Počasí a úroda v roce 2024

Povídání o počasí a úrodě v daném kalendářním roce
Odpovědět
Lubo
Aktivní člen
Kraj: Žilinský
Kontaktovat uživatele:

Re: Počasí a úroda v roce 2024

Příspěvek od Lubo »

... príroda sa u nás tento rok veľmi ponáhľala a teraz sú na niektorých miestach mrazíky deštrukčné  :-( Včera som sa vrátil z Talianska. Býval som nad usadlosťou Centeno /Umbria/, ktorá je 1 km juhovýchodne od Toskánska. Vinič, tam kde u nás nepomrzol,je na rovnakej úrovni vývoja, možno u chalanov z juhozápadného Slovenska aj napred. To nie je moc normálne......rieky sú tam úplne bez vody
Toskansko 1.jpg

Toskánsko 2.jpg

Toskánsko 3.jpg

Bytča - kotlina, záhrada-rovina -330 m.n.m, farby: objednané, ešte neplodia, plodia, zrušené

Odrody 2013-2022: Ajvaz, Bravissimo, Darja, Dyňka, Kazantip, Adler, Bogatyr, Dubovskij Rožovyj, Emir, Gordej, Javelin, Joy, Lorano, Koktejl, Matador, Milana 2/Milanka/, Muškat Dubovskij, Olimp, Petit Prince, Prime, Silver, Slava Ukrajine Vyshnevetsky, Vystavočnyj, Zolotce, Arni, Baron, Bažena, Cimus, Černyj Chrustaľ, Dolgoždannyj, Furor, Galachad, Ilja, Ivanka, Jupiter, Kleopatra, Marusja 2x, Millenium, Monblan 2x, Pamjati Dženejeva, Podarok Nesvetaja, Polinka, Ratatuj, Rembo, Sejanec Prodjusera, Senator Burdaka, Sicilia, Skazka, Šarada UA, Talizman Ovalnyj, Ultrarannyj žoltyj muskatnyj, Kišmiš Volodar, Zavetnyj, Deva Marija, Julian, Melitopoľskij Krasnyj, Vostorg, Saturn, Stela,

andrejZA
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andrejZA »

Radovan píše:
13 kvě 2024, 17:32
Ospravedlňujem sa, ale koštovka u mňa na Spiši nebude. 23. 4. zmrzlo 75%, dnes 13. 5. ďalšia škoda na 75% z toho čo ešte ostalo. Prežilo odhadom 3-5 % letorastov. Niektoré kry z troch, štyroch silných ťažňov nemajú nič. Zmrzli opakovane aj podočká, ktoré po prvom mraze vypučali. Niektoré kry to majú za sebou, sú tak vyšťavené, že už nezmladia. Tých pár ojedinelých strapčekov nechám pre rodinu.
Zároveň sa z fóra na chvíľu odmlčím, nie je o čom písať a už vôbec sa mi nechce čítať ako to niekde kvitne. Ja mám totálku a nutnú výmenu niektorých krov.
Snáď už len toľko, že dve mrazové pohromy najlepšie ustála odroda Souvinier gris.
Bez efektívnych protimrazových opatrení pestovanie viniča u mňa nebude prinášať úspechy, takže na to sa v budúcnosti budem musieť zamerať.
Tak to je obrovská škoda.. nečudujem sa Ti, lebo sklamanie po tom, čo niečo vypipleš a behom pár mrazových nocí zmizne zo sveta, no musí to byť na porazenie. Zároveň si ale myslím, že by bola ešte väčšia škoda, keby si na vinič nejak zanevrel. Skôr ako hovoríš, vymyslieť nejakú efektívnejšiu ochranu. Ja teraz budem zase za kacíra, ale nech si hovorí kto chce čo chce, od budúceho roka idem povinne z každého kra zakopávať jeden ťažeň do zeme. Pre mňa je jedine toto spoľahlivá ochrana pred mrazom. Minule sa mi už o tom nechcelo písať, keď som videl reakcie, ako že to nebude fungovať. Mne to ale fungovalo a presvedčil som sa o tom aj tento rok. Po koncoaprílových mrazoch som ešte objavil jeden zahrabaný ťažeň na Tajnej Monache, ktorá mráz schytala poriadne. Čuduj sa svete, posledný aprílový týždeň som si naň spomenul a vybral spod hliny. Boli tam niektoré očká vypučané a biele kvôli nedostatku svetla (čo sa behom pár dní napraví), ale iné očká boli stále nevyrašené. A išlo o primárne očká, ktoré sú najviac rodivé. Tieto majú podobné oneskorenie vo vývoji ako keď na iných kroch rašia očká záložné, ale je tam istota, že na nich budú pekné strapce. Pri záložných je to neisté, či na nich vyrastie strapec a keď aj áno, majú podstatne nižšiu rodivosť (závisí to od danej odrody). Okrem toho som nedávno videl aj jedno video z Ukrajiny, kde to chlapík (nezapamätal som si meno) robí podobne a vyslovene sa vyjadril, že radšej nejaké straty, ktoré vzniknú vylámaním (pri manipulácii), ako 100% straty pri kompletnom vymrznutí.

