Dyňka, velmi raná, muškátová, semenná, odolnost 3, –22°C

Odpovědět
Marek1970
Aktivní člen
Příspěvky: 1059
Registrován: 01 říj 2020, 09:22
Bydliště: kúsok od Piešťan
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Dyňka, velmi raná, muškátová, semenná, odolnost 3, –22°C

Příspěvek od Marek1970 »

Názov: Dyňka, ДЫНЬКА
Pôvod: selekcia O.M. Pisanky (rodičovské odrody neuvedené). 
Charakteristika podľa stránky vinograd.info: Veľmi skorá odroda s veľkou rastovou silou. Kvet je obojpohlavný. Strapce sú stredne veľké až veľké, priemernej hustoty.
Bobule s priemernou hmotnosťou 10,8 gramov, oválne, rebrované, jasne ružové, pokryté tenkým voskovým povlakom, muškátovej chuti. Šupka je tenká, dužina mäsitá, šťavnatá, hustá, chrumkavá. Odolnosť voči hubovým chorobám je priemerná. Dyňka má údajne podľa viacerých zdrojov schopnosť veľmi vysokej akumulácie cukrov. 

Popis na vinograd.info: https://vinograd.info/sorta/stolovye/dynka.html
Diskusia k tejto odrode: https://forum.vinograd.info/showthread.php?t=17838
Video: https://www.youtube.com/watch?v=JF7RrULWZg4

Podľa prvých skúseností má Dyňka veľmi dobré vyzrievanie dreva a v tomto roku viac ako priemernú odolnosť voči chorobám, pri bežnej starostlivosti som perenospóru na nej nezaznamenal ale na závery k odolnosti je ešte skoro.


blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

Radovan
Aktivní člen
Příspěvky: 989
Registrován: 08 bře 2020, 19:50
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Re: Dyňka, velmi raná, muškátová, semenná, odolnost 3, –22°C

Příspěvek od Radovan »

Dyňka je ešte relatívne nová odroda a je hodnotená vysoko.
Mám asi 8 odrôd od šľachtiteľa Pisanky, ale na Dyňku som nemal šťastie.
 
Naposledy upravil(a) Radovan dne 30 pro 2022, 13:36, celkem upraveno 1 x.



andrejZA
Aktivní člen
Příspěvky: 1008
Registrován: 12 srp 2020, 00:44
Bydliště: Teplička nad Váhom
Kraj: Žilinský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dyňka, velmi raná, muškátová, semenná, odolnost 3, –22°C

Příspěvek od andrejZA »

Tak ja ak budem môcť sa takto nehanebne verejne pripnem :) teda, ak Ti Marek ešte po Radovi niečo zvýši. Mám ju v hľadáčiku už asi rok, ale na Slovensku a v ČR ju má zatiaľ málokto. Je vysoko hodnotená najmä kvôli jemne muškátovej chuti, vysokej plodnosti a ranej doby zrenia. Na jar keď som písal Ivovi, tak už nemal nič, mal z predošlej zimy iba slabú sadenicu, z ktorej nebolo veľa materiálu na množenie. Ale na dobré veci sa oplatí počkať.


SZ Slovensko (Žilinská kotlina), cca 350 m n.m
Ajvaz (vysadené 2018), Kraseň (2020), Othello ružové (2021 - presádzané) Tajna monacha (3x), Cimus, Garold, Bajkonur (2x), Katalonia, Vaľjok, Zolotce, Beloje Čudo, Chrust, Kraseň, Nachodka, (2021), Arni, Bohema, Katrusja Kachovskaja, Skazka, Rembo (2022), Dyňka (2x), Darja, Livia, Alexa, Adler (2x), Joy seedles, Jutal, Efiop, Cimus, Landyš, Jupiter, Ladannyj2, Prima Ukrajiny, Somerset seedles (2023), Geliodor, Darja, Livia, Cimus, Timur (preštepované 2023)

Marek1970
Aktivní člen
Příspěvky: 1059
Registrován: 01 říj 2020, 09:22
Bydliště: kúsok od Piešťan
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dyňka, velmi raná, muškátová, semenná, odolnost 3, –22°C

Příspěvek od Marek1970 »

