Měření a logování teploty - vlhkoměr se záznamem Elitech RC-4

Odpovědět
Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4571
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Měření a logování teploty - vlhkoměr se záznamem Elitech RC-4

Příspěvek od Dzordzik »

Pro měření teploty na viničce jsem delší dobu vybíral a nakonec se rozhodl koupit 3 různé typy měřičů, tzv. loggerů teploty. 2 pro sebe a jeden pro otce, který má také pár hlav na zahradě za domem. Zatím dorazil logger jeden, jde o typ Elitech RC-4 s rozhraním na USB typu mini. Na jeho téměř indentického brášku, typ RC-4H, který má i možnost měřit vlhkost čekám.

K typu RC-4 - jeho parametry není problém na internetu dohledat, proto je sem psát nebudu. Má z mého pohledu 4 výhody a jednu 2 nevýhody, z nichž jedna je řešitelná a druhá moc ne.
Začnu výhodami: - používá naprosto běžnou a snadno dostupnou baterii CR2032, má relativně velkou paměť, takže při vhodném nastavení dokáže logovat celý rok (nejkratší interval logování je 1s, ale možných nastavení je něurekom), má možnost teplotní kompenzace, což považuji za zásadní a nakonec má široké možnosti exportu dat ve formátu obrázek JPG, textový formát TXT, tabulka v Excelu a nakonec PDF. Potud všechno v pořádku.

K nevýhodám: ta řešitelná je to, že i když teploměr dorazí s měřícím protokolem, kde se max. odchylky pohybují mezi 0,5 (v běžném rozsahu) až 1 stupeň Celsia (u teplot, které reálně nikdy nenastanou), tak reálná odchylka mého kusu byla 1,3 stupně do plusu. klasická čínská konstanta přesnosti. Snadno se to ale dá v obslužném software vykompenzovat. Tou nevýhodou, se kterou se nedá moc nic dělat je to, že teploměr není vodotěsný a to ani proti ostřikující vodě, což by na moje použití stačilo. Proto jsem objednal ještě jiný typ, o kterém napíšu až dorazí a otestuji jej. Ten IP67 ochranu má. Tento tedy používám pod střechou a přemýšlím jak jej zakrýt proti dešti tak, abych neovlivnil přednost měření ohřevem nebo akumulací tepla.

Večer, jak se k tomu dostanu sem přidám do příloh ještě ukázku jak vypadají naměřená data, což už se na internetu nikde moc dohledat nedá a pro někoho to může být důležité. Za mě tedy první krátké hodnocení po pár dnech používání je pozitivní s vyjímkou chybějící vodotěsnosti, ale s tím jsem do nákupu šel.

Pokud jej někdo z vás používá také, ale delší dobu, budu rád za vaše zkušenosti. Třeba to někomu, kdo o měření uvažuje, pomůže se rozhodnout co koupit. Klidně doporučte nebo popište ve vlastním vlákně (ať se to neplete do sebe) to co jste koupili vy a jste s tím spokojení.
 
 
Přílohy
jpg.jpg


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 2x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dyňka, Džin, Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Lambada, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

Mirek
Aktivní člen
Příspěvky: 1045
Registrován: 30 led 2020, 12:53
Bydliště: Břeclav
Kraj: Jihomoravský
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření a logování teploty - vlhkoměr se záznamem Elitech RC-4

Příspěvek od Mirek »

Dzordzik píše:
05 dub 2020, 16:51
Pokud jej někdo z vás používá také, ale delší dobu, budu rád za vaše zkušenosti. Třeba to někomu, kdo o měření uvažuje, pomůže se rozhodnout co koupit. Klidně doporučte nebo popište ve vlastním vlákně (ať se to neplete do sebe) to co jste koupili vy a jste s tím spokojení.
 
Mám ho také a jednu dobu jsem ho používal, umožňoval mi nahlédnout zpětně do statistik. To bylo asi tak vše, teďkom ani nevím kde se válí. Když mi ve skleníku zmrzly papriky, tak jsem se sice mohl podívat kolik tam bylo stupňů, ovšem papriky mi to nezachránilo. Stejně tak bych ho mohl dát k révě, ale maximálně se dozvím, kolik stupňů bylo. Statistiky si nevedu, nemám na ně čas ani náladu. V současné době preferuji spíše zařízeníčka, která teplotu nejen monitorují, ale dokáží i ovládat spínání el. spotřebičů. Tam určitý smysl vidím, ve statistikách ne.



dayofvictory
Aktivní člen
Příspěvky: 343
Registrován: 23 bře 2020, 00:48
Bydliště: Domažlice
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření a logování teploty - vlhkoměr se záznamem Elitech RC-4

Příspěvek od dayofvictory »

Statistikám taky neholduji ale o pořízení něčeho takového uvažuji. Hlavní důvod je ale pochopení mikroklimatu, kde mi roste réva. Ono sice předpovědi jsou hezké ale od reálu jednoho konkrétního místečka obvykle velmi vzdálené. K tomu mi takováto věcička přijde geniální. Člověk si srovná graf s předpovědí a časem vypozoruje určitý vzorec.

