Augustin - raná, bílá, harmonická, semenná, odolnost 2,5, -24°C

Odpovědět
Mevik
Guru fóra
Příspěvky: 795
Registrován: 28 led 2020, 01:02
Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí
Kraj: Kroměřížsko, Beskydy
Kontaktovat uživatele:

Augustin - raná, bílá, harmonická, semenná, odolnost 2,5, -24°C

Příspěvek od Mevik »

Dle informací od Bredíka

Synonyma: V 25-20, Fenomen, Pleven ustojčivyj, Regina, Římský

Barva: Bílé

Původ: Augustin je stolní interspecifická odrůda vzniklá v bulharsko-ruské spolupráci křížením bulharské odrůdy Pleven a odrůdy Seyve villard 12375. U nás je tato odrůda známá spíše pod označením V 25-20. Odrůda je registrována v Bulharsku a v Ruské federaci (2002).

Charakteristika odrůdy:
Listy: středně velké až velmi velké, pětilaločnaté, jemně vykrajované. Řapíkový výkrojek je otevřený ve tvaru V.
Růst: bujnější
Doba zrání: raná odrůda, začátek září.
Květ: hermafroditní
Hrozen a bobule: Hrozny středně velké až velké, středně husté, 300 – 500 g. Bobule velké až velmi velké, 27х20 mm, do 5 g, elipsovitě protáhlá, slupka silná, pevná, chuť harmonická, příjemná. V Rusku při degustacích dosáhla v průměru tří roků vysoké ohodnocení 8,1 bodu. Hrozny mohou po dozrání bez problémů zůstat na keřích 2-3 týdny.
Obsah cukrů a kyselin: cukernatost 16-18 g/100 ml, obsah kyselin 7-8 g/l
Vyzrávání výhonů: dobré (80%)
Plodnost dřeva: 70-85%
Počet hroznů na výhon: 1,2-1,6
Zatížení, řez: 4 - 6 oček/m2, 40-50 oček na keř při délce řezu plodného dřeva na 8-12 oček.
Odolnost k mrazu: vysoká (do –24°C).
Odolnost k chorobám: odolný plísni révové, k padlí i k šedé plísni, lze pěstovat bez chemického ošetření nebo pouze s fungicidním ošetřením v případě velmi silného infekčního tlaku padlí révového.

Zvláštnosti:
Velmi oblíbená odrůda mezi drobnými pěstiteli v Polsku, na velkou výměru se od roku 2000 rozšířilo její pěstování v Rusku v Krasnodarském kraji (2003 - 542 ha), kde v současnosti patří mezi tři nejpěstovanější stolní odrůdy.
Zdroje Popis odrůdy na stránce http://vine.com.ua
Popis odrůdy na stránce http://vpvine.narod.ru
Popis odrůdy na stránce http://www.winogrona.org
Popis odrůdy na stránce http://www.winorosl.pl/
Popis odrůdy v Multimediálním atlasu odrůd révy, R. Sotolář 2006
S.I. Krasochina, A.F. Chisamutdinov "Stolní odrůdy révy – informativní příručka" vydavatelství Everest, Rostov na Donu, 2008.



LadaBlatna61
Aktivní člen
Příspěvky: 1728
Registrován: 25 bře 2020, 18:36
Bydliště: Blatná
Kraj: Jihočeský
Kontaktovat uživatele:

Re: Augustin - raná, bílá, harmonická, semenná, odolnost 2,5, -24°C

Příspěvek od LadaBlatna61 »

Máte někdo tuto odrůdu? U mě prosperuje velice dobře, jak říkám - má plechové listy, žádnou chorobu zatím neměla, rodí spolehlivě, hrozny velké a bobule výborné chuti, zvlášť když se nechají dýl na keři.


Révu pěstuji v Blatné 440m.n.m Odrůdy - Attika,Arni,Arkadia,Avatar,Beloe čudo,Bohema,
Čornyj palec,Čornyj Kristal, Ester,Etalon,Galahad,Gran Pri,Garold,Geliodor,Glenora,Izumlenie,Katalonia,Kripton,Kodrjanka,Livia,Muskat blue,Poslanik,Pleven Ustojčivyj,Rošfor,Rumba,Rembo,Regent,Senator Burdaka,Super extra,Somerset Seedles,Skazka,Šarada UA,Super Ljalja,Vostorg.

