Ivanka - raně střední, modrá, harmonická, bezsemenná I-II, odolnost 3, -23°C

Odpovědět
Mevik
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Ivanka - raně střední, modrá, harmonická, bezsemenná I-II, odolnost 3, -23°C

Příspěvek od Mevik »

Jedná se o bezsemennou odrůdu ukrajinského šlechtitele Viktora Kaluhina, v současnosti největší hvězdy v tomto oboru na východě Evropy.
Ivanka vznikla na základě křížení odrůd Talisman a Aljonuška (bezsemenná odrůda). Má autorem deklarovány tyto vlastnosti:
- středně ranou dobu zrání
- modrou barvu bobulí
- bezsemennost 1-2 třídy.
Ivanka má mít velikost bobulí 6-7 g, harmonickou chuť s odrůdovou příchutí.
Jak to vypadá na mém vinohradu?
Mám keř vysazený v roce 2016. V roce 2018 zaplodil poprvé, sám hrách, ale to se při první plodnosti občas stane a pak se to neopakuje. V roce 2019 i po květnovém mrazu dal 3 hrozny velikosti viz snímek, tedy asi půl kilogramu. Hmotnost největších bobulí dosáhla téměř 6 g (druhý snímek), tedy odpovídá slíbenému. Slovplant uvádí velikost bobulí až 9-10 g, tedy výrazně více, než uvádí sám autor. Nevím, kde na to Slovplant přišel, zdá se mi to (jako vícekrát) být přehnaná informace. Zrání celkem odpovídá, tam se i Slovplant trefil (udává 115-125 dnů). Chuť je výborná, harmonická se zvláštní odrůdovou příchutí, konzumenti cítili i borůvky. Do komentování těchto jemností se většinou nepouštím. Semena jsem nepozoroval. Odolnost k plísni celkem slušná, ale to má možná jako důvod dobrou polohu keře (je vysazen v samostané řadě, tedy na průvanu).
Celkové hodnocení zatím kladné, velikost bobulí na bezsemennou odrůdu je velmi slušná (odrůdy u nás běžně pěstované bývají menší, a to mají semena), k tomu výborná chuť.  Zatím se líbí.

Přílohy
Ivanka 120190919.jpg
Ivanka bobule 120190919.jpg

Odpovědět

Zpět na „Bezsemenné“