SZ Slovensko (Žilinská kotlina), cca 350 m n.m
Ajvaz (vysadené 2018), Kraseň (2020), Othello ružové (2021 - presádzané) Tajna monacha (3x), Cimus, Garold, Bajkonur (2x), Katalonia, Vaľjok, Zolotce, Beloje Čudo, Chrust, Kraseň, Nachodka, (2021), Arni, Bohema, Katrusja Kachovskaja, Skazka, Rembo (2022), Dyňka (2x), Darja, Livia, Alexa, Adler (2x), Joy seedles, Jutal, Efiop, Cimus, Landyš, Jupiter, Ladannyj2, Prima Ukrajiny, Somerset seedles (2023), Geliodor, Darja, Livia, Cimus, Timur (preštepované 2023)

vader
Aktivní člen
Kraj: Kosice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vader »

Radovan píše:
Ospravedlňujem sa, ale koštovka u mňa na Spiši nebude. 23. 4. zmrzlo 75%, dnes 13. 5. ďalšia škoda na 75% z toho čo ešte ostalo. Prežilo odhadom 3-5 % letorastov. Niektoré kry z troch, štyroch silných ťažňov nemajú nič. Zmrzli opakovane aj podočká, ktoré po prvom mraze vypučali. Niektoré kry to majú za sebou, sú tak vyšťavené, že už nezmladia. Tých pár ojedinelých strapčekov nechám pre rodinu.
Zároveň sa z fóra na chvíľu odmlčím, nie je o čom písať a už vôbec sa mi nechce čítať ako to niekde kvitne. Ja mám totálku a nutnú výmenu niektorých krov.
Snáď už len toľko, že dve mrazové pohromy najlepšie ustála odroda Souvinier gris.
Bez efektívnych protimrazových opatrení pestovanie viniča u mňa nebude prinášať úspechy, takže na to sa v budúcnosti budem musieť zamerať.

Tak to je onicom,,,ani neviem co by som ja robil,,toho roku ma to tesne minulo, ziadene skody ,,ale ine roky to uz asi platit asi nebude, tak asi sa dam na cernice a cucoriedky ...

Popripade este pestovat na hlavu asi a furt to zakopcovat

• Košice-Okolie, 330 mnm.
  • Bajkonour, Senator Pavlovskeho] 2x , Senator Burdaka , Alexa Voronjuk 5x , Alexa 2x , Valjok 2x , Cimus 2x , Ladannyj-2
  • Blondinka 2x , Belosnezka , Darja , Muscat Joanna , Krasavcik 2x , Marija 4x , Vanilla , Lara
  • Slava Ukraine , Foton , Molekula , Vyrastyuk , Elixir , Milanka , Milana , Muscat kralovsky , Abazhur , Ratatouille , Muscat Dubovsky , Grand Prix , Lamborghini , Muscat Medovyj , Rozmus , Arni, Muscat Yzjumskyj, Iskra, Vernisaz(Criuli) , Aljans, Dzina

