Prima Ukrajiny, velmi raná, bílá, semenná, muškátová, -25 °C

Odpovědět
Marek1970
Aktivní člen
Příspěvky: 1130
Registrován: 01 říj 2020, 09:22
Bydliště: kúsok od Piešťan
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Prima Ukrajiny, velmi raná, bílá, semenná, muškátová, -25 °C

Příspěvek od Marek1970 »

Podľa informácií na forum.vinograd.info
Hybridná forma výberu od V.N. Plyasunova, vyšľachtená krížením odrôd Nizina x Zolotinka. 
Farba biela, semenná odroda.
Obdobie zrenia je veľmi skoré, 90 - 95 dní od začiatku pučania do úplného dozrenia. 
Rastová sila výhonkov je veľká. Odrezky dobre zakorenia. Zrenie viniča je vysoké, viac ako 4/5 rastu výhonkov. 
Trsy sú veľké a až veľmi veľké, kužeľovité až do dĺžky 40 cm, s hmotnosťou do 1,0 - 1,5 kg (zo skúseností pestovateľov je však hmotnosť strapcov nižšia a pohybuje sa okolo 500 až 700 gramov).
Bobule sú veľmi veľké hmotnosti 12 až 15 gramov tvaru pripomínajúcu tekvicu so sploštenými dvoma zvislými zúženiami. Dužina bobúľ je mäsovo-šťavnatá, hustá, chrumkavá, žltej farby. Obsah cukru v bobuľovej šťave je 20 až 25 %. Napadanie osami a praskanie bobúľ nebolo pozorované. 
Chuť je veľmi príjemná, muškátová s citrónovými tónmi.
Výťažok je vysoký. Odolnosť proti múčnatke - nadpriemerná alebo vysoká.
Mrazuvzdornosť a zimná odolnosť - zvýšená. Púčiky vydržia pokles teploty v zime na -25 ° C.
Charakteristická vlastnosť: extra skoré dozrievanie, vysoká chuť - muškát s citrónovými tónmi, s dlhotrvajúcou dochuťou.
Viac info na: https://forum.vinograd.info/showthread.php?t=13042
Tento rok čakám prvý signálny strapec na minuloročnom odrezku. Na jar som jednu rastlinu kvôli jej údajnému veľmi skorému dozrievaniu zasadil aj do skleníka.
Pri bežnej starostlivosti zatiaľ bez náznakov akýchkoľvek chorôb s primeraným vitálnym rastom.
Signálka stav k 07.07. :
Přílohy
IMG_20210707_150114 (480x640).jpg


blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

Mevik
Guru fóra
Příspěvky: 811
Registrován: 28 led 2020, 01:02
Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí
Kraj: Kroměřížsko, Beskydy
Kontaktovat uživatele:

Re: Prima Ukrajiny, velmi raná, bílá, semenná, muškátová, -25 °C

Příspěvek od Mevik »

Mám ji jen pár let a keř není na ideálním místě, takže zkušenosti nejsou zdaleka úplné. Nicméně potvrzuji ranost (i když ne úplnou ultraranost) a muškát. Mému keři se taky do extra velkých střapců nechce, dokonce zatím ani do středně velkých, ale to může být tím, že zatím roste slaběji. Ale stále zkouším.



Marek1970
Aktivní člen
Příspěvky: 1130
Registrován: 01 říj 2020, 09:22
Bydliště: kúsok od Piešťan
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Re: Prima Ukrajiny, velmi raná, bílá, semenná, muškátová, -25 °C

Příspěvek od Marek1970 »

Prima Ukrajiny sú so Šaradou UA u mňa prvé jedlé odrody. K dokonalosti ten týždeň až 10 dní ešte chýba ale jednotlivé guličky sa už dajú ozobávať.
 
Přílohy
IMG_20210726_145235 (480x640).jpg


blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

Marek1970
Aktivní člen
Příspěvky: 1130
Registrován: 01 říj 2020, 09:22
Bydliště: kúsok od Piešťan
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Re: Prima Ukrajiny, velmi raná, bílá, semenná, muškátová, -25 °C

Příspěvek od Marek1970 »

Torzo signálneho strapčeka, ktorý som už pár dní priebežne ozobával som dnes definitívne odstrihol. Potvrdzujem príjemnú muškátovú chuť s jemným podtónom citrónu. V menších bobuliach bolo po jednom vo väčších po dve výnimočne tri kôstky. Kôstky sú stredné až väčšie a pri jedle trochu prekážajú. Hmotnosť bobúľ na signálke bolo od 6 do 10 gramov. Môj názor, že nie je to asi odroda, ktorá by parametrami prekonala napr. Valjok ale určite stojí za to, ak je miesto, mať ju v zbierke vo vinici. Na jar ju žiaľ musím presadiť, lebo ju mám aktuálne vysadenú na nevhodnom mieste. Choroby napriek tomu, že som mal rastlinu vysadenú v kúte za skleníkom, kde i počas všeobecného sucha sa držala istá vlhkosť som doteraz nezaznamenal žiadne.
 
