Svorky k uchycení dvoudrátí

Fórum o všem kolem stavby opěrné konstrukce a drátěnky
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4595
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Svorky k uchycení dvoudrátí

Příspěvek od Dzordzik »

Jak jsem už psal v tématu o stavbě drátěnky z plastového drátu Bayco, řeším to, že se mi u mnou používané svorby Drahtclip za větru dvoudrátí neustále rozepínalo. Později jsem koupil svorky Drahtex, které jsou v tomto lepší ale také ne úplně podle mých představ. Proto jsem poptal dodavatele, kde kupuju jak sloupky, tak dráty a kotvy atd. zda nemají nějaké jiné svorky, které by tento problém neměly.

Paní byla velmi ochotná a poslala mi zdarma v obálce vzorky tuším 9 různých svorek s tím, že si je mám poměřit a otestovat na drátech, které používám a pak si objednat ty, které mi budou vyhovovat. Za to jí moc děkuju. Většinu z nich totiž ani nemají oficiálně v nabídce eshopu, takže jsem ani nevěděl, že by objednat šly.

Všechny jsem je pro vás nafotil, oměřil a vyzkoušel na poplastovaném 2,5mm drátu a na 3mm drátu XV500, který používám na dvoudrátí a tady jsou jak fotky, tak můj komentář k nim. Berte jej jako ryze subjektivní, protože, co se líbí a vyhovuje jednomu nemusí sedět druhému a navíc, každý používáme jiné dráty a jiné průměry a hlavně jiné vzdálenosti drátů od sebe.

Vezmu to popořadě a popíšu co se mi na nich líbí a nelíbí a jak jsou vhodné pro oba průměry drátů:

Vzorek A (BIOCLIP): má vzdálenost rozpětí dvoudrátí 21mm a šířku drážky 3,5mm. Nevyhovuje mi proto, že ani 3mm drát v něm suvně nedrží, naopak po dvoudrátí jezdí jak po mýdle (po Bayco drátu vzhledem k jeho větší hladkosti podstatně ochotněji) a svorka tak má tendence se ve větru po dvoudrátí posouvat jinam než ji chci mít a možná se i z dvoudrátí sesmeknout. Stačilo by mít drážku užší, aby na drátu víc držela a méně se posouvala. Je vyrobená z biologicky rozložitelného materiálu, ale takto, bohužel ...

Vzorek B: má rozpětí 21mm a šířku drážky 3,2mm. Opět ani na jednom drátu suvně nedrží a má stejný problém jako vzorek A.

Vzorek C: má rozpětí 19mm a šířku drážky pouze 1mm. na můj vkus je velmi úzká a navíc určená pouze na drát 1mm nebo tenčí, což není pro nás vinaře vůbec vhodné. Možná pro ni někdo najde jiné použití, takto je tady jenom do počtu.

Vzorek D: má rozpětí 9mm a je vhodný spíš pro tenké dráty. Ani 2,5mm drát se nedá nacvaknout bez použití hrubé síly. Odhaduju že jednička by prošla s odřenýma ušima za použití síly.

Vzorek E (DRAHTHAKEN): má rozpětí 21mm a šířku drážky 4,2mm a šířku vstupní mezery 5,2mm. Bohužel stejný problém jako u vzorků A a B. Svorka na dvoudrátí nedrží suvně (má příliš širokou drážku pro dráty 2,5 a 3mm) a navíc má ještě příliš širokou vstupní mezeru, takže může mít ve větru tendenci z dvoudrátí, které nebude dobře napnuté se rozepnout a spadnout. Po dvoudrátí jezdí sem tam ještě ochotněji než předchozí vzorky díky větší šířce drážky.

