Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Fórum věnující se bílým moštovým odrůdám Révy vinné
Rony
Aktivní člen
Příspěvky: 990
Registrován: 22 črc 2020, 09:02
Kraj: Zahorie -Juhozapadne Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Rony »

U mna plati Bredikov komentar tiez:
"Letos je relativně silně napaden plísní révovou, ale ... dochází u něj po napadení pouze k nekróze napadené plochy listu bez sporulace plísně"
bobule su celkom zdrave, sladkost subjektivne dobra, ale byva ine roky aj vyrazne vyssia.

U suseda na Zahori je 1 ker Solarisu cely rok bez postreku: Tam ani ta perenospora na listoch nie je zjavna, vidno tam vsak zasychajuce bobule a trapinu a niekde aj celkom suche strapce. Pricinu vidim v silnom pretazeni, maju to na pergole a rez na jar bol slaby, aj vyhony su slabe a velmi velky pocet strapcov. Na listoch su silne prejavy nedostatku horcika - mnohe su skoro cele zlte.

Deti Solaris casto uprednostnuju pred velkoplodymi, lebo strapce su celkom zdrave a chutne, semena i hrubu supku zvladaju dobre.... ja sa im tiez necudujem.
Solaris je dobra odroda pre cloveka, co chce dopestovat kvalitne hrozno jednoducho a bez postrekov.
Ziadna velkoploda odroda nie je taka odolna ako Solaris.
Solaris nemava bobule napadnute mucnatkou a nepraskaju vobec po dazdoch. Potom aj hmyz im da pokoj a ide na velkoplode odrody, ktore vzdy maju nejake praskliny bobul. Hmyz naozaj vobec nenapadol Solaris - to je obrovska vyhoda voci vsetkym stolakom.
 
Ja tiez Solaris nikdy nesackujem.


Svetlana, Alexa, Rafinad, Slava Ukrajine Visneveckij (SUV), Skazka, Darja, Beloje Čudo, Aladdin, Anita, Landyš, Einset Seedless, Swenson Red, Chrust, Faraon, Ivanka, Vostorg, Vostorg Idealnyj, Super Extra, Supaga, Kreščenskij, Lanselot, Julian, Moldova, Saturn, Galachad, Garold, Lora, Eszter, Polloskei Muskotaly, Belyj Kokl, Sejanec Prodjusera, Vostorg novy cerveny, Čarli, Nadežda Azos, Slava Ukrajine Bacinskij SUB, Denal, Glaša, Ruslan, Prezent, Ataman, Moskovskij Cernyj, Veronika, Sfinx, Alexejevic, Nero
drobnoplode odolne: Bianka, Solaris, Briana, Othello
este neplodilo: Sommerset seedles, Jutal, Arni, Zolotce, Glenora, Tajna Monacha, Adler, Valjok, Everest, A-1704, Himrod, Lord, Jessenia, Venus, Jupiter, Geliodor, Cimus, Souvignier Gris

Bred_ik
Guru fóra
Příspěvky: 610
Registrován: 28 led 2020, 09:15
Bydliště: Čelechovice na Hané
Kraj: Olomoucký
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Bred_ik »

Myslím, že i podle letošních zkušeností jsou velkoplodé odrůdy odolnější než je Solaris. Například, Galahad, Kvadro, Trojka,  Beloje čudo, Belyj KoKl, Monarch a další. Jsou odolnější k plísni révové, jsou do dnešního dne ve srovnatelných podmínkách  prakticky bez napadení plísní révovou. Odolnost k padlí nehodnotím, Solaris býval u  mne padlím také napadán, proto i jej ošetřuji proti padlí. Ale Solarisu jsem se zbavil proto, že mu nevyhovovalo složení půdy u mne, objevovaly se na něm tak silné chlorózy, že byly nějakou listovou výživou neřešitelné. Vedlo to k tomu, že keře přestaly plodit. Podobně bohužel reagovalo i Rondo. Co se týká napadení hmyzem, tak u mne bývá hodně napadán, protože sáčkovat moštovou odrůdu jednoduše nelze. Podobné zkušenosti mají i vinaři na jižní Moravě. Solaris je i tam první zralý a proto pro hmyz atraktivní.



Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4571
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Dzordzik »

Když srovnám stav napadení listů jak Peronosporou tak padlím u souseda s mými stoláky, tak je to sto a jedna. U něj letos propadly úplně všechny odrůdy co má a to stříkal víc než já, takže souhlas s tím co píše Ivo. Solaris je hodně odolný ale není nejodolnější a obecně to není ve srovnání s odolnými stoláky žádný zázrak.


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 2x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dyňka, Džin, Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Lambada, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

Rony
Aktivní člen
Příspěvky: 990
Registrován: 22 črc 2020, 09:02
Kraj: Zahorie -Juhozapadne Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Rony »

Ked pisem, ze Solaris je odolnejsi ako vsetky velkoplode odrody, tak tym myslim komplexnu odolnost odrody.
U mna - juh Slovenska - mozem pestovat Solaris a Bianku celkom bez postrekov. Ziadna stolova odroda by taketo podmienky u mna nezvladla. Ale problem nie je perena, ale mucnatka - ta vie aj pre take odrody ako Galahad znicit takmer 100% bobul. A G. a S. maju rovnaky pocet zistenych genov odolnosti mucnatke i perene. 
S. nemusi byt pritom najodolnejsi pri kazdej chorobe napr. tej perene.
Aj ked mozu byt listy  S. napadnute perenou, u mna to nema cca ziaden vplyv na urodu a aj drevo stihne vyzriet dobre. Vo vacsine rokov vsak ani listy S. cca nebyvaju napadnute perenou, tento rok je vynimka.
Teda z praktickeho pohladu mozno vyssia odolnost G. perene pre mna nie je podstatna.
A naopak vyssia odolnost S. voci mucnatke (hlavne bobul), praskaniu bobul, ciernej hnilobe je v praxi velmi velmi podstatna - na vyslednu urodu a na spolohlivost dosiahnutia urody..... a teda aj na potrebu chemickej ci Bio ochrany. Mucnatka u mna je kazdy rok silna, ale striekam BIO - keby som striekal tvrdou chemiou mohlo by to byt lepsie. Vidim casto, ze mucnatka mi prezimuje na letorastoch.
Toto je ale len skusenost zo suchej lokality juzne Slovensko, i ked tento rok prsalo velmi casto. Ine lokality vidim, ze maju tlak pereny vyssi.
Pre vinic jednoznacne plati, ze je to rastlina konkretneho miesta a casu a teda moje skusenosti casto nemusia platit inde. Preto je dolezite poznat celu rezmanitost skusenosti z roznych regionov.
 