Skleník vytápěný nemám. ale jsem hračička, takže kdyby ta možnost byla, automatické sepnutí topení dle teploty by taky byla fajn.


Domažlicko, severní svah, 450 m. n. m., barvy: plodí, pěstuji, zmrzlo/uschlo, zrušeno, objednáno

Odrůdy: 23 x Sommerset Seedles, Himrod, Glenora, Solaris, Dubljanskij, Pamjati nebesnoj sotni, Zolotce, Vanessa, Kišmiš Nachodka, Venus

vinarumcz
Příspěvky: 4
Registrován: 05 úno 2020, 13:22
Bydliště: Třinec
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření a logování teploty - vlhkoměr se záznamem Elitech RC-4

Příspěvek od vinarumcz »

taky už nějakou dobu přemýšlím nad nějakým logováním i do budoucího minisklípku, nejraději, kdyby to bylo online přes wifi, zatím se mi nedaří nic sehnat ani na bázi iot. jediné co jsem našel na ali je  tohle. Šikovné jsou ZIGBEE senzory, je třeba to spárovat se ZIGBEE HUBem, ale ten už by neměl asi takový dosah jako wifi, kterou na zahradě chytím :( mám to na "vinohrádek" 10 km daleko, tak jsem chtěl něco rozumného online za pár kaček z číny


Tom
______________________
http://www.vinarum.cz/
Nekomerční projekt nadšence
zapáleného do domácí výroby vín.

Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4571
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření a logování teploty - vlhkoměr se záznamem Elitech RC-4

Příspěvek od Dzordzik »

jeden tip jsem ti poslal do vzkazu, ať to tím tady neplevelím.


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 2x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dyňka, Džin, Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Lambada, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

Vin_Jc
Příspěvky: 21
Registrován: 18 bře 2020, 16:08
Bydliště: Jičín
Kraj: Královéhradecký
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření a logování teploty - vlhkoměr se záznamem Elitech RC-4

Příspěvek od Vin_Jc »

Taky jsem si před léty pořídil datalogger s tím, že mi to jako úplnému začátečníkovi v něčem pomůže. Brzy jsem dospěl ke stejnému závěru, který tady výstižně napsal Mirek, tedy pouze na statistiku. Ale i to by mohlo být prospěšné! Mě totiž zajímalo, jak je na tom moje minivinička z hlediska tepla, což se dá pro révu alespoň orientačně vyhodnotit pomocí SAT (suma aktívních teplot, konkrétně pro révu vinnou). Tato veličina je určující pro vývojový cyklus révy a napoví mi, které odrůdy u mě mohou uzrát, abych byl spokojen z celeročního úsilí a které odrůdy nemá ani cenu nevysazovat. Přikládám výsledky měření několika sezón. Závěr nechť si učiní každý sám.
 
 
 
Přílohy
datalogger 2014.jpg
datalogger 2015.jpg
datalogger 2016.jpg
datalogger 2017.jpg



Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4571
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření a logování teploty - vlhkoměr se záznamem Elitech RC-4

Příspěvek od Dzordzik »

Ale to je přece logické, že na nich jiného než na statistiku to nebude. pokud vím co si kupuju a jaké možnosti to zařízení má, ej na mě, abych si zhodnotil jeho přínos pro mě. Pokud jej nemá, nemá smysl si ho kupovat. Pak dopadne jako u Mirka, leží někde v šuplíku. To ale není chyba toho zařízení.