Rony
Aktivní člen
Kraj: Zahorie -Juhozapadne Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rony »

Radovan píše:

Je to smutne, ale zivot ide dalej.
Ked mam skvele jablka, tak hrozno mi vobec nechyba. Sustredil by som sa na chutove top jablka pre vyssie polohy. Na zahrada.online je dost praktickych info o odrodach aj ludia co su ochotni zaslat vruble

Svetlana, Alexa, Rafinad, Slava Ukrajine Visneveckij (SUV), Skazka, Darja, Beloje Čudo, Aladdin, Anita, Landyš, Einset Seedless, Swenson Red, Chrust, Faraon, Ivanka, Vostorg, Vostorg Idealnyj, Super Extra, Supaga, Kreščenskij, Lanselot, Julian, Moldova, Saturn, Galachad, Garold, Lora, Eszter, Polloskei Muskotaly, Belyj Kokl, Sejanec Prodjusera, Vostorg novy cerveny, Čarli, Nadežda Azos, Slava Ukrajine Bacinskij SUB, Denal, Glaša, Ruslan, Prezent, Ataman, Moskovskij Cernyj, Veronika, Sfinx, Alexejevic, Nero
drobnoplode odolne: Bianka, Solaris, Briana, Othello
este neplodilo: Sommerset seedles, Jutal, Arni, Zolotce, Glenora, Tajna Monacha, Adler, Valjok, Everest, A-1704, Himrod, Lord, Jessenia, Venus, Jupiter, Geliodor, Cimus, Souvignier Gris

Radovan
Aktivní člen
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radovan »

Chlapi, len ma neľutujte. Normálne sa ide ďalej. Koníček by síce mal prinášať pozitívne emócie a radosť. Toto je celkom na úvahu, tohto roku sme viacerí dostali z koláča dieru. Ale čo nás nezabije, to nás posilní, nie sme predsa z lístia viničového.

vader
Aktivní člen
Kraj: Kosice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vader »

Sa stavim ze budes mat aj tak viac strapcov ako ja :)

• Košice-Okolie, 330 mnm.
  • Bajkonour, Senator Pavlovskeho] 2x , Senator Burdaka , Alexa Voronjuk 5x , Alexa 2x , Valjok 2x , Cimus 2x , Ladannyj-2
  • Blondinka 2x , Belosnezka , Darja , Muscat Joanna , Krasavcik 2x , Marija 4x , Vanilla , Lara
  • Slava Ukraine , Foton , Molekula , Vyrastyuk , Elixir , Milanka , Milana , Muscat kralovsky , Abazhur , Ratatouille , Muscat Dubovsky , Grand Prix , Lamborghini , Muscat Medovyj , Rozmus , Arni, Muscat Yzjumskyj, Iskra, Vernisaz(Criuli) , Aljans, Dzina

Jarek23
Aktivní člen
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

Včera ráno 7C, dnes 6C, a to teploty dle předpovědi jdou stále nahoru, celkem studené rána.

neplodí: Bianca, plodí: Solaris, Muscaris, Regent, Dubljanskij, Prim, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Frankovka, Chardonnay.

Jarek23
Aktivní člen
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

Situace po měsíci, zmrzlo to 18. dubna, obrazi to, obrazi, ale pomalu​​​​​​...

Přílohy
Reva.jpg

neplodí: Bianca, plodí: Solaris, Muscaris, Regent, Dubljanskij, Prim, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Frankovka, Chardonnay.

Lubo
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lubo »

... Jarek , u Vás to bol " masaker". Už som písal, že v minulosti mi to vymrzlo v apríli a v máji 13. a 23. . Aj tak som pár strapcov mal , len sa úroda posunula o 5-6 týždňov. Potom veľmi záleží na priebehu leta a hlavne jesene. Držím palce.