Svetlana, Alexa, Rafinad, Slava Ukrajine Visneveckij (SUV), Skazka, Darja, Beloje Čudo, Aladdin, Anita, Landyš, Einset Seedless, Swenson Red, Chrust, Faraon, Ivanka, Vostorg, Vostorg Idealnyj, Super Extra, Supaga, Kreščenskij, Lanselot, Julian, Moldova, Saturn, Galachad, Garold, Lora, Eszter, Polloskei Muskotaly, Belyj Kokl, Sejanec Prodjusera, Vostorg novy cerveny, Čarli, Nadežda Azos, Slava Ukrajine Bacinskij SUB, Denal, Glaša, Ruslan, Prezent, Ataman, Moskovskij Cernyj, Veronika, Sfinx, Alexejevic, Nero
drobnoplode odolne: Bianka, Solaris, Briana, Othello
este neplodilo: Sommerset seedles, Jutal, Arni, Zolotce, Glenora, Tajna Monacha, Adler, Valjok, Everest, A-1704, Himrod, Lord, Jessenia, Venus, Jupiter, Geliodor, Cimus, Souvignier Gris

Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4571
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Dzordzik »

Můj a sousedův vinohrad je od sebe asi 60m, jinak naprosto stejné svahy, stejně orientované, stejná půda atd. Stříkáme oba asi porovnatelně často, on je mnohem zkušenější než já pokud jde o pěstování, choroby i ochranu před nimi. Oba jsme co den až dva na kontrole vinohradu. Když srovnám odolnost a aktuální stav mých odolných odrůd (stolních i moštových) a jeho odolných odrůd (moštových a sem tam nějaké na jídlo), tak moje jsou naprosto v pohodě, zatímco jeho jsou téměř ko, lsitová stěna je u něj tak ve stavu 30-40%, u mě tak 95-99% v závislosti na odrůdě. A to jsme oba na JZ svahu, kde podloží je pískovec, takže se tady voda v žádném případě nedrží a svah je poměrně pěkně odvětrávaný. Na rovinu ti říkám, že jeho odrůdy jako je Solaris, CC, Hibernal, Muscaris a mnoho a mnoho dalších dopadly letos naprosto tragicky. Jednoznačně jeho nejhorší rok minimálně za posledních 10 let. Úrodu už téměř odepsal. Keře totálně zničené především Peronosporou, ale poslední 2-3 týdny už i padlím. Stříkat už nemůže kvůli termínu sběru, stejně tak jsem už nestříkal já. Největší poškození se u něj projevilo právě tehdy, když musel přestat stříkat. Bio režim tady udržovat je naprosto nemožné, tak obrovský tlak chorob letos i minulý rok byl. Bohužel u něj pak už nepomohla ani tvrdá chemie. Jak vypadají jeho listy jsem tady nedávno fotil, tak se můžeš podívat. Klidně ti vyfotím jak vypadají moje. Přesně jak si napsal, zkušenosti u tebe neplatí všude a usuzovat z jedné polohy na odolnost odrůdy nejde. Určitě je Solaris odrůda odolná, o tom žádná, ale o tom, že by byla obecně odolnější, než nové odolné stoláky? Moje zkušenosti v mojí poloze to nepotvrzují a podobný názor má i Bre_ik a ten pěstuje jak stoláky, tak mošťáky. Neber to tak, že bych se s tebou chtěl dohadovat, jenom to ber jako pohled z jiné lokality, kde je tlak chorob určitě vyšší než u tebe a to není u nás žádný extrém, jako měli letos třeba kluci u Břeclavi nebo jinde, kde spadly letos rekordní srážky. Tam by to dopadlo pravděpodobně ještě o dost jinak.
 


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 2x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dyňka, Džin, Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Lambada, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

Bred_ik
Guru fóra
Příspěvky: 610
Registrován: 28 led 2020, 09:15
Bydliště: Čelechovice na Hané
Kraj: Olomoucký
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Bred_ik »

Kdybych na stůl doma donesl Solaris, nikdo by ho asi doma nejedl, přece jen i u moštových odrůd jsou lepší chuťovky.
Co se týká odolnosti, je jasné, že v sušších podmínkách se napadení plísní nemuselo projevit. Ptal jsem se známého z Branišovic, jak u něj na tom Solaris je a konstatoval, že u něj napadený není. Bohužel u mne zůstaly na domácím vinohradku jen slupky, ptákům chutnal hodně. Cukernatost dnes měřená na pár kuličkách, co zůstaly, byla 24°Brix.
Z moštových odrůd se mi pro mě nadějnější jeví Souvignier Gris. U toho bych se zatím podepsal pod tím, že je to komplexně odolná odrůda, navíc zelené práce u Solarisu a u něj budou sto a jedna.
Co se týká napdení padlím, Solaris musím ošetřovat stejně, jako stolní odrůdy, jinak by v mých podmínkách byl stejně napadený. Ostatně geny odolnosti k padlí má stejné jako stolní odrůdy. K plísni révové má Solaris trochu slabší gen Rpv10, zatímco stolní mají Rpv12. Ale na druhou stranu Dubljanskij má také Rpv10, ale jen jiný "slabý" gen Rpv3 (je ho cca 8 variant) a nemá napadení plísní žádné.
 