Přílohy
IMG_20210808 strapček (480x640).jpg
IMG_20210808 bobule (394x640).jpg


blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

minko
Příspěvky: 91
Registrován: 14 kvě 2021, 12:36
Kraj: Zvolen
Kontaktovat uživatele:

Re: Prima Ukrajiny, velmi raná, bílá, semenná, muškátová, -25 °C

Příspěvek od minko »

Podľa recenzií z Ukrajiny vie nezrelý odstrihnutý strapec dozrieť v chladničke alebo komore. Ak je to tak, potom by to bola vcelku príjemná vlastnosť.



Marek1970
Aktivní člen
Příspěvky: 1130
Registrován: 01 říj 2020, 09:22
Bydliště: kúsok od Piešťan
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Re: Prima Ukrajiny, velmi raná, bílá, semenná, muškátová, -25 °C

Příspěvek od Marek1970 »

Posledný a najväčší strapec na tejto odrode zo skleníka, ostatné boli priemerne cca okolo 0,5 kg, minuloročná výsadba.
Vo vonkajšej výsadbe sú už pár dní zrelé menšie strapce, väčšie strapce ešte pár dní na vyšší cukor potrebujú.
Přílohy
Prima Ukrajiny 31.07.2022 (600x800).jpg


blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

Uživatelský avatar
vader
Aktivní člen
Příspěvky: 608
Registrován: 22 kvě 2022, 06:22
Kraj: Kosice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Prima Ukrajiny, velmi raná, bílá, semenná, muškátová, -25 °C

Příspěvek od vader »

Ako to vyzera toh oroku? je citisit muskat? odolnost na chorobi je v poriadku?


  • Košice-Okolie, 330 mnm.
  • Bajkonour, Senator Pavlovskeho 2x , Senator Burdaka , Alexa Voronjuk 5x , Alexa , Valjok 2x , Cimus 2x , Ladannyj-2
  • Blondinka 2x , Belosnezka , Darja , Muscat Joanna , Krasavcik 2x , Marija 4x , Vanilla , Lara
  • Slava Ukraine , Foton , Molekula , Vyrastyuk , Elixir , Milanka , Milana , Muscat kralovsky , Abazhur , Ratatouille , Muscat Dubovsky , Grand Prix , Lamborghini , Muscat Medovyj , Arni , Muscat Yzjumskyj , Iskra , Vernisaz(Criuli) , Aljans , Dzina , Vasilkovskyj , Mogucij , Lyrika , Ladushka , Ljubimyj , Mrija , Muscat dijevskyj , Muscat svadonyj , Guliver , Iskra , Klassik , Biela ruza

Marek1970
Aktivní člen
Příspěvky: 1130
Registrován: 01 říj 2020, 09:22
Bydliště: kúsok od Piešťan
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Re: Prima Ukrajiny, velmi raná, bílá, semenná, muškátová, -25 °C

Příspěvek od Marek1970 »

vader píše:
11 srp 2023, 12:36
Ako to vyzera toh oroku? je citisit muskat? odolnost na chorobi je v poriadku?
 
V skleníku som túto odrodu zrušil, lebo skleník je príliš exkluzívne miesto a pôjde tam iná, tento krát bezsemenná neskoršia odroda.
Vonku mám vysadené dva kusy a vrchné bobule sa už dajú jesť ale stále to ešte nie je to čo to má byť najmä z pohľadu cukrov. Muškát je už cítiť a pomerne silný.
Striekal som len proti múčnatke a zdravotne je v poriadku. Ak by táto odroda nemala veľké semená, tak by som k nej nemal absolútne žiadne výhrady. Tie kôstky sú ale skutočne pri jedle dosť cítiť, takže ich musím vypľuvať (u niektorých iných semenných odrôd mi kôstky až tak nevadia a jem ich celé).  
 


blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4725
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Prima Ukrajiny, velmi raná, bílá, semenná, muškátová, -25 °C

Příspěvek od Dzordzik »

Jak je na tom u vás PU s odolností  praskání?


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, 2x Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 3x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dynka, Džin, 3x Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Prima Ukrajiny, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

Marek1970
Aktivní člen
Příspěvky: 1130
Registrován: 01 říj 2020, 09:22
Bydliště: kúsok od Piešťan
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Re: Prima Ukrajiny, velmi raná, bílá, semenná, muškátová, -25 °C

Příspěvek od Marek1970 »

Nikdy za celú dobu pestovania mi u tejto odrody nepraskla ani jedna bobuľa (ak si dobre pamätám).
Takisto odolnosťou voči chorobám je u mňa bezproblémový, len na preťaženie si u tejto odrody treba dať väčší pozor, radšej počas prvých rokov rastu trochu viac redukovať násadu, než ho čo i len mierne preťažiť. 
 
 


blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

Odpovědět

Zpět na „Semenné“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů