížení ph, jakmile jsem rýčem zaryl hlouběj jak cca 30 cm zjistil jsem že je zde zahrnuta vrstva jakési staré omítky (hodně světla vrstva písku asi s vápnem) pravděpodobně s velkym obsahem vápna, takže hlavní problém bude asi zde. Při výsadbě jsem to nezjistil protože jsem vysazoval jen vývrtem o průměru 10 cm a nevšiml jsem si niceho. Teď je otázka zda je možné tento pravděpodobny nadbytek vápníku upravit.

Wimpi
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

Je dost důležité vědět, do jaké míry byl ten vzorek, který jste posílal na rozbor reprezentativní, čili v jak objektivní míře obsahoval i zeminu z této podezřelé navážky. Překvapuje mne totiž, že o existenci této půdní vrstvy jste se dověděl až po provedení půdního rozboru, když jste chtěl do půdy zarýt rašelinu, jako opatření pro snížení vysokého Ph. Přitom existenci této půdní vrstvy jste měl zjistit nejpozději při odebírání půdních vzorků a tuto nekvalitní zeminu ve vzorku  patřičně zohlednit. Nicméně v situaci, kdybych já zjistil, že mám pod povrchem půdy něco nekalého, snažil bych se zjistit, jak je ta nekalá záležitost rozsáhlá a tudíž, jak velké představuje riziko. Konkrétné bych půdním vrtákem (ručním) postupně kolem keřů vyvrtal několik sond. Každou sondou bych zjišťoval, v jaké hloubce ta špatná vrstva začíná a v jaké hloubce  končí. Podle celkových výsledků bych si pak mohl udělat úsudek, jak je ta navážka rozsáhlá a podle toho do jaké míry bude v následných letech negativně ovlivňovat vývoj keřů. Pokud bych zjistil, že plocha i tlouštka té navážkové vrstvy není velká, řešil bych situaci korigováním Ph vhodnými složkami, třeba tou rašelinou a pod. Jestli je ale ta navážka pod všemi keři v silné vrstvě, tak bych výsadbu raději přestěhoval jinam nebo tu navážku vytěžil a nahradil kvalitní zeminou.

Odpovědět

Zpět na „Problémy s nedostatkem/přebytkem živin“