Vzorek F (DRAHTEX): oba vzorky vypadají na první pohled stejně a liší se barvou. Jenže stejné nejsou.
Hnědý (označeno číslem 1 na výlisku) má rozpětí 29mm a šířku drážky na volném konci 3,2mm a vstupní drážku 4mm. Na drát 2,5mm jde nasunout s přiměřenou silou a po dvoudrátí se pak posouvá stejně snadno jako předchozí vzorky, takže za mě na dráty 2,5mm vhodný není. U 3mm drátu jde nacvaknout také poměrně snadno a sice se po dvoudrátí posouvá ale ne moc ochotně, což je dobré. Sám se neposouvá, ale pokud jej chci posunout já, můžu a jde to snadno i bez přidržení dvoudrátí druhou rukou. Problém je, že šířka drážky na volném konci u vstupní mezery je příliš velká a dvoudrátí se ve větru může rozepnout a také se to u mě občas děje, hlavně pokud není dvoudrátí dost napnuté. Tuto variantu totiž ve vinohradu spolu s 3mm drátem používám nyní. Stačilo by drážku na volném konci o necelého půl mm zůžit nebo tam přidat "zoubek na zacvaknutí jako na druhé straně" a bylo by to super - bez rizika rozepnutí dvoudrátí. Tuto úpravu bych výrobci doporučil udělat.
Červený (označeno číslem 0 na výlisku) má rozpětí 28mm, šířku drážky na volném konci 3mm a vstupní drážku 3,5mm. Na 2,5mm drát jde nasadit s použitím poměrně větší síly a pak se už ani nehne, nejde posouvat po dvoudrátí ani za použití opravdu velké síly, což může někomu vyhovovat a někomu zase ne. Dvoudrátí se ve větru snadno rozepíná. Stejně snadno jako u hnědé varianty. Na 3mm drát prakticky nasadit nejde, nebo jenom s použitím opravdu velké síly. Není na takto silné dráty určený. Prakticky mezi oběma variantami je jenom ten rozdíl, že hnědá je na 3mm drát a po dvoudrátí lze rukou posouvat a červený je na 2,5mm drát a posouvat ani tak nelze. Rozepínají se ve větru občas obě a u obou bych doporučil udělat výše zmíněnou úpravu.

Vzorek G (RAFFCLIP): má rozpětí 22mm a šířku vstupní mezery 2mm. Tento vzorek se dá snadno nasadit na 2,5 i 3mm drát, bez potřeby použití větší síly ale ani jeden z drátů nemá snahu se ze svorky vysmeknout ven. Mezera je dostatečně úzká. Což je sice super, jenže svorka není na dvoudrátí z hlediska posuvu nijak fixovaná, takže se velmi snadno posouvá, což mi nevyhovuje.

Vzorek H: má rozpětí 22mm a řířku vstupní mezery 1,5mm. Tento vzorek se dá na obě šířky drátu nasunout téměř stejně snadno jako vzorek G díky poměrně poddajnému materiálu. Dal by se proto nasunout i na větší průměry drátu. Oproti předchozímu vzorku má na obou koncích zůžení, které mají fixovat obě dvoudrátí, takže se svorka po dvoudrátí samovolně neposouvá a nejde ani posunout rukou ani se na dvoudrátí nepootáčí. Na 2,5mm drát je to svorka naprosto skvělá. Ve větru se nemá šanci rozepnout, neposouvá se a drží oba dráty rozepnuté tak jak má. Jako jediná ze všech vzorků, které jsem tady popsal. Co je problém je, že se nedá použít pro 3mm drát. Není na něj evidentně určená. Za mě je to nejlepší svorka ze všech testovaných a pokud by se vyráběla v provedení pro 3mm drát (zkusím prověřit), pak jsem našel tu, která by mi 100% vyhovovala.

Za sebe zatím zůstanu u vzorku F hnědý, který teď používám, ale nejsem s ním 100% spokojený a pokusím se zjistit, jestli vzorek H se vyrábí v provedení pro mnou používaný drát o průměru 3mm. Pokud ano, rád přejdu na jeho používání a věřím, že bude pro mě ten pravý.

Snad tohle někomu pomůže. Ceny jsem neřešil, protože se mohou silně lišit podle dodavatele a hlavně podle odebraného množství.