Radovan, Andrej, vo februári sa mi cez SZ pripomeňte. Dyňku som navrúbľoval na jar z odrezkov, čo mi daroval kamarát z "východu". Ešte mi neplodila ale všetko čo som od neho doteraz mal, bolo "pravé". Prvá úroda bude budúci rok, ak počasie dovolí. Veľa na strihanie toho ešte nie je a niečo už som sľúbil ale pár očkový odrezok na vrúbľovanie, by som pre vás dvoch ešte mohol nájsť.
 


blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

haco
Aktivní člen
Příspěvky: 903
Registrován: 05 úno 2020, 23:55
Bydliště: Trencin 210 m.n.m.
Kraj: Trenciansky. SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Dyňka, velmi raná, muškátová, semenná, odolnost 3, –22°C

Příspěvek od haco »

Zakorenena Dynka od Mareka isla na posledne volne miesto v zahrade. je slnecne (JV) cistocne kryte strechou susedovej garaze ale len velmi malo prevetravane, teda s vyssim rizikom mucnatky. hned vedla rastie Bravissimo vlani zastepene do Monarchu, takze budem moct porovnat rannost tychto 2 odrod v rovnakych podmienkach (ale asi az o 2 roky :lol: ). skor sa mozno dockam na cerstvo zastepenych vrubloch do Kokla na sikmej pergole - hadam sa chytia... 
 



Marek1970
Aktivní člen
Příspěvky: 1059
Registrován: 01 říj 2020, 09:22
Bydliště: kúsok od Piešťan
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dyňka, velmi raná, muškátová, semenná, odolnost 3, –22°C

Příspěvek od Marek1970 »

Minulý rok som jeden vrúbeľ Dyňky hodil aj na jednu z rastlín v skleníku. Už v prvom roku to vyzerá na veľmi peknú násadu (na fotke nezasieťkované zelené strapce sú Dyňka a v vo vreckách pomaly farbiaca sa Katalonia).
Do zrelosti v skleníku jej chýbajú odhadom ešte minimálne dva týždne (trochu som ten koreň možno preťažil sú na ňom celkom navrúbľované tri odrody).
Přílohy
Dyňka.jpg


blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

Lubo
Aktivní člen
Příspěvky: 1553
Registrován: 28 črc 2021, 21:49
Bydliště: Bytča
Kraj: Žilinský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dyňka, velmi raná, muškátová, semenná, odolnost 3, –22°C

Příspěvek od Lubo »

Marek1970 píše:
28 čer 2023, 14:46
Minulý rok som jeden vrúbeľ Dyňky hodil aj na jednu z rastlín v skleníku. Už v prvom roku to vyzerá na veľmi peknú násadu (na fotke nezasieťkované zelené strapce sú Dyňka a v vo vreckách pomaly farbiaca sa Katalonia).
Do zrelosti v skleníku jej chýbajú odhadom ešte minimálne dva týždne (trochu som ten koreň možno preťažil sú na ňom celkom navrúbľované tri odrody).

 
Krásne Marek:), keby som mal voľné miesto v záhrade, postavím nový skleník len pre vinič. 
 


Bytča - kotlina, záhrada-rovina -330 m.n.m, farby: objednané, ešte neplodia, plodia, zrušené

Odrody 2013-2022: Ajvaz, Bravissimo, Darja, Dyňka, Kazantip, Adler, Bogatyr, Dubovskij Rožovyj, Emir, Gordej, Javelin, Joy, Lorano, Koktejl, Matador, Milana 2/Milanka/, Muškat Dubovskij, Olimp, Petit Prince, Prime, Silver, Slava Ukrajine Vyshnevetsky, Vystavočnyj, Zolotce, Arni, Baron, Bažena, Cimus, Černyj Chrustaľ, Dolgoždannyj, Furor, Galachad, Ilja, Ivanka, Jupiter, Kleopatra, Marusja 2x, Millenium, Monblan 2x, Pamjati Dženejeva, Podarok Nesvetaja, Polinka, Ratatuj, Rembo, Sejanec Prodjusera, Senator Burdaka, Sicilia, Skazka, Šarada UA, Talizman Ovalnyj, Ultrarannyj žoltyj muskatnyj, Kišmiš Volodar, Zavetnyj, Deva Marija, Julian, Melitopoľskij Krasnyj, Vostorg, Saturn, Stela,

Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4573
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Dyňka, velmi raná, muškátová, semenná, odolnost 3, –22°C

Příspěvek od Dzordzik »

Marek1970 píše:
28 čer 2023, 14:46
Minulý rok som jeden vrúbeľ Dyňky hodil aj na jednu z rastlín v skleníku. Už v prvom roku to vyzerá na veľmi peknú násadu (na fotke nezasieťkované zelené strapce sú Dyňka a v vo vreckách pomaly farbiaca sa Katalonia).
Do zrelosti v skleníku jej chýbajú odhadom ešte minimálne dva týždne (trochu som ten koreň možno preťažil sú na ňom celkom navrúbľované tri odrody).
 
Pěkné, pěkné... Snad kromě úrody taky vyzraje... 
 


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 2x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dyňka, Džin, Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Lambada, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

Marek1970
Aktivní člen
Příspěvky: 1059
Registrován: 01 říj 2020, 09:22
Bydliště: kúsok od Piešťan
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dyňka, velmi raná, muškátová, semenná, odolnost 3, –22°C

Příspěvek od Marek1970 »

Dyňka v skleníku sa začína farbiť ale do zrelosti má stále ešte ďaleko. Oproti minulému roku mám so zrením v skleníku asi dvojtýždňový sklz, aktuálne začíname ozobávať ešte len Katalóniu. Je to však asi spôsobené preťažením jednotlivých koreňov, ktoré tam mám vysadené.
Přílohy
Dyňka 12072023 x.jpg


blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

Marek1970
Aktivní člen
Příspěvky: 1059
Registrován: 01 říj 2020, 09:22
Bydliště: kúsok od Piešťan
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dyňka, velmi raná, muškátová, semenná, odolnost 3, –22°C

Příspěvek od Marek1970 »

Tak, konečne Dyňka v skleníku dozrela do konzumného stavu. Dužina mäsitá, šťavnatá (nie chrupľavá), cukor už je na konzumáciu úplne dostatočný ale muškát zatiaľ žiaden necítim alebo keď tak zatiaľ veľmi, veľmi slabý. Vo vonkajšej výsadbe sa na viacerých listoch objavila perenospóra, takže odolnosť voči nej je asi slabšia. Pre oči, farebne veľmi atraktívna, chuť zatiaľ zaostáva za mojimi očakávaniami lebo mi ešte stále chýba muškát na ktorý som založený. Sú to len prvé bobule čo som začal ozobávať, takže o 10 dní až dva týždne sa ukáže ako to je s jej údajnou dobrou akumuláciou cukrov a muškátovou chuťou. Ako je z foto vidieť, vyzrievanie dreva má Dyňka skutočne výborné (zelený výhon vedľa je z Katalonie).
Přílohy
IMG_20230721_065108.jpg


blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

Lubo
Aktivní člen
Příspěvky: 1553
Registrován: 28 črc 2021, 21:49
Bydliště: Bytča
Kraj: Žilinský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dyňka, velmi raná, muškátová, semenná, odolnost 3, –22°C

Příspěvek od Lubo »

Ahoj Marek, tie fotky zo skeníka, sú ako z iného sveta :), na posúdenie chuti  to chce ako píšeš ešte trpezlivosť..... 


Bytča - kotlina, záhrada-rovina -330 m.n.m, farby: objednané, ešte neplodia, plodia, zrušené

Odrody 2013-2022: Ajvaz, Bravissimo, Darja, Dyňka, Kazantip, Adler, Bogatyr, Dubovskij Rožovyj, Emir, Gordej, Javelin, Joy, Lorano, Koktejl, Matador, Milana 2/Milanka/, Muškat Dubovskij, Olimp, Petit Prince, Prime, Silver, Slava Ukrajine Vyshnevetsky, Vystavočnyj, Zolotce, Arni, Baron, Bažena, Cimus, Černyj Chrustaľ, Dolgoždannyj, Furor, Galachad, Ilja, Ivanka, Jupiter, Kleopatra, Marusja 2x, Millenium, Monblan 2x, Pamjati Dženejeva, Podarok Nesvetaja, Polinka, Ratatuj, Rembo, Sejanec Prodjusera, Senator Burdaka, Sicilia, Skazka, Šarada UA, Talizman Ovalnyj, Ultrarannyj žoltyj muskatnyj, Kišmiš Volodar, Zavetnyj, Deva Marija, Julian, Melitopoľskij Krasnyj, Vostorg, Saturn, Stela,

