Evrika - raná, bílá, muškátová, bezsemenná II, odolnost 2.5, -27°C

Odpovědět
Mevik
Guru fóra
Příspěvky: 804
Registrován: 28 led 2020, 01:02
Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí
Kraj: Kroměřížsko, Beskydy
Kontaktovat uživatele:

Evrika - raná, bílá, muškátová, bezsemenná II, odolnost 2.5, -27°C

Příspěvek od Mevik »

Kišmiš Evrika je starší bezsemenná odrůda Viktora Kaluhina.
Dle sdělení autora jde o odrůdu raného zrání, týden dříve než Kišmiš Století (Centennial Seedless). Je to kříženec Talisman x Kišmiš Století. Bobule velmi chutné s muškátovou chutí.
Má vydržet mrazy 27 až 28 stupňů a být velmi odolná k chorobám, zejména k plísni. Tedy má to být záměna k odrůdě Kišmiš Století
 
U mne několik let starý keř, vysazený na docela nevhodném místě, u plotu, částečně zastíněném. Mizerná půda. Keři se dlouho moc nechtělo růst, natož plodit. První úroda až letos.
Odolnost byla letos velmi slušná, i když letošní rok není úplně plísňový. Vše zcela zdravé, i když jsem chemicky prakticky neošetřoval.
Bobule menší, kolem 4 g. Semena nejsou vůbec, rudimenty jsem také neviděl. Chuť skutečně muškátová, příjemná.

Z nějakého důvodu se tato odrůda vůbec nemnoží a nešíří. Podle dosavadních znalostí a zkušeností jde o slušnou bezsemennou odrůdu s nadprůměrnou odolností proti chorobám a zejména mrazu. Už jsem chtěl keře zbavit, ale po letošní úrodě budu zkoušet dále.
Evrika 20220915.jpg
 



Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4595
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Evrika - raná, bílá, muškátová, bezsemenná II, odolnost 2.5, -27°C

Příspěvek od Dzordzik »

Pokud si dobře vybavuji, tato odrůda mě letos u Mevika zaujala chutí. Příští rok se na ni zkusím zaměřit víc.


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 2x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dyňka, Džin, Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Lambada, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

Uživatelský avatar
milosduris
Aktivní člen
Příspěvky: 162
Registrován: 23 čer 2022, 18:15
Bydliště: Trenčín
Kraj: Trenčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Evrika - raná, bílá, muškátová, bezsemenná II, odolnost 2.5, -27°C

Příspěvek od milosduris »

Sú nejaké novinky od tejto odrody? Zaujala ma hlavne tá muškátová chuť oproti Storočnému. Ako je to s vyzrievaním dreva? Pretože pri mojom Storočnom je zatiaľ veľmi slabé!
Budeš mať túto zimu odrezky na množenie? Mal by som záujem.
 



Odpovědět

Zpět na „Bezsemenné“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host