Petik
Příspěvky: 34
Registrován: 31 črc 2020, 08:24
Bydliště: Nový Hrádek
Kraj: Královéhradecký
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Petik »

Letošní hrozna Solarisu jsem z pergoly minulý týden ostříhal, bylo toho plné kolečko, na kompost. V jiných letech dozrálo na ni i 30 kg. Letos jsem na začátku srpna při prvním lehkém napadení poprvé vzal jak tady říkáte tvrdou chemii a KUMULUSEM dekumuloval. Tři dny na to jako kdyby se kouzelným proutkem padlí ztratilo. Pak pár týdnů nic a na přelomu září obrovský atak padlí: během snad dvou dnů všude, nejen na tom monstru Solarisu po pergole, ale i na odrůdách ve stráni, kde bych to ani nečekal. Vzal jsem nějaký jiný chemický preparát, tušímže Acrobat a snažil se zachránit co šlo, máchal jsem rostliny a hrozny jak v koupališti. Odezva naprosto mizivá. Těžko se mi říká, ale pro letošek jsem další péči vzdal, protože mám přísloví 2x a dost, víc chemie během roku na révě nechci, pro to révu nepěstuji.
Hodně smutný pohled, co 11 let nepamatuji, zatím nejhorší rok. Je jasné, že teplotní orgie roku 2017 a 2018 se možná nebudou opakovat, nicméně letošní zmrznutí výhonů = poničení většiny prvních násad a k tomu hodně chladný červen (ztráta tak 3 týdny i kdyby na jaře nic nepomrzlo) neumožňují včas solidně dozrát ani těm solarisům ve stráni, co dobře reagovaly náhradním květenstvím, ale slaboučkým.
Alternativou Souv.gris asi nebude v mojí poloze tím optimálním, pokud klimatologové nepředpoví opakování výše zmíněných ročníků. Solaris tu v jiných letech udělá na konci září klidně 25°NM, ale na pokus několika rostlin vysázený Muscaris v podstatě jen kopíruje vlastnosti Solarisu a to ještě s o něco pozdnějším dozráváním. Obdobně Cabernet Cortis, který navíc podlě mé zkušenosti podlehne padlím ještě intenzivněji. Kupodivu dobře dopadly Rondo a potvrzuji Somerset Seedless, který chuťově dokonalý a přitom snad ani nemá geny evropské révy, když na něm není ani moučnatý flíček, jen semtam peronospora. Je to offtopic, ale pokud vám vyhovuje taková specifická (výborná) chuť této odrůdy a nevadí minihrozínky, sázejte ji ve velkém a nemusíte řešit chemii ani ty louhované kozí bobky nebo z čeho se dělají bio jíchy.
 
 


Podhůří Orlických hor 600 m. n. m.

Bred_ik
Guru fóra
Příspěvky: 610
Registrován: 28 led 2020, 09:15
Bydliště: Čelechovice na Hané
Kraj: Olomoucký
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Bred_ik »

V Acrobatu můžete máchat padlí jak chcete, na padlí neúčinkuje. Pokud  už něco použít, tak přípravek na padlí, jako je Dynali, Luna Experience, Karathane New, Vivando, Talent, případně sirnaté přípravky (Kumulus atp.) nejúčinější býval Falcon, ale ten už je povolen jen pro stolní odrůdy, což ale Solaris není.
 



Wimpi
Aktivní člen
Příspěvky: 621
Registrován: 30 led 2020, 18:17
Kraj: Strakaté Onice, Prácheňský kr.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

Petiku, Kumulus není žádná "tvrdá" chemie, je to jen síra v docela slabé koncentraci. Tento přípravek, splňuje podmínky pro použití v EKO-výsadbách.

Jinak mně letos dozrál Solaris celkem zdárně, včera jsme ho sklidil a mošt měl 23,5 °CNM. Začaly mi ho oďobávat ptáci, nebyl zasíťovaný. V současné době je na něm trochu peronospora, ale to už neřeším, réví je už slušně vyzrálé (narozdíl od loňského). Hrozny však byly letos malé - přičítám to tomu loňskému horšímu vyzrání, zaviněnému srpnovým suchem a částečně i přetížením keřů. Takže výtěžek letos nižší oproti předešlým letům.
 
 



katoo
Aktivní člen
Příspěvky: 205
Registrován: 12 úno 2020, 17:40
Bydliště: Návsí
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od katoo »

Ještě k té chemii, alfa/omega postřiku je ve správném načasování. Použít prostředek, který nemá léčebný účinek je v době napadení již málo efektivní. Proto se aplikuje před a po odkvětu, další se aplikují dle infekčního tlaku. Solaris a Cortis jsou bujné odrůdy s velkými listy, mikroklima je tedy zcela jiné než třeba u Bianky, Rinotu. Pokud zenedbáte zelené práce a keře jsou jedna džungle, nepomůže ani 10 postřiků v době silného tlaku chorob (které letos jsou).

Wimpi: že jsi dosáhl tak pěkné cukernatosti je pěkné, já bojuji s rozdílnou cukernatostí u jednotlivých stanovišť. Tam, kde jsou hrozny malé (jak píšeš i Ty) tam je cukernatost přes 21°Bx. Mám ale keře, které mají krásně velké hrozny i bobule, ale cukr nepřekročil 15°Bx. Letos to vidím na velký špatný, prostě hodně vody, málo tepla a slunka.