LadaSvijany
Aktivní člen
Příspěvky: 1373
Registrován: 14 kvě 2020, 13:17
Bydliště: Svijany
Kraj: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Dyňka, velmi raná, muškátová, semenná, odolnost 3, –22°C

Příspěvek od LadaSvijany »

Marek1970 píše:
21 črc 2023, 07:54
Tak, konečne Dyňka v skleníku dozrela do konzumného stavu. Dužina mäsitá, šťavnatá (nie chrupľavá), cukor už je na konzumáciu úplne dostatočný ale muškát zatiaľ žiaden necítim alebo keď tak zatiaľ veľmi, veľmi slabý. Vo vonkajšej výsadbe sa na viacerých listoch objavila perenospóra, takže odolnosť voči nej je asi slabšia. Pre oči, farebne veľmi atraktívna, chuť zatiaľ zaostáva za mojimi očakávaniami lebo mi ešte stále chýba muškát na ktorý som založený. Sú to len prvé bobule čo som začal ozobávať, takže o 10 dní až dva týždne sa ukáže ako to je s jej údajnou dobrou akumuláciou cukrov a muškátovou chuťou. Ako je z foto vidieť, vyzrievanie dreva má Dyňka skutočne výborné (zelený výhon vedľa je z Katalonie).
 
Tahle barva se mně moc líbí. Kdyby v chuti byl cítit i muškát, začal bych o Dyňce uvažovat. Malé upozornění - ten list na Katalonii vykazuje nedostatek hořčíku. Ale možná je to už vyřešené.


Svijany, 255 mnm, asi 100 stolních odrůd

Marek1970
Aktivní člen
Příspěvky: 1059
Registrován: 01 říj 2020, 09:22
Bydliště: kúsok od Piešťan
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dyňka, velmi raná, muškátová, semenná, odolnost 3, –22°C

Příspěvek od Marek1970 »

Ľuboš, Láďo, áno je to vizuálne veľmi atraktívna odroda a tiež verím, že ten muškát ešte dostatočný príde s vyššou zrelosťou a cukornatosťou.
Prihnojenie stopovými prvkami vrátane horčíka mám v pláne až po zbere úrody, teraz už to nechám tak. Do maximálne polovice augusta, dokedy asi odstrihnem posledné strapce v celom skleníku to vydrží.
Keď dozreje aj vonkajšia úroda na Dyňke, tak odrodu ešte raz finálne zhodnotím ako sa jej darilo v mojich podmienkach tento rok. 


blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

LadaSvijany
Aktivní člen
Příspěvky: 1373
Registrován: 14 kvě 2020, 13:17
Bydliště: Svijany
Kraj: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Dyňka, velmi raná, muškátová, semenná, odolnost 3, –22°C

Příspěvek od LadaSvijany »

Dyňku máš jenom ve skleníku nebo i venku? Zajímalo by mě porovnání, jaký bude rozdíl v dozrávání.
 


Svijany, 255 mnm, asi 100 stolních odrůd

Marek1970
Aktivní člen
Příspěvky: 1059
Registrován: 01 říj 2020, 09:22
Bydliště: kúsok od Piešťan
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dyňka, velmi raná, muškátová, semenná, odolnost 3, –22°C

Příspěvek od Marek1970 »

LadaSvijany píše:
21 črc 2023, 14:51
Dyňku máš jenom ve skleníku nebo i venku? Zajímalo by mě porovnání, jaký bude rozdíl v dozrávání.
 
Dyňku mám v skleníku aj vonku. V skleníku viacmenej je už zjedená (zostali 3 posledné strapce, ktoré zjeme asi cez víkend). Nakoniec v skleníku nabrala výraznú do očí až bijúcu červenú farbu s jemným svetlým "rebrovaním".
Muškát stále necítim alebo ak tak veľmi, veľmi jemný. Chuť je však veľmi dobrá, pripomína mi chuť sladkých čerešní. Som priaznivcom skôr tvrdších, chrupľavých bobúľ ale u Dyňki je aj tá mäkšia konzistencia veľmi príjemná.
Čo ma ďalej pozitívne prekvapilo, množstvo bobúľ je bez semien, pravdepodobne zlým opelením, avšak ich veľkosť je väčšia ako u väčšiny bezsemenných odrôd a aj strapce sú zväčša veľké. Najväčšia bobule majú jedno až dve pomerne malé semená, ktoré je takmer necítiť. Keď som odrezal prvé strapce, tak rodina si spočiatku myslela, že ide o bezsemennú odrodu. Za mňa na prvý rok veľmi dobrý dojem.  
Vonku sa teraz začína farbiť. Odhadujem, že zrelá bude maximálne do dvoch týždňov, čiže od polovice augusta. Aj keď to z fotky nie je vidieť ale aj vonku začína už "drevo" vyzrievať. Rozdiel v dozrievaní medzi skleníkom a vonkajšou výsadbou je bez ohľadu na odrodu u mňa asi tie tri týždne až mesiac. 
Aktuálne vonku:
Přílohy
IMG_20230803_151129.jpg


blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4573
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Dyňka, velmi raná, muškátová, semenná, odolnost 3, –22°C

Příspěvek od Dzordzik »

Mohl by si přidat fotku jak vypadá ve skleníku, než ji sníte?


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 2x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dyňka, Džin, Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Lambada, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

andrejZA
Aktivní člen
Příspěvky: 1008
Registrován: 12 srp 2020, 00:44
Bydliště: Teplička nad Váhom
Kraj: Žilinský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dyňka, velmi raná, muškátová, semenná, odolnost 3, –22°C

Příspěvek od andrejZA »

Krásne, Marek. Pri dobrom opelení tie guličky trochu pripomínajú Veles. Ako Dyňka zvláda toto nepriaznivé počasie? Je to zatiaľ bez chorôb? Nepraská? 


SZ Slovensko (Žilinská kotlina), cca 350 m n.m
Ajvaz (vysadené 2018), Kraseň (2020), Othello ružové (2021 - presádzané) Tajna monacha (3x), Cimus, Garold, Bajkonur (2x), Katalonia, Vaľjok, Zolotce, Beloje Čudo, Chrust, Kraseň, Nachodka, (2021), Arni, Bohema, Katrusja Kachovskaja, Skazka, Rembo (2022), Dyňka (2x), Darja, Livia, Alexa, Adler (2x), Joy seedles, Jutal, Efiop, Cimus, Landyš, Jupiter, Ladannyj2, Prima Ukrajiny, Somerset seedles (2023), Geliodor, Darja, Livia, Cimus, Timur (preštepované 2023)

Marek1970
Aktivní člen
Příspěvky: 1059
Registrován: 01 říj 2020, 09:22
Bydliště: kúsok od Piešťan
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dyňka, velmi raná, muškátová, semenná, odolnost 3, –22°C

Příspěvek od Marek1970 »

andrejZA píše:
04 srp 2023, 10:10
Ako Dyňka zvláda toto nepriaznivé počasie? Je to zatiaľ bez chorôb? Nepraská? 
 
Roky som nemal takmer žiadne problémy s perenospórou a to vrátane citlivých odrôd.
Preto som tento rok proti nej akosi pozabudol striekať a venoval som sa čisto len múčnatke. Niekedy v polovici júla mi však perenospóra silne napadla viaceré odrody (Rusbol, Karnaval, Basanti, Gold Finger + dve čisté vinifery) a na niektorých odrodách bolo poškodených pár listov, konkrétne to boli odrody Cimus, Landyš a aj na vonku navrúbľovanej Dyňke sa objavili asi dva, tri listy s perenospórou, ktoré som odrhol a všetky menované rastliny som postriekal. Odvtedy je Dyňka "čistá". Po dažďoch zatiaľ nepraská uvidíme čo s tým spravia aktuálne dažde.
Dzordzik píše:
04 srp 2023, 09:08
Mohl by si přidat fotku jak vypadá ve skleníku, než ji sníte?
 
