Cimus - velmi raná, bílá, muškátová, bezsemenná III, odolnost 3,5, -23°C

Odpovědět
Bred_ik
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Cimus - velmi raná, bílá, muškátová, bezsemenná III, odolnost 3,5, -23°C

Příspěvek od Bred_ik »

Synonyma кишмиш Цимус, 01-28
Barva žlutá
Původ Kišmiš Cimus vyšlechtil Oleg Pisanka z křížení odrůd mutace Podarok Zaporožju a Veles
Charakteristika odrůdy
Růst: silný
Doba zrání: velmi raná 100-105 dnů
Hrozen a bobule: hrozny velké o hmotnosti 500-1000g, bobule lehce oválného tvaru, hmotnost 4-5 g, třída bezsemennost III-IV, chuť silně muškátová.
Odolnost k mrazu: zkouší se
Odolnost k chorobám: zkouší se
Poznámky 2018: Měl jsem možnost ochutnat signální hrozny na dvouletém keři. Chuť muškátová, velikost bobulí okolo 4 g.
Odkazy:
Popis odrůdy od jejího šlechtitele Olega Pisanky

Mevik
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Re: Cimus - velmi raná, bílá, muškátová, bezsemenná III, odolnost 3,5, -23°C

Příspěvek od Mevik »

Cimus
U mne vysazen na jaře 2017. V roce 2018 již měl jeden krásný hrozen o hmotnosti nejméně půl kilogramu.
Chuť výborná, docela silný muškát, ale příjemný. Oblíben u dětí. Dozrál kolem 25.7.2018.
V roce 2019 silně poškozen květnovým mrazem, zásobní očka rašila pozdě, nakonec ale vydal dva slušné hrozny, které v polovině srpna dozrály (viz snímek). Po mizerném začátku sezóny jsem byl příjemně překvapen. Bobule jsem nevážil, ale srovnání s mincí ukazuje, že ty 4 g měly určitě. Chuť stejná jako v roce 2018.
Na východě jej řadí k nejchutnějším mezi velmi ranými odrůdami.
Na druhé straně jistou otázkou je jeho bezsemennost, v některých bobulích byla semena trochu cítit.

Pokud se týká chorob, rok 2018 byl všeobecně bez problémů. V roce 2019 nebyl problém s padlím, možná mu "utekl" díky ranému zrání. Napadení plísní ale bylo na podzim dosti citelné
Přílohy
Cimus1 20190818.jpg

Bred_ik
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bred_ik »

Cimus jsem naočkoval loni na jaře na jedno rameno starého keře Kišmiše lučistého. A letos se můžu těšit na první úrodu, která bude podle mého názoru vyšší, než míval Kišmiš lučistyj na celém keři. I když roste na zdi, nebude tak raný jako Katalonia podstatně dál od stěny.
Cimus DSCF9120.jpg

Bred_ik
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bred_ik »

Některé hrozny Cimusu už jsou k jídlu. Muškát v chuti je cítit, čekal jsem silnější. Ale chuť je výborná. Bobule nejsou velké, na bezsemennou odrůdu tak akorát, do 4 g.
DSCF9215.jpg

Bred_ik
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bred_ik »

Po dozrání je muškát v Cimusu silný a velmi příjemný. Na dvou malých degustacích v práci (cca 8 odrůd) a na zahradní slavnosti (20 odrůd) Cimus vyhrál na celé čáře. Bobule mají 4-6 g, což je na bezsemennou odrůdu slušné. Rudimenty jsou při jídle neznatelné.

Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dzordzik »

Kolik z těch 8 odrůd bylo bezsemenných a jaké to byly odrůdy, těch 8? U nás doma u některých vyhraje při ochutnání odrůda jenom proto, že nemá "pecky", i když je jinak chuťově nic moc.

Bred_ik
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bred_ik »

Určitě v těch 8 byl Himrod.
Mezi 20 odrůdami byly z bezsemenných Himrod, Lorus, Venus a Geliodor. Z nich zaujala svou ovocnou chutí Venus,  podobně i Swenson Red ze semenných. Samozřejmě bodovalo Arni, z dalších celkem mizel KoKl. O Lorus, byť mu nemám co vytknout nebyl moc zájem.

Mevik
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mevik »

Cimus sezóny 2020 v mých podmínkách silně zahráškoval, jako mnohé jiné odrůdy. Vydal sice 4 celkem velké hrozny, ale neviděl jsem ani jednu bobuli normálně opylenou, velikost bobulí na úrovni moštových odrůd, tedy do 2 g. Ostatní charakteristiky byly obvyklé, tedy výborná muškátová chuť a rané zrání, i když to bylo letos asi o měsíc později než obvykle.

Odpovědět

Zpět na „Bezsemenné“