Himrod - raná, bílá, labrusková, bezsemenná, odolnost 3, -22°C

Odpovědět
Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4595
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Himrod - raná, bílá, labrusková, bezsemenná, odolnost 3, -22°C

Příspěvek od Dzordzik »

Synonyma:
Barva: bílá
Původ: bezsemenná odrůda Himrod byla vyšlechtěna v roce 1952 křížením odrůd Ontario a Thompson Seedless na New York State Agricultural Experimental Station Cornell University, Geneva USA, stát New York.

Charakteristika odrůdy:
Listy: velké, tmavě zelené
Růst: silný
Doba zrání: raně střední, na Hané dozrává v druhé polovině srpna.
Květ: oboupohlavní
Hrozen a bobule: Hrozny malé, od 200 do 400 g, řídké. Bobule jsou malé o průměrné hmotnosti 2,1 g, mají okrouhlý tvar a bledě žlutou barvu. Dužnina je šťavnatá. Chuť je labrusková, ale na rozdíl od například Marquise docela příjemná. Odrůda není vhodná k dlouhodobému skladování, ale hrozny na keřích vydrží relativně dlouho.
Obsah cukrů a kyselin:
Vyzrávání výhonů: dobré
Počet hroznů na výhon:
Zatížení, řez:
Odolnost k mrazu: střední -22°C.
Odolnost k chorobám: Himrod má zvýšenou odolnost k houbovým chorobám. Nebývá napadán vosami.
Množení: Řízky zakořeňují velmi dobře.

Poznámky: odrůda Himrod má silně labruskovou příchuť, ale pro mne přijatelnější než například Marquis nebo Reliance. Navíc je raná a hrozny vydrží na keři poměrně dlouho, jen minimálně hnijí. Odrůda plodí velmi stabilně

Zdroje:
Popis odrůdy na stránce vinograd.info
Přílohy
Himrod1.jpg
Himrod1.jpg (7.99 KiB) Zobrazeno 3972 x
Himrod.jpg


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 2x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dyňka, Džin, Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Lambada, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

Daník
Příspěvky: 26
Registrován: 03 úno 2020, 18:06
Bydliště: Ostrava
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Re: Himrod - raná, bílá, labrusková, bezsemenná, odolnost 3, -22°C

Příspěvek od Daník »

Himrod mám několik let na pergole, je to jediná odrůda, u které jsem nikdy nezaznamenal na hroznech padlí nebo plísně! Pouze omezeně na listech koncem léta. Růst je u mne extrémně silný, letorosty přes 5m silnější než palec. Hrozny drobné, řídké, bobule někdy ve zralosti padají, chuť pro mne velmi příjemná. Hmyz je nenapadá, ptáci někdy ano. Největší nectností u mne je vylamování letorostů ve větru - rostou z pergoly kolmo vzhůru a v délce kolem 0,5 - 1metru stačí jeden vichr a půlka úrody je na zemi.



Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4595
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Himrod - raná, bílá, labrusková, bezsemenná, odolnost 3, -22°C

Příspěvek od Dzordzik »

Nenašla by se fotka hroznu a té zarostlé pergoly? Zrovna něco podobného řeším a hledám inspiraci. Vložíš jako přílohu k příspěvku, viz návod pro začátečníky. Děkuju.


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 2x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dyňka, Džin, Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Lambada, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

Bred_ik
Guru fóra
Příspěvky: 615
Registrován: 28 led 2020, 09:15
Bydliště: Čelechovice na Hané
Kraj: Olomoucký
Kontaktovat uživatele:

Re: Himrod - raná, bílá, labrusková, bezsemenná, odolnost 3, -22°C

Příspěvek od Bred_ik »

Himrod mám už 10 let. Je to sice labrusková odrůda, ale na rozdíl od odrůd Marquis nebo Reliance mně vyhovuje její chuť. Navíc je relativně raná a stupeň bezsemennosti je vysoký. Také u mě roste velmi silně a při přezrání bobule opadávají z hroznů, ale houbovými chorobami příliš netrpí, padlí se vyskytuje jen na listech a v závěru vegetace.