Toto bol v skleníku najväčší strapec na minuloročnom vrúbli. Odhadujem že má okolo 1200 gramov (zajtra alebo v nedeľu ho odtrhnem a odvážim)
V skleníku vyzerá aktuálne takto (prvý obrázok):

Edit 06.08.
Nechcem fórum spamovať opakovanými príspevkami o Dyňke, tak editujem svoj príspevok.
Odhadca hmotnosti by bol zo mňa slabý. Najväčší strapec mal nakoniec 2029 gramov (pridávam foto na váhe, zaujímavé je ako sa zmenila na fotke farba, keď nesvieti na strapec priame slnko). 
Objavili sa prvé negatíva. V tomto veľkom, hustom strapci bolo niekoľko bobúľ prasknutých a vo vnútri strapca aj 3 ks hnilé. Zdôrazňujem, že to bol strapec zo skleníka.
Vonku v týchto dažďoch by asi rovnaký strapec dopadol s praskaním a hnitím oveľa horšie, takže eventuálne "nadšenie" z tejto odrody treba držať na uzde. Najväčším sklamaním je pre mňa chýbajúci muškát ale chuť patrí aj tak k tým lepším. 
Přílohy
IMG_20230804_152100.jpg
IMG_20230806_083520.jpg
Naposledy upravil(a) Marek1970 dne 06 srp 2023, 10:26, celkem upraveno 2 x.


blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

Lubo
Aktivní člen
Příspěvky: 1553
Registrován: 28 črc 2021, 21:49
Bydliště: Bytča
Kraj: Žilinský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dyňka, velmi raná, muškátová, semenná, odolnost 3, –22°C

Příspěvek od Lubo »

Marek, vraj je to odroda, ktorej je najbližšie odroda Šansón.  


Bytča - kotlina, záhrada-rovina -330 m.n.m, farby: objednané, ešte neplodia, plodia, zrušené

Odrody 2013-2022: Ajvaz, Bravissimo, Darja, Dyňka, Kazantip, Adler, Bogatyr, Dubovskij Rožovyj, Emir, Gordej, Javelin, Joy, Lorano, Koktejl, Matador, Milana 2/Milanka/, Muškat Dubovskij, Olimp, Petit Prince, Prime, Silver, Slava Ukrajine Vyshnevetsky, Vystavočnyj, Zolotce, Arni, Baron, Bažena, Cimus, Černyj Chrustaľ, Dolgoždannyj, Furor, Galachad, Ilja, Ivanka, Jupiter, Kleopatra, Marusja 2x, Millenium, Monblan 2x, Pamjati Dženejeva, Podarok Nesvetaja, Polinka, Ratatuj, Rembo, Sejanec Prodjusera, Senator Burdaka, Sicilia, Skazka, Šarada UA, Talizman Ovalnyj, Ultrarannyj žoltyj muskatnyj, Kišmiš Volodar, Zavetnyj, Deva Marija, Julian, Melitopoľskij Krasnyj, Vostorg, Saturn, Stela,

Marek1970
Aktivní člen
Příspěvky: 1059
Registrován: 01 říj 2020, 09:22
Bydliště: kúsok od Piešťan
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dyňka, velmi raná, muškátová, semenná, odolnost 3, –22°C

Příspěvek od Marek1970 »

Dyňka dozrela už aj vonku. Pokúsim sa pár strapcov nechať visieť čo najdlhšie, nech viem ako je to s jej výdržou po dozretí.
Přílohy
IMG_20230813_082749.jpg


blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

haco
Aktivní člen
Příspěvky: 903
Registrován: 05 úno 2020, 23:55
Bydliště: Trencin 210 m.n.m.
Kraj: Trenciansky. SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Dyňka, velmi raná, muškátová, semenná, odolnost 3, –22°C

Příspěvek od haco »

marek, potrebuje na spravne vyfarbenie aby boli strapce pritienene? muskat sa objavil?