Bred_ik
Guru fóra
Příspěvky: 603
Registrován: 28 led 2020, 09:15
Bydliště: Čelechovice na Hané
Kraj: Olomoucký
Kontaktovat uživatele:

Re: Augustin - raná, bílá, harmonická, semenná, odolnost 2,5, -24°C

Příspěvek od Bred_ik »

Podle mých zkušeností nemá Augustin vysokou odolnost k plísni révové, Galahad nebo i Vostorg mají vyšší. U padlí je odolnost podobná. Augustin jsem ale vyřadil pro nízkou plodnost ve srovnání třeba s Vostorgem.



minko
Příspěvky: 91
Registrován: 14 kvě 2021, 12:36
Kraj: Zvolen
Kontaktovat uživatele:

Re: Augustin - raná, bílá, harmonická, semenná, odolnost 2,5, -24°C

Příspěvek od minko »

V 25/20 mám už dlho. Vždy to bola u mňa bezstarostná odroda až na minulý nešťastný rok. Neviem čo sa stalo ale perena ho tak zobrala, že som ho striekal 6x čo som sa bál, že oňho prídem. Pritom Charlie a kráľovná viníc boli na tom na počudovanie lepšie. Vlaňajší rok bol divný, sklamali mnohé relatívne odolné odrody.



Marek1970
Aktivní člen
Příspěvky: 994
Registrován: 01 říj 2020, 09:22
Bydliště: kúsok od Piešťan
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Re: Augustin - raná, bílá, harmonická, semenná, odolnost 2,5, -24°C

Příspěvek od Marek1970 »

Moje osobné tohtoročné postrehy k Augustínu.
Plodnosť a odolnosť voči chorobám je u mňa v poriadku, chuť by som povedal taký priemer ale výhradu mám voči tohtoročnej výdrži zrelého hrozna u mňa na kríku (asi 2 týždne po dosiahnutí zrelosti mi začali bobule zasychať a strácať chuť).  
 


blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

minko
Příspěvky: 91
Registrován: 14 kvě 2021, 12:36
Kraj: Zvolen
Kontaktovat uživatele:

Re: Augustin - raná, bílá, harmonická, semenná, odolnost 2,5, -24°C

Příspěvek od minko »

V Krtíši som videl starý koreň Augustína. Zasnoval tam hádam pol dvora a ten náklad čo ťahal bol neskutočný. Bolo na ňom určite cez 50kg. Myslím, že sa vysádza hlavne kvôli tomuto.



Wimpi
Aktivní člen
Příspěvky: 621
Registrován: 30 led 2020, 18:17
Kraj: Strakaté Onice, Prácheňský kr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Augustin - raná, bílá, harmonická, semenná, odolnost 2,5, -24°C

Příspěvek od Wimpi »

U mně Augustin roste jako blázen, má velmi tlusté a dlouhé letorosty, což by mi ani tak nevadilo, jako velmi slabá odolnost slupky jeho bobulí proti plísni šedé. Jakmile hrozny naberou trochu cukru a přiblíží se optimální konzumní zralosti, už na nich startuje hniloba. Augustin u mě patří do kategorie odrůd, kterou jsem pracovně nazval "hnilouš bobulový". Asi mu nesvědčí dozrávání v období chladných a mlhavých zářiových nocí...



Marek1970
Aktivní člen
Příspěvky: 994
Registrován: 01 říj 2020, 09:22
Bydliště: kúsok od Piešťan
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Re: Augustin - raná, bílá, harmonická, semenná, odolnost 2,5, -24°C

Příspěvek od Marek1970 »

Tento rok si táto odroda u mňa definitívne podpísala svoj ortieľ smrti. Chuť o ničom, výdrž po dozretí minimálna, potom sa bobule scvrkávajú a hnijú, rastie ako blázon,...
Jediné plus je asi odolnosť listov voči chorobám, inak nič. U mňa končí.


blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

Odpovědět

Zpět na „Semenné“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host