Slava Ukrajine (Bačinskij) - raně střední, modrá, harmonická, semenná, odolnost 2.5, -24°C

Odpovědět
Mevik
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Slava Ukrajine (Bačinskij) - raně střední, modrá, harmonická, semenná, odolnost 2.5, -24°C

Příspěvek od Mevik »

Druhou odrůdu s názvem Slava Ukrajine vyšlechtil Anatolij Bačinskij. Použil ke křížení standardní odrůdy Talisman a Kodrjanku. Keř poprvé zaplodil v roce 2013, v roce 2014 se rozhodl jej dále šířit a odrůdu pojmenoval na základě vlastenecké vlny (události kolem Krymu). Deklarované vlastnosti jsou tyto:
- raně střední nebo střední zrání, tedy krátce po Talismanu
- hmotnost hroznů 500 - 800 g, některé až 1,5 kg
- bobule všechny podobné velikosti, 8-10 g, tmavofilaové až černé barvy, dozrávají dva týdny po vybarvení bobulí. V bobulích pouze 1 až 2 semena
- růst silný, odlnost chorobám na úrovni 2,5
- nejzajímavější vlastností odrůdy je uchovatelnost hroznů do Nového roku, prý normálně volně ložené ve sklepě.
- chuť harmonická, vyrovnaný poměr cukrů a kyselin.
U mne keř vysazený na jaře 2018 jako zelená sazenice. Díky síle růstu neměl v roce 2019 problém utáhnout dva asi půlkilové hrozny (viz snímek), přičemž réví už vyzrálo. Odolnost proti chorobám střední, v plísnovém roce 2019 celkem obstála. Chuť je skutečně harmonická příjemná, ale vzhledem k plánovanému uskladnění bude důležitá chuť koncem října (při sklizni) a potom při konzumaci. Bobule měly při focení (druhá polovina září) největší velikost asi 7 g (snímek bobule), se zesílením keře se to jistě zlepší a dosáhne deklarovaných hodnot.

Přílohy
Slava ukrajině B 120190919.jpg
slava krajině bobule 120190919.jpg

Mevik
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Re: Sláva Ukrajině - raně střední, modrá, harmonická, semenná, odolnost 2.5, -24°C

Příspěvek od Mevik »

Koncem října 2019 jsem obral hrozny odrůdy Slava Ukrajině (Bačinského). Dal jsem je normálně do přepravky a uložil na půdu, kde se teploty pohybovaly asi od 10 do 15 stupňů (zpočátku kvůli horkému konci října spíše více). Sklizeň probíhala ve shonu, takže jsem hrozny nechal v ochranných sáčcích, ve kterých zůstaly poškozené bobule. Od té doby jsem nenašel čas se na ně podívat, až koncem listopadu. Celkem vzato hodně tvrdé zacházení. O řízené atmosféře se mohlo hroznům jen zdát, v sáčcích se držela vyšší vlhkost a poškozené bobule mohly vesele předávat plíseň ostatním. Jak dopadla Slava Ukrajině (snímek na kartonu)? U ní jsem uložil dva asi půlkilogramové hrozny. Poškození hmyzem nebylo žádné, přestože větší velikost hroznů nepochybně způsobila častější dotek bobulí se stěnou sáčků. Přes modrou barvu bobulí tedy hmyz hrozny této odrůdy nenapadá. To je cenná vlastnost. Ani na půdě se zdravotní stav bobulí nijak nezhoršil, poškozeny byly jen jednotlivé bobule (do 5 kusů na hrozen). Bobule byly koncem listopadu stále výborné konzistence, chruplavé, šťavnaté, chuť je harmonická, přiměřeně sladká. Hodnotil bych ji jako průměrnou vzhledem k vrcholné sezóně hroznů (srpen, září), na konec listopadu je hvězda. Rozhodně lze i se zavázanýma očima podle chuti poznat, že jde o hrozno, což se koncem listopadu často u hrozna z obchodu říci nedá. Navíc vím, že je to pěstováno ekologicky. Hrozny jsem položil volně do chladničky (přihrádka na ovoce).

Přílohy
Slava Ukrajině 120191124.jpg

Mevik
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Re: Sláva Ukrajině - raně střední, modrá, harmonická, semenná, odolnost 2.5, -24°C

Příspěvek od Mevik »

Podle očekávání přežily uskladněné hrozny do vánoc, na přiloženém snímku mísa ovoce na vánočním stole s odrůdou Slava Ukrajině (Bačinskij). Bobule byly stále v dobrém stavu, šťavnaté, i když už ne tak chrupkavé jako koncem listopadu. Chuť stále stejná, příjemná harmonická, ale žádná zvláštní příchuť. Ani jedna bobule v hroznu nebyla napadena plísní.
Poslední hrozen zůstal v ledničce do 11.1.2020, také plíseň žádná. Na prstech jedné ruky bych spočítal bobule, jejichž slupka už začala být vrásčitá. Poslední hrozen byl zkonzumován účastníky na jedné vinařské akci. Přikládám snímek z počátku ledna 2020.
Závěrečné shrnutí zkušeností s touto odrůdou (sklizeň 2019) zní, že se jedná o průměrnou odrůdu z hlediska plodových vlastností (velikost bobulí, chuť), která má tři vlastnosti výjimečné:
- pěstitelskou nenáročnost včetně slušné odolnosti k chorobám
- nezájem hmyzu
- mimořádnou skladovatelnost

Zatím to vypadá, že by mohla nahradit Moldovu v méně příznivých podmínkách.

Přílohy
Slava Ukrajině na vánočním stole1.jpg
Slava Ukrajině 120200103.jpg

Rony
Kontaktovat uživatele:

Re: Slava Ukrajine (Bačinskij) - raně střední, modrá, harmonická, semenná, odolnost 2.5, -24°C

Příspěvek od Rony »

Asi ako skoro sa vyfarbuje SlavaUkrajine (Bacinskeho) a Skazka pred dozretim? Kvoli octomilkam by som bol rad keby to bolo co najneskor - alebo teda blizko k zrelosti.

Mevik
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Re: Slava Ukrajine (Bačinskij) - raně střední, modrá, harmonická, semenná, odolnost 2.5, -24°C

Příspěvek od Mevik »

Zkušenostii s plodností této odrůdy mám jen lońskou a parametry vybarvení x zralost jsem nezkoumal. Ovšem jednu dobrou zprávu mám - ani střapce nechráněné sáčky nebyly ničím poškozeny, tedy riziko octomilek nevidím jako velké

Rony
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rony »

dakujem. Je teraz uz SU, Skazka vyfarbena?

Mevik
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mevik »

Skazka se vybarvuje nejednotně, tzn. jednotlivé hrozny různě a dokonce i bobule v hroznech odlišně. Také ani nechráněné hrozny nebyly vůbec napadeny (jak Skazka, tak Slava Ukrajině mají zřejmě silnější slupku bobule)
Ale pozor - obě odrůdy byly vloni konzumně zralé v druhé polovině září (letos ještě nikoliv). Že jsem je kvůli uskladnění nechal na keři do konce října (asi jim tam bylo lépe než uskladněným), to je jiná věc. Ovšem ani tak nebyly napadány létajícími škůdci. I když jde o tmavé odrůdy.

Odpovědět

Zpět na „K uskladnění“