Daník
Příspěvky: 26
Registrován: 03 úno 2020, 18:06
Bydliště: Ostrava
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Re: Himrod - raná, bílá, labrusková, bezsemenná, odolnost 3, -22°C

Příspěvek od Daník »

Fotky jsem určitě dělal, jen jsem je včera nenašel. Možná o víkendu. Nebo můžu vyfotit aktuální stav již po řezu.Pergola je v zákoutí uzavřeném ze dvou stran domem a z jedné stromy, jih, vedro, ale je tam nulový pohyb vzduchu krom bouřek, kdy se tam naopak vítr točí a vše láme. Na pergole je ještě Aladin a Galahad, oba trpí padlím na listu a byl tam Huxelrebe - velmi peckovité, husté hrozny s obrovskou násadou, sladkou chutí a předloni výborné na burčák, leč loni jsem 2 kbelíky sklidil a oba vysypal do popelnice kvůli padlí a plísni. Totální zkáza a ještě nálety vos. Takže na podzim přišly na řadu pákovky a zkusím tam něco jiného. Ten Himrod mám z Hornbachu roubovaný, ale netuším na čem. Zachránil jsem ho ve výprodeji za 9 Kč :-D



Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4595
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Himrod - raná, bílá, labrusková, bezsemenná, odolnost 3, -22°C

Příspěvek od Dzordzik »

Ahoj, pošli co najdeš, nezapomeň fotky předem zmenšit na 800x600 a dostat je pod 100kB každou. Jinak by ti nešly do příloh přidat. To omezení je nutné, jinak bych se dřív nebo později dostal na limit webhostingu a pokud to tady chci udržet bez reklam, tak se holt budeme muset trošku uskrovnit. Nehodlám vykrádat rok co rok banku ;-)


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 2x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dyňka, Džin, Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Lambada, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

Daník
Příspěvky: 26
Registrován: 03 úno 2020, 18:06
Bydliště: Ostrava
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Re: Himrod - raná, bílá, labrusková, bezsemenná, odolnost 3, -22°C

Příspěvek od Daník »

Jak jsem slíbil, přikládám fota pergoly s Himrodem. Na letním snímku je vidět, jak zarostla již asi 3 měsíce po stavbě. Zimní snímek je letos.
Přílohy
IMG_2711.JPG
IMG_20180715_155000.jpg
IMG_20200205_160051.jpg



dayofvictory
Aktivní člen
Příspěvky: 343
Registrován: 23 bře 2020, 00:48
Bydliště: Domažlice
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Re: Himrod - raná, bílá, labrusková, bezsemenná, odolnost 3, -22°C

Příspěvek od dayofvictory »

Prosím Vás, při ideálním dozrátí, mají být bobule zelené nebo žluté?


Domažlicko, severní svah, 450 m. n. m., barvy: plodí, pěstuji, zmrzlo/uschlo, zrušeno, objednáno

Odrůdy: 23 x Sommerset Seedles, Himrod, Glenora, Solaris, Dubljanskij, Pamjati nebesnoj sotni, Zolotce, Vanessa, Kišmiš Nachodka, Venus

dayofvictory
Aktivní člen
Příspěvky: 343
Registrován: 23 bře 2020, 00:48
Bydliště: Domažlice
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Re: Himrod - raná, bílá, labrusková, bezsemenná, odolnost 3, -22°C

Příspěvek od dayofvictory »

Letos u himrodu pozoruji zvláštní věc. Listy bez jediného postřiku i na ne zcela ideálním místě (u zdi s osvitem od 13:00 do 19:00) nemají ani tečku padlí. Za to je padlí docela dost na letorostech, nicméně nevypadá, že by to mělo vliv na vyzrávání. Je to pro mě překvapivé, myslel jsem, že první bývají napadány listy.
 


Domažlicko, severní svah, 450 m. n. m., barvy: plodí, pěstuji, zmrzlo/uschlo, zrušeno, objednáno

Odrůdy: 23 x Sommerset Seedles, Himrod, Glenora, Solaris, Dubljanskij, Pamjati nebesnoj sotni, Zolotce, Vanessa, Kišmiš Nachodka, Venus

Tereza Ostrava

Re: Himrod - raná, bílá, labrusková, bezsemenná, odolnost 3, -22°C

Příspěvek od Tereza Ostrava »

Dobrý den.
Nikde se nemůžu dočíst, jestli je Himrod jako bezsemenný, vhodný také na sušení?.. Na hrozinky?
Mám jej nově zakoupený a na další odrůdy už nemám místa. 
Má někdo zkušenost se sušením této odrůdy? Děkuji a přeji všem hezký den...T.
Ostrava, cca 275 mnm, 4 moštové a 7 stolních odrůd..
 



haco
Aktivní člen
Příspěvky: 905
Registrován: 05 úno 2020, 23:55
Bydliště: Trencin 210 m.n.m.
Kraj: Trenciansky. SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Himrod - raná, bílá, labrusková, bezsemenná, odolnost 3, -22°C

Příspěvek od haco »

Vzhladom na to ze nema pevnu masitu duzinu tak z neho vela po vysusrni nezostane, su urcite vhodnejsie odrody



Odpovědět

Zpět na „Bezsemenné“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host