Jirka
Přílohy
A
A
B
B
C
C
D
D
E
E
F
F
G
G
H
H


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 2x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dyňka, Džin, Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Lambada, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

Wimpi
Aktivní člen
Příspěvky: 621
Registrován: 30 led 2020, 18:17
Kraj: Strakaté Onice, Prácheňský kr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Svorky k uchycení dvoudrátí

Příspěvek od Wimpi »

Skoro dizertační práce na téma "svorky". Teda dal sis s tím práci! :shock:
Nicméně já například tyhle svorky nepoužívám, neb nevím, k čemu by mě byly... a docela by mě zajímalo, kolik lidí z nás je používá. Vsadil bych se, že skoro nikdo.
 
 



Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4595
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Svorky k uchycení dvoudrátí

Příspěvek od Dzordzik »

Čím dvoudrátí spojuješ ty?


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 2x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dyňka, Džin, Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Lambada, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

Wimpi
Aktivní člen
Příspěvky: 621
Registrován: 30 led 2020, 18:17
Kraj: Strakaté Onice, Prácheňský kr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Svorky k uchycení dvoudrátí

Příspěvek od Wimpi »

Ničím.



LadaBlatna61
Aktivní člen
Příspěvky: 1784
Registrován: 25 bře 2020, 18:36
Bydliště: Blatná
Kraj: Jihočeský
Kontaktovat uživatele:

Re: Svorky k uchycení dvoudrátí

Příspěvek od LadaBlatna61 »

Taky nic nespojuju,na co?
 


Révu pěstuji v Blatné 440m.n.m Odrůdy - Attika,Arni,Arkadia,Avatar,Beloe čudo,Bohema,
Čornyj palec,Čornyj Kristal, Ester,Etalon,Galahad,Gran Pri,Garold,Geliodor,Glenora,Izumlenie,Katalonia,Kripton,Kodrjanka,Livia,Muskat blue,Poslanik,Pleven Ustojčivyj,Rošfor,Rumba,Rembo,Regent,Senator Burdaka,Super extra,Somerset Seedles,Skazka,Šarada UA,Super Ljalja,Vostorg.

Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4595
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Svorky k uchycení dvoudrátí

Příspěvek od Dzordzik »

Bez nich mi ve větším větru letorosty vypadávaly z dvoudrátí. Svorky je drží blízko u sebe a letorosty dobře fixované mezi dráty. Mám sloupky poměrně daleko od sebe.


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 2x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dyňka, Džin, Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Lambada, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

LadaSvijany
Aktivní člen
Příspěvky: 1382
Registrován: 14 kvě 2020, 13:17
Bydliště: Svijany
Kraj: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Svorky k uchycení dvoudrátí

Příspěvek od LadaSvijany »

Já v případě potřeby použiju drát, který je měkký tak akorát. Nastříhám si ho po cca 10 cm a lehce otočím kolem jednoho i druhého drátu dvoudrátí. A když už není potřeba, tak ho zase lehce sundám. Jednoduché a bez problému.
 
 
 


Svijany, 255 mnm, asi 100 stolních odrůd

Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4595
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Svorky k uchycení dvoudrátí

Příspěvek od Dzordzik »

Taky jsem používal kde co, včetně elektrikářských pásků, ale nakonec jsem skončil u svorek. Jednoduché a funguje to.


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 2x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dyňka, Džin, Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Lambada, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

Jarek23
Aktivní člen
Příspěvky: 1976
Registrován: 07 úno 2020, 20:17
Bydliště: Třemešná, 390 m.n.m
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Re: Svorky k uchycení dvoudrátí

Příspěvek od Jarek23 »

zatím nepoužívám žádné svorky...


neplodí: Bianca, plodí: Solaris, Muscaris, Regent, Dubljanskij, Prim, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Frankovka, Chardonnay.

Wimpi
Aktivní člen
Příspěvky: 621
Registrován: 30 led 2020, 18:17
Kraj: Strakaté Onice, Prácheňský kr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Svorky k uchycení dvoudrátí

Příspěvek od Wimpi »