Petik
Příspěvky: 34
Registrován: 31 črc 2020, 08:24
Bydliště: Nový Hrádek
Kraj: Královéhradecký
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Petik »

Máte recht, koukám podrobně do návodu Acrobatu co jsme to koupili primárně na ty okurky, u révy fakt funguje tak jen na peronosporu.
Na předjaří dělávám jen Kuprikol, to když obíhám broskvoně proti kadeřavosti, jinak přes vegetační období révy jiné roky vaši měkkou ani tvrdou chemii nepoužívám nebo jiná alternativní řešení. Základem je péče o listovou stěnu. Každý rok mi to +- vycházelo dobře. Pokud bych měl kvůli pár bílým flíčkům obvykle v závěru sezony předem používat chemii je zde kapitální otázka, proč to teda pěstuji, jestli chci být otrokem té rostliny či snad mít pocit, že jím něco chemicky pod kontrolou víc než bych měl z obchodu? (řečnická otázka)
 


Podhůří Orlických hor 600 m. n. m.

Bred_ik
Guru fóra
Příspěvky: 610
Registrován: 28 led 2020, 09:15
Bydliště: Čelechovice na Hané
Kraj: Olomoucký
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Bred_ik »

Také jsem měl ideál, že budu hledat takovou odrůdu révy, kterou nebudu muset chemicky ošetřovat. Bohužel jsem zatím žádnou takovou nenašel. V závěru sezóny nedělám žádná ošetření. Ale v průběhu jara, kdy se rozhoduje o tom, jestli mít nebo nemít úrodu, nezbývá nic jiného než dvě ošetření proti padlí provést.
Jinak bych rád koupil révu z obchodu, která má dvě ošetření.



Petik
Příspěvky: 34
Registrován: 31 črc 2020, 08:24
Bydliště: Nový Hrádek
Kraj: Královéhradecký
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Petik »

no však my už bobule z obchodu léta nekoupili. Když vím, kolikrát preventivně vymáchají hrozny. Tak se taky můžeme vrátit pokorně třeba k rybízu, tam ti vám je vitamínů a co se z toho všechno navíc dá vyrobit ;-) 
Omlouvám se za mírné odbočení z tématu, snad mě admin nezabanuje


Podhůří Orlických hor 600 m. n. m.

Jarek
Příspěvky: 20
Registrován: 03 úno 2020, 17:33
Bydliště: Palkovice
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Jarek »

Tak letos se u nás u Solarisu bez chemie obejít nedalo, docela to plíseň révová setla. Ale díky rannosti koncem září při 20 sebráno, vlivem ročníku tak 0,8 l z keře. Solaris dělám 2 rokem, a pokaždé ač na slupkách tak muškát v užším významu se nekoná. Je to takové specificky ananasové, poznám se zavřenýma očima, stejně jako Pálavu. Snad se mi taky tak neomrzí.


Palkovice u Frýdku - Místku, 350 m.n.m., pěstování převážně moštových odrůd.

Bred_ik
Guru fóra
Příspěvky: 610
Registrován: 28 led 2020, 09:15
Bydliště: Čelechovice na Hané
Kraj: Olomoucký
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Bred_ik »

Solaris měl letos napadené listy plísni révovou, ale na rozdíl od Cabernetu Cortis nesporulovala, tvořily se jen nekrózy. Na hroznech napadení plísní nebylo, ale musel jsem provést jedno ošetření proti padlí. Na tu hrůzu byla úroda relativně dobrá, alekeře stále rostou velmi špatně, takže je to důvod k tomu, že tuto odrůdu asi nahradím.



Jan.libiva
Příspěvky: 65
Registrován: 18 úno 2021, 11:10
Bydliště: Libivá Mohelnice 270m.
Kraj: Olomoucký
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Jan.libiva »

Solarisu mám 60 hlav. Vloni 3roky, úroda již ve 2roce. Zralost začatek září. Vloni na jaře namrznul  Úroda a zrání posunuto asi o 3týdny. Poloviční výnos, jinak růst bujný, zdravotní stav velmi dobrý. 2postřiky. Za mně je to moje Top. :-D



Uživatelský avatar
EmhyrVarEmreis
Aktivní člen
Příspěvky: 174
Registrován: 01 lis 2020, 16:51
Bydliště: Přibyslavice u Třebíče
Kraj: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od EmhyrVarEmreis »

Loňský rok jsem zasázel několik sazenic Solarisu na bučák. Rostl vcelku pěkně, tak jsem při jarním střihu na všech keřích z letorostu udělal budoucí kmínek a na každém keři jsem nechal při podlomu růst 4-5 šlahounů. Ale Solaris zřejmě hrozně rád kvete, na každém výhonu jsou 2-3 laty. Jak moc to mám redukovat? Ačkoliv Solaris roste bujně, tak přecejen je to teprve jeho druhý rok a nerad bych ho strhal hned na začátku. :-D
 


Třebíčsko, 450 m n. m., dolina řeky, necelých 30 rostlin
Odrůdy: Arkádia, Baco noir, Muscaris, Nero, Prim, Solaris, Somerset seedles, Supaga

LadaSvijany
Aktivní člen
Příspěvky: 1373
Registrován: 14 kvě 2020, 13:17
Bydliště: Svijany
Kraj: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od LadaSvijany »

Nechal bych jeden květ na výhonu a max dva květy na hlavu. V příštím roce bych to ještě redukoval, co výhon, to jeden květ. Redukovat až po odkvetení.
 


Svijany, 255 mnm, asi 100 stolních odrůd

Wimpi
Aktivní člen
Příspěvky: 621
Registrován: 30 led 2020, 18:17
Kraj: Strakaté Onice, Prácheňský kr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Wimpi »

Včera jsem v rámci zelených prací v řádku s vysazeným Solarisem odlisťoval okolí hroznů a taky vzájemně rozplétal a rovnal hrozny. Překvapilo mě, jak byly třapiny a stopky hroznů křehké. U některých hroznů, zvláště u těch větších se silnými třapinami prakticky stačilo o hrozen zavadit rukou a hrozen se ulomil. Předtím jsem stejným způsobem odlisťoval  a umravňoval hrozny všech svých odrůd. Stalo se, že jsem tu a tam nějaký hrozen ulomil, většinou svou nešikovností, ovšem u Solarisu to bylo zcela extrémní. Ulámal jsem jich nejméně 10 x víc, než na všech zbývajících keřích. A samozřejmě to většinou byly ty největší a nejhezčí. V důsledku toho se do blízkého i dalekého okolí rozléhal vzteklý řev a nadávky dosti hrubého kalibru.