Bytča - kotlina, záhrada-rovina -330 m.n.m, farby: objednané, ešte neplodia, plodia, zrušené

Odrody 2013-2022: Ajvaz, Bravissimo, Darja, Dyňka, Kazantip, Adler, Bogatyr, Dubovskij Rožovyj, Emir, Gordej, Javelin, Joy, Lorano, Koktejl, Matador, Milana 2/Milanka/, Muškat Dubovskij, Olimp, Petit Prince, Prime, Silver, Slava Ukrajine Vyshnevetsky, Vystavočnyj, Zolotce, Arni, Baron, Bažena, Cimus, Černyj Chrustaľ, Dolgoždannyj, Furor, Galachad, Ilja, Ivanka, Jupiter, Kleopatra, Marusja 2x, Millenium, Monblan 2x, Pamjati Dženejeva, Podarok Nesvetaja, Polinka, Ratatuj, Rembo, Sejanec Prodjusera, Senator Burdaka, Sicilia, Skazka, Šarada UA, Talizman Ovalnyj, Ultrarannyj žoltyj muskatnyj, Kišmiš Volodar, Zavetnyj, Deva Marija, Julian, Melitopoľskij Krasnyj, Vostorg, Saturn, Stela,

Aley
Kraj: Olomoucko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aley »

Pro největší nadšence: Natočil jsem dvě videa - stav 7 dní a 17 dní po posledních mrazech. Ten den to bylo tedy už 24 dní ode dne, kdy mi to všechno zmrzlo a uschlo. A přesně ten 24. den se konečně otevřely první nové pupeny na jednom keři. Takže trvá to, trvá, ale tahle odrůda je asi zachráněna. Ještě čekám na dvě další, co jsou dál úplně suché...

https://youtu.be/FxkIzqzamLY

https://youtu.be/e70Y29YwdbU

A dál sleduju, jestli se objevují i hrozny. Tak nejlíp u mě asi Nero - všemi nenáviděná odrůda krásně nasazuje hrozny na letorostech ze záložních oček. A navíc mi zmrzla jen částečně, takže doufám můžu letos očekávat dvě úrody - v první polovině srpna ty původní hrozny a pak začátkem září ty záložní. Jsem na to časování dozrávání zvědavý. A koketuju s myšlenkou, že bych ten "mráz" mohl dělat i schválně každý rok a docílt tak mít úrodu víc rozloženou v čase.  :-)

Krystal a Lakemont taky nasazují hrozny, vypadá to dobře, jen jsou všechny ty nové hrozny takové dost zřetelně malé, menší než ty původní. Zklamání trochu přináší Venus - byla nejvíc narašená a nejmíň mi teď tlačí nové pupeny a nejsou na nich moc hrozny.

A na zálistkách nikde ani jeden hrozen nevidím, takže zálistkové letorosty jsem dnes už odstranil, jsou zcela zbytečné. (Jelikož každý tažeň má nějaké letorosty ze záložních oček, považuju za zbytečné živit tyhle další listy bez hroznů, takže už jsou v kontejneru na kompost...)

Pěstované odrůdy: Besy, Crimson, Černý sultán, Dubljanskij, Ivanka, Krystal, Lakemont, Nero, Picurka, Suffolk Red, Venus, (Solaris, Somerset - chcíply)

Dzordzik
Administrátor fóra
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Ono to není tak, že by Nero bylo všemi nenáviděné, jenom je to odrůda s velkými semeny co zavazí a odolností a chutí taky už dnes neexceluje, tak nějak není důvod ji pěstovat. Proto ji ti co mají přístup k lepším odrůdám už nepěstují. Někdo si ji nechává z nostalgie. Podobný osud časem postihne všechny dnes pěstované odrůdy. Je to přirozený vývoj.

Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 2x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dyňka, Džin, Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Lambada, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

Odpovědět

Zpět na „Počasí a úroda v průběhu let“