Já nemám potřebu dráty k sobě svazovat, naopak bych je potřeboval od sebe roztáhnout, hlavně ty horní. Keře mi totiž rostou bujně a nedokážu si představit, jak bych letorosty zastrkoval do dvojdrátí, kdyby byly dráty těsně u sebe. Potřebu svazovat dvojdrátí těsně k sobě si dovedu představit snad jen u mladých keřů, které mají pár letorostů anebo u starších keřů, které jsou pečlivě a důsledně vyvazovány, včetně podlomu a odzálistkovávání, jak to činí napřiklad kolega vin_jc, což se u mě jaksi nekoná. Pokud je potřeba některý letorost upevnit k drátům, používám k tomu takové ty tenké drátky, s placatým plastovým obalem zelené barvy, co se prodávají na špulce s plechovými nůžkami. Letorost jimi jednoduše k nosnému drátu uvážu, pokud se sám nepřichytil svými úponky. Při zimním řezu tyhle vázací drátky sundám, ale hned si je natočím na dráty (ovinu je kolem drátu, ony takto na drátech drží). Zde jsou vazací drátky připraveny k okamžitému operativnímu použití v další sezoně. Vydrží takto v bojovém nasazení několik roků, než plast popraská a drátky se v důsledku koroze zlomí. Vázací drátky koupené u Vietnamců jsou sice velmi levné, ale jejich životnost je slabší, než těch z hobbymarketů.
 
 



LadaSvijany
Aktivní člen
Příspěvky: 1382
Registrován: 14 kvě 2020, 13:17
Bydliště: Svijany
Kraj: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Svorky k uchycení dvoudrátí

Příspěvek od LadaSvijany »

Já taky používám drát s bužírkou. U dvojdrátí se snažím udržet dráty zhruba 10 cm od sebe. Hlavně tyto drátky mně ale pomáhají, aby některé bujnější odrůdy nerostly v řádku k "sousedovi". Čili si těmito drátky pomůžu a neposlušný výhon nasměruji k růstu nahoru. A můžu si jimi i vymezit prostor mezi jednotlivými hlavami. Ale je to dáno samozřejmě i množstvím pěstovaných kusů révy. Já si při mých asi 60 ks révy mohu dovolit se s tím trochu mazlit. Kdo má stovky hlav, tak to asi tak neřeší.
 
 


Svijany, 255 mnm, asi 100 stolních odrůd

Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4595
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Svorky k uchycení dvoudrátí

Příspěvek od Dzordzik »

Wimpi píše:
25 říj 2020, 19:58
Já nemám potřebu dráty k sobě svazovat, naopak bych je potřeboval od sebe roztáhnout, hlavně ty horní. Keře mi totiž rostou bujně a nedokážu si představit, jak bych letorosty zastrkoval do dvojdrátí, kdyby byly dráty těsně u sebe. Potřebu svazovat dvojdrátí těsně k sobě si dovedu představit snad jen u mladých keřů, které mají pár letorostů anebo u starších keřů, které jsou pečlivě a důsledně vyvazovány, včetně podlomu a odzálistkovávání, jak to činí napřiklad kolega vin_jc, což se u mě jaksi nekoná. Pokud je potřeba některý letorost upevnit k drátům, používám k tomu takové ty tenké drátky, s placatým plastovým obalem zelené barvy, co se prodávají na špulce s plechovými nůžkami. Letorost jimi jednoduše k nosnému drátu uvážu, pokud se sám nepřichytil svými úponky. Při zimním řezu tyhle vázací drátky sundám, ale hned si je natočím na dráty (ovinu je kolem drátu, ony takto na drátech drží). Zde jsou vazací drátky připraveny k okamžitému operativnímu použití v další sezoně. Vydrží takto v bojovém nasazení několik roků, než plast popraská a drátky se v důsledku koroze zlomí. Vázací drátky koupené u Vietnamců jsou sice velmi levné, ale jejich životnost je slabší, než těch z hobbymarketů.
 
Já zatím mám pořád čas a počet keřů adekvátní k tomu, abych mohl dělat zelené práce poctivě a včas, takže se zastrkáváním letorostů za dvoudrátí problém není, jenže pokud jsou od sebe daleko, stačí zafoukat a zase vypadnou. Proto je mám hodně blízko u sebe, cca kolem 3cm. Příjde mi to akorát. každý z nás má svůj osvědčený postup a tak je to správně.


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 2x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dyňka, Džin, Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Lambada, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

Odpovědět

Zpět na „Stavba opěrné konstrukce a drátěnky“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host