Jarek23
Aktivní člen
Příspěvky: 1969
Registrován: 07 úno 2020, 20:17
Bydliště: Třemešná, 390 m.n.m
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Jarek23 »

Ja pred 3 dny odlistoval 20 keru Solarisu a take upravoval hrozny a neulomil se ani jeden, krasne pruzili....
 


neplodí: Bianca, plodí: Solaris, Muscaris, Regent, Dubljanskij, Prim, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Frankovka, Chardonnay.

Radovan
Aktivní člen
Příspěvky: 989
Registrován: 08 bře 2020, 19:50
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Radovan »

Nie je to o počasí a aktuálnej vlhkosti? Ku príkladu, keď ohŕňam zemiaky ráno a je vlhká zem, rosa, alebo mokré listy, pletivá sú nacucané vodou a krehké. Vtedy sa listy lámu. Keď ohŕňam na slnku na poludnie, pletivá sú trochu zavädnuté, nemajú plný turgor a sú ohybné. Vtedy sa poláme najmenej listov.



Wimpi
Aktivní člen
Příspěvky: 621
Registrován: 30 led 2020, 18:17
Kraj: Strakaté Onice, Prácheňský kr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Wimpi »

Je pravdou, že u nás je letos vody hodně, půda je nacucaná jako houba a voda se do ní už skoro nevsakuje. Ty velmi křehké třapiny mě překvapily v porovnání s ostatními odrůdami, u kterých se to při stejné půdní vlhkosti a stejné manipulaci s hrozny nijak významně neprojevilo. Z minulých let si tento jev u Solerisu nepamatuji, ovšem může to být i tím, že jsem se letos snažil dělat zelené práce trochu pečlivěji...



Jarek23
Aktivní člen
Příspěvky: 1969
Registrován: 07 úno 2020, 20:17
Bydliště: Třemešná, 390 m.n.m
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Jarek23 »

vyzkoušel jsem nový refraktometr, Solaris 12,5 CNM, jen jedna kulička měla 15,5 CNM


neplodí: Bianca, plodí: Solaris, Muscaris, Regent, Dubljanskij, Prim, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Frankovka, Chardonnay.

Uživatelský avatar
EmhyrVarEmreis
Aktivní člen
Příspěvky: 174
Registrován: 01 lis 2020, 16:51
Bydliště: Přibyslavice u Třebíče
Kraj: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od EmhyrVarEmreis »

Jarek23 píše:
13 srp 2021, 16:11
vyzkoušel jsem nový refraktometr, Solaris 12,5 CNM, jen jedna kulička měla 15,5 CNM

 
Ze zvědavosti jsem včera taky zkusil změřit cukr u pěti bobulek Solarisu. Pohyboval jsem se v rozmezí 14-16 ČNM. To ve svých podmínkách považuji skoro za zázrak! :-D
 
 


Třebíčsko, 450 m n. m., dolina řeky, necelých 30 rostlin
Odrůdy: Arkádia, Baco noir, Muscaris, Nero, Prim, Solaris, Somerset seedles, Supaga

Jarek23
Aktivní člen
Příspěvky: 1969
Registrován: 07 úno 2020, 20:17
Bydliště: Třemešná, 390 m.n.m
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Jarek23 »

EmhyrVarEmreis píše:
16 srp 2021, 07:19
Jarek23 píše:
13 srp 2021, 16:11
vyzkoušel jsem nový refraktometr, Solaris 12,5 CNM, jen jedna kulička měla 15,5 CNM

 
Ze zvědavosti jsem včera taky zkusil změřit cukr u pěti bobulek Solarisu. Pohyboval jsem se v rozmezí 14-16 ČNM. To ve svých podmínkách považuji skoro za zázrak! :-D

 
Ahoj, tak to si na tom lepe nez ja, drzim nam  vsem palce, at je to jen vic a vic 😉
 


neplodí: Bianca, plodí: Solaris, Muscaris, Regent, Dubljanskij, Prim, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Frankovka, Chardonnay.

Uživatelský avatar
EmhyrVarEmreis
Aktivní člen
Příspěvky: 174
Registrován: 01 lis 2020, 16:51
Bydliště: Přibyslavice u Třebíče
Kraj: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od EmhyrVarEmreis »

Hodnocení odrůdy v roce 2021

Ve svém vinohrádku mám zatím celkem pět (teprve dvouletých, testovacích) keříků Solarisu, ale rozhodně přibydou další.
- začnu růstem - v mých né moc příznivých podmínkách (viz podpis + lehká hlinito-písčitá půda, v hloubce cca 1 m už začíná pararulová skála jako podloží) roste bujně. Vytváří téměř neprostupnou listovou stěnu. Starší listy trpí od září ale chlorózami kvůli nedostatku hořčíku, který v naší lehké a kyselé půdě chybí. Réví se zdá v půlce září už vcelku vyzrálé.
- odolnost k chorobám se ukazuje zatím jako vysoká a to i přesto, že jsem nepoužil žádný chemický postřik a v zahrádkách sousedů se vyskytují četná semeniště plísní révy. Padlí jsem na Solarisu letos zatím nezaznamenal. Peronospora na několika listech byla, ale napadené fleky zaschly a plíseň se dál zatím nerozšířila.
- Malou úrodu (prozatím jen pro konzum) jsem získal už teď, ve druhém roce růstu sazenic. Na keřících jsem ponechal 4 letorosty a na každém z nich jeden hrozen (silně zredukováno, květenství byla na letorostech občas i 4). Dnes jsem hrozny sebral a jejich průměrná cukernatost je 24°ČNM. To je na výrobu burčáku nebo vína, kterou bych chtěl v příštích letech zkusit, dostačující. Zároveň ale není Solaris vůbec špatný i jen tak na jídlo, má velmi zajímavou a intenzivní chuť.

Celkově se mi zatím zdá Solaris pro moji polohu skvělou volbou, ale samozřejmě zkušenost z dalších let může být jiná. Uvidíme.
 


Třebíčsko, 450 m n. m., dolina řeky, necelých 30 rostlin
Odrůdy: Arkádia, Baco noir, Muscaris, Nero, Prim, Solaris, Somerset seedles, Supaga

Jarek23
Aktivní člen
Příspěvky: 1969
Registrován: 07 úno 2020, 20:17
Bydliště: Třemešná, 390 m.n.m
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Jarek23 »

 Dnes jsem sklidil a vylisoval Solaris, 18 litrů moštů o cukernatosti 19 CNM, zacož jsem rád, vzhledem k letošnímu nedostatku slunka. Při odstopkování Solaris nádherně voněl, podobně jako když kvetl. V mých podmínkách je ideální...


neplodí: Bianca, plodí: Solaris, Muscaris, Regent, Dubljanskij, Prim, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Frankovka, Chardonnay.

Rony
Aktivní člen
Příspěvky: 990
Registrován: 22 črc 2020, 09:02
Kraj: Zahorie -Juhozapadne Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Rony »

Ja som vysadil uz davnejsie vela korenov Solarisu a Bianka u znamych pri Bratislave. Tie som potom prestepoval na velkoplode "rezistenty". Tie velkoplode je problem udrzat BIO postrekmi proti mucnatke. Ale Solaris a Bianka nemaju ziaden problem, nemaju choroby, nepraskaju. Prekvapive vsak je, ze ich deti oberaju a jedia radsej tieto drobnoplode (Sol. , Bianka) - mozno prave preto, ze strapce su celkom zdrave. To sa mi paci, ked detom chutia. Preto som si povedal, ze dalsi rok na jar ked budem strihat, tak dam vyrazne viac priestoru tym povodnym odrodam Solaris/Bianka  - na ukor nastepenych velkoplodych.


Svetlana, Alexa, Rafinad, Slava Ukrajine Visneveckij (SUV), Skazka, Darja, Beloje Čudo, Aladdin, Anita, Landyš, Einset Seedless, Swenson Red, Chrust, Faraon, Ivanka, Vostorg, Vostorg Idealnyj, Super Extra, Supaga, Kreščenskij, Lanselot, Julian, Moldova, Saturn, Galachad, Garold, Lora, Eszter, Polloskei Muskotaly, Belyj Kokl, Sejanec Prodjusera, Vostorg novy cerveny, Čarli, Nadežda Azos, Slava Ukrajine Bacinskij SUB, Denal, Glaša, Ruslan, Prezent, Ataman, Moskovskij Cernyj, Veronika, Sfinx, Alexejevic, Nero
drobnoplode odolne: Bianka, Solaris, Briana, Othello
este neplodilo: Sommerset seedles, Jutal, Arni, Zolotce, Glenora, Tajna Monacha, Adler, Valjok, Everest, A-1704, Himrod, Lord, Jessenia, Venus, Jupiter, Geliodor, Cimus, Souvignier Gris

Jarek
Příspěvky: 20
Registrován: 03 úno 2020, 17:33
Bydliště: Palkovice
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Jarek »

Dobrý večer, zajímalo by mně, jak jste spokojeni se solarisem ti, co jej máte nasezen delší dobu. U mně palec nahoru za rannost, plodnost. Delší dobu vedeme diskuze ohledně růstu starších keřů, proto by mne zajímalo jak staré keře máte, a jak vám rostou. Co jsem sledoval, U Solarisu a dalších od něj odvozených odrůd je výraznější dominance koncových letorostů, a do hroznů investuje hodně sil, které už po sklizni nenabere, ikdyž je ranný.

 


Palkovice u Frýdku - Místku, 350 m.n.m., pěstování převážně moštových odrůd.

Jarek23
Aktivní člen
Příspěvky: 1969
Registrován: 07 úno 2020, 20:17
Bydliště: Třemešná, 390 m.n.m
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Jarek23 »

Já měl první sklizeň, ale pořádnou, ke konci už neměl listy, tak uvidím, kolik stačil uložit zásobních látek. Mám 3leté keře, jsem s ním spokojen, letos budu stříhat na kordon, réví na tažně je nějaké nedomrlé, právě kvůli výraznější dominanci koncových letorostů a je mi líto stříhat tak krásně rostlé ramena. Chci nasadit další řadu, 20 keřů.


neplodí: Bianca, plodí: Solaris, Muscaris, Regent, Dubljanskij, Prim, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Frankovka, Chardonnay.

Jarek23
Aktivní člen
Příspěvky: 1969
Registrován: 07 úno 2020, 20:17
Bydliště: Třemešná, 390 m.n.m
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Jarek23 »

Solaris začíná nabírat cukry, jedna kulička už měla 14,5 CNM, ostatní zaostávají.


neplodí: Bianca, plodí: Solaris, Muscaris, Regent, Dubljanskij, Prim, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Frankovka, Chardonnay.

Uživatelský avatar
EmhyrVarEmreis
Aktivní člen
Příspěvky: 174
Registrován: 01 lis 2020, 16:51
Bydliště: Přibyslavice u Třebíče
Kraj: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od EmhyrVarEmreis »

Jarek23 píše:
07 srp 2022, 22:13
Solaris začíná nabírat cukry, jedna kulička už měla 14,5 CNM, ostatní zaostávají.
 