Marek1970
Aktivní člen
Příspěvky: 1059
Registrován: 01 říj 2020, 09:22
Bydliště: kúsok od Piešťan
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dyňka, velmi raná, muškátová, semenná, odolnost 3, –22°C

Příspěvek od Marek1970 »

Strapce na tomto konkrétnom koreni sú plne na slniečku bez pritienenia (mam ju navrúbľovanú ešte na inom mieste, kde sú strapce úplne pritienené). Žiaľ, ja tam ten muškát stále necítim ale dúfam, že ochutnáte sami 25.08. a poviete mi, či mám len "pokazenú" hubu.


blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

Marek1970
Aktivní člen
Příspěvky: 1059
Registrován: 01 říj 2020, 09:22
Bydliště: kúsok od Piešťan
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dyňka, velmi raná, muškátová, semenná, odolnost 3, –22°C

Příspěvek od Marek1970 »

Dyňka mala na minulotýždňovej degustácii pomerne veľký úspech a ja som s veľkým záujmom na druhý deň študoval hodnotiace hárky týkajúce sa jej chuti, keďže ja osobne som mal problém objaviť v jej chuti muškát (asi som zvyknutý na výraznejšie muškáty ako majú napríklad odrody Darja, Cimus, Prima Ukrajiny, Milana, Arni a pod.). Práve preto som úmyselne zaradil do degustácie až dve opticky rozdielne vzorky, aby som si jej chuť s čo najväčšou presnosťou overil. Z toho vyplýva, že Dyňka dostala 18 hodnotení z ktorých 16 popisovalo jej chuť ako "ovocný muškát", "muškát", "jemný muškát" a len dve ak sa nemýlim od rovnakého hodnotiteľa mali zhodnotenie chuti ako "harmonická". Takže je definitívne nesporné, že pre väčšinu "jazýčkov" je Dyňka muškátovou odrodou a zároveň veľmi chutnou, vzhľadom k jej vysokému hodnoteniu. 
 


blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

Uživatelský avatar
milosduris
Aktivní člen
Příspěvky: 161
Registrován: 23 čer 2022, 18:15
Bydliště: Trenčín
Kraj: Trenčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Dyňka, velmi raná, muškátová, semenná, odolnost 3, –22°C

Příspěvek od milosduris »

Mal som zoznam odrôd, čo som si chcel zohnať. No po koštovačke u Mareka som ho zahodil a nahradil novým zoznamom: Dyňka a Milana.
Dyňka je fakt jemná, harmonická a muškátová odroda.
Aký mala cukor?
 



Marek1970
Aktivní člen
Příspěvky: 1059
Registrován: 01 říj 2020, 09:22
Bydliště: kúsok od Piešťan
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dyňka, velmi raná, muškátová, semenná, odolnost 3, –22°C

Příspěvek od Marek1970 »

milosduris píše:
31 srp 2023, 16:40
Aký mala cukor?
 
Až dnes som si všimol túto otázku, takže odpovedám trochu oneskorene a v čase, kedy visia na kríkoch asi posledné tri strapce. Refraktometer na cukor nemám (používam len včelársky na určenie percentuálneho podielu vody v mede), takže dnes som to meral "len" svojimi chuťovými bunkami a musím konštatovať, že Dyňka je aktuálne mesiac po dozretí až extrémne sladká (pre niekoho to môže byť až nepríjemne vysoký cukor). Zároveň konštatujem, že na doteraz za celú sezónu obratých strapcoch, bolo prasknutých len pár bobúľ a to len v niektorých strapcoch, hniloba našťastie viacmenej žiadna. Ja osobne budúcu jar pridávam ďalší koreň tak, že prevrúbľujem niektorú z menej spoľahlivých a menej chutných odrôd.


blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

Uživatelský avatar
milosduris
Aktivní člen
Příspěvky: 161
Registrován: 23 čer 2022, 18:15
Bydliště: Trenčín
Kraj: Trenčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Dyňka, velmi raná, muškátová, semenná, odolnost 3, –22°C

Příspěvek od milosduris »

Ďakujem za odpoveď. Tiež by som ju rád budúci rok preštepil napr. namiesto zakoreneného Karnavala.
Určite sa na konci roka pripomeniem na odrezky.



Odpovědět

Zpět na „Semenné“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host