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 2x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dyňka, Džin, Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Lambada, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

Mirek
Aktivní člen
Příspěvky: 1045
Registrován: 30 led 2020, 12:53
Bydliště: Břeclav
Kraj: Jihomoravský
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření a logování teploty - vlhkoměr se záznamem Elitech RC-4

Příspěvek od Mirek »

Vin_Jc píše:
19 dub 2020, 14:39
Taky jsem si před léty pořídil datalogger s tím, že mi to jako úplnému začátečníkovi v něčem pomůže. Brzy jsem dospěl ke stejnému závěru, který tady výstižně napsal Mirek, tedy pouze na statistiku. Ale i to by mohlo být prospěšné! Mě totiž zajímalo, jak je na tom moje minivinička z hlediska tepla, což se dá pro révu alespoň orientačně vyhodnotit pomocí SAT (suma aktívních teplot, konkrétně pro révu vinnou). Tato veličina je určující pro vývojový cyklus révy a napoví mi, které odrůdy u mě mohou uzrát, abych byl spokojen z celeročního úsilí a které odrůdy nemá ani cenu nevysazovat. Přikládám výsledky měření několika sezón. Závěr nechť si učiní každý sám.
 
Obdivuhodné zpracování, takovéto statistiky nedám ani kdybych se po...., mám k tomu vrozený odpor. Nejsem schopen si ani poznačit, která odrůda a kdy začíná rašit. Jakž-takž ještě zvládám alespoň soupis odrůd ve výsadbě.



Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4571
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření a logování teploty - vlhkoměr se záznamem Elitech RC-4

Příspěvek od Dzordzik »

Jj, moc pěkně zpracované, už jsem mu to chválil.


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 2x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dyňka, Džin, Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Lambada, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

Uživatelský avatar
matkoo
Aktivní člen
Příspěvky: 174
Registrován: 10 kvě 2021, 08:19
Bydliště: Bratislava
Kraj: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření a logování teploty - vlhkoměr se záznamem Elitech RC-4

Příspěvek od matkoo »

vinarumcz píše:
09 dub 2020, 20:59
taky už nějakou dobu přemýšlím nad nějakým logováním i do budoucího minisklípku, nejraději, kdyby to bylo online přes wifi, zatím se mi nedaří nic sehnat ani na bázi iot. jediné co jsem našel na ali je  tohle. Šikovné jsou ZIGBEE senzory, je třeba to spárovat se ZIGBEE HUBem, ale ten už by neměl asi takový dosah jako wifi, kterou na zahradě chytím :( mám to na "vinohrádek" 10 km daleko, tak jsem chtěl něco rozumného online za pár kaček z číny
 
Trocha sa so zigbee prave hram a s tym dosahom to nie je az take zle, specialne ked sa da ta siet rozsirovat napriklad zasuvkami, ktore sluzia ako opakovace. Jediny problem mam, ze som nenasiel zigbee senzor do vonkajsieho prostredia za rozumne peniaze, tak dumam ako vnutorne senzory rozumne chranit vonku. Xiaomi co mam by mal fungovat do -10C, v Bratislave aj tak malokedy mame menej :-)


Bratislava - Vajnory, 130 mnm
2011: Vostorg
2021: Gordej, Pamjati Dombkovskoj, Ruslan, Elma, Pannónia Kincse, Souvenir, Arkadia, Aladdin, Galahad, Veles
2022: Zolotce, Rošfor, Beloje čudo, Cimus, Šarada UA, Skazka
2023: Anita, Neznama balkanska odroda
Zrusene: Izabella, Nero

Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4571
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření a logování teploty - vlhkoměr se záznamem Elitech RC-4

Příspěvek od Dzordzik »

Už jsem tady před delší dobou doporučoval podobné loggery chránit před vodou tím, že jej umístím dovnitř kelímku od jugurtu, nebo nějakého většího kelímku. Osvědčilo se to. Bohužel mi letos tento kelímek odpadl, nebo tomu některé z mých dětí pomohlo, a než jsem si toho všiml, byl logger na dešti. Říkal jsem si, to nebue problém, kolem krytky USB konektoru je O-kroužek. Dneska jsem chtěl vyčíst záznamy a ouha. Konektor totálně zoxidovaný, nemopohlo ani dolkladné očištění. K PC se už nepřipojí. Takže o jeden logger mínus. Okroužek se úplně rozpadl, steřel. Takže jenom pro ty, co chtějí logovat teplotu, logger důkladně ochránit proti vodě a vlhkosti ...

EDIT: Tak změna. Důkladné očištění konektoru zevnitř i z venku a prostříkání WD40 pomohlo, takže zase loguju. Jdu hledat další kelímek ...
 


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 2x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dyňka, Džin, Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Lambada, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

Odpovědět

Zpět na „Měření teploty, vlhkosti a srážek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host