U mě to bude podobně. Horní části hroznů jsou už jedlé, konce hroznů ještě hodně kyselé. Ale pořád jsou na tom lépe než Muscaris, ten je už snad měsíc stejný a furt ne a ne začít zaměkat. :-)


Třebíčsko, 450 m n. m., dolina řeky, necelých 30 rostlin
Odrůdy: Arkádia, Baco noir, Muscaris, Nero, Prim, Solaris, Somerset seedles, Supaga

Jarek23
Aktivní člen
Příspěvky: 1969
Registrován: 07 úno 2020, 20:17
Bydliště: Třemešná, 390 m.n.m
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Jarek23 »

EmhyrVarEmreis píše:
08 srp 2022, 09:03
U mě to bude podobně. Horní části hroznů jsou už jedlé, konce hroznů ještě hodně kyselé. Ale pořád jsou na tom lépe než Muscaris, ten je už snad měsíc stejný a furt ne a ne začít zaměkat. :-)
 
Taky tak,   jen horní část hroznů je napřed a spodek jak kamen.  Muscaris mam první rok, slabé roste, chtel.jsem pristi rok signalku.


neplodí: Bianca, plodí: Solaris, Muscaris, Regent, Dubljanskij, Prim, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Frankovka, Chardonnay.

Uživatelský avatar
EmhyrVarEmreis
Aktivní člen
Příspěvky: 174
Registrován: 01 lis 2020, 16:51
Bydliště: Přibyslavice u Třebíče
Kraj: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od EmhyrVarEmreis »

Jarek23 píše:
08 srp 2022, 10:15
Taky tak,   jen horní část hroznů je napřed a spodek jak kamen.  Muscaris mam první rok, slabé roste, chtel.jsem pristi rok signalku.
 
U mě rostl Muscaris v prvním roce taky slabě. Ve druhém jsem ho sestřihl na dvě očka a rostl jako blázen. A aji teď patří k nejbujnějším. Letos bude poprvé plodit.


Třebíčsko, 450 m n. m., dolina řeky, necelých 30 rostlin
Odrůdy: Arkádia, Baco noir, Muscaris, Nero, Prim, Solaris, Somerset seedles, Supaga

Jarek23
Aktivní člen
Příspěvky: 1969
Registrován: 07 úno 2020, 20:17
Bydliště: Třemešná, 390 m.n.m
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Jarek23 »

EmhyrVarEmreis píše:
08 srp 2022, 11:16
U mě rostl Muscaris v prvním roce taky slabě. Ve druhém jsem ho sestřihl na dvě očka a rostl jako blázen. A aji teď patří k nejbujnějším. Letos bude poprvé plodit.
Držím palce, at dobre dozraje, pak dej  vedet 👍


neplodí: Bianca, plodí: Solaris, Muscaris, Regent, Dubljanskij, Prim, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Frankovka, Chardonnay.

Jan.libiva
Příspěvky: 65
Registrován: 18 úno 2021, 11:10
Bydliště: Libivá Mohelnice 270m.
Kraj: Olomoucký
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Jan.libiva »

Zítra budu na Solaris dávat sítě, ještě pár listů v zóně hroznů půjde pryč a už budeme čekat na ten cukr v loni21,3Bx. Zatím nemeřímje čas 2 týdny. 



Uživatelský avatar
EmhyrVarEmreis
Aktivní člen
Příspěvky: 174
Registrován: 01 lis 2020, 16:51
Bydliště: Přibyslavice u Třebíče
Kraj: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od EmhyrVarEmreis »

Dnes jsem pokusně změřil cukr z deseti bobulek z různých částí hroznů. Naměřil jsem 15 ČNM.


Třebíčsko, 450 m n. m., dolina řeky, necelých 30 rostlin
Odrůdy: Arkádia, Baco noir, Muscaris, Nero, Prim, Solaris, Somerset seedles, Supaga

Bred_ik
Guru fóra
Příspěvky: 610
Registrován: 28 led 2020, 09:15
Bydliště: Čelechovice na Hané
Kraj: Olomoucký
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Bred_ik »

Solaris včera na Vyškovsku. V chuti je už sladký, brzy bude ke sklizni.
Solaris 075.jpg
 
 



Jan.libiva
Příspěvky: 65
Registrován: 18 úno 2021, 11:10
Bydliště: Libivá Mohelnice 270m.
Kraj: Olomoucký
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Jan.libiva »




Vaclav 91
Příspěvky: 39
Registrován: 02 črc 2020, 11:38
Bydliště: Brněnsko
Kraj: Jihomoravský
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Vaclav 91 »

Zdravím,

Dnes provedeno kontrolní měření. Solaris zatím zcela bez chorob s cukernatostí v průměru 15-16°ČNM. Již 14 dní bez postřiku a do sklizně již také bez postřiku. Ostatní odrůdy pro zajímavost: Muscaris 13°ČNM, Irsai Oliver 13°ČNM, Cabernet Cortis 16°ČNM.


Malovinař s viničkou 250 mnm; severovýchodní expozice; hlinitojílovitá půda; odrůdy: Solaris 120 hlav, Muscaris 120 hlav Cabernet Cortis 120 hlav, Irsai oliver 10 hlav.

Uživatelský avatar
EmhyrVarEmreis
Aktivní člen
Příspěvky: 174
Registrován: 01 lis 2020, 16:51
Bydliště: Přibyslavice u Třebíče
Kraj: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od EmhyrVarEmreis »

Měřil jsem dnes u sebe taky Solaris a aktuálně má cca 17-18° CNM. 


Třebíčsko, 450 m n. m., dolina řeky, necelých 30 rostlin
Odrůdy: Arkádia, Baco noir, Muscaris, Nero, Prim, Solaris, Somerset seedles, Supaga

Jarek23
Aktivní člen
Příspěvky: 1969
Registrován: 07 úno 2020, 20:17
Bydliště: Třemešná, 390 m.n.m
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Jarek23 »

Dnes zmereno, cukr 17,5 az 18,5 CNM


neplodí: Bianca, plodí: Solaris, Muscaris, Regent, Dubljanskij, Prim, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Frankovka, Chardonnay.

Vaclav 91
Příspěvky: 39
Registrován: 02 črc 2020, 11:38
Bydliště: Brněnsko
Kraj: Jihomoravský
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Vaclav 91 »

Já včera sběr Solarisu při cukernatosti 23,2°ČNM.


Malovinař s viničkou 250 mnm; severovýchodní expozice; hlinitojílovitá půda; odrůdy: Solaris 120 hlav, Muscaris 120 hlav Cabernet Cortis 120 hlav, Irsai oliver 10 hlav.

Jarek23
Aktivní člen
Příspěvky: 1969
Registrován: 07 úno 2020, 20:17
Bydliště: Třemešná, 390 m.n.m
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Jarek23 »

RVaclav píše:
01 led 1970, 04:53
Já včera sběr Solarisu při cukernatosti 23,2°ČNM.
 
Pěkně.....u nás tyden porad pod mrakem, tak to nejde tak rychle, vcera mrholilo.


neplodí: Bianca, plodí: Solaris, Muscaris, Regent, Dubljanskij, Prim, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Frankovka, Chardonnay.

katoo
Aktivní člen
Příspěvky: 205
Registrován: 12 úno 2020, 17:40
Bydliště: Návsí
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od katoo »

Dnešní měření cukernatosti na jednom stanovišti u domu 16°ČNM



Jarek23
Aktivní člen
Příspěvky: 1969
Registrován: 07 úno 2020, 20:17
Bydliště: Třemešná, 390 m.n.m
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Jarek23 »

Xkatoo píše:
01 zář 2022, 11:21
Dnešní měření cukernatosti na jednom stanovišti u domu 16°ČNM
 
Tak nejsem nejhorsi?🤣venku je tma, jen čekám, jestli nezačne prset,  snad to vydrzi bez deste...


neplodí: Bianca, plodí: Solaris, Muscaris, Regent, Dubljanskij, Prim, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Frankovka, Chardonnay.

Uživatelský avatar
EmhyrVarEmreis
Aktivní člen
Příspěvky: 174
Registrován: 01 lis 2020, 16:51
Bydliště: Přibyslavice u Třebíče
Kraj: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od EmhyrVarEmreis »

Já bohužel budu asi muset v nejbližších dnech Solaris otrhat. Do hnědých fleků na jeho bobulích útočí mravenci a jiný hmyz, navíc mi Solaris začíná ničit (asi) plíseň šedá... Cukernatost nebude nic moc, ale nevidím jinou možnost než to předčasně sklidit. :-(
 


Třebíčsko, 450 m n. m., dolina řeky, necelých 30 rostlin
Odrůdy: Arkádia, Baco noir, Muscaris, Nero, Prim, Solaris, Somerset seedles, Supaga

Jarek23
Aktivní člen
Příspěvky: 1969
Registrován: 07 úno 2020, 20:17
Bydliště: Třemešná, 390 m.n.m
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Jarek23 »

EmhyrVarEmreis píše:
01 zář 2022, 15:36
Já bohužel budu asi muset v nejbližších dnech Solaris otrhat. Do hnědých fleků na jeho bobulích útočí mravenci a jiný hmyz, navíc mi Solaris začíná ničit (asi) plíseň šedá... Cukernatost nebude nic moc, ale nevidím jinou možnost než to předčasně sklidit. :-(
 
Ahoj a co listy? Co stříkám hořkou soli, jsou v pořádku a ty si jak na tom s listy?


neplodí: Bianca, plodí: Solaris, Muscaris, Regent, Dubljanskij, Prim, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Frankovka, Chardonnay.

Uživatelský avatar
EmhyrVarEmreis
Aktivní člen
Příspěvky: 174
Registrován: 01 lis 2020, 16:51
Bydliště: Přibyslavice u Třebíče
Kraj: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od EmhyrVarEmreis »

Jarek23 píše:
01 zář 2022, 16:12
Ahoj a co listy? Co stříkám hořkou soli, jsou v pořádku a ty si jak na tom s listy?

 
Listy v toto chvíli už vlastně moc neřeším. Problém jsou pro mě teď chřadnoucí hrozny a bobule. Zralé to ještě není, takže váhám, jestli ještě třeba týden zkusit počkat a riskovat, nebo raději vše sebrat už teď méně zralé.
Každopádně listy jsem žádným hnojivem už pak nestříkal a relativně v pohodě. Pár jich má chlorózu, ale není to nic významnějšího. Hořčíkem budu hnojit až na podzim do půdy. 


Třebíčsko, 450 m n. m., dolina řeky, necelých 30 rostlin
Odrůdy: Arkádia, Baco noir, Muscaris, Nero, Prim, Solaris, Somerset seedles, Supaga

Jarek23
Aktivní člen
Příspěvky: 1969
Registrován: 07 úno 2020, 20:17
Bydliště: Třemešná, 390 m.n.m
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Re: Solaris - velmi raná, žlutozelená, harmonická, semenná, odolnost 2, -25°C

Příspěvek od Jarek23 »

EmhyrVarEmreis píše:
01 zář 2022, 16:31
Listy v toto chvíli už vlastně moc neřeším. Problém jsou pro mě teď chřadnoucí hrozny a bobule. Zralé to ještě není, takže váhám, jestli ještě třeba týden zkusit počkat a riskovat, nebo raději vše sebrat už teď méně zralé.
Každopádně listy jsem žádným hnojivem už pak nestříkal a relativně v pohodě. Pár jich má chlorózu, ale není to nic významnějšího. Hořčíkem budu hnojit až na podzim do půdy. 

 
To musíš zřejmě sklidit, už by ti asi nepomohlo, kdyby se udělalo pěkně....držím palce, ať to zvládneš ;-)
 


neplodí: Bianca, plodí: Solaris, Muscaris, Regent, Dubljanskij, Prim, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Frankovka, Chardonnay.

Odpovědět

Zpět